Ορειβατικές και πεζοπορικές εξορμήσεις στην ανατολική Κρήτη

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Λέω να πάω για 7-10 μέρες στην Κρήτη και συγκεκριμένα στον Άγιο Νικόλαο,όπου δουλεύει μια φίλη. Είδα ότι πέρα από όμορφες παραλίες έχει και φαράγγια(της Σαρακήνας,του Χα) και βουνά (Θρίπτη). Θα με ενδιέφερε να κάνω πεζοπορία/ορειβασία αλλά πρώτον η φίλη μου θα δουλεύει οπότε δε θα μπορεί να με ακολουθήσει και δεύτερον θα ήθελα κάποιον άλλο πιο έμπειρο από μένα για σιγουριά. Μήπως γνωρίζετε κάποιον σύλλογο ή κάτι παρεμφερές που να διοργανώνει τέτοιες αποδράσεις; Επίσης γνωρίζετε αν υπάρχουν μέρη στην ανατολική Κρήτη για σπορ αναρρίχηση;Και γενικά έχω καμία πιθανότητα να βρω εκεί παρέα για κάτι τέτοιο;Τέλος,όποιες προτάσεις σχετικά με δραστηριότητες/μέρη στους δύο ανατολικούς νομούς είναι αυπρόσδεκτες :)
 

splusm

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
Wild Africa/ C. America
Η ορειβατική ομάδα Αγίου Νικολάου είναι ιδιαίτερα δραστήρια , με πεζοπορίες κάθε Κυριακή.
Πληροφορίες μπορείς να πάρεις από τη σελίδα τους : http://pezopories.blogspot.gr/
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Λέω να πάω για 7-10 μέρες στην Κρήτη και συγκεκριμένα στον Άγιο Νικόλαο,όπου δουλεύει μια φίλη. Είδα ότι πέρα από όμορφες παραλίες έχει και φαράγγια(της Σαρακήνας,του Χα) και βουνά (Θρίπτη). Θα με ενδιέφερε να κάνω πεζοπορία/ορειβασία αλλά πρώτον η φίλη μου θα δουλεύει οπότε δε θα μπορεί να με ακολουθήσει και δεύτερον θα ήθελα κάποιον άλλο πιο έμπειρο από μένα για σιγουριά. Μήπως γνωρίζετε κάποιον σύλλογο ή κάτι παρεμφερές που να διοργανώνει τέτοιες αποδράσεις; Επίσης γνωρίζετε αν υπάρχουν μέρη στην ανατολική Κρήτη για σπορ αναρρίχηση;Και γενικά έχω καμία πιθανότητα να βρω εκεί παρέα για κάτι τέτοιο;Τέλος,όποιες προτάσεις σχετικά με δραστηριότητες/μέρη στους δύο ανατολικούς νομούς είναι αυπρόσδεκτες :)
http://www.canyon.gr/ (Γιαννης Μπρομιρακης )
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Στο Ηράκλειο υπάρχει πεζοπορικός και ορειβατικός. Κάθε ΣΚ οργανώνουν εκδρομές. Στη Σαρακίνα θα πάω κι εγώ φέτος
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
το Χα δεν ειναι απο τα φαραγγια που μπορεις να περασεις ...εως τωρα νομιζω πως 3 μονο Θεσσαλονικεις ταχουν καταφερει και χρειαστηκαν 7 μερες για να κανουν 3 χιλιομετρα......Του Ριχτη ειναι βατο....και πολυ ομορφο...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους.Τους συλλόγους τους είχα δει αλλά δε βρήκα ακριβές πρόγραμμα κι έλεγα μήπως ξέρετε τίποτα περισσότερο.LULLU το ξέρω ότι είναι σχεδόν άβατο,αλλά διάβασα ότι με canyoning(αν και σιχαίνομαι το ραπέλ) μπορείς να πάς.Γενικά θα προτιμούσα να βρω παρέα εκτός συλλόγων(δηλαδή αν ψήνεται και κάποιος από εδώ ή αν ξέρει κανέναν) αλλά στην τελική ίσως πάω και με σύλλογο.
soudianos,στη Σαρακήνα θα πας με τον σύλλογο Ηρακλείου;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους.Τους συλλόγους τους είχα δει αλλά δε βρήκα ακριβές πρόγραμμα κι έλεγα μήπως ξέρετε τίποτα περισσότερο.LULLU το ξέρω ότι είναι σχεδόν άβατο,αλλά διάβασα ότι με canyoning(αν και σιχαίνομαι το ραπέλ) μπορείς να πάς.Γενικά θα προτιμούσα να βρω παρέα εκτός συλλόγων(δηλαδή αν ψήνεται και κάποιος από εδώ ή αν ξέρει κανέναν) αλλά στην τελική ίσως πάω και με σύλλογο.
soudianos,στη Σαρακήνα θα πας με τον σύλλογο Ηρακλείου;
όχι βέβαια, τα φαράγγια και τα μονοπάτια τα περνάνε μόνοι μας. Στο νομό του Λασιθίου υπάρχει και το φαράγγι του Ρίχτη. Έχουν γράψει εδώ τα παιδιά αλλά δεσ κι εδώ: http://www.cretanbeaches.com/faraggia/faraggia-lasithiοy/faraggi-rixti/
(μόνοι μας εκτός των περιπτώσεων που δεν είναι δυνατή η επιστροφή στο ΙΧ σου και χρειάζεται κάποιο λεωφορείο να σε πάρει στην έξοδο)
 

Oreozili

Member
Μηνύματα
25
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Λέω να πάω για 7-10 μέρες στην Κρήτη και συγκεκριμένα στον Άγιο Νικόλαο,όπου δουλεύει μια φίλη. Είδα ότι πέρα από όμορφες παραλίες έχει και φαράγγια(της Σαρακήνας,του Χα) και βουνά (Θρίπτη). Θα με ενδιέφερε να κάνω πεζοπορία/ορειβασία αλλά πρώτον η φίλη μου θα δουλεύει οπότε δε θα μπορεί να με ακολουθήσει και δεύτερον θα ήθελα κάποιον άλλο πιο έμπειρο από μένα για σιγουριά. Μήπως γνωρίζετε κάποιον σύλλογο ή κάτι παρεμφερές που να διοργανώνει τέτοιες αποδράσεις; Επίσης γνωρίζετε αν υπάρχουν μέρη στην ανατολική Κρήτη για σπορ αναρρίχηση;Και γενικά έχω καμία πιθανότητα να βρω εκεί παρέα για κάτι τέτοιο;Τέλος,όποιες προτάσεις σχετικά με δραστηριότητες/μέρη στους δύο ανατολικούς νομούς είναι αυπρόσδεκτες :)

Τα προγράμματα τα αναρτούν εδώ και στις αντίστοιχες σελίδες τους στο facebook:
www.pezoporikos.gr και https://www.facebook.com/groups/pezoporikos/
www.eos-her.gr και https://www.facebook.com/groups/eosher/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom