1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Φεβρουάριο - Μάρτιο του 2015! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Γενικά Οικονομικότεροι ευρωπαϊκοί προορισμοί;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος georgeant, στις 10 Ιανουαρίου 2014.

1. georgeant

georgeant Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Road trip B. Αμερική
    Πέρα απο το ταξίδι που έχω κλείσει τον Αύγουστο για Πράγα-Βιέννη-Βουδαπέστη σκέφτομαι μήπως μπορέσω να κάνω και ένα ακόμα μικρότερο και οικονομικότερο για 3 το πολύ 4 ημέρες σε κάποιο προορισμό στην Ευρώπη την άνοιξη. Ιδανικό θα ήταν το budget συνολικά για τα πάντα (εισιτήρια-διαμονή-φαγητό) να μην ξεπερνά τα 250-300 ευρώ. Σκεφτόμουν για Μάλτα, Κωνσταντίνουπολή (χωρίς να ξέρω τι παίζει ακριβώς απο τιμές) ή οπουδήποτε αλλού δεν έχω θέμα... Δε θα με πείραζε και κάποιος προορισμός λιγότερο τουριστικός και εναλλακτικός.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

2. GTS

GTS Member

Βελιγράδι? Και η Πόλη είναι καλή και οικονομική επιλογή και η Μάλτα (αρκεί να τρως και φθηνά). Εξαρτάται φυσικά και από τι εισιτήρια θα βρεις...αλλά και στις 3 περιπτώσεις έχει πολύ φθηνή και όμορφη ταυτόχρονα διαμονή.

3. georgeant

georgeant Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Road trip B. Αμερική
    Χμμμ είναι ωραία; Έχεις πάει;

4. GTS

GTS Member

Ναι....για 2 μέρες είναι μια χαρά. Δε συγκρίνεται με τη Πόλη βέβαια....η Πόλη είναι στη μεγάλη κατηγορία.

5. georgeant

georgeant Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Road trip B. Αμερική
  6. kabamarou

kabamarou Member

Το Βουκουρέστι και η Σόφια είναι σίγουρα από τους πιο οικονομικούς προορισμούς στην Ευρώπη(φαγητό,ξενοδοχεία κτλ.).Δεν ξέρω που μένεις βέβαια και με τι μέσο θέλεις να ταξιδέψεις για να σου πω αν θα είναι και φθηνή η μεταφορά.Με αεροπλάνο δεν νομίζω να έχει και πολύ καλές προσφορές για εκεί.

7. georgeant

georgeant Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Road trip B. Αμερική
    Αθήνα μένω. Για Σόφια βρήκα αεροπορικά με επιστροφή τώρα που κοίταξα με 98 ευρώ. Μια χαρά είναι νομίζω.
    Απο Μάλτα έχει κανείς εμπειρία;

8. Samion

Samion Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παλέρμο
    καλο ειναι. δεν τρελλαθηκα κιολας..τη δευτερη μερα ηδη βαρεθηκα. φαγητο, καταλυματα, διασκεδαση κατω του μετριου. εξαλλου πώς θα πας? τα εισητηρια δεν ειναι και οτι φθηνοτερο..

9. GTS

GTS Member

Πολύ ωραία και η Μάλτα για 3 μερούλες...

10. Samion

Samion Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παλέρμο
    το ειπες πιο πανω συντροφε.. αλλα καλα κανεις και το επαναλαμβανεις. αριστη επιλογη, σε σχεση με Σεραγεβο πολυ πολυ καλυτερα..τι εννοουσες με αυτο? (αρκεί να τρως και φθηνά).
    (και καληχρονια με υγεια και πολλα πολλα ταξιδια!..)

GTS likes this.
  11. georgeant

georgeant Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Road trip B. Αμερική
    Όντως είναι ακριβά απο Αθήνα, 196 ευρώ το πιο οικονομικό. Άρα, απορρίπτεται.

12. GTS

GTS Member

Ε, τι εννοώ...ο άνθρωπος θέλει να ξοδέψει 300 ευρώ σύνολο σε 3-4 μέρες. Αν πάει να φάει στο Il Horza ας πούμε (εστιατοριάρα by the way) θα βγει εκτός μπάτζετ. Αλλά το ένα από τα δύο βασικά, η διαμονή (το άλλο είναι τα αεροπορικά), είναι φθηνό και σε καλή ποιότητα και στους 3 προορισμούς.
    (ανταποδίδω τις ευχές - προσθέτω και ψυχική ηρεμία!)

Samion likes this.