Οι πρώτες εντυπώσεις

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Οι πρώτες εντυπώσεις…


Τι να πρωτοπώ, πώς να το πρωτοξεκινήσω…. Πρόκειται για μια πανέμορφη πόλη, πράσινη, με το ποτάμι της, τον Charles και τον ωκεανό δίπλα. Έχει πλούσια ιστορία και είναι μία από τις σημαντικότερες περιοχές εκπαίδευσης στις ΗΠΑ (Harvard, Tufts, Mit όλα εδώ). Επίσης η πολιτεία της Μασαχουσέτης που βρίσκεται η Βοστόνη, κατέχει την πρωτιά σε αρκετούς τομείς. Είναι η πρώτη πολιτεία που νομιμοποίησε τους gay γάμους, ενέκρινε με δημοψήφισμα την αποποινικοποίηση της μαριχουάνας και το μετρό της είναι το παλιότερο στις ΗΠΑ. Η Βοστόνη αποτελείται από πολλές περιοχές-γειτονιές κάπου στις 21 αν θυμάμαι καλά. Εγώ μένω ευτυχώς πολύ κεντρικά, στην περιοχή BackBayκαι τις περισσότερες φορές δεν παίρνω καν μετρό. Έχει αρκετά πάρκα, ευτυχώς πρόλαβα και τα είδα προτού τα δέντρα χάσουν όλο το φύλλωμά τους. Ανάμεσά τους είναι και το BostonCommon, που είναι το παλιότερο δημόσιο πάρκο της χώρας. Εμένα μου αρέσει πολύ το Boston public gardenμε την λιμνούλα του, τη γεφυρούλα και τα αμέτρητα σκιουράκια!

Η ζωή εδώ είναι πολύ διαφορετική. Καταρχήν τα σπίτια. Τα ενοίκια είναι πανάκριβα και τα διαμερίσματα μικρά και ως επί το πλείστον παλιά.Τα πλυντήρια και τα στεγνωτήρια είναι στο υπόγειο...Αυτό είναι το χειρότερο για μένα...Δεν το συνηθίζω με τίποτα. Τα προγράμματα πλύσης είναι πολύ σύντομα, σχεδόν 30 λεπτά και τα στεγνωτήρια απαίσια...τα ρούχα μπαίνουν κανονικά και βγαίνουν xsmall…τα καλά ρούχα μου τα πλένω στο χέρι... τα υπόλοιπα αναγκαστικά στο πλυντήριο...Τα σκουπίδια τα πετάμε σε συγκεκριμένους κάδους μόνο 2 φορές την εβδομάδα. Τα φαρμακεία εδώ είναι σαν super market. Βρίσκεις τα πάντα όλα...Στα δε super market μπορείς να χαζέψεις με τις ώρες...έχουν τα πάντα, εδώ παίζουν επίσης, πολύ τα οργανικά προιόντα...οι τιμές πολύ καλές, εκτός από τα λαχανικά και τα φρούτα που είναι πανάκριβα...Καλύτερα να ψωνίζεις ρούχα παρά λαχανικά...χαχαχα. Κάτι άλλο που μου έχει κάνει εντύπωση είναι το lunch break. Eδώ είναι νόμος. Εγώ παίρνω έναν καφέ μόνο και με κοιτάνε περίεργα. Με πιέζουν όλοι να ξεκινήσω να τρώω μεσημεριανό στις 1.

Η αγορά είναι φανταστική, δεν έχω πάει παντού, αφήνω τα μεγάλα εμπορικά για όταν χαλάσει ο καιρός. Οι τιμές πολύ καλές και αναμένονται οι χειμερινές εκπτώσεις. Κάτι αγόρασα, προσπαθώ να κρατηθώ γιατί είναι νωρίς ακόμη...

Μερικά ακόμη για την Βοστόνη...Εδώ όλοι μα όλοι έχουν σκύλο...Υπάρχουν πάρκα φιλικά για σκύλους...Τα ντύνουν, πάνε μαζί τους βόλτα, κάνουν τζόγκιγκ με αυτά...

Οι περισσότεροι επίσης, είναι πολύ αθλητικοί και πολύ αδύνατοι. Δεν μπορώ να το εξηγήσω, με τόσο junk food και τόσα εστιατόρια... Στα φανάρια, είτε έχει κόκκινο είτε όχι περνάς και τα αυτοκίνητα ακινητοποιούνται...Κρύο ακόμη πολύ δεν έχει...είναι γύρω στους 0. Φαντάζομαι σε λίγο καιρό θα πέσουν και τα πρώτα χιόνια....Και θα φτάσουμε και - 15....αχ αχ...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μπράβο Μαχούλα μου! Τι ωραία εμπειρία! :) Εύχομαι να αποκομίσεις ό, τι καλύτερο γίνεται σε όλους τους τομείς και θα περιμένω εναγωνίως τις αναρτήσεις σου!
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λιουμπλιάνα
Έχω ακούσει τα καλύτερα για τη Βοστώνη, ότι είναι μια "ευρωπαϊκού" τύπου πόλη με πολύ υψηλό βιοτικό επίπεδο! Σου εύχομαι και εγώ ό,τι καλύτερο και περιμένω με αγωνία τις αναρτήσεις σου! :)
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Έχω ακούσει τα καλύτερα για τη Βοστώνη, ότι είναι μια "ευρωπαϊκού" τύπου πόλη με πολύ υψηλό βιοτικό επίπεδο! Σου εύχομαι και εγώ ό,τι καλύτερο και περιμένω με αγωνία τις αναρτήσεις σου! :)
Σε ευχαριστώ πολύ voulina :) Πράγματι, η Βοστόνη θυμίζει ευρωπαϊκή πόλη, καμιά φορά μου θυμίζει το λατρεμένο Λονδινάκι. Είναι πολύ διαφορετική από την υπέροχη Νέα Υόρκη, χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα καλό ή κακό. Απλά είναι διαφορετική. Σε άλλες πόλεις δεν έχω πάει ακόμη για να κρίνω. Όσον αφορά το βιοτικό επίπεδο της πόλης, από την πρώτη στιγμή καταλαβαίνεις ότι είναι υψηλό, αφού η πόλη αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα πολιτιστικά και πανεπιστημιακά κέντρα της χώρας. Βέβαια όπως σε όλες τις μεγάλες πόλεις, υπάρχουν και περιοχές λιγότερο ασφαλείς ή όχι τόσο "καλές".
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Μετά από περίπου 4 μήνες εδώ στη Βοστόνη επανέρχομαι με τις εντυπώσεις μου…

Το θέμα της γλώσσας…

Αγγλικά γνωρίζω. Εντάξει δεν τα μιλάω και άπταιστα, αλλά έχω νομίζω ένα πολύ καλό επίπεδο. Έλα μου όμως που εδώ έχουν μια περίεργη προφορά (κόβουν λέξεις, δεν προφέρουν κάποια σύμφωνα) και έτσι δεν με καταλαβαίνουν και δεν τους καταλαβαίνω πάντα. Ειδικά η συνεννόηση στο τηλέφωνο έχει πολύ πλάκα. Την αποφεύγω. Το πιο περίεργο περιστατικό μου έτυχε στο μετρό που πήγα να ρωτήσω κάτι τον εκεί σταθμάρχη και με ρωτάει: είσαι ελληνίδα? Του λέω πως με κατάλαβες? Από την προφορά σου… οι έλληνες έχουν χαρακτηριστική αγγλική προφορά! Ήταν και αυτός Έλληνας!


Ο καιρός…

Εδώ τα πράγματα σοβαρεύουν. Ο καιρός είναι απρόβλεπτος και βαρύς τώρα το χειμώνα! Με κρύο, χιόνια, βροχές, αλλά και ήλιο. Διάβασα στον τουριστικό οδηγό την παροιμία, αν δε σου αρέσει ο καιρός στη Βοστόνη, περίμενε 1 λεπτό και θα αλλάξει…Και πράγματι ισχύει. Είναι δυνατόν μέσα σε μια μέρα ο καιρός από τους -20 να ανεβαίνει λίγο πάνω από το μηδέν? Και όμως γίνεται….Έπεσαν και πολλά χιόνια, βίωσα και καμιά 3-4 χιονοθύελλες με ισχυρούς ανέμους και επιβίωσα. Χαχα… Τα εκχιονιστικά και οι δημόσιες τεχνικές υπηρεσίες πραγματικά κάνουν πολύ καλό έργο με το καθάρισμα των δρόμων και των πεζοδρομίων. Μαζεύουν και απομακρύνουν το χιόνι αμέσως με φορτηγά. Για να αντέξεις τις χαμηλές θερμοκρασίες χρειάζεσαι πολύ καλό αδιάβροχο και χοντρό μπουφάν, ζεστές μπότες, σκουφί, κανά 2 ζευγάρια γάντια και πολύ καλή ομπρέλα. Ισοθερμικά δεν έχω χρειαστεί ως τώρα. Με αυτό το αρκουδοντύσιμο καταφέρνω και δεν κρυώνω. Κατά τα άλλα μέσα στα καταστήματα, στη δουλειά και στα σπίτια έχει πολύ ζέστη. Στα διαμερίσματα που δεν υπάρχει αυτόνομη θέρμανση οι ένοικοι πρέπει να υποφέρουν…Εγώ μονίμως ξυπνάω ιδρωμένη από την πολύ ζέστη αν και σκεπάζομαι ελαφριά. Γενικά πάντως, η Βοστόνη έχει αρκετά δύσκολο καιρό. Και αν είσαι μαθημένος σε διαφορετικό κλίμα, παθαίνεις σοκ. Εδώ έχουν χειμώνα 6 μήνες το χρόνο. Εγώ δεν το πήρα άσχημα. Στην αρχή ήμουν πολύ φοβισμένη για το τι θα βιώσω, αλλά τα περίμενα χειρότερα. Βέβαια είμαι και γιαννιώτισσα, είμαι συνηθισμένη σε βροχή και κρύο…

20131209_081731 (1).jpg

20131217_213426.jpg


Το κόστος ζωής…

Το κόστος ζωής εδώ είναι πολύ υψηλό σε κάποια αγαθά σε σχέση με την Ελλάδα. Τα ενοίκια είναι τρομαχτικά υψηλά σε σχέση με τα δικά μας και τα διαμερίσματα είναι ως επί το πλείστον παλιά, χωρίς μπαλκόνι και χωρίς πλυντήριο ρούχων μέσα (τραγικό…). Ένα στούντιο στο κέντρο της Βοστόνης, κοστίζει γύρω στα 1500-2000 $. Τα σχολεία εδώ κοστίζουν πάρα πολύ. Γνώρισα κάτι Έλληνες που πληρώνουν 1500$ το μήνα για το σχολείο του κάθε παιδιού. Για να επιβιώσεις εδώ πρέπει να δουλεύουν και οι 2 γονείς και μάλιστα να καλοπληρώνονται. Τα τρόφιμα στο σουπερ μάρκετ κοστίζουν πάνω κάτω τα ίδια ίσως και λίγο πιο κάτω από τα δικά μας. Αυτά που κοστίζουν πάρα πολύ είναι τα φρούτα, τα λαχανικά, το ελαιόλαδο και το μέλι. Γενικά τα οργανικά προϊόντα είναι πάρα πολύ ακριβά, αλλά είναι θα έλεγα μονόδρομος γιατί μόνο αυτά έχουν γεύση. Για τα ρούχα δεν χρειάζεται νομίζω να το σχολιάσω…Οι προσφορές που μπορεί να βρει κάποιος είναι παροιμιώδης..Γενικά αξίζουν τα ψώνια στην Αμερική!


Συνθήκες εργασίας…

Για τις συνθήκες εργασίας τι να πω…Πάντα άκουγα από τους έλληνες του εξωτερικού πόσο καλά είναι τα πράγματα έξω, πόσο διαφορετικά και πόσο πιο αξιοκρατικά και δίκαια… Ναι μεν πολλές φορές δουλεύουμε σκληρά πολλές ώρες, αλλά γιατί και στην Ελλάδα τι κάνουμε? Δουλεύουμε υπερωρίες, σαββατοκύριακα και άλλα πολλά και μάλιστα οι περισσότεροι κακοπληρώνονται. Να που ήρθε η στιγμή να το επιβεβαιώσω και εγώ…Αυτό που πραγματικά με έχει κερδίσει είναι ο σεβασμός και το καλό περιβάλλον εργασίας που επικρατεί. Αρχικά έπρεπε να εκπαιδευτώ πάνω στο αντικείμενό μου, πολύ γρήγορα όμως ανέλαβα το δικό μου project. ¨Όταν το έφερα εις πέρας, έλαβα email επιβράβευσης από τον εργοδότη μου για την πρώτη μου ουσιαστικά δουλειά. Ποτέ στην Ελλάδα στο πανεπιστήμιο που ήμουν δεν μου είπε ένα μπράβο ο καθηγητής μου, που δούλευα σαν το σκυλί ποτέ μου δεν ένιωσα κάποιος να μου δίνει θάρρος ή να με επιβραβεύει. Το email αυτό το κράτησα, έχει τη δική του αξία...


Εύρεση εργασίας…

Το να βρει κάποιος δουλειά στην Αμερική είναι πλέον πολύ δύσκολο. Έχω φίλους που έχουν κάνει το διδακτορικό τους εδώ και δυσκολεύονται πολύ να βρουν δουλειά γιατί δεν έχουν την εργασιακή βίζα ή την πράσινη κάρτα. Έτσι αρκούνται στο να κάνουν αρκετά postdoc που είναι πιο εύκολο να τους κάνουν δεκτούς μέχρι να βρουν κάτι καλύτερο.


Τα συναισθήματα…

Πραγματικά πρόκειται για μια πολύ όμορφη πόλη, με πάρκα, με πολλές δυνατότητες μόρφωσης, διασκέδασης και καλής ζωής. Ο τρόπος ζωής όμως δεν παύει να είναι πολύ διαφορετικός από τον ελληνικό. Ώρες-ώρες μου λείπει το “χύμα” της Ελλάδας. Οι φιλικές σχέσεις είναι δύσκολο να αναπτυχθούν τόσο εξαιτίας του πολύ έντονου ρυθμού ζωής με πολλές ώρες εργασίας όσο και εξαιτίας της διαφορετικής από εμάς νοοτροπίας. Δεν πρόκειται να ξεχάσω που μια φορά κανονίζαμε με τις κοπέλες από τη δουλειά να βγούμε για φαγητό και το προγραμματίζαμε 1 βδομάδα νωρίτερα και ενώ ήμασταν στον ίδιο χώρο, επικοινωνούσαμε με email.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Χαχα αυτό το πρόβλημα με τα Αγγλικά το έχω και εγώ. Νόμιζα ότι στην Αμερική είναι πιο στρωτή η γλώσσα. Που να ακούσεις βρετανοεπαρχιώτικη προφορά... :p
Ειδικά στα τηλέφωνα γίνεται πανηγύρι...
Σου εύχομαι καλή συνέχεια Maxoula. :)
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
μαχούλα, φεύγω κι εγώ για 1 χρόνο Βοστώνη και θέλω τα φώτα σου!!! Τι νομίζεις ότι πρέπει να κουβαλήσω μαζί μου από την Ελλάδα γιατί δεν πρόκειται να το βρω φτηνά στην Βοστώνη? Και τελικά, για τι κόστος ακριβώς μιλάμε για τα φρούτα και τα λαχανικά?
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Καταρχήν Lycan καλή προετοιμασία για το ταξίδι σου, σου εύχομαι να τα περάσεις πολύ όμορφα και οτιδήποτε χρειαστείς θα χαρώ να σε βοηθήσω. Είμαι σίγουρη ότι θα τα περάσεις τέλεια. Δεν χρειάζεται να πάρεις μαζί σου πολλά πράγματα. Σίγουρα θα χρειαστείς ζεστά ρούχα, ένα πολύ καλό χοντρό μπουφάν, μια καλή αντιανεμική ομπρέλα και ζεστά, αδιάβροχα μποτάκια. Αυτά θα τα πάρεις από την Βοστώνη μιας κ θα τα βρεις αρκετά φτηνότερα από ότι εδώ. Έχει συνέχεια προσφορές. Όσον αφορά τώρα τα τρόφιμα και τα λαχανικά ιδιαίτερα τα βιολογικά (που είναι και πιο νόστιμα), είναι αρκετά ακριβότερα από ότι εδώ. Οι τιμές είναι τσιμπημένες, πχ θα σου κακοφαίνεται να αγοράσεις 5 κιλά πορτοκάλια, θα παίρνεις τόσα όσα πραγματικά χρειάζεσαι.

Εγώ δεν είχα πάρει τίποτε μαζί μου. Όλα τα ψώνισα στη Βοστώνη. Φίλοι μου Έλληνες που κάπνιζαν έφερναν καπνό και τσιγάρα από την Ελλάδα. Επίσης, το ελαιόλαδο και το μέλι στοιχίζει.
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Μαχούλα, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!! ήθελα να σε ρωτήσω επίσης, πού νομίζεις ότι είναι καλύτερα να αλλάξω euro σε dollars. εδώ ή εκεί? αν εκεί, τότε στο αεροδρόμιο ή σε ανταλλακτήρια στην πόλη? έχεις καμιά καλή πρόταση?
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Σε αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω στα σίγουρα. Εγώ είχα κάνει ένα ποσό δολάρια από την εθνική και μετά χρησιμοποιούσα την χρεωστική κάρτα μου και έκανα κανονικά αναλήψεις. Τώρα με τα capital controls δεν ξέρω τι γίνεται...
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Και ακόμη μια ερώτηση ρε Μάχη....με τηλέφωνο τι έκανες? Έχω ψάξει λίγο τα προγράμματά τους αλλά ούτε τα καρτοκινητά φαίνονται να συμφέρουν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.765
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom