Γενικά Οικονομικές διακοπές για νεαρό ζευγάρι

mac

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Χαιρετώ την παρέα του φόρουμ!
Θα ήθελα τη βοήθεια όσων είναι πρόθυμοι να πουν τη γνώμη τους.Ψάχνω να βρω κάποιο ελληνικό νησί για να το επισκεφθώ το καλοκαίρι, ίσως μέσα Ιουλίου ή και Αύγουστο, αυτό δεν το ξέρω ακόμα, για 3-6 ημέρες, με τα εξής κριτήρια:
1)Να προσφέρει οικονομική διαμονή (έως 40-45 Ε τη βραδιά, ή και φθηνότερα, αν και δύσκολο θεωρώ)
2)Οικονομικό και ποιοτικό φαγητό (αν υπάρχει κάποιο μαγαζί που προσφέρει καλό φαγητό ας είναι και λίγο ακριβότερο)
3)Να είναι κατάλληλο για νεαρό ζευγάρι (22ετών). Δεν τρελαινόμαστε για δυνατή νυχτερινή διασκέδαση, να έχει όμως ένα - δυό μέρη για ένα ποτό και κάποια χώρα που θα κυκλοφορεί κόσμος και μετά τις 12.
4)Καθαρές παραλίες μιας και καλοκαίρι είναι και θα θέλουμε να κάνουμε μπάνιο.
5)Να έχει καλό συγκοινωνιακό δίκτυο μιας και θέλουμε να τη βγάλουμε όσο πιο φθηνά γίνεται και να αποφύγουμε ενοικιάσεις οχημάτων ή μεταφορά δικού μας.
Ξέρω,ίσως ζητάω πολλά, θέλω όμως προτάσεις για μέρη που προσφέρουν έστω και ένα από αυτά που θέτω ως κριτήρια και μετά να καταλήξω σε αυτό που συνδυάζει τα περισσότερα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
  • Like
Reactions: mac

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Σου προτείνω ανεπιφύλακτα Μήλο! Έχει όλα όσα ζητάς και θα περάσεις τέλεια...Είναι το απόλυτο ζευγαρονήσι, έχει καταπληκτικές παραλίες που δεν τις χορταίνεις (και σε 2-3 να πηγαίνεις τη μέρα δεν θα τις προλάβεις όλες)...Η Μήλος είναι σχετικά ήσυχο νησί με κάποια μπαράκια το βράδυ για ποτάκι, έχει όμως ζωή, κυρίως ζευγάρια στην ηλικία μας! Το φαγητό είναι φανταστικό και ποιοτικό και έχω να σου προτείνω πολλά μέρη να πας. Επισκέφτηκα το νησί πέρσι με το αγόρι μου τέλη Ιουλίου και περάσαμε υπέροχα. Αν σε ενδιαφέρει ευχαρίστως να σε βοηθήσω... :cool:

Το μόνο που πιστεύω δύσκολα θα αποφύγεις είναι η μεταφορά του αυτοκινήτου σας ή η ενοικίαση εκεί γιατί το νησί για να το ευχαριστηθείτε πρέπει να το γυρίσετε!
 

mac

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Σου προτείνω ανεπιφύλακτα Μήλο! Έχει όλα όσα ζητάς και θα περάσεις τέλεια...Είναι το απόλυτο ζευγαρονήσι, έχει καταπληκτικές παραλίες που δεν τις χορταίνεις (και σε 2-3 να πηγαίνεις τη μέρα δεν θα τις προλάβεις όλες)...Η Μήλος είναι σχετικά ήσυχο νησί με κάποια μπαράκια το βράδυ για ποτάκι, έχει όμως ζωή, κυρίως ζευγάρια στην ηλικία μας! Το φαγητό είναι φανταστικό και ποιοτικό και έχω να σου προτείνω πολλά μέρη να πας. Επισκέφτηκα το νησί πέρσι με το αγόρι μου τέλη Ιουλίου και περάσαμε υπέροχα. Αν σε ενδιαφέρει ευχαρίστως να σε βοηθήσω... :cool:

Το μόνο που πιστεύω δύσκολα θα αποφύγεις είναι η μεταφορά του αυτοκινήτου σας ή η ενοικίαση εκεί γιατί το νησί για να το ευχαριστηθείτε πρέπει να το γυρίσετε!
Η Μήλος είναι όντως μια πολύ καλή επιλογή όμως την επισκεφθήκαμε πέρσυ! Ψάχνω για κάτι παρόμοιο εν ολίγοις.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Προτείνω Σίφνο.Πέρυσι στις Καμάρες μείναμε σε δωμάτια πολύ κοντά στη θάλασσα με 40 ευρώ το δίκλινο,αρχές Ιουλίου.Ίσως Αύγουστο να είναι ακριβότερα αλλά θεωρώ ότι οι τιμές θα είναι λογικές.Για φαγητό έχει πολλά μέρη(όχι ιδιαίτερα φτηνά),ειδικά στην Απολλωνία τη χώρα αλλά και στις Καμάρες.Έχει ωραία μπαράκια για ποτό το βράδυ.Η πρωτεύουσα,η Απολλωνία είναι πολύ όμορφη και το βράδυ βολτάρει πολύς κόσμος.Η θάλασσα ήταν καθαρή ακόμα και στις Καμάρες,λίγα μέτρα απο το λιμάνι.Ως προς τη συγκοινωνία,το νησί είναι μικρό και τα βασικά μέρη καλύπτονται απο το κτελ.Εμείς δεν είχαμε πάει με αυτοκίνητο και χρησιμοποιούσαμε λεωφορείο,άντε και κανένα ταξί.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Καλησπέρα mac! Και για μένα θα ήταν 1η επιλογή η Μήλος. Μιας και έχεις πάει όμως θα σου πρότεινα Σίφνο, είναι ήρεμα και ρομαντικά..Βέβαια, η διαμονή είναι λίγο τσιμπημένη..Έχει όλα από αυτά που ζητάς (εκτός ίσως από το κριτήριο 1,εκεί χρειάζεται λίγο ψάξιμο για να βρεις αρκετά οικονομική διαμονή, ειδικά για την περίοδο που θες).

Πάντως, επειδή το φόρουμ βρίθει τέτοιων θεμάτων, ψάξε να δεις τι έκαναν και άλλοι που είχαν το ίδιο δίλημμα

http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...F0%DD%F2-%E3%E9%E1-%E6%E5%F5%E3%DC%F1%E9.html

http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...E7%F3%DF-%E3%E9%E1-%E6%E5%F5%E3%DC%F1%E9.html
 
  • Like
Reactions: mac

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Ειναι ομορφο, με ασπρα μπλε σπιτακια και αρκετα ησυχο.
 
  • Like
Reactions: mac

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Ρίξε μια ματιά και σε αυτά τα θέματα:
Νησιά Αιγαίου - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

Και για περισσότερες πληροφορίες για τα νησιά που προτείνονται, στο κενό πεδίο μπορείς να επιλέξεις το νησί που σε ενδιαφέρει και πατώντας προβολή θα εμφανιστούν όλα τα σχετικά θέματα.
 
  • Like
Reactions: mac

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Επίσης, εξαιρετικές παραλίες και οικονομική διαμονή έχει η Αλλόνησος (αν και είναι ένα πρόβλημα το πώς θα πάτε μέχρι τον Αγ. Κωνσταντίνο χωρίς αμάξι).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom