Οργανωνόμαστε...

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trans-African Highways
...σιγά-σιγά :D

Οι αρχικές σκέψεις ήταν για Ναμίμπια και Μποτσουάνα. Μετά από μελέτη αποστάσεων, χαρτών, προορισμών κτλ, αποφασίστηκε να επικεντρωθούμε στην Μποτσουάνα και η Ναμίμπια να μείνει για άλλη φορά.

Ξεκίνησε λοιπόν η διαδικασία του ψαξίματος. Bradt guides, trip reports, fora, emails κτλ.

Το self-drive ήταν αυτονόητο, καθώς και το camping σε εθνικά πάρκα. Ευτυχώς ξεκίνησα να ψάχνω νωρίς, γιατί απ'ότι είδα τα campsites στα δύο πιο δημοφιλή πάρκα της Μποτσουάνας (Moremi και Chobe) κλείνουν αρκετά νωρίς, έως και 11-12 μήνες πριν! Η κατάσταση με τις κρατήσεις των campsites έχει μπερδευτεί αρκετά, επειδή πλέον έχουν δοθεί σε 3 διαφορετικές ιδιωτικές εταιρίες. Ψάχνοντας από δω κι από κει είχα καταλήξει ποιά campsites θέλω, και έπρεπε να κάνω κρατήσεις και με τις 3 εταιρίες... Επικοινώνησα μαζί τους με email και θα ολοκλήρωνα τις κρατήσεις μόνος μου, αλλά μετά διαπίστωσα ότι αν έπρεπε να στείλω 5-6 εμβάσματα, οι προμήθειες της τράπεζας θα μου στοίχιζαν πιο ακριβά από το να πληρώσω κάποιον ντόπιο να κάνει τις κρατήσεις για μένα. Η εταιρία Maunselfdrive είχε καλές κριτικές και αναλαμβάνει και σκέτες κρατήσεις (χωρίς να θέλει να σου φορτώσει ενοικίαση αυτοκινήτου ή πακέτο σαφάρι), οπότε επικοινώνησα και ανέλαβε η ιδιοκτήτρια να φέρει εις πέρας τις κρατήσεις που είχα ξεκινήσει. Εντωμεταξύ οι φανταστικοί χάρτες της Tracks4Africa δείχνουν ακόμα και τις θέσεις κατασκήνωσης σε κάθε campsite, οπότε μπόρεσα να ζητήσω συγκεκριμένες θέσεις. Σήμερα ολοκληρώθηκε η κράτηση :)

Οι μέρες του camping στο Moremi και στο Chobe μπήκαν στη μέση του ταξιδιού, ώστε να μην είμαι τσίμα-τσίμα με αφίξεις και αναχωρήσεις. Το επείγον ήταν να κλειστούν τα campsites, τα υπόλοιπα μπορούν να περιμένουν. Πάντως βρήκα και βολικά εισιτήρια για Johannesburg και έκανα ήδη την κράτηση με Qatar. Η πληρωμή δεν χρειάζεται να γίνει πριν περάσουν 3-4 μήνες, σε αντίθεση με την EgyptAir που επίσης είχε βολικές πτήσεις αλλά δεν κάνει κρατήσεις, απαιτεί απευθείας αγορά.

Οι μέρες του camping σε Moremi και Chobe θα είναι 9, με μια ενδιάμεση μέρα σε κάποιο lodge. Ή αρχική μου σκέψη ήταν για το Sankuyo Bush Camp, αλλά σε επικοινωνία μαζί τους μου είπαν ότι είναι προσωρινά κλειστό για γραφειοκρατικούς λόγους, και να επικοινωνήσω μαζί τους πάλι τον Δεκέμβριο μήπως έχει ανοίξει.

Από κει και πέρα, υπάρχουν δυο πράγματα που οπωσδήποτε θα συμπεριλάβω στο ταξίδι: Το πρώτο είναι μια διήμερη κρουαζιέρα στον ποταμό Chobe με κάποιο ποταμόπλοιο. Μένει να αποφασίσω αν θα είναι το Ichobezi Safari Boat ή το Zambezi Queen. Το δεύτερο είναι 2-3 μέρες σε κάποιο fly-in camp στο Okavango. Πρόκειται για camps ή lodges που είναι σε νησάκια στη μέση του Okavango και είναι απροσπέλαστα με αυτοκίνητο. Πας μόνο με αεροπλάνο (και καθώς λένε, η πτήση με αεροπλάνο πάνω από το Okavango είναι από μόνη της μια εμπειρία). Οι κύριες δραστηριότητες εκεί είναι βόλτες με mokoro και game walks, αν και μερικά lodges κάνουν και game drives σε νησιά του Okavango. Τα περισσότερα camps που βρίσκονται μέσα στο Okavango είναι πανάκριβα, αλλά σκέφτομαι να κλείσω στο Oddballs Enclave που έχει καλές κριτικές και προσφέρει καλή σχέση τιμής/ποιότητας (για τα δεδομένα της περιοχής πάντα, επειδή $425 pppn ΧΩΡΙΣ τίς πτήσεις, δεν το λες ακριβώς καλή τιμή).

Μένουν ακόμα 5-6 μέρες να οργανωθούν και οι σκέψεις είναι πολλές

- Nxai Pan/Makgadikgadi Pans (μάλλον Khubu island)
- Central Kalahari Game Reserve (Leopard Pan/ Deception Pan)
- Khama Rhino Sanctuary
- Grassland Bushman Lodge (activities με Bushmen και predator protection)
- Kasana Wildlife
- Tsodilo Hills
- Να συναντήσoυμε πιθανώς κάποιον Couchsurfer

Και επίσης μένει να αποφασίσω για ενοικίαση αυτοκινήτου... σίγουρα από Maunselfdrive ή Bushlore. Από τη στιγμή που αποφάσισα ότι το Johannesburg-Maun θα γίνει αεροπορικώς και όχι οδικώς, το αυτοκίνητο είναι καλύτερα να είναι με πινακίδες Μποτσουάνα.

Αυτά προς το παρόν, το ψάξιμο συνεχίζεται :D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Υπεροχο! Να μας ενημερωνεις ετσι με ακριβεια! Που ξερεις μπορει καποτε να ακολουθησουμε τα βηματα σου. Μπορεις να μας δινεις και στοιχεια για το κοστος;
Να υποθεσω οτι θα πατε για τα Χριστουγεννα;
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trans-African Highways
Μπα... πού τέτοια τύχη για Χριστούγεννα. Του χρόνου τον Αύγουστο!

Κόστος μέχρι στιγμής:

Για τα campsites και τις εισόδους στα πάρκα για 9 μέρες:

BOOKINGS ONLY
2 x pax
AUGUST 2011

SOUTH GATE - 13th august 2011 (1 night) - BWP 420,00
3RD BRIDGE - 14- 16th August 2011(3nights) - BWP 1.596,00
SAVUTI - 19th August 2011 (night) - BWP 648,00
KHWAI - 18th august 2011 (1 night) - BWP 648,00
IHAHA - 20/21/22 august 2011 ( 3nights) - BWP 1.260,00
ENTRANCE : 2 adults X 9 days X BWP120-00 - BWP 2.160,00
1 x VEHICLE X 9 days X BWP50-00 - BWP 450,00
BOOKING FEE usd150-00 - BWP 971,0

Total - BWP 8.153,00 (939 ευρώ)

- Τα αεροπορικά είναι 626 ευρώ το άτομο μέχρι το Γιοχάνεσμπουργκ με επιστροφή, υπάρχουν και λίγο φτηνότερα.
- Από Johannesburg-Maun από ότι έχω δει μέχρι στιγμής, γύρω στα 300 ευρώ το άτομο με επιστροφή (Air Botswana)
- 2 μέρες στο Oddballs Enclave με πτήση απο Kasane και επιστροφή σε Maun: $1100 το άτομο και για τις δύο μέρες
- 2 μέρες στο Ichobezi Safari Boat: 7000 Zar το άτομο και για τις δύο μέρες
- Η ενοικίαση roof-tent αυτοκινήτου για 16 μέρες παίζει γύρω στα 20.000-30.000 Pula.
- Το Sankuyo Bush Camp (αν τελικά ανοίξει) θα είναι $435 pppn

Αυτά προς το παρόν :D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οι τελευταιες ισοτιμιες μου ξεφυγαν λιγακι: Zar, pula, pppn
Για ποσο χρονικο διαστημα θα ειναι το συνολο του ταξιδιου σου;
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trans-African Highways
pppn είναι "per person per night". Είναι λίγο μπέρδεμα οι τιμές... Το Ichobezi το έχει νοτιοαφρικάνικη εταιρία και δίνει τιμές σε ZAR. Το Pula είναι το νόμισμα της Μποτσουάνας και οι τοπικές εταιρίες συνήθως αυτό χρησιμοποιούν. Όμως τα lodges/camps δίνουν συνήθως rates σε USD. Και φυσικά εμείς πληρώνουμε σε ευρώ, με όλες τις μετατροπές να γίνονται εις βάρος μας.... (οι πληρωμές με πιστωτική έχουν συνηθως επιβάρυνση 5% ενώ δεν μπορούμε να στείλουμε και έμβασμα σε Pula ώστε να πάρουμε κάτι κοντά στο επίσημο rate). Και δεν είναι όλα πληρωτέα τώρα, οπότε μέχρι το καλοκαίρι μπορεί ν'αλλάξουν αρκετά οι ισοτιμίες.

Σύμφωνα με τα εισιτήρια που έχω κλείσει κι αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι τότε, φτάνουμε Johannesburg 7/8 και φεύγουμε από Johannesburg αργά το βράδυ στις 27/8. Δηλαδή 20-21 μέρες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σύμφωνα με τα εισιτήρια που έχω κλείσει κι αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι τότε, φτάνουμε Johannesburg 7/8 και φεύγουμε από Johannesburg αργά το βράδυ στις 27/8. Δηλαδή 20-21 μέρες.
Ωραιο, μπολικο και χορταστικο (λεμε τωρα -χορταινει ποτε κανεις;) ταξιδι!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Αχ βρε Micmic με τις Αφρικές σου!!!
Κοντευεις να πείσεις ακόμα και εμένα που είμαι ταγμένη προς Ανατολάς. Ακόμα όμως αντέχω. Λίγοι δυστηχώς έχουμε μείνει να κρατάμε το οχυρό, να φύγω και εγω? δεν λέει.....
Πάντως, όταν χρειαστώ χρηστικές και πρακτικές πληροφορίες για Αφρική, ξέρω που θα αποτανθώ.
Ταξιδιωτικό Γραφείο Micmic
εξιδικευμένο πρακτορείο σε Αφρική, τιμαί λογικαί
οργανώνουμε τα πάντα (οδηγούς, μετακινήσεις κλπ)
Μποτσουάνας και Ναμίμπιας (γωνία) 32 Αθήνα
τηλ. 9897547823738
τώρα και 12 άτοκες δόσεις με Visa και Master
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
To ερώτημα είναι συνολικά πόσο αναμένεται να πάει το μαλλί
Θα είχε ενδιαφέρον όταν θα έχεις το σύνολο των κρατήσεων για να έχουμε μια ιδέα.
Δυστυχώς όπως και στη περίπτωση της Ανατολικής Αφρικής τα Lodges κοστίζουν μια περιουσία (315?, το άτομο τη μέρα!!! θα μου πεις είναι κομπλέ, πιθανά πολυτελή? αλλά και πάλι... Αφρική είναι, όχι Ισλανδία
Πάντως με τέτοιες ιστορίες και φωτογραφίες μας μεταφέρεις στο ακέραιο την ατμόσφαιρα!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Αναλόγως το κομμωτήριο και την κουπ (οι εξτένσιονς στοιχίζουν παλιοτσιγγούνη)
Μα αυτό εννοώ, να πάμε στο σουπερμάρκετ για βαφή :bleh:
Εσύ τι ορέγεσαι μικρή; ΚΤΕΛ Μποτσουάνας δεν έχει το πρόγραμμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom