Νορβηγία Σουηδία 'Οσλο- Στοκχόλμη

Anthi_flwr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σας,

μόλις δημιούργησα το λογαριασμό και αποφάσισα να σας γράψω. Έχει πάει μια φίλη μου Όσλο για erasmus, οπότε δε χάσαμε και είπαμε να την επισκεφθούμε. Αποφασίσαμε να πάμε μέσα Οκτώβρη με σχετικά οικονομικά εισιτήρια (160 Ε πήγαινε-έλα), για 9 μέρες. Έπειτα, αποφασίσαμε να πεταχτούμε και μέχρι τη Στοκχόλμη 3 μερούλες- 2 βράδια, όπου βρήκαμε ένα hostel στα 52 Ε το άτομο- τις 2 βραδιές. Ο πρώτος μου προβληματισμός είναι σχετικά με το πώς θα πάμε από Όσλο Στοκχόλμη. Έχω κάνει μια έρευνα, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη όσων έχουν κάνει το ταξίδι ή ξέρουν κάτι. Με ποιά μέσα, πόσο κοστίζει το εισιτήριο. Αυτοκίνητο δεν έχουμε, ούτε και δίπλωμα. Συνεπώς, απομένει το τρένο, το λεωφορείο και το αεροπλάνο. Απ ότι είδα το τρένο έχει διάφορες επιλογές...''You can book one-way or round-trip tickets on RailEurope or try the Eurail Scandinavia Pass for unlimited train travel between Sweden and Norway.'' Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με αυτό, παρακαλώ να μου πει τη γνώμη του/ εμπειρία του. Καταλήγοντας, λοιπόν, θα ήθελα

-γνώμη σχετικά με τα παραπάνω..τιμές..τρόπο μετακίνησης Όσλο- Στοκχόλμη
-την εμπειρία σας σχετικά με τα μέρη/αξιοθέατα που αξίζει να επισκεφθεί κανείς στο Όσλο, αλλά και στην Στοκχόλμη
- κάποιο SOS/ tip για πιο οικονομικά (είμαστε φοιτήτριες, δεν ξέρω αν μετράει αυτό κάπου εκεί πάνω). Από φαγητό πιστεύω θα λιμοκτονήσουμε. Όχι, πλάκα κάνω, στο Όσλο θα μαγειρεύουμε. Στην Στοκχόλμη who knows..
-ό,τι άλλο σχόλιο θέλετε να κάνετε εσείς για κάτι που ίσως παρέλειψα

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και που διαβάσατε τις απορίες-σκέψεις μου
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Καλως ηρθες. Θα προσπαθησω να βοηθησω οσο μπορω:

Στην ενοτητα "ταξιδιωτικες ιστοριες" θα βρεις πληροφοριες για αξιοθεατα κλπ. Πολυ καλη η ιστορια του @giannismits αλλα μπορεις να ριξεις μια ματια και στην δικη μου.

Σε οτι αφορα τη μετακινηση Οσλο-Στοκχολμη εγω θα επελεγα να πεταξω με την Norwegian (χαμηλου κοστους σκανδιναβικη εταιρια). Για εισιτηρια ψαξε στο skyscaner.com αλλα μην το καθυστερεις γιατι "ο χρονος ειναι χρημα". :)

Καλα να περασετε και .... σας ζηλευω :):):)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Ξεχασα: Αν χτυπησεις στο google: visit oslo η visit stockholm θα βρεις πολλες πληροφοριες
 

julientn

Member
Μηνύματα
22
Likes
31
Καλησπέρα!
Η τιμή που βρήκες για διαμονή στη Στοκχόλμη είναι αρκετά καλή. Γενικά η διαμονή είναι ακριβή στις βόρειες χώρες.
Επίσης θα χρησιμοποιήσεις φουλ το φοιτητικό πάσο σε μουσεία και μεταφορικά μέσα. Και θα φας πολύ burger king για οικονομια :bleh:
Τώρα, για την μετακίνηση Όσλο-Στοκχόλμη, πέρα από το αεροπλάνο που σίγουρα έχεις τσεκάρει τις τιμές, έχεις κ τρένα-λεωφορεία που έχεις και την επιλογή του φοιτητικού.
Το τρένο έχει πολλές επιλογές αλλά είναι συνήθως πιο ακριβό από το λεωφορείο. Μπορείς να δεις δρομολόγια και τιμές στο sj.se
Για λεωφορείο, πάλι έχει πολλές επιλογές μέσα στην ημέρα και οι τιμές κυμαίνονται. Μπορείς να τσεκάρεις τα swebus.se , nettbuss.se και flixbus.com
Στο flixbus βρίσκεις και με 20€ πηγαινέλα.
Επίσης τα λεωφορεία εκεί δεν έχουν καμία σχέση με τα δικά μας. Είναι άνετα, έχουν wifi κ πρίζα για φόρτιση.

Τσέκαρε ταξιδιωτικές ιστορίες που θα βρεις κ ό,τι άλλη απορία έχεις, εδώ είμαστε!
 

Anthi_flwr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο για την ανταπόκριση και τις συμβουλές και καλώς σας βρήκα (btw πρέπει να βάλουν και αυτόκολλητο, εκτός από ''welcome'' και κάτι σε ''καλώς σας βρήκα'' :p). Έψαξα αυτά που μου είπατε και με βοήθησαν αρκετά, ειδικά οι εταιρίες των λεωφορείων!!! Χαίρομαι που αναγνωρίζουν την ακαδημαϊκή μου ιδιότητα και μπορώ να την εκμεταλλευτώ ;).Επίσης, η φίλη μου που είναι ήδη εκεί έχει πλευρίσει τα mac donalds..εγώ που δεν τρώω το κρέας ας ελπίσουμε ότι όλο και κανένα μαρουλάκι θα καλλιεργούν στο κήπο του ξενοδοχείου (πλάκα κανω :p) Ό, τι απορίες προκύψουν θα σας ξανά ενοχλήσω :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom