Οδικώς έως την Μολδαβία

shatzi

Member
Μηνύματα
6
Likes
8
Καλησπέρα

Mου έχει κάτσει η τρέλα να ταξιδέψω έως την Μολδαβία με το καινούργιο μου αυτοκινητάκι.
Μετά από πολύ διάβασμα και ψάξιμο, και αφού οι ασφαλιστική μου με ενημέρωσε ότι δεν καλύπτει το αμάξι σε περίπτωση κλοπής κλπ και παθαίνοντας την σχετική ψυχρολουσία, είπα ότι θα πάω ο κόσμος να χαλάσει.
Συνεχίζοντας την αναζήτηση για σχετικές πληροφορίες διαπίστωσα ότι οι απόψεις διαφέρουν, άλλοι λένε τα χειρότερα και άλλοι όλα όμορφα και ωραία.
Επειδή το ταξίδι θα το κάνω και μόνος μου (η παρέα με περιμένει εκεί), θα θελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει κάνει το ταξίδι αυτό έως έστω μέχρι την Ρουμάνια, και να μοιραστεί μαζί μου την εμπειρία ενός τέτοιου ταξιδίου.
Όπως το έχω στο μυαλό μου είναι να ξεκινήσω από εδώ (Αθήνα) πρωί πρωί το αργότερο 6 το πρωί, έτσι ώστε να διανύσω μια απόσταση 1000χιλ (1ωρα από τα σύνορα Βουλγαρίας-Ρουμανίας) για διανυκτέρευση περίπου 13 ώρες οδήγησης, και μετά την επομένη μέρα πρωί πρωί σερί μέχρι την Μολδαβία.
 
Last edited by a moderator:

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
εγω το εκανα μεσω σερβιας μπρασοβ και μετα Κισινάου,
 
Last edited by a moderator:

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
επιστροφη απο βουλγαρια -βελικο ταρνοβο- καποια κοματια ειναι αρκετα δυσκολα- μπρασοβ -Κισινάου,αλλα ειναι ωραια διαδρομη και συνορα μολδαβια-Κισινάου μια χαρα ο δρομος-πηγα απο σερβιαγιατι βαριεμε αφανταστα την βουλγαρια την εχω περπατηση παρα πολλες φορες και αστα απο αστυνομια δρομους τα παντα
 
Last edited by a moderator:

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Το εχουμε κανει απο αθηνα βουλγαρια- ρουμανια και φτασαμε οδησσο.
τι ακριβως θελεις να μαθεις ?
 

shatzi

Member
Μηνύματα
6
Likes
8
Το εχουμε κανει απο αθηνα βουλγαρια- ρουμανια και φτασαμε οδησσο.
τι ακριβως θελεις να μαθεις ?

Με ενδιαφέρει να μάθω βασικά ποσο ασφαλες ειναι τη πρεπει να προσεξω πως ειναι οι δρομοι, τη τελικα παιζει με τα ορια ταχύτητας τη ορια εχουν κλπ γενικα πληροφορίες που θα ηταν χρήσιμες για ενα τετοιο ταξιδι και οπως θα ειμαι και μονος μου.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Με ενδιαφέρει να μάθω βασικά ποσο ασφαλες ειναι τη πρεπει να προσεξω πως ειναι οι δρομοι, τη τελικα παιζει με τα ορια ταχύτητας τη ορια εχουν κλπ γενικα πληροφορίες που θα ηταν χρήσιμες για ενα τετοιο ταξιδι και οπως θα ειμαι και μονος μου.
Στην μολδαβια σε ποια πολη πας ?
Oι δρομοι δεν ειναι και οτι καλυτερο στην βουλγαρια ουτε βεβαια στην Ρουμανια, αρα πας υποχρεωτικα αργα και οχι πανω απο το οριο. Προσεξε εχουν συχνα μπλοκα για ταχυτητα. Ασφαλες ειναι, φανταζομαι οτι το αυτοκινητο θα το βαζεις σε κλειστα παρκινγκ στα ξενοδοχεια. Θα αγορασεις βινιετες με το που μπαινεις στην χωρα στα συνορα.
Δεν ειναι ευκολο ταξιδι λογω χιλιομετρων και κατασταση δρομου, αλλα σιγουρα ειναι εμπειρια, ειδικα αν περιπλανηθεις και λιγο στην Ρουμανια.
Καλα να περασεις.
 

shatzi

Member
Μηνύματα
6
Likes
8
Στην μολδαβια σε ποια πολη πας ?
Oι δρομοι δεν ειναι και οτι καλυτερο στην βουλγαρια ουτε βεβαια στην Ρουμανια, αρα πας υποχρεωτικα αργα και οχι πανω απο το οριο. Προσεξε εχουν συχνα μπλοκα για ταχυτητα. Ασφαλες ειναι, φανταζομαι οτι το αυτοκινητο θα το βαζεις σε κλειστα παρκινγκ στα ξενοδοχεια. Θα αγορασεις βινιετες με το που μπαινεις στην χωρα στα συνορα.
Δεν ειναι ευκολο ταξιδι λογω χιλιομετρων και κατασταση δρομου, αλλα σιγουρα ειναι εμπειρια, ειδικα αν περιπλανηθεις και λιγο στην Ρουμανια.
Καλα να περασεις.

Στην Μολδαβια θα παω σε 2 πόλεις chisinau και cojusna, τώρα οσο αφορα το παρκιν αν εξαιρέσω το ξενοδοχείο στην Βουλγαρια που προγραμματίζω να κανω την πρωτη σταση που με ενημερωσαν οτι ειναι ανοιχτό αλλα φιλασομενο με φύλακα καμερες κλπ, στα επόμενα που θα μείνω οταν θα ψαξω θα κειταξω να ειναι προστατευμενα.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Να προσεξεις το τι θα αγορασεις απο Μολντοβα. Απεφυγε τα τσιγαρα γιατι στα συνορα σε ψαχνουν. Επισης να εχεις υποψη σου οτι αν χρειαστει να ζητησεις οδηγιες για το πως πας, Μoldova θα πεις, οχι μολδαβια που ειναι επαρχια της Ρουμανιας .
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλησπέρα...θα κάνω μια παρόμοια διαδρομή (Ελλάδα-Ουκρανία) και για να μην ανοίγω άλλο thread, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε αν χρειάζεται το καινούριο δίπλωμα οδήγησης ή μπορώ να πάω και με το παλιό;
 
Last edited by a moderator:

shatzi

Member
Μηνύματα
6
Likes
8
Και εγω το παλιο εχω που παιζει μια χαρα δεν χρειάζεται να το αλλάξεις, το μονο που πρεπει να εχεις μαζι ζου ειναι πρασινη καρτα για την ασφαλεια, που η ασφαλιστικές στην βγαζουν αμεσα και χωρίς χρέωση.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Καλησπέρα...θα κάνω μια παρόμοια διαδρομή (Ελλάδα-Ουκρανία) και για να μην ανοίγω άλλο thread, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε αν χρειάζεται το καινούριο δίπλωμα οδήγησης ή μπορώ να πάω και με το παλιό;
Το σκεφτηκες καλα ? Ξερεις απο που θα περασεις ? Το ζητουμενο σου δεν ειναι το διπλωμα , αλλα πολλα αλλα. Ρωσικα ξερεις ?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom