1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιανουάριο - Απρίλιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Γενικά Οι τρεις ομορφότεροι Ευρωπαϊκοί προορισμοι...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος echo2011, στις 18 Σεπτεμβρίου 2011.

1. taver

taver Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Το ερώτημα δεν τέθηκε για διανυκτερεύσεις αλλά για μέρες. Μία μέρα από νωρίς το πρωί ως το βράδυ, αν έχεις γρήγορους ρυθμούς, είναι νομίζω αρκετή. Εγώ του έδωσα Σ/Κ, αεροπορικώς από Μαδρίτη: Έφτασα κατά τις 8:50πμ στο αεροδρόμιο, έφυγα στις 21:50 την επόμενη μέρα, και στο διήμερο αυτό κινούμενος με μέσους ρυθμούς είδα σχεδόν τα πάντα στην πόλη (μέχρι και τουρ στην οροφή του καθεδρικού έκανα, μέχρι και στο Pueblo Gallego πήγα), και πρόλαβα και είδα και λίγο από A Coruna. Με εντατικούς ρυθμούς και χωρίς πηγαινέλα στο αεροδρόμιο, μια μέρα θεωρώ πως αρκεί.
    Μια και άνοιξα τα κιτάπια μου, διαμονή στο Hospedería San Martín Pinario, φαγητό στο O Curro Da Parra (όπως πάντα, σαν κοιλιόδουλος που σέβεται τον εαυτό του, προτείνω φαγητό πιο ακριβό από τη διαμονή :) )

makisg, Señor_Nada, marquis and 2 others like this.
  2. Pel

Pel Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Και πού δεν θέλω;
    H A Coruna πόσες μέρες / ώρες θέλει; (χωρίς μετακινήσεις εννοώ, καθαρή ώρα στην πόλη)

3. marquis

marquis Member

@taver πρέπει να έχουμε παρόμοια γούστα σε φαγητό. Κι εγώ το προτείνω το o curro da parra.

4. Pel

Pel Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Και πού δεν θέλω;
    Το ξενοδοχείο όπως και το εστιατόριο ήδη σημειώθηκαν. Το φαγητό όμως, που μου το εκθειάζετε όλοι, θα τεθεί σε ειδικό θέμα μετά! Είναι ένας από τους βασικούς λόγους που με ψήσατε να πάω ως εκεί (άκρως κοιλιόδουλη κι εγώ...). Προς το παρόν προσπαθώ να βγάλω πρόγραμμα, γιατί μέχρι χτες βράδυ δεν μου είχε καν περάσει από το μυαλό να πάω φέτος στο Σαντιάγο!

5. paefstra

paefstra Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Κωνσταντινουπολη?
    Τοτε επιστροφη Πορτο- Μαδριτη γιατι απλα κριμα να εισαι διπλα και να χασεις το Πορτο.

Señor_Nada likes this.
  6. Yorgos

Yorgos Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    πήγαμε , πήγαμε
    Εξαιρετικές προτάσεις και οι δύο για διαμονή και φαγητό. Η κορουνια θελει μια μέρα ολόκληρη. Αλλα η γαλικια εχει απειρα μερη να δεις, φανταστικα χωριά, η ποντεβεδρα είναι πανέμορφη κι έχει εξαιρετικά καλά οργανωμένο οινοτουρισμο, θεματικές διαδρομές πχ μέχρι και ιστορία σε ωραία από όπου εκδιώχθηκε ο εβραϊκός πληθυσμός, εξαιρετικά casas de campo, ατέλειωτη είναι.

7. Señor_Nada

Señor_Nada Member

Φαντάζομαι η @Pel ρώτησε για να ακούσει γνώμες και όχι για να δει α τι είπε ο τάδε, 3 μέρες μισό λεπτό να κλείσω ξενοδοχείο. Φαντάζομαι θα το ψάξει, θα κρίνει και θα αποφασίσει τι θα κάνει.

Πάντως αν έχεις χρόνο γράψε ενδεικτικά πως μπορεί να γεμίσει 2 μέρες στο Σαντιάγο. Θα με ενδιέφερε κι εμένα. Είναι η ισπανική πόλη που έχω επισκεφθεί περισσότερο αλλά μπορεί να έχω χάσει κάτι.

8. babaduma

babaduma Member

Επόμενο Ταξίδι:
    terra incognita
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    α του Κενταύρου
    εγώ, ως έτερος γνωστός κοιλιόδουλος, θα προτείνω κάτι λιγότερο ακριβό [αφού εκεί θα βρει κανείς ντόπιους φοιτητές, εργάτες, υπαλλήλους, κλπ. μαζί με λίγους τουρίστες (για το μεσημεριανό τους, αυτοί - και μάλλον περισσότεροι για βραδυνό)] όπου το μεν μεσημέρι το φαγητό είναι πιο απλό, οικογενειακό, μια παρέα όλοι, με τα νέα τους και τα καλαμπούρια τους και το βράδυ πιο επίσημο, μεν, αλλά το ίδιο φιλικό και ζεστό περιβάλλον, εξαιρετικό φαγητό και πολύ λογικές τιμές:
    Restaurante Maria Castana

Και για τη διαμονή, η πιο οικονομική αλλά απόλυτη value for money επιλογή, το ιστορικό Hostal Suso (ας ευχαριστήσω εδώ, για ακόμη μια φορά, τον @Yorgos για την υπόδειξη).

chris7, Yorgos and Pel like this.