Τσεχική Δημοκρατία Οδικώς με το τουτού μου Πράγα ...

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Χαιρετώ την παρέα μου , που χωρίς τις συμβουλές της πουθενά δεν πάω !

Φέτος λοιπόν πάρθηκε απόφαση για Πράγα οδικώς μέσω Π.Γ.Δ.Μ. - Σερβίας - Ουγγαρίας κλπ ... (Ίσως με επιστροφή από Αυστρία - Σλοβενία κλπ)...
Το ταξίδι μου θα είναι 12-13 διανυκτερεύσεων με ενδιάμεσες "στάσεις" για ξεκούραση ...
Φυσικά Θα φροντίσω για: έκδοση "πράσινης κάρτας" ...
Οι ταυτότητές μας είναι νέου τύπου, γραμμένες σε υπολογιστή (όχι χειρόγραφα) με Ελληνικούς ΚΑΙ λατινικούς χαρακτήρες ,,, και εδώ είναι το κύριο ερώτημά μου: για διέλευση των Π.Γ.Δ.Μ. και Σερβία ισχύουν αυτές οι ταυτότητες ? κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχει ιδική συμφωνία μεταξύ βαλκανικών χωρών να μην χρειάζονται διαβατήρια.
(για την παραπάνω πληροφορία παρακαλώ αυτούς που έχουν κάνει αυτό το ταξίδι πρόσφατα)
Σε σημερινή τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τις πρεσβείες στην Ελλάδα των δυο αυτών χωρών, μου επιβεβαίωσαν ότι είναι ok οι "νέες" ταυτότητες.

Τη Σερβία θα την διασχίσω μονομιάς γιατί έχω ακούσει διάφορες ιστορίες για τροχονόμους που ζητούν χρήματα, για "προβλήματα" με τα ξένα αυτοκίνητα κλπ κλπ ....
Αν κάποιος έχει συμβουλή για αυτό δεκτή ...

Παρακαλώ όποια άλλη βοήθεια για τόπους επίσκεψης και αξιοθέατα στην Τσεχία ή στις χώρες που θα περάσω ...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
και καλά ταξίδια σε όλους
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Με ταυτότητα και στις δύο χώρες, αμαρτία να μη μείνεις Βελιγράδι ένα βράδυ έστω.. Έχω πάει στη Σερβία έξι φορές, ποτέ δεν είχα πρόβλημα, ίσα ίσα το ότι είμαι Έλληνας βόηθησε σε αρκετές περιπτώσεις. Στη θέση σου θα έμενα ένα βράδυ Βελιγράδι στο πήγαινε, κι ένα βράδυ Νόβι Σαντ στην επιστροφή, πολύ όμορφη και μαζεμένη πόλη. ;)
 

stelios1

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπερα το ταξίδι το έχω κάνει 2 φορές τα τελευταία 2 χρόνια .δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα μόνο με ταυτοτητα πας
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Πολύ χρήσιμες οι απαντήσεις σας ... Ευχαριστώ !

@KonstantinosAlyona πραγματικά με επηρέασε η απάντησή σου φίλε ... και θα το ξανασκεφτώ για τις διανυκτερεύσεις που προτείνεις ... γιατί η Σερβία με διευκολύνει στο "σπάσιμο" των 2060 χιλιομέτρων που έχω να κάνω ...
...και δεν αμφισβήτησα ποτέ τις ομορφιές αυτής της χώρας ... το αντίθετο μάλιστα ...
Αλλά η ασφάλεια είναι πάνω απ όλα νομίζω ...
 

kosaitis

Member
Μηνύματα
43
Likes
82
Το καλοκαίρι του 2015 έμεινα 4 βράδια στο Βελιγράδι και μου άρεσε αφάνταστα, επισκέφθηκα και το Νόβισαντ. Μην φοβάσε τους τροχονόμους στη Σερβία.Πολύ φθηνή χώρα η Σερβία. Μεινε 2 βράδια στο Βελιγράδι και στο πήγαινε για την Βουδαπέστη δες το Νόβισαντ και το κάστρο του.Να περάσεις νωρίς το πρωι τα σύνορα Σερβίας Ουγγαρίας λόγω μεγάλης καθυστέρησης απο τους Ούγγρους τους καλοκαιρινούς μήνες.Εγώ γύρισα πίσω και πέρασα απο τα σύνορα Σουμπότικα-Τόμπα και βγήκα Βουδαπέστη όπου έμεινα 3 βράδια.Οποσδήποτε εκδρομή στα παραδουνάβια χωριά. Ποιό ασφάλεια ένιωσα στο Βελιγράδι που άφηνα το ΙΧ στο δρόμο παρά στη Βουδαπέστη που πλήρωσα παρκινγκ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
...και δεν αμφισβήτησα ποτέ τις ομορφιές αυτής της χώρας ... το αντίθετο μάλιστα ...
Εγώ πάλι τις αμφισβητώ. Η Σερβία δεν είναι μια χώρα που την επισκέπτεσαι επειδή είναι όμορφη. Με εξαίρεση μέρος από το Νόβι Σαντ και μερικές γωνιές ακόμα, δε θα πεις εύκολα "τι υπέροχα/όμορφα που είναι εδώ". Τη Σερβία την επισκέπτεσαι (ευχαρίστως!) για άλλους λόγους. Για κουλτούρα, λαογραφία, ιστορία, ανθρώπους, μουσικές...
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Εγώ πάλι τις αμφισβητώ.....
Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω την αμφισβήτησή σου :) ... δεν έχω πάει και δεν ξέρω ...
Έχω τόσα να δω που η Σερβία δεν θα μου ήταν "απαραίτητη" ... και αν είχα εναλλακτικές επιλογές να ΜΗΝ πέρναγα από εκεί αλλά ούτε και από την φυρομ θα το έκανα ευχαρίστως ...
.... ο κύριος προορισμός μου είναι η Τσεχία (έχω ξαναπάει) αλλά με γκρούπ και θέλω αυτή τη φορά να την ξεκοκαλίσω ...
 
Μηνύματα
95
Likes
65
Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω την αμφισβήτησή σου :) ... δεν έχω πάει και δεν ξέρω ...
Έχω τόσα να δω που η Σερβία δεν θα μου ήταν "απαραίτητη" ... και αν είχα εναλλακτικές επιλογές να ΜΗΝ πέρναγα από εκεί αλλά ούτε και από την φυρομ θα το έκανα ευχαρίστως ...
.... ο κύριος προορισμός μου είναι η Τσεχία (έχω ξαναπάει) αλλά με γκρούπ και θέλω αυτή τη φορά να την ξεκοκαλίσω ...
επιστρεφοντας προσφατα απο βελιγραδι θα εμενα μια ημερα -νυχτα να το δω και οπωσδηποτε μια ημερα νοβισαντ μεχρι εκει ομως
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Για διόδια και Βινιέτες θα ήθελα κάποιες βοήθειες παρακαλώ παιδιά ...
-Στην Π.Γ.Δ.Μ. πληρώνω με ευρώ ? μπορώ να χρεώσω κάρτα στα διόδια για να μην αλλάζω ευρώ σε δηνάρια ?
-Στην Σερβία ?
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Πέρυσι το καλοκαίρι πληρώσαμε και ΠΓΔΜ και Σερβία με €. Από όσο διαβάζω στο φόρουμ δεν έχει αλλάξει κάτι και επίσης δέχονται κάρτα και οι δύο χώρες (προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει ) Στα διόδια της ΠΓΔΜ αν πληρώσεις με € (1,5€ τη φορά) δίνεις κάτι παραπάνω, αλλά προσωπικά προκειμένου να αλλάζω σε δηνάρια το προτιμώ. Στη Σερβία δεν κατάλαβα να υπάρχει κάποια "χάσιμο" αν πληρώσεις με €. Στη Σερβία κάποιες φορές πληρώνεις αμέσως, ενώ κάποιες παίρνεις χαρτάκι και πληρώνεις στην έξοδο του αυτοκινητοδρόμου. Ουγγαρία δεν έχω ακόμη περάσει, αλλά επειδή θα ταξιδέψω εκεί μετά τον 15αυγουστο, γνωστός που μένει εκεί, μου είπε ότι η βινιέτα για 7 ημέρες στοιχίζει 10€ και την προμηθεύεσαι λίγο μετά τα σύνορα. Αυτά ξέρω, για τις υπόλοιπες χώρες δεν γνωρίζω κάτι.
Πότε ταξιδεύεις, μήπως μας δώσεις τίποτα φρέσκες πληροφορίες;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom