Ουζμπεκιστάν Ουζμπεκιστάν?

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Ναι, ναι, ο άντρας μου με λέει απαράδεκτη κλπ κλπ, η οικονομική κρίση ήρθε και από τον επόμενο μήνα θα δούμε το μισθό μειωμένο, η Menia21 όμως δεν το βάζει κάτω και έχει ήδη ξεκινήσει να ψάχνει για τον νέο προορισμό!! Και τα σημάδια έρχονται σε όποιο περιοδικό κι αν ανοίξω: Ουζμπεκιστάν. Διάβασα μια ιστορία που έχει γραφτεί εδώ, είδα φωτογραφίες και δεν λέει να ξεκολλήσει από το μυαλό μου! Εχει πάει κανένας προς τα κει? Βοηθείστε!!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Τι είδους βοήθεια? Σίγουρα όχι οικονομική:D.
Ρωτάω αν έχει πάει κάποιος, τι πρέπει να προσέξω, πώς θα μπορούσα να διαμορφώσω ένα πρόγραμμα μάξιμουμ 10 ημερών και όποια άλλη χρήσιμη πληροφορία σχετικά με την χώρα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν δεν θέλεις να πας με γραφείο από Ελλάδα τα πράγματα είναι μυστήρια όσον αφορά την visa...

Ξεκίνα με ένα τοπικό γραφείο... ζήτα τους visa support και κλείσε εκεί τα ξενοδοχεία σου... μετά πρέπει να πάρεις την visa... το προξενείο βρίσκετε στη Φιλοθέη Πίνδου 20 τηλ. 68 57 077... πάρε τηλ. να σου πουν τι άλλο χρειάζεσαι για τουριστική visa εκτός της visa support από το γραφείο στο Ουζμπεκιστάν...

Στην ουσία...
Εισιτήριο θα βγάλεις με την μεγαλοπρεπή Uzbekistan Airways... μην την φοβάσαι... δεν είναι κάτι το super αλλά δεν είναι και για πέταμα... ζήτα να βγάλεις από εδώ και τα εσωτερικά σου εισιτήρια... και φτηνότερα είναι και εκεί δεν θα βρεις εύκολα άκρη... το πρόγραμμα είναι κλασσικό... μένεις ελάχιστα στην Τασκένδη και ξοδεύεις τις μέρες σου στην Σαμαρκάνδη, την Μπουχαρά και την Χίβα... ξενοδοχεία έχει καλά και καθαρά... κανένα πρόβλημα... στη χώρα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ασφάλειας... ο μεγάλος Ισλάμ κυβερνάει το Ουζμπεκιστάν από το 89 με σιδερένια πειθαρχία... αγοράζεις σουζάνι αλλά δυστυχώς όχι χαλιά... αν σε δουν με χαλιά στο αεροδρόμιο θα πληρώσεις τα μαλλιά της κεφαλής σου στο εκεί τελωνείο...

Αυτά τα ολίγα...
 
Last edited by a moderator:

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Να' σαι καλά ρε Traveller! Εχεις υπόψιν κάποιο τοπικό πρακτορείο?
Πότε είναι η καλύτερη περίοδος για να πας από άποψη καιρού?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Η καλύτερη εποχή για να πας είναι από τέλη Απρίλη έως μέσα Ιουνίου... Ιούλιο και Αύγουστο έχει πολλή ζέστη...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.511
Likes
7.700
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
... Πριν 3 χρονια περιπου πηγα στη χωρα με τον "ΚΑΝΟΝ" Θεσσαλονίκης αν θες να πας με παρκτορειο μπορεις να δεις το προγραμμα του..
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Menia21 απ`οτι εμαθα προσφατα η Uzbekistan Airways σταματαει τα δρομολογια της προς Ελλαδα αρχες Μαιου.
Τσεκαρετο μην εχεις δυσαρεστες εκπληξεις.

Κατα τα αλλα το Ουζμπεκισταν πρεπει να ειναι τελειο!!!
 
Last edited by a moderator:

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
menia 21

θα χαιρομουν να σε βοηθουσαν οι πληροφοριες μου αλλα .......πηγα πριν 23 χρονια..θυμαμαι οτι ειχε αξιολογο μετρο , μεγαλα παρκα . η θερμοκρασια ηταν στους 25 βαθμους τελος μαρτιου του 1987.
η μεγαλη πρωινη αγορα τους τοτε ηταν ενα απο τα ..ενδιαφεροντα ....
μια φωτογραφια απο το αρχειο μου ...
καλα να περασετε :clap:

aimg202.imageshack.us_img202_9877_r001003u.jpg
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
:killme:Μη μου ξυνετε πληγες μερες που ειναι....
Αυτες οι Ουζμπεκιανες αερογραμμες εχουν site στο ιντερνετ;
Ψηνομαι σαν τον οβελια και εγω...
Και εκεινος ο Traveller πηγε να κανει παρεα στα καγκουρα...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
:killme:Μη μου ξυνετε πληγες μερες που ειναι....
Αυτες οι Ουζμπεκιανες αερογραμμες εχουν site στο ιντερνετ;
Ψηνομαι σαν τον οβελια και εγω...
Και εκεινος ο Traveller πηγε να κανει παρεα στα καγκουρα...
έχουν site έχουν!!
έρση και εγώ ψήνομαι τρελά για ουζμπέκ.
δεν σουβλίζεις καλύτερα κανγκουρώ μαζί και λίγο traveller???:bleh:
καλό πασχα κούκλα μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.193
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom