Ουγκάντα Ουγκάντα της αξιοπρέπειας και της φτώχειας!

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ

Oυγκάντα.
Η χώρα της γέννησης του Νείλου απουσιάζει από τους must τουριστικούς προορισμούς.
Το ταξίδι είχε άλλο σκοπό από αυτόν τον ταξιδιωτικό,όμως πρόλαβα να πάρω μια γεύση και να δω λίγα από τα αξιοθέατα της χώρας!
Τις μέρες που έμεινα στην Ουγκάντα είχα την ευκαιρία να μετακινηθώ από τον νότο στον βορά όπως επίσης και στα ανατολικά..
Με ελάχιστη τουριστική υποδομή η Ουγκάντα είναι μια χώρα που δεν θα την επέλεγε κάποιος εύκολα σαν προορισμό.
Ένας ταξιδιώτης όμως με περιέργεια θα αποκομίσει σίγουρα πολλές και ενδιαφέρουσες εντυπώσεις!
Από τα σημαντικότερα της χώρας είναι οι άνθρωποι της!
Η φιλικότητα,αξιοπρέπεια,υπομονή και χαμόγελο ήταν αυτά που διέκριναν τον κάθε ουγκαντέζο σε σημείο να απορεί κανείς πως με τόση φτώχεια κατάφερναν να συμπεριφέρονται έτσι!
Η ζητιανιά απουσίαζε εντελώς από τον οποιοδήποτε και όχι μόνο, αλλά τα παιδάκια άπλωναν διστακτικά και ντροπαλά το χέρι για να πάρουν αυτό που τους πρόσφερες!
Τα όρια της φτώχειας αυτού του λαού είναι ορατά σε κάθε ματιά τριγύρω..δεν υπάρχει καμία ουσιαστική υποδομή για τα αυτονόητα,καμία τεχνολογική εφαρμογή ούτε καν κάποια ενθαρρυντικά σημάδια για υποτυπώδη υγιεινή διαβίωση!
Μου πήρε μέρες να συνηθίσω την απουσία τρεχούμενου νερού,ηλεκτρικού ρεύματος ,τουαλέτας και το χειρότερο όλων το σκοτάδι που απλωνόταν νωρίς το απόγευμα και που αυτό σήμαινε ξάπλα στο κρεβάτι γιατί δεν είχες τίποτα να κάνεις!
Η μέρα ξεκινούσε νωρίς το πρωί με έναν παράξενο ήλιο που έβαφε τον ουρανό με τρελά χρώματα.

aimg684.imageshack.us_img684_8639_p5210466medium.jpg
 

Attachments

harilander

Member
Μηνύματα
548
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
Α ωραια! ιστορια απο Αφρική, ας πιάσουμε θέση...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Ουγκανταζόπληκτη Χανιώτισσα:rolleyes:,
πότε να αναμένουμε την συνέχεια της αφρικάνικης εμπειρίας σου:roll:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ιεροτελεστία ο καφές καθε πρωί χτυπητός στο ποτήρι,έτοιμος και της lullu -πως διάολο τον πίνει χωρίς ζάχαρη???
Πως παμε σήμερα??
κουνούπια??--Μηδέν.άσε που μου τα έψαλλαν κανονικά επειδή δεν είχα πάρει τα χάπια για την malaria,βρε δεν με παρατάτε??
Από την περιοχή του Monte που παραμείναμε πέντε μέρες, μετακινηθήκαμε με ένα σαράβαλλο πουλμανάκι προς το gullu που βρίσκεται βόρεια της ουγκάντας κοντά στα σύνορα με το Σουδάν.
Τα 400 χιλιόμετρα ήταν κυριολεκτικά μια ευθεία!ο τόπος καταπράσινος με καλαμπόκια, ζαχαρότευτλα και σανά για τα ζώα.Σε όλη την διαδρομή οι εικόνες περιελάμβαναν,αγορές με φρούτα, παιδάκια που κουβαλούσαν νερό με κίτρινα μπιτόνια...παράγκες στην άκρη του δρόμου,μικρά χωριά με καλύβες και άπειρα δέντρα με mango το κύριο φρούτο της χώρας που υπάρχει σε μεγάλη αφθονία!!
πάμε ολοταχώς προς gulu!! για να δούμε πως θα είναι εκεί ..είμαι περίεργη!!
Το Gulu της φτώχειας! Μια ακόμα πόλη της ουγκάντας χωρίς ενδιαφέρον,γεμάτη με ανθρώπους που πάσχιζαν να κρατηθούν από κάπου,μια πόλη που άν έλειπαν οι άνθρωποι, θα ήταν το τέλειο φάντασμα της παράγκας!!
και όμως η πόλη έπαιρνε ζωή απο παιδιά ρακένδυτα να παίζουν πάνω στα χώματα με παιχνίδια όπως μια σπασμένη ρόδα ποδηλάτου,ένα μάνγκο,ένα κομμάτι σχοινί,ένα τίποτα!!
Τσίγκινα περίπτερα άνοιγαν κατά μήκους του χωματόδρομου πουλώντας και εγώ δεν ξέρω τι..απίστευτες εικόνες!!

aimg16.imageshack.us_img16_2668_p5210565medium.jpg


Μια πόλη χωρίς υποδομή χωρίς καν άσφαλτο,σε ρυθμούς που μόνο οι κάτοικοι γνώριζαν.
Το μόνο που κατάλαβα ήταν ότι εδώ δεν τους έλειπε το φαγητό.παντού σε κάθε γωνιά πουλούσαν κατάχαμα φρούτα λαχανικα και λιγότερο κρέας κυρίως βοδινό.
Σωροί από μεταχειρισμένα ρούχα στις αγορές τους περίμεναν αγοραστές!
Δύο μικρά super market κάλυπταν τις ανάγκες των κατοίκων αλλά απ ότι είδα ελάχιστοι ντόπιοι αγόραζαν κάτι από αυτά.Μια πλατεία με μικρά εμπορικά μαγαζάκια που πουλούσαν οτι να-ναι,μια μικρή ευθεία με παράγκες και διάφορα είδη κάτι σαν λαϊκή αγορά,δύο τουριστικά μαγαζάκια με λίγα παραδοσιακά είδη,δυο βενζινάδικα και κόσμος πήγαινε και ερχόταν...μόλις βράδιαζε, με το φως κεριών και δυνατή μουσική γέμιζαν οι δρόμοι κόσμο,έστηναν τις φουφού ψήνανε τρώγανε και διασκέδαζαν..Η ουγκάντα δεν κοιμόταν ποτέ,αλλα μονο για τους ανθρώπους της!

aimg600.imageshack.us_img600_5035_p5210553medium.jpg


aimg155.imageshack.us_img155_6248_p5220593medium.jpg


Μετά την δουλειά έπρεπε να πάμε κάπου να κοιμηθούμε..και ώ!!! το θαύμα!! golden peace hotel..
Στην άκρη της τενεκεδουπολης μια πινελιά πολιτισμού ,ένα ξενοδοχείο που πάσχιζε να αποκτήσει ευρωπαϊκή χροιά στις ανέσεις!! Μείναμε ασυζητητί σε πέντε μονόκλινα..
Τα δωμάτια ήταν πεντακάθαρα,τα σεντόνια μύριζαν φρεσκάδα..ως εδώ. Τρεχούμενο νερό και μάλιστα ζεστό ήταν απλώς όνειρο όπως επίσης και το ρεύμα ανύπαρκτο πλην λίγης ώρας που έβαζαν μπροστά την γεννήτρια!
..χορτάσαμε τουλάχιστον ύπνο τις μέρες αυτές..όσο για μπάνιο,dry clean only!!
Την τελευταία μέρα κάνοντας μια βόλτα στην πόλη,στο κέντρο η lullu θυμήθηκε ένα εστιατόριο με λιβανέζικη κουζίνα..το είχε τσεκάρει σε προηγούμενη επίσκεψη της στην χώρα..φάγαμε το καλύτερο φαγητό σε μεγάλη ποικιλία σε απίστευτα χαμηλή τιμή.
Στο ρεστοράν συναντήσαμε δύο γυναίκες με τα παιδιά τους που έτρωγαν στο διπλανό τραπέζι.από το ντύσιμο και τα άψογα αγγλικά καταλάβαμε οτι ανήκαν σε πλούσια οικογένεια.
Απέναντι στον δρόμο είδαμε με έκπληξη τρεις λευκούς με σακίδια στον ώμο..μπα έχομε και τουρισμό εδώ!!
Μάλλον πως έφτασαν μέχρι το gullu έχοντας επισκεφτεί πρώτα τις πηγές και τους καταρράκτες του Νείλου ίσως και το τεράστιο εθνικό πάρκο στα δυτικά..
στο επόμενο κεφάλαιο θα πούμε δυο λόγια για αυτή την περιοχή της χώρας που είναι και η μοναδική με τουριστικό ενδιαφέρον!
Πάντως οτι και να λέμε η Ουγκάντα δεν ξεχνιέται εύκολα..ιδιαίτερα όταν βλέπεις τέτοια πλασματάκια μπροστά σου που αν και ξεχασμένα απ τον θεό, σου χαρίζουν τα πιο γνήσια χαμόγελα!!
stay tuned.....

aimg200.imageshack.us_img200_3314_p5230648medium.jpg

 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Τι όμορφες φατσούλες είναι αυτές...
Περιττό να πω πως περιμένω πως και πως για την συνέχεια αυτής της ιστορίας..
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
προσπαθώ να μη μένω σε λεπτομέρειες ή στοιχεία που μπορείτε να τα διαβάσετε στο net.
Η περιγραφή θα ειναι σύντομη γιατί ξέρω οτι θα βαρεθείτε να διαβάζετε..
θέλω να παρετε στο τέλος μια γεύση και να σας δώσω να καταλάβετε πως είναι αυτή η χώρα..μιας και δεν αποτελεί κάν τουριστικό προορισμό.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
προσπαθώ να μη μένω σε λεπτομέρειες ή στοιχεία που μπορείτε να τα διαβάσετε στο net.
Η περιγραφή θα ειναι σύντομη γιατί ξέρω οτι θα βαρεθείτε να διαβάζετε..
θέλω να παρετε στο τέλος μια γεύση και να σας δώσω να καταλάβετε πως είναι αυτή η χώρα..μιας και δεν αποτελεί κάν τουριστικό προορισμό.
Εγώ θα σε παρακαλέσω να γράψεις όσο πιο πολλές λεπτομέρειες μπορείς!
Ότι δεν αποτελεί τουριστικό προορισμό την κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον την ιστορία. Συν ο λόγος που βρεθήκατε εκεί. Ειλικρινά, το αποκλείω να βαρεθεί ο οποιοσδήποτε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom