Ολική ηλιακή έκλειψη 21 Ιουνίου 2020

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Καλημέρα σας,
Θέλω να παρακολουθήσω μια ηλιακή έκλειψη κι επειδή του Δεκεμβρίου στη Χιλή μου φαίνεται δύσκολο να τη δώ, βλέπω ότι του Ιουνίου είναι ορατή από Δυτική Αφρική, μέση ανατολή, ασία κλπ. βλ. https://nationaleclipse.com/maps/map_06212020.html
Από το ψάξιμο είδα ότι στο εξωτερικό οργανώνονται μέχρι και εκδρομες ακολουθώντας τις εκλείψεις. Ξέρετε αν γίνεται κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα? Από το Φίλους Αστρονομικούς Συλλόγους?
Δεν είμαι αστρονόμος, ούτε αστροφωτογράφος, δεν έχω ειδικές γνώσεις απλά μου αρέσει το σύμπαν και θα με μάγευε να έβλεπα κάποια φαινόμενα. Θα μπορούσα να το κανονισω και μόνη μου, βλέπω ότι στο Ομάν θα φαίνεται τον Ιούνιο ακόμα καλύτερα από το Δεκεμβριο του 19 που έγινε, απλά όταν υπάρχει ειδικό ενδιαφέρον ίσως είναι πιο μαγικά.
Η ζέστη στο Ομαν τον Ιούνιο παλεύεται? Που άλλου ίσως? Kάποια βοηθεια να απολαύσω τη μαγεία του σύμπαντος/
Eυχαριστώ πολύ!!!!!
 
Last edited:

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Υπάρχουν μεμονωμένοι αστροφωτογράφοι και από Ελλάδα που κυνηγάνε τις εκλείψεις.. Δεν γίνεται κάτι οργανωμένο, αλλά αποφασίζουν μαζί όσοι μαζευτούν και κανονίζουν.. Κάποιες φορές παλιότερα που είχε περισσότερη κίνηση (και χρήματα ο κόσμος), έβλεπα κάτι τέτοια ποστς για εκδήλωση ενδιαφέροντος στο φορουμ του astrovox.gr
Πληροφοριακά η έκλειψη του Ιουνίου θα είναι και ορατή στη νότια Ελλάδα, όχι βέβαια σαν ολική αλλά σαν μερική...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα σας,
Θέλω να παρακολουθήσω μια ηλιακή έκλειψη κι επειδή του Δεκεμβρίου στη Χιλή μου φαίνεται δύσκολο να τη δώ, βλέπω ότι του Ιουνίου είναι ορατή από Δυτική Αφρική, μέση ανατολή, ασία κλπ. βλ. https://nationaleclipse.com/maps/map_06212020.html
Από το ψάξιμο είδα ότι στο εξωτερικό οργανώνονται μέχρι και εκδρομες ακολουθώντας τις εκλείψεις. Ξέρετε αν γίνεται κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα? Από το Φίλους Αστρονομικούς Συλλόγους?
Δεν είμαι αστρονόμος, ούτε αστροφωτογράφος, δεν έχω ειδικές γνώσεις απλά μου αρέσει το σύμπαν και θα με μάγευε να έβλεπα κάποια φαινόμενα. Θα μπορούσα να το κανονισω και μόνη μου, βλέπω ότι στο Ομάν θα φαίνεται τον Ιούνιο ακόμα καλύτερα από το Δεκεμβριο του 19 που έγινε, απλά όταν υπάρχει ειδικό ενδιαφέρον ίσως είναι πιο μαγικά.
Η ζέστη στο Ομαν τον Ιούνιο παλεύεται? Που άλλου ίσως? Kάποια βοηθεια να απολαύσω τη μαγεία του σύμπαντος/
Eυχαριστώ πολύ!!!!!
Ένας σημαντικός παράγοντας που πρέπει να λάβεις υπόψη σου, είναι ότι θες να έχεις και καθαρό ουρανό χωρίς σύννεφα. Το Ομάν τον Ιούνιο είναι στα θερμότερά του, και έχει ηλιοφάνεια 10 από τις 13 ώρες της μέρας. Μάλλον όμως είναι το καλύτερο που μπορείς να βρείς, αν δεις και τις άλλες εναλλακτικές:

Σε αρκετές από τις χώρες της έκλειψης, απλά δεν πας λόγω εμπόλεμου (Κονγκό, Νότιο Σουδάν, Υεμένη) ή λόγω εξαιρετικά κακών συνθηκών (Κεντροαφρικανική δημοκρατία, Πακιστάν) ή επειδή η καλυπτόμενη περιοχή είναι εντελώς έρημος (Σ. Αραβία, Εριθρέα). Σου μένουν μόνο η Βόρεια Αιθιοπία (με 8 ώρες μόνο ηλιοφάνειας, στην αρχή της εποχής των βροχών), η Βόρεια Ινδία (με 6 ώρες ηλιοφάνειας μόνο και αρχή μουσώνα κι εκεί), το Θιβέτ (θες αναλυτικό χάρτη για την πορεία της έκλειψης γιατί πρακτικά μόνο στη Λάσα μπορείς να πας αλλά κι εκεί ο Ιούνιος δεν ακούγεται promising για ηλιοφάνεια), η κυρίως Κίνα (αν μέχρι τότε ο κωροναϊός έχει ελεγχθεί), και η Ταιβάν με μόλις 4 ώρες ηλιοφάνειας τη μέρα εκείνη την εποχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom