Οι 20 καλυτερεs περιοχεs για σνορκελιν

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.367
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εκει που η αμμοs συναντα τη θαλασσα εναs ολοκληροs κοσμοs αρχιζει και περιμενει να τον ανακαλυψουμε.Τροπικα ψαρια ντυμενα με πολυχρωμα κοστουμια φλερταρουν στουs κοραλενιουs κηπουs , κρυφα ελικοειδη μονοπατια περιμενουν να τα 'περπατησουμε' αναμεσα στουs υφαλουs.Μικροι αλλα και γιγαντεs κατοικοι ολο ευγενεια μαs δειχνουν με περηφανια το πανεμορφο σπιτι τουs.Φωs , χρωμα , κινηση και δραματικα φυσικα υποβρυχια τοπια.

Αs δουμε λοιπον ποια ειναι τα 20 καλυτερα μερη για σνορκελιν στον κοσμο συμφωνα με το περιοδικο Islands.

Bonaire Ολλανδικεs Αντιλλεs
North Bimini - Μπαχαμεs
Dry Tortugas National Park , Φλοριδα
Laughing Bird Caye , Μπελιζ
Grand Cayman , Νησια Κειμαν
Utila-Bay islands , Ονδουρα
Soufriere Ντομινικα
Maui , Χαβαη
Big Island , Χαβαη
Rurutu Γαλλικη Πολυνησια
Uepi island , Νησια Σολομωντα
New Britain island , Παπουα-Νεα Γουινεα
Bligh Water , Νησια Φιτζι
Sipadan island , Βορνεο
Misool , Raja Ampat , Ινδονησια
Menjangan island , Μπαλι-Ινδονησια
Veligandu island , Μαλδιβεs-ατολη Ari
Les Medes island , Ισπανια
Fernando de Moronha , Βραζιλια
Plaza Sur , Νησια Γκαλαπαγκοs , Εκουαδορ

Γιατι για μερικουs η ζωη αρχιζει εκει που τελειωνει η στερια..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.367
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η δικη μου προταση για τουs λατρειs του σνορκελιν , ειναι το νησι Καμιγουιν στιs Φιλιππινεs.
Εδω μετα απο μια ηφαιστειακη εκρηξη το 1871 , το νεκροταφειο που βρισκοταν κοντα στην παραλια , βυθιστηκε κατω απο τη θαλασσα και μονο εναs μεγαλοs σταυροs του νεκροταφειου εμεινε στην επιφανεια να θυμιζει το τραγικο γεγονοs.
Φανταστειτε τι υπεροχο μπορει να συναντησετε υποβρυχιωs με μια μονο μασκα.Σνορκελιν στο νεκροταφειο λοιπον. Ελπιζω να σαs φερω θαυμασιεs υποβρυχιεs φωτογραφιεs φιλοι μου μολιs επιστρεψω:bleh:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ που δεν έχω κάνει σνόρκελινγκ σε εξωτικά μέρη ποτέ, μπορείς να μου περιγράψεις λίγο την αίσθηση;
 

Zefi Alkalai

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυννησία
Σνορκελιν

Ωραίες οι πληροφορίες σου για τα ωραιότερα μέρη για σνορκελιν.Το περιοδικό Island κυκλοφορεί και στην Ελλάδα;Όσο για το σνόρκελιν στο πρώην νεκροταφείο..δεν λέω..θά έχει ενδιαφέρον..αλλά κάπως ανατριχιαστικό μου ακούγεται..:shock:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.367
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η αισθηση του σνορκελιν σε τροπικα μερη ειναι σαν να παιρνειs μεροs σε ντοκιμαντερ του Κουστω.
Η θαλασσα σφυζει απο ζωη , ειναι σα να κολυμπαs σε μια πολυχρωμη ψαροσουπα με ζωντανα ψαρια.
Εχω φωτογραφιεs που εβγαλα στο Μπελιζ με αδιαβροχη μηχανη αλλα δεν ειναι πολυ καλεs αφου κυνηγουσα
σαλαχια και καρχαριεs και δεν καθοντουσαν σε μια μερια ακινητοι :lol::lol:.

Οσο για το υποβρυχιο νεκροταφειο δεν ξερω ακομα αν θα παω στο συγκεκριμενο νησι , θα το αποφασισω οταν θα ειμαι στιs Φιλιππινεs. Aλλα αν παω , σιγουρα θα βουτηξω κι εκει , αφου φανταζομαι οτι αυτο το σνορκελιν θα ανασταινει και νεκρουs:haha::haha: .
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.367
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για το Laughing Bird caye στο Μπελιζ μπορω να σας πω οτι ειναι ενα ακατοικητο νησακι στα ανοιχτα της Πλασενσια που κατοικειται απο ʽγελαστους ʽ γλαρους οπως λενε οι ψαραδες της Πλασενσια.
Ειναι ο παραδεισος των γλαρων που γελουν , αλλα και των σνορκελερς. Οι ρηχοι υφαλοι εχουν ανακυρηχθει εθνικο παρκο αλλα και τοποθεσια παγκοσμιας κληρονομιας και το αποτελεσμα της διπλης προστασιας ειναι ενα παρθενο οικοσυστημα με καθε ειδους κοραλι και ατελειωτη ποικιλια ψαριων να περνουν μπροστα απο τη μασκα σου.
Απο την Πλασενσια οι βαρκες μεταφερουν μικρα γκρουπ τουριστων καθε φορα οι οποιοι βουτανε αφου περασουν πρωτα απο ενα σταθμο οπου παιρνουν πληροφοριες για το οικοσυστημα και πως ακριβως πρεπει να συμπεριφερθουν στο νερο για να μην πληγωσουν καποιο κοραλι.
awww.laughingbird.org_grc_photo10.jpg
awww.laughingbird.org_grc_photo2.jpg

Το νοτιοδυτικο μερος του μικροσκοπικου νησιου ειναι μια πλατια λευκη παραλια οπου μπορει κανεις να κολυμπησει.

Εγω δεν το επισκεφτηκα γιατι οπως σας λεω και στο αρθρο μου οι τιμες ηταν τσιμπημενες , αλλα βουτηξα λιγο βορειοτερα στο Shark and Ray Alley που ηταν φανταστικα!
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.367
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η περιοχη Bligh Water στα Φιτζι , που αναφερει το περιοδικο islands , βρισκεται αναμεσα στα δυο μεγαλα νησια Viti Levu και Vanua Levu.
Εδω τεραστια δραματικα βραχια υψωνονται κατακορυφα απο τον πατο τηs θαλασσαs και ισα που αγγιζουν την επιφανεια τηs , δημιουργωνταs ετσι μια οαση θαλασσιαs ζωηs.Οι σνορκελερs μενουν εκστασιασμενοι απο την ποικιλια χρωματων και ειδων των ψαριων και των κοραλιων.Πρεπει καποιοs να ειναι καλοs και εμπειροs σνορκελερ αφου η περιοχη βρισκεται αρκετα μακρια απο τη στερια , αλλα και γιατι υπαρχουν δυνατα ρευματα αναμεσα στα δυο νησια.
Για να φτασει κανειs εδω απο το κυριωs νησι, αρκει να φτασει στο βορειο μεροs , στο ψαροχωρι Raki-raki (θα μπορουσε να βρισκεται και στην Κρητη:lol:).


Επειδη τελευταια εχω δει πολλουs φιλουs να εχουν για ταξιδι ονειρο τη Γαλλικη Πολυνησια , σκεφτειτε και τα Φιτζι παιδια..Η Γαλλικη Πολυνησια ειναι πιθανο να μεινει ονειρο λογω του κοστουs που ειναι απαγορευτικο για τουs περισσοτερουs απο εμαs. Τα Φιτζι βρισκονται στην ιδια περιοχη του Ειρηνικου , ειναι πανεμορφα και πολυ πιο φτηνα απο την Μπορα μπορα , ακομα και απο την Ελλαδα ;)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.367
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι , το εχω σκεφτει , και κυριωs εχω σκεφτει οτι ειναι ευκαιρια να παρω μαθηματα σε καποιο απο τα μερη που πηγαινω - βλεπε Ασια - που ειναι πολυ πιο οικονομικα.
Δεν ξερω βεβαια αν θα τα καταφερω αφου εχω μια κλειστοφοβια και δεν ξερω αν θα αισθανομαι ανετα μεσα στη στολη με τιs μπουκαλεs κλπ..Το λεω αυτο γιατι ειχα δει σε ενα επεισοδιο του Εικονεs με τον Δουση , μια κοπελα που μολιs μπηκε στην πισινα για το 1ο μαθημα επαθε σοκ!
Ομωs απολαμβανω το βυθο οσο μπορω με μασκα - αναπνευστηρα.Εξαλλου σε αυτεs τιs χωρεs δε χρειαζεται να παs πολυ βαθια..οι υφαλοι ειναι ρηχοι και τα τοπια φοβερα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω το PADI Open Water course στα Perhentian...μιλάμε για μισή τιμή από Ελλάδα και δε πρέπει να είναι κάτι φοβερά δύσκολο
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.367
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα ελεγα να κανειs το PADI οπωσδηποτε ειδικα αφου ειναι μισοτιμηs απο Ελλαδα.
Και αν ποτε παs στο Μπελιζ (που πρεπει να παs!) να βουτηξειs στη Μπλε τρυπα , ενα καταπληκτικο μεροs!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom