Ονειρουπολη-Νομος Δραμας

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κανω μια σκεψη να παμε προς τα κει τα Χριστουγεννα.
Ερωτησεις :
1.Μετα τη Θεσσαλονικη ποση ωρα ειναι ?Εχει κι αλλα διοδια ?(γιατι βογκηξαμε το καλοκαιρι μεχρι να φτασουμε Σαλονικα)
2.Εκτος απο το Φαλακρο ,τι αλλο αξιζει στο νομο ..δεν εχω καθολου παει προς τα κει.
3.Εχετε προτασεις για ξενοδοχεια ή ξενωνες μεσα στη Δραμα ή στα περιξ ?Δε με νοιαζει για εντελως μεσα στην πρωτευουσα ...αν υπαρχει και καποιο ωραιο χωριο ,αλλα σε ψιλοκοντινη αποσταση..δηλ να μην αποκλειστουμε και σε κανενα κατσικοχωρι πανω στο βουνο.
Ξενοδοχεια βρισκεις ευκολα εκεινη την περιοδο ή λογω της Ονειρουπολης ,ειναι στο θεο?
Ευχαριστω
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ειναι περιπου μιαμιση με δυο ωρες απο Θεσσαλονικη. Για διοδια δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω οτι δεν εχει.
Εκδρομες απο Δραμα μπορεις να κανεις στο σπηλαιο του Αγγιτη ή της Αλιστρατης Σερρων. Επισης στον αρχαιολογικο χωρο των Φιλιππων. Δεν ξερω βεβαια τα ενδιαφεροντα σου. Οι τιμες των ξενοδοχειων ειναι φυσικα ανεβασμενες. Εγω εμεινα στο Ξενια που ειναι
ακριβως στην εισοδο της Ονειρουπολης την περιοδο των Θεοφανιων 80 ευρω το τετρακλινο. Οικονομικο ηταν το Τασκο λιγο πιο μακρια απο την πολη.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Διόδιο εχει ενα ακομη, 2.4ε
Η δραμα εχει μοναδικά δάση στα βορεια του νομού
στο δρομο για δραμα, θελετε δεν θελετε περνατε και από την ξακουστή πλεον Αμφίπολη
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
υπάρχει και η εναλλακτική διαδρομή μέσω Σερρών (χωρίς διόδια) που περνάς από τα χωριά Γάζωρος, Νέα Ζίχνη καθώς και από το σπήλαιο της Αλιστράτης.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειναι περιπου μιαμιση με δυο ωρες απο Θεσσαλονικη. Για διοδια δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω οτι δεν εχει.
Εκδρομες απο Δραμα μπορεις να κανεις στο σπηλαιο του Αγγιτη ή της Αλιστρατης Σερρων. Επισης στον αρχαιολογικο χωρο των Φιλιππων. Δεν ξερω βεβαια τα ενδιαφεροντα σου. Οι τιμες των ξενοδοχειων ειναι φυσικα ανεβασμενες. Εγω εμεινα στο Ξενια που ειναι
ακριβως στην εισοδο της Ονειρουπολης την περιοδο των Θεοφανιων 80 ευρω το τετρακλινο. Οικονομικο ηταν το Τασκο λιγο πιο μακρια απο την πολη.
Το Τασκο μου το δινει για Χριστουγεννα 68 ευρω ..ομως λεει οτι ειναι ενα χιλ απο το κεντρο της πολης ...ισχυει οντως αυτο?
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
KLEOPAπαραπανωt: 563647 said:
Το Τασκο μου το δινει για Χριστουγεννα 68 ευρω ..ομως λεει οτι ειναι ενα χιλ απο το κεντρο της πολης ...ισχυει οντως αυτο?
Ισως και κατι παραπανω, το αυτοκινητο ειναι απαραιτητο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ναι αυτοκινητο θα υπαρχει.
Βρηκα και το χοτελ Φαραγγι ..μου αρεσε σαν τοποθεσια ..δεν ειναι ακριβως μεσα στη Δραμα ,αλλα ειναι κοντα στο σπηλαιο της Αλιστρατης και το φαραγγι του ποταμου Αγγιτη ,απεχει 15 χιλ απο Δραμα.Στα 60 ευρω με πρωινο.
http://www.hotelfaraggi.gr/
 

soko42

Member
Μηνύματα
13
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΡΟΑΤΙΑ
Από Θεσνικη για Δράμα τα διόδια είναι 2.4ευρω.
Δεν θα σου πρότεινα τη διαδρομή από Σέρρες γιατί έχει στροφές κτλ. Προτείνω να επισκεφθείτε Σπήλαιο ΑΛιστράτης (πολύ μεγάλο και πολύ περπάτημα). Για κάτι εντυπωσιακό αλλά μικρότερο το σπήλαιο Αγγίτη (έχει και νερά μέσα). Επίσης, αξίζει να βγείτε από την πόλη με προορισμό το Παρανέστι αν σας αρέσει το βουνό (http://forestis.gr/). Όσο για το χιονοδρομικό του Φαλακρού ας ελπίσουμε να λειτουργήσει φέτος. Αλλά κι αν δεν λειτουργεί μπορείτε να κατευθυνθείτε προς Νευροκόπι στα χωριά Γρανίτης (ορεινό, ωραίες ταβέρνες και συνήθως χιόνια) ή Βώλακα (το χωριό ακριβώς πριν το χιονοδρομικό).
Ξενοδοχεία μπορείς να βρεις αλλά μην το αφήσεις τελευταία στιγμή. Ιδανικό το xenia Hotel στην είσοδο της Ονειρούπολης (αλλά φυσικά με μουσική υποκρουση όλη μερα τα τραγούδια της Ονειρούπολης). ΕΠίσης μέσα στο κέντρο και 5 λεπτά το πολύ με τα πόδια από όλα είναι το ΜΑΡΙΑΝΝΑ και το ΕΜΠΟΡΙΚΟ. Το ΦΑΡΑΓΓΙ ειναι πολύ ομορφο αλλά πολυ μακρια. Δεν θα το πρότεινα. Το ΤASCO είναι πιο έξω και θέλει οπωσδήποτε μετακίνηση και το ΚΟΥΡΟΣ επίσης. Τα 3 πρώτα που ανέφερα είναι εντελώς κέντρο και αξιοπρεπέστατα.
Αυτά!!! Καλώς να έρθετε!

Καλά εννοείται ότι θα επισκεφθείτε και τις Πηγές της Αγίας Βαρβάρας στο κέντρο της Δράμας!
 
Last edited by a moderator:

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ειναι κατι το αξιολογο η ονειρουπολη 'η ακομα ενα χριστουγεννιατικο κιτς χωριο; Αξιζει να παμε;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.025
Likes
12.129
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν σου αρεσουν τα χριστουγεννα θα σου αρεσει η Ονειρουπολη. Οι ανθρωποι το κανουν με μερακι και αυτο φαινεται στο αποτελεσμα.


Κανω μια σκεψη να παμε προς τα κει τα Χριστουγεννα.
Ερωτησεις :
1.Μετα τη Θεσσαλονικη ποση ωρα ειναι ?Εχει κι αλλα διοδια ?(γιατι βογκηξαμε το καλοκαιρι μεχρι να φτασουμε Σαλονικα)
2.Εκτος απο το Φαλακρο ,τι αλλο αξιζει στο νομο ..δεν εχω καθολου παει προς τα κει.
3.Εχετε προτασεις για ξενοδοχεια ή ξενωνες μεσα στη Δραμα ή στα περιξ ?Δε με νοιαζει για εντελως μεσα στην πρωτευουσα ...αν υπαρχει και καποιο ωραιο χωριο ,αλλα σε ψιλοκοντινη αποσταση..δηλ να μην αποκλειστουμε και σε κανενα κατσικοχωρι πανω στο βουνο.
Ξενοδοχεια βρισκεις ευκολα εκεινη την περιοδο ή λογω της Ονειρουπολης ,ειναι στο θεο?
Ευχαριστω
1. Οπως σου ειπαν εχει διοδια 2,40€. Απο Ευκαρπια ειναι περιπου 1,5-2 ωρες.
2. Περα απο την Ονειρουπολη, τις πηγες της Αγιας Βαρβαρας και το αρχαιολογικο μουσειο που βρισκονται στην πολη της Δραμας, θα προτεινα τα σπηλαια του Αγγιτη και της Αλιστρατης. Ειδικα το πρωτο ειναι μοναδικο αφου μεσα του περνα ο ποταμος Αγγιτης και για να το δεις προχωρας σ ενα διαδρομο που βρισκεται στη μεση του ποταμιου. Το κομματι δε λιγο πριν την εξοδο (σπηλαιο Μααρας) ειναι πολυ ομορφο.
Επισης στο Μυλοποταμο βρισκεται το ενυδρειο. Αν και μικρο και με λιγα ειδη ενημερωνεσαι απο εναν ανθρωπο που φαινεται να αγαπα ιδιαιτερα τη φυση και τη δουλεια που κανει και μπορειτε να μαθετε αρκετα πραγματα για τα ειδη που ζουν στα γλυκα νερα αν σας ενδιαφερει βεβαιως. Στο ενυδριο μεταξυ αλλων φιλοξενουνται χελωνες, φιδια, ενας χαμελαιοντας και ενας μικρος κροκοδειλος.
3. Επειδη η Δραμα εχει πολυ λιγα ξενοδοχεια ειναι δυσκολο να βρεις κατι την περιοδο της Ονειρουπολης.
Απο αυτα που γνωριζω το Εμπορικο και το Ξενια βρισκονται διπλα στην Ονειρουπολη. Το Εμπορικο αν δεν παρεις ανακαινισμενο δωματιο ειναι τρισαθλιο. Γενικα ειναι λιγο ερειπιο αλλα ανακαινιζεται. Το Ξενια ειναι σαφως καλυτερο (προσφατα ανακαινιστηκε απ' οσο εμαθα) αλλα με πιο ανεβασμενες τιμες και αν σε πειραζει ο θορυβος τη νυχτα ακριβως απο κατω εχει μπαρ που κανει καθε τρεις παρτυ μεχρι το πρωι.
Το Μαριαννα ειναι κι αυτο κεντρικο λιγο παραπερα. Απο εξω φαινεται μαυρο χαλι (οπως και τα αλλα δυο και χειροτερο) αλλα μεσα δεν ξερω τι παιζει.
Τα Τασκο και Κουρρος βρισκονται λιγο εξω απο την πολη. Ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση. Ειδικα το δευτερο ειναι πολυ ωραιο αλλα και αρκετα ακριβο. Εγω θα προτιμουσα ομως να εμεναμεσα στην πολη.

Απο φαγητο ωραιο εχουν το Βαρελι, το Ραετι ενω πολυ κοσμο μαζευουν το μεζε μεζε και το Για ουζακι (αλλα δεν εχω φαει σε αυτα). Ολα αυτα ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους. tip: Η Ταβερνα του Χρηστου στο Μοναστηρακι για κοκορετσια, κοντοσουβλια και τα σχετικα.

Για καφε ή ποτο ειναι το Ανωι, το honeybar, το εντεχνο, το bar του Ξενια (chocolate καπως ετσι) και τα μαγαζια που βρισκονται κοντα στις ταβερνες (το τριγωνο). tip: Το εναστρον πανω στο βουνο με θεα την πολη απο ψηλα (καλυτερα μερα).

Τελος μην παραλειψετε να δοκιμασετε το Κατμερι (θα τους βρεις η στην Ονειρουπολη ή στο μαγαζι τους στο κεντρο)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τριπακο μου σε ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο που εκανες .Πολυ ενδιαφερουσες αυτες οι πληροφοριες και θα τις φυλαξω για next trip εκει ,γιατι τελικα μας κερδισε το Βερολινο.Κλεισαμε εκει για 24-28.Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας .
Τωρα κανω 15 σταυρους τη μερα για να μου κατσει το Βερολινο,γιατι κατι συμβαινει τελευταια με το εξωτερικο και δε μου φτουραει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.363
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom