Τουρκία Οδικώς στην Καππαδοκία

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Καλησπέρα σε όλους. Την Παρασκεύη τελικά αναχωρούμε για Καππαδοκία με το αυτοκίνητο μας και φυσικά με την μικρή μας. Ήμασταν να πάμε να μην πάμε αλλά οι πολύ καλές τιμές σε φανταστικά ξενοδοχεία που είδαμε μας οδήγησαν στην οριστική απόφαση.
Καταρχήν θα μείνουμε στο Goreme για 5 βραδιές. Νομίζω είναι αρκετές και το ίδιο μου είπαν με όσους μίλησα. Θεσ/νικη-Καππαδοκία είναι 1350 χλμ δλδ περίπου 20 ώρες που δύσκολα βγαίνουν μ ενα παιδί στο καθισματάκι. Κάπου πρέπει να σπάσουμε τη διαδρομή. Κωσταντινούπολη δε θέλω να μπλέξω. Σκέφτομαι Προύσα ή Αιβαλί για 1-2 μέρες στο πήγαινε ή κάπου αλλού στο γύρνα.
Απορίες:
Aν κατέβω νότια από Ανδριανούπολη παίρνουμε πλοίο;(λογικά από Τσανάκαλε)
Διαβασα πολύ ωραία λόγια για Τένεδο και Μοσχονήσια. Αξίζει ένα διήμερο μαζί με Αιβαλί;
Έχει πάει κάποιος προς τα ενδότερα ώστε να γνωρίζει κάποιο ωραίο χωριουδάκι ή καμιά μικρή κωμόπολη που να αξίζει να επισκεφτούμε;
Aυτά κι ευχαριστώ και καλά ταξίδια σε όλους
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.724
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Γιώργο τώρα βλέπω ότι η διαδρομή Αϊβαλί - Γκόρεμε είναι κοντά χίλια χιλιόμετρα και έντεκα ώρες οδήγηση χωρίς στάσεις. Μου φαίνεται υπερβολικό να πας από παράλια σ' αυτή τη διαδρομή. Επιπλέον πρέπει να υπολογίσεις την κίνηση των δρόμων στα παράλια τώρα το καλοκαίρι που είναι αρκετά μεγάλη. Την Προύσα την βλέπω μονόδρομο σ' αυτό που θέλετε να κάνετε εκτός κι αν αφιερώσετε και άλλη διανυκτέρευση μεταξύ Αιβαλι και Γκόρεμε.
 

Chrikolo

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σας.
Σκεφτομαι να κανω το Πασχα ταξιδι στην Καππαδοκια.
Το ερωτημα μου ειναι εαν βολευει οδικως απο Θεσσαλονικη και εαν κατα την εκδρομη σας ειχατε καποια προβληματα όσο αφορα με τους Τουρκους. Πολλοι ισχυρίζονται οτι στα βαθη της Τουρκίας δημιουργουνται προβληματα με τους Τουρκους( αστυνομια , ντοπιους κλπ). Επισης θα ηθελα καποια hints οσο αφορα το ταξιδι (οδικως παντα).
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Strange

Member
Μηνύματα
9
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Καππαδοκία
Καλησπερα σας.
Σκεφτομαι να κανω το Πασχα ταξιδι στην Καππαδοκια.
Το ερωτημα μου ειναι εαν βολευει οδικως απο Θεσσαλονικη και εαν κατα την εκδρομη σας ειχατε καποια προβληματα όσο αφορα με τους Τουρκους. Πολλοι ισχυρίζονται οτι στα βαθη της Τουρκίας δημιουργουνται προβληματα με τους Τουρκους( αστυνομια , ντοπιους κλπ). Επισης θα ηθελα καποια hints οσο αφορα το ταξιδι (οδικως παντα).
Ευχαριστω εκ των προτερων
Καλησπέρα φίλε, αν και δε μπορώ να σε βοηθήσω σε πολλά.
Έχω προγραμματίσει το συγκεκριμένο ταξίδι για λίγο αργότερα, απ όσο έχω ψαξει και έχω μάθει από φίλους που έχουν πάει, οδικώς σίγουρα θα ειναι μεγάλη ταλαιπωρία αλλά θα δεις και τη μισή Τουρκία, μπορείς να το συνδιασεις και με διανυκτέρευση σε κανένα ενδιάμεσο προορισμο ώστε να ειναι πιο ξεκούραστο το ταξίδι. Από θέμα ασφάλειας θα έλεγα να μη σε απασχολεί καθόλου, η αστυνόμευση και η ασφάλεια που έχουν δε σε αφήνει να νιώσεις φόβο. Οι ντόπιοι ειναι πολύ φιλικοί με τους Έλληνες
 
Μηνύματα
22
Likes
16
Καλησπέρα φίλε, αν και δε μπορώ να σε βοηθήσω σε πολλά.
Έχω προγραμματίσει το συγκεκριμένο ταξίδι για λίγο αργότερα, απ όσο έχω ψαξει και έχω μάθει από φίλους που έχουν πάει, οδικώς σίγουρα θα ειναι μεγάλη ταλαιπωρία αλλά θα δεις και τη μισή Τουρκία, μπορείς να το συνδιασεις και με διανυκτέρευση σε κανένα ενδιάμεσο προορισμο ώστε να ειναι πιο ξεκούραστο το ταξίδι. Από θέμα ασφάλειας θα έλεγα να μη σε απασχολεί καθόλου, η αστυνόμευση και η ασφάλεια που έχουν δε σε αφήνει να νιώσεις φόβο. Οι ντόπιοι ειναι πολύ φιλικοί με τους Έλληνες
Καλησπέρα τελικά πήγατε Καππαδοκία; είναι καλή εποχή τα Χριστούγεννα να πάμε οδικώς; Αντιμετωπίσατε κάποιο πρόβλημα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.402
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom