Αυστρία Οδικώς στην Αυστρία

Rain King

Member
Μηνύματα
14
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
κάπου στην Ευρώπη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Αγαπητοί συνταξιδιώτες,
κάνω μια σκέψη το προσεχές διάστημα να κάνω ένα ταξίδι στην Αυστρία και να επισκευτώ τις εξής τρεις πόλεις: Βιέννη, Σάλτζμπουργκ, Ίνσμπρουκ. Δύο βράδια την κάθε μία. Θα ήθελα να γίνει οδικώς για να γνωρίσω και την χώρα απο τη στιγμή που οι αποστάσεις δεν είναι τεράστιες και μας αρέσει γενικά το ταξίδι με το αυτοκίνητο (το έχουμε ξανακάνει με Ιταλία- Γαλλία και τούμπαλιν...).
Η σκέψη μου είναι η εξής:
1) πάω με το δικό μου αυτοκίνητο απο Ανκόνα - Βιέννη - Σάλτσμπουργκ - Ίνσμπρουκ - Βιέννη και πάλι Ανκόνα ?
ή
2) αεροπορικώς Βιέννη΄(ή και Μόναχο αναλόγως με το φθηνότερο αεροπορικό), και μετά νοικιάζω εκεί και συνεχίζω. Για να μην χάσω και τις 2 μέρες με το πλόιο πήγαινε - έλα.

Αν επιλέξω την δεύτερη περίπτωση που προτείνετε να νοικιάσω αυτοκίνητο απο κάπου συγκεκριμένα και με ποιά διαδικασία ?

Αξιοθέατα κλπ είμαι σίγουρος πως σε δεύτερη φάση θα κατοπιστώ απο τις ιστορίες του forum.

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Αεροπλάνο μέχρι Μόναχο γιατί συνήθως βρίσκεις πιο φθηνά, και μετα νοικιαζεις. Υπάρχει κι η εναλλακτική του τρένου βέβαια που απολαμβάνεις πολυ τη φύση. Στη Γερμανία που είχα ασχοληθεί η φθηνότερη ήταν η europcar όταν κοιταζα. Βέβαια βγάζουν κι αυτές προσφορές. Άμα πας απο Ιταλία θα χάσεις πόσες μέρες, θα κάψεις πολλές βενζίνες, έχεις διόδια κλπ κλπ και φυσικά το διόλου ευκαταφρόνητο πόσο που ζητάνε τα καράβια. Ενω για Μόναχο αναλόγως τις μέρες βρίσκεις και με 120? μετ?επιστροφης. Πάντως θα βγάλεις μια πολυ όμορφη εκδρομή

Sent from my iPhone using Travel stories
 

Rain King

Member
Μηνύματα
14
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
κάπου στην Ευρώπη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
και εγώ το σκεφτόμουνα για Μόναχο.
επειδή το πρόγραμμα θα είναι μάλλον αυστηρά 6 βράδια, μήπως να θυσιάσω ένα βράδυ απο το Ίνσμπρουκ για να το προσθέσω στη Βιέννη?
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Άμα είναι το προγραμμα αυστηρά 6 βραδιά, τότε γνώμη μου είναι 3 Βιέννη, κι απο 1 σε Ινσμπρουκ, Σαλτσμπουργκ και Μόναχο. Κρίμα είναι να φτάσεις με το αεροπλάνο εκεί και να μην δεις την πρωτεύουσα του γερμανικού Νότου
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
κάνω μια σκέψη το προσεχές διάστημα
Αν εννοεις τις επομενες εβδομαδες τοτε δεν αξιζει να ασχοληθεις πανω απο μια ημερα με το Ινσμπρουκ - για εμενα το Σαλτσμπουργκ ειναι πιο ομορφο - οποτε μπορεις να μεινεις 3 μερες Βιεννη.

Αν πας χειμωνα με χιονι τοτε αλλαζει το πραγμα. Το Ινσμπρουκ αξιζει.

Σαφως και να επιλεξεις τη λυση 2. Πολυ φτηνα εβδομαδιαια πακετα συνηθως βγαζει η Sixt και η Budget. Επισης η Europecar εχει στανταρ φτηνες τιμες. Φαξε το.
 

Rain King

Member
Μηνύματα
14
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
κάπου στην Ευρώπη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει και κάποια στιγμή και κάποιο ξενοδοχείο απο για αυτές τις πόλεις σαν προσωπική πρόταση απο εμπειρία ? θα ψάξω φυσικά και στο booking αλλά η προσωπική εμπειρία μετράει περισσότερο.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Rain King said:
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει και κάποια στιγμή και κάποιο ξενοδοχείο απο για αυτές τις πόλεις σαν προσωπική πρόταση απο εμπειρία ? θα ψάξω φυσικά και στο booking αλλά η προσωπική εμπειρία μετράει περισσότερο.
Εγω είχα μείνει στη Βιέννη την πρώτη φορα στο Suite Novotel και την δεύτερη στο Park Inn. Το πρώτο είχε πολυ ωραίο δωμάτιο, μικρη σουίτα για την ακριβεια, δωρεάν Ίντερνετ αλλα έχανε σε πρωινό. Το δεύτερο είχε ωραίο δωμάτιο, πολυ καλο πρωινό απλα είχαμε κλείσει τρικλινο και είχε ένα διπλό κι ένα ραντζο το οποίο όλο το βράδυ έτριζε...

Σαλτσμπουργκ είχα μείνει στο Mercure. Θυμάμαι ότι ήταν αρκετα καλό, αλλα δεν θυμάμαι λεπτομέρειες για το δωμάτιο κλπ.

Ινσμπρουκ δεν έχω παει

Μόναχο την πρώτη φορά εμένα στα περίχωρα, θεωρουταν εντός πόλης αλλα ήταν αραιοκατοικημενα και παρ?ολο που το μετρό ήταν 1χμ δεν το χρησιμοποίησα γιατί απο το ξενοδοχείο στο μετρό για να πας, περναγες μέσα απο κτηματα. Την δεύτερη φορα που πήγα για το Οκτομπερφεστ έμεινα στο Ινγκολσταντ γιατί πολυ απλα στο Μόναχο όλα ήταν φωτιά. Αν έχεις σκοπό να πας εκει γύρω στο τελευταίο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου-αρχές Οκτωβρίου να ξέρεις ότι το Μόναχο έχει πολυ ακριβά ξενοδοχεία.

Γενική συμβουλή. Μην χρυσοπληρωσεις ξενοδοχείο για να είναι στο κέντρο, ειδικα σε Μόναχο και Βιέννη. Να φροντίσεις μόνο να έχει σε ακτίνα -700μ σταθμό του μετρό.

Sent from my iPhone using Travel stories
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Rain King said:
Μήπως θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει και κάποια στιγμή και κάποιο ξενοδοχείο απο για αυτές τις πόλεις σαν προσωπική πρόταση απο εμπειρία ? θα ψάξω φυσικά και στο booking αλλά η προσωπική εμπειρία μετράει περισσότερο.
- Σάλτσμπουργκ: Radisson Blu Altstadt, μέσα στην παλιά πόλη, ατμοσφαιρικό, προτίμησε δωμάτια με μπαλκόνι με θέα το ποτάμι.
- Μόναχο: Ηilton Park, πρόσφατα ανακαινισμένα δωμάτια με γούστο, ζήτα δωμάτιο σε ψηλό όροφο με θέα τους Αγγλικούς Κήπους, εξαιρετικό πρωινό, αν και βρίσκεται 10 λεπτά απ' το κέντρο με το τραμ νιώθεις ότι είσαι στην εξοχή.

Sent from my iPod using Travel stories
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Και για αεροπορικο εισιτηριο τωρα προσφατα νομιζω ειδα στο σαιτ της λουφτχανσα προσφορα για μοναχο με 120 ευρω.

Ρθξε μια ματια,απλα δεν θυμαμαι μεχρι ποτε επρεπε να το κλεισεις και για ποια περιοδο ηταν οι τιμες αυτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom