Καμπότζη Ταϊλάνδη Οργάνωση τριημέρου από Μπανγκοκ σε Άνγκορ Βατ

Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Χαιρετώ τους συμφορουμίτες και ζητάω τα φώτα σας για τα παρακάτω:
Σκέφτομαι στο επόμενο ταξίδι μας στην Ταϋλάνδη να εκμεταλλευτούμε το stopover στην Μπανγκοκ και να "πεταχτούμε" για 3 μέρες (2 δ/ν) στο Ανγκορ Βατ. Από ότι είδα, η αεροπορική γραμμή ΒΚΚ-Siam Reap είναι μονοπώλειο της Bangkok Air και... τσούζει. Τη δε διαδρομή με τοπικά λεωφορεία ή τρένα την απορρίπτουμε για λόγους χρόνου.
Από την άλλη, ψάχνοντας στο δικτυο διάβασα για πολλά scams που γίνονται με "οργανωμένες" εκδρομές προς τα εκεί ειδικά αγορασμένες από Khao San Rd.
Θα προτιμούσα κάποια εκδρομή του στυλ: παραλαβή από το ξενοδοχείο, μεταφορά μέχρι Siam Reap, 2 μέρες ξεναγήσεις στο Ανγκορ και επιστροφή.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1. Υπάρχει κάτι τέτοιο έτοιμο σε πακέτο αλλά αξιόπιστο? Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιο πρακτορείο για αυτό?
2. Στην περίπτωση που δεν υπάρχει, πόσο εφικτό είναι να το κάνουμε μόνοι μας, πχ με ταξί μέχρι σύνορα κλπ. Εφικτό εννοώ από άποψη κόστους.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Η μονη εταιρια που πεταει απο BKK για siem reap ειναι οντως μονο η Bangkok airways.Kαι αφου υπαρχει περιορισμενος χρονος ειναι μονοδρομος.
Απο τα πρακτορεια της Καο Σαν πας παντου με τα παντα αλλα δεν γνωριζω ποσο αξιοπιστα ειναι,και σε περιπτωση που πας οδικος η με τραινο κλπ θα φας 1-2 μερες και ταλαιπωρια.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Καταρχήν θες οπωσδήποτε 2 φουλ μέρες στους ναούς, ιδανικά 3. Οπότε η εκδρομή που βλέπεις, απορρίπτεται αφού αφιερώνει μόνο 1 μέρα, μια πολύ άδικη ξεπέτα δηλαδή για ένα τόσο μεγαλειώδες μέρος. Γενικά το θέμα που ψάχνεις αναλύεται εδώ διεξοδικά: Bangkok to Siem Reap — Travelfish.org

Αν η Bangkok Air έχει εξωφρενικές τιμές, δες μήπως πας από Kuala Lumpur με Air Asia. Να ξέρεις πάντως ότι από Bangkok για προορισμούς όπως το Siem Reap ή η Luang Prabang, δεν μπορείς να τα χεις όλα, δηλ. και φτηνά και χωρίς χάσιμο χρόνου σε τρένα, λεωφορεία κτλ. Δυστυχώς. Οπότε διάλεξε...
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Το έψαξα και από KUL αλλά επειδή θέλω μετά να συνεχίσω σε Koh Lanta και Lipe δεν βολέβει. Όσο για τις 2 ολόκληρες μέρες στο Ανγκορ έχεις απόλυτο δίκιο, και εγώ τόσο υπολογίχω μίνιμουμ, το πακέτο που έβαλα είναι ενδεικτικό του τί περίπου ψάχνω. Η Bangkok airways ξεκινάει από 220 το άτομο. Ευρώ όχι μπατ:D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Και αν συνδυάσεις BKK-KUL & KUL-Siem Reap με Air Asia? Βγαίνει φτηνότερο, βολεύουν τα connections κτλ?
Αλλιώς σκάστα και πήγαινε ένα τριήμερο που είναι ο πιο "σωστός" χρόνος για το Angkor. Διαμονή, φαγητό, μασάζ πάμφθηνα....εμπειρία ζωής οι ναοί πάντως.
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Το έχω δεί και αυτό αλλά βγαίνει πάνω κάτω τα ίδια με την ΒΚΚair, οπότε δεν αξίζει την ταλαιπωρία και το "μαγευτικό" LCCT.
Σχετικά πάντως με το Άνγκορ, παίζει κανένας οδηγός τύπου "Polos-Μπαλί" να μου συστήσετε?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Σχετικά πάντως με το Άνγκορ, παίζει κανένας οδηγός τύπου "Polos-Μπαλί" να μου συστήσετε?
Τι οδηγό θέλεις? Να σου εξηγεί τα πάντα σαν αρχαιολόγος ή κάποιον απλά να σε γυρνάει από ναό σε ναό? Εάν θέλεις το 2ο (όπως οι περισσότεροι), θα σου βρει το ξενοδοχείο σου έναν οδηγό που με tuk tuk και με 15$ για όλη τη μέρα θα σε γυρίσει παντού, με υπομονή και χαμόγελο και εσύ μπορείς να επιλέγεις πόση ώρα θα αφιερώσεις σε κάθε ναό. Ήρεμα και ωραία. Και υπόψην, με το tuk tuk η διαδρομή είναι υπέροχη-απόλαυση, ποτέ δε κατάλαβα τους τουρίστες που κλεινόντουσαν σε κλιματιζόμενα τζιπ για να γυρίσουν τους ναούς (φουλ αποστείρωση).
 
  • Like
Reactions: DrG

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Τι οδηγό θέλεις? Να σου εξηγεί τα πάντα σαν αρχαιολόγος ή κάποιον απλά να σε γυρνάει από ναό σε ναό? Εάν θέλεις το 2ο (όπως οι περισσότεροι), θα σου βρει το ξενοδοχείο σου έναν οδηγό που με tuk tuk και με 15$ για όλη τη μέρα θα σε γυρίσει παντού, με υπομονή και χαμόγελο και εσύ μπορείς να επιλέγεις πόση ώρα θα αφιερώσεις σε κάθε ναό. Ήρεμα και ωραία. Και υπόψην, με το tuk tuk η διαδρομή είναι υπέροχη-απόλαυση, ποτέ δε κατάλαβα τους τουρίστες που κλεινόντουσαν σε κλιματιζόμενα τζιπ για να γυρίσουν τους ναούς (φουλ αποστείρωση).
η περιμενουν τα τουκτουκια απ εξω ξημερώματα-διαλεγεις και παιρνεις-εχεις και ενα lonely planet ανα χειρας για τα βασικα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Σωστά. Και αν πάτε Angkor, μη χάσετε το ξημέρωμα στο Ναό...μαζί με εκατοντάδες άλλους μεν, αλλά οι στιγμές είναι μαγικές δε.
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ευχαριστώ και τους δύο, αυτό ακριβώς εννοώ, lonely planet ανα χείρας και τουκ-τουκ, δεν τους μπορώ τους ξεναγούς που λένε πολλά, ούτως ή άλλως τα έχω ήδη διαβάσει από το αεροπλάνο, τόσες ώρες είναι αυτές.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σωστά. Και αν πάτε Angkor, μη χάσετε το ξημέρωμα στο Ναό...μαζί με εκατοντάδες άλλους μεν, αλλά οι στιγμές είναι μαγικές δε.
Α πα πα... Δεν. Ωραία είναι, μαγικά δεν είναι. Για τη σούπερ φωτογραφία με το τρίποδο είναι, αλλά θα πρέπει να στηθείς στο σωστό σημείο ώρες πριν για να προλάβεις τη θέση. Άσε που σιχτιρίζεις από την πολυκοσμία, ένα τεράστιο τσούρμο που όλοι κρατάνε συνεχώς ψηλά μια μηχανή/κινητό/ipad.
Νομίζω το "χαράματα στο ναό" έγινε μόδα από τους ξεναγούς που θέλουν να τελειώνουν τη δουλειά νωρίς...
 
  • Like
Reactions: DrG

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom