Ομάν Πληροφορίες για Ομάν

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Aπό πού το βρήκαν και το αντέγραψαν αυτοί οι insider.gr το Μουσκάτ;
مسقط
Πρώτο γράμμα αρχικό 'μ', δεύτερο γράμμα μέσο 'α', τρίτο μέσο 'σ' άρα Μάσκατ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Λοιπόν, update:

1. To sticker εισόδου στο Ντουμπάι (η βίζα δηλαδή) είναι απαραίτητο, αλλά στο αεροδρόμιο του Dubai (τουλάχιστον στο Terminal 1 στο οποίο έφτασα) by default ΔΕΝ το κολλάνε, απλά σφραγίζουν την είσοδο. Μόνο μετά από επιμονή μου στον υπάλληλο (και μετά την τρίτη του άρνηση, και αφού του εξήγησα ότι θέλω το γκρί στίκερ επειδή θα πάω και στο Ομάν) με έστειλε με συνοδεία σε ένα άλλο γκισέ όπου μετά από 4-5 λεπτά αναμονή μου το κόλλησαν στο διαβατήριο.

2. Στην άφιξη στο αεροδρόμιο του Muscat, η υπέυθυνη για τις Visa on Arrival αλλά και ο συνοριοφύλακας στο γκισέ ΔΕΝ ήξεραν τίποτα για το common visa και πως να το χειριστούν και επέμεναν ότι έπρεπε να αγοράσω Visa on arrival, που για τις λίγες μέρες που θα έμενα κόστιζε 5 OMR (€11.50 περίπου). Ευτυχώς είχα ρωτήσει τον επόπτη πριν φτάσω στο γκισέ, γιατί θα "μάσαγα", τόσο επίμονοι ήταν. Τελικώς με στείλανε σε άλλο γκισέ που είχε πιο έμπειρο υπάλληλο, που κι αυτός είχε καιρό να δει visa Dubai σε ευρωπαϊκό διαβατήριο.

Είναι εμφανές ότι με την εγκαινίαση των βραχυπρόθεσμων visa, των ηλεκτρονικών visa κλπ, οι Ομανοί προσπαθούν να "σπρώξουν" τους Ευρωπαίους επισκέπτες που έρχονται από το Dubai προς την αγορά της visa on arrival, και δημιουργούν συνεχώς προσκόμματα στο common visa policy, άρα υποθέτω πως τα ψωμιά του είναι μετρημένα...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Τα ίδια μου έκαναν πριν 3 χρόνια στο οδικό πέρασμα ΗΑΕ-Ομάν, με το ζόρι να πληρώσω 5ΟΜR/50AED αλλά δεν είχα το σχετικό στίκερ απ' το DXB στο διαβατήριο. Eπέμεινα και μου τη χάρισε ο συνοριοφύλακας και το ίδιο έκαναν και 2 Σουηδέζες που περιμέναμε στην ίδια ουρά (ούτε αυτές με το στίκερ απ' το DXB στα διαβατήρια, αλλά τότε δεν ήταν ακόμα γνωστό ότι αυτή είναι η ακριβής διαδικασία για τη δωρεάν βίζα Ομάν). Νομίζω ότι αν κάποιος ακολουθήσει τη διαδικασία όπως την έκανες εσύ με το στίκερ δε χρειάζεται να φοβάται.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ξερουμε τι ισχυει για transit visa σε ομαν; γλυκοκοιταζω κατι εισιτηρια με oman air. αν ξερουμε κοστος, αν βγαινει ηλεκτρονικα και αμεσα; ασχολουμαι πριν τα εισιτηρια με την βιζα;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
ξερουμε τι ισχυει για transit visa σε ομαν; γλυκοκοιταζω κατι εισιτηρια με oman air. αν ξερουμε κοστος, αν βγαινει ηλεκτρονικα και αμεσα; ασχολουμαι πριν τα εισιτηρια με την βιζα;
Τι ακριβώς εννοείς με τον όρο "transit visa"? Να βγείς στη χώρα για μερικές ώρες; Εάν ναι, και για μέχρι 72 ώρες, κοστίζει 5 ριάλια (12 ευρώ) και τη διαδικασία έκδοσης θα την δεις εδώ: http://www.rop.gov.om/old/english/dg_pr_visas_transit.asp
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
σορρυ, δεν με νοιαζει να βγω απο το αεροδρομιο, απλα να πατησω στην χωρα
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
σορρυ, δεν με νοιαζει να βγω απο το αεροδρομιο, απλα να πατησω στην χωρα
Ε, κι αφού δεν θα βγεις απ'το αεροδρόμιο, τι την χρειάζεσαι την βίζα; Θα μείνεις στο χώρο τράνζιτ ή όπου σου υποδείξουν οι αρμόδιοι.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
α οκ ειχα καταλαβει οτι ακομα και για να πατησω στην χωρα χρειαζομαι καποια βιζα. ευχαριστω
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
α οκ ειχα καταλαβει οτι ακομα και για να πατησω στην χωρα χρειαζομαι καποια βιζα. ευχαριστω
Για να είσαι σίγουρη, ρώτα καλύτερα στην αεροπορική εταιρία.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ενημερωτικα και για τους επομενους ρωτησα την oman air και εφοσον δεν επιθυμω να βγω απο το αεροδρομιο δεν χρειαζεται καποιου ειδους βιζα.
 

nikko

Member
Μηνύματα
32
Likes
50
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλημέρα,
ταξιδεύω σε 2 εβδομάδες στο Ομάν για επαγγελματικό ταξίδι (διάρκεια 2,5-3 μέρες). Η βίζα είναι κανονισμένη από τον τοπικό συνεργάτη, αλλά έχω μερικές χρηστικές απορίες:
1. Πρέπει να κάνω συνάλλαγμα ή μπορώ να πληρώνω παντού με κάρτα ; Αν ναι στο συνάλλαγμα από ΑΤΜ ή σε ανταλλακτήριο ;
2. Τα ταξί δέχονται κάρτα ;
3. Απ΄ότι κατάλαβα το skype δεν παίζει στο Ομάν. Υπάρχουν εναλλακτικές που να παίζουν δοκιμασμένα ; Με VPN γίνεται δουλειά ;
4. Τα 2 απογεύματα που θα έχω ελεύθερα τι με συμβουλεύετε να δω στο Muscat ?

Ευχαριστώ !
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.728
Likes
14.325
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Καλημέρα,
ταξιδεύω σε 2 εβδομάδες στο Ομάν για επαγγελματικό ταξίδι (διάρκεια 2,5-3 μέρες). Η βίζα είναι κανονισμένη από τον τοπικό συνεργάτη, αλλά έχω μερικές χρηστικές απορίες:
1. Πρέπει να κάνω συνάλλαγμα ή μπορώ να πληρώνω παντού με κάρτα ; Αν ναι στο συνάλλαγμα από ΑΤΜ ή σε ανταλλακτήριο ;
2. Τα ταξί δέχονται κάρτα ;
3. Απ΄ότι κατάλαβα το skype δεν παίζει στο Ομάν. Υπάρχουν εναλλακτικές που να παίζουν δοκιμασμένα ; Με VPN γίνεται δουλειά ;
4. Τα 2 απογεύματα που θα έχω ελεύθερα τι με συμβουλεύετε να δω στο Muscat ?

Ευχαριστώ !
Είχα πάει πριν ένα χρόνο και έχω γράψει μια ιστορία εδώ στο φόρουμ. https://www.travelstories.gr/community/threads/ΟΜΑΝ-Ντουμπάι-και-Μπαχρέιν-αν-είσαι-τυχερός.60739/
Εμείς αλλάζαμε σε ανταλλακτήρια. Τα ευρώ λίγο δύσκολα και τα δολάρια μόνο σχετικά καινούργια τεμάχια.
Ταξί δεν χρησιμοποιήσαμε και δεν ξέρω. Θα σε συμβούλευα να κάνεις λίγο συνάλλαγμα στο αεροδρόμιο.
Αγοράζεις μια κάρτα SIM στο αεροδρόμιο και έχεις και δεδομένα. Εγώ είχα πρόβλημα με αυτά και μου γύρισαν τα χρήματα πίσω. Είχα nordVPN αλλά δε νομίζω να χρειαζόταν. Ο πλοηγός λειτουργούσε καλά και χωρίς αυτό. Σε άλλους άκουσα ότι χρησίμευε.
Αν διαβάσεις εδώ την ιστορία μου ή κάποιων άλλων θα βρεις πράγματα να κάνεις. Εγώ θα σε συμβούλευα να πας το ένα απόγευμα σε κανένα κοντινό Wadi.
Ό,τι άλλο θες για λεπτομέρειες στη διάθεσή σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom