Ομάν Πληροφορίες για Ομάν

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα,
ταξιδεύω σε 2 εβδομάδες στο Ομάν για επαγγελματικό ταξίδι (διάρκεια 2,5-3 μέρες). Η βίζα είναι κανονισμένη από τον τοπικό συνεργάτη, αλλά έχω μερικές χρηστικές απορίες:
1. Πρέπει να κάνω συνάλλαγμα ή μπορώ να πληρώνω παντού με κάρτα ; Αν ναι στο συνάλλαγμα από ΑΤΜ ή σε ανταλλακτήριο ;
2. Τα ταξί δέχονται κάρτα ;
3. Απ΄ότι κατάλαβα το skype δεν παίζει στο Ομάν. Υπάρχουν εναλλακτικές που να παίζουν δοκιμασμένα ; Με VPN γίνεται δουλειά ;
4. Τα 2 απογεύματα που θα έχω ελεύθερα τι με συμβουλεύετε να δω στο Muscat ?

Ευχαριστώ !
1. Ναι πρέπει να κάνεις. Οι κάρτες είναι διαδεδομένες, αλλά όχι τόσο που να καλύπτεσαι 100%. Από τα ανταλλακτήρια, ούτε απ' έξω. Revolut ή έστω κάρτες Εθνικής.

2. Συνήθως όχι.

3. Δε χρησιμοποιώ skype. Για τα περιασότερα sites δε χρειάζεσαι VPN, αν όμως έχεις καλό είναι. Είχα expressVPN και δεν το χρησιμοποίησα σχεδόν καθόλου (δούλευε όμως). Πάρε μια τοπική SIM (10 OMR) από τό αεροδρόμιο.

4. Το τζαμί του Σουλτάνου και μια καλή βόλτα στη Mutrah. Για παραέξω με ταξί μην το σκέφτεσαι καν (θα δεις τις τιμές).
 

nikko

Member
Μηνύματα
32
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Το μόνο που δεν έπαιξε ήταν η revolut για ανάληψη μετρητών, μου την απέρριψαν 3 ΑΤΜ διαφορετικών τραπεζών σε διαφορετικές ημέρες. Για αγορές παίζει κανονικά.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.563
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Το μόνο που δεν έπαιξε ήταν η revolut για ανάληψη μετρητών, μου την απέρριψαν 3 ΑΤΜ διαφορετικών τραπεζών σε διαφορετικές ημέρες. Για αγορές παίζει κανονικά.
Τελικά που πήγες;
 

nikko

Member
Μηνύματα
32
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Τελικά που πήγες;
Πήγα στο Sultan Qaboosh Grand Mosque, στη Mutrah (λιμάνι και souq) και μια βόλτα στη Qurum beach. Δυστυχώς δεν είχα χρόνο για κάτι περισσότερο, έπιασε και μια μπόρα το απόγευμα που είχα ελεύθερο και έπηξαν οι δρόμοι στη κίνηση.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.563
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Πήγα στο Sultan Qaboosh Grand Mosque, στη Mutrah (λιμάνι και souq) και μια βόλτα στη Qurum beach. Δυστυχώς δεν είχα χρόνο για κάτι περισσότερο, έπιασε και μια μπόρα το απόγευμα που είχα ελεύθερο και έπηξαν οι δρόμοι στη κίνηση.
Ωραία! Πήρες μια γεύση.
 

Xtravels

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,

Είδα το γκρουπ και ήθελα να ρωτήσω τα εξής για όσους έχουν ταξιδέψει:

1. Θεωρείτε υπάρχει θέμα για ζευγάρι που είναι ανύπαντρο ( είμαστε αρραβωνιασμένοι) να μείνουν στο ίδιο δωμάτιο στο Ομαν; Υπάρχει περίπτωση να ζητηθούν έγγραφα γάμου; Έχω βρει λίγο αντιφατικές πληροφορίες γύρω από το ζήτημα.. έχουμε κλείσει ταξίδι για αρχές Ιανουαρίου για Ντουμπάϊ και ομαν..

2. Η βίζα πλέον ζητείτε μόνο ον-λάιν; Παίρνει αρκετες μέρες να εγκριθεί;

Ευχαριστώ πολύ!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.563
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα,

Είδα το γκρουπ και ήθελα να ρωτήσω τα εξής για όσους έχουν ταξιδέψει:

1. Θεωρείτε υπάρχει θέμα για ζευγάρι που είναι ανύπαντρο ( είμαστε αρραβωνιασμένοι) να μείνουν στο ίδιο δωμάτιο στο Ομαν; Υπάρχει περίπτωση να ζητηθούν έγγραφα γάμου; Έχω βρει λίγο αντιφατικές πληροφορίες γύρω από το ζήτημα.. έχουμε κλείσει ταξίδι για αρχές Ιανουαρίου για Ντουμπάϊ και ομαν..

2. Η βίζα πλέον ζητείτε μόνο ον-λάιν; Παίρνει αρκετες μέρες να εγκριθεί;

Ευχαριστώ πολύ!
Για το πρώτο ούτε συζήτηση. Βέβαια εμείς ήμασταν στα 60 αλλά δε νομίζω ότι έχουν μείνει τόσο πίσω. Είμαι σίγουρος δηλαδή.
Για το δεύτερο τη βγάζεις στο αεροδρόμιο με μικρό κόστος. Αν θες να το αποφύγεις διάβασε λεπτομέρειες σε ιστορίες εδώ στο φόρουμ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλησπέρα,

Είδα το γκρουπ και ήθελα να ρωτήσω τα εξής για όσους έχουν ταξιδέψει:

1. Θεωρείτε υπάρχει θέμα για ζευγάρι που είναι ανύπαντρο ( είμαστε αρραβωνιασμένοι) να μείνουν στο ίδιο δωμάτιο στο Ομαν; Υπάρχει περίπτωση να ζητηθούν έγγραφα γάμου; Έχω βρει λίγο αντιφατικές πληροφορίες γύρω από το ζήτημα.. έχουμε κλείσει ταξίδι για αρχές Ιανουαρίου για Ντουμπάϊ και ομαν..

2. Η βίζα πλέον ζητείτε μόνο ον-λάιν; Παίρνει αρκετες μέρες να εγκριθεί;

Ευχαριστώ πολύ!
1. Όχι. Στο υπογράφω.
2. Όταν πήγαμε εμείς (Οκτώβριος 2018) δεν μπορούσες να βγάλεις visa on arrival. Βγάλαμε εύκολα e-visa από πριν και η διαδικασία για να την πάρεις (μέσω email) δεν κράτησε περισσότερο από 2-3 μέρες. Νομίζω ότι τίποτα δεν έχει αλλάξει μέχρι σήμερα εκτός αν έχεις βίζα εισόδου στο Ντουμπάι.

Τα παρακάτω links θα σου λύσουν όλες τις απορίες.

https://www.rop.gov.om/old/english/dg_pr_visas_tourist.asp

https://evisa.rop.gov.om/
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ωραίος ακούγεται σαν τίτλος όμως:
New arrivals must complete an online pre-registration form before departure and have a PCR test on arrival at their own expense (about $65). Passengers must also download a contact tracing app and take another PCR test after a week of isolation. Travelers’ health insurance is required to cover at least 30 days of coronavirus treatment.
Γλυτώνεις βίζα για 10ήμερη παραμονή αλλά:
2 PCR= 130$ + κόστος ταξιδιωτικής ασφάλειας + 1 εβδομάδα καραντίνα (κόστος διαμονής)
Λυπάμαι αλλά δεν θα πάρω
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ωραίος ακούγεται σαν τίτλος όμως:
New arrivals must complete an online pre-registration form before departure and have a PCR test on arrival at their own expense (about $65). Passengers must also download a contact tracing app and take another PCR test after a week of isolation. Travelers’ health insurance is required to cover at least 30 days of coronavirus treatment.
Γλυτώνεις βίζα για 10ήμερη παραμονή αλλά:
2 PCR= 130$ + κόστος ταξιδιωτικής ασφάλειας + 1 εβδομάδα καραντίνα (κόστος διαμονής)
Λυπάμαι αλλά δεν θα πάρω
Ε ναι. Για μετά Covid έχει αξία.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.563
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom