Π.Γ.Δ.Μ. Οχριδα εισαι τρελα!

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
λοιπον,το ταξιδι αυτο κανονιστηκε απο τελη αυγουστου! για το 4ημερο της 28 οκτωβρη.κλεισαμε ξενοδοχειο το villa dea με 180 ευρω για 4 ατομα και με δυο υπνοδωματια.15 ευρω το ατομο για ενα ξενοδοχειο που αποδειχτηκε αψογο σε ολα.σερβις,μπαρακι στο δωματιο,πεντακαθαρο,με φοβερη θεα στην λιμνη,ζεστο νερο ολη μερα,κεντρικοτατο και ομορφα διακοσμημενο.too value for money.παμε στα του ταξιδιου τωρα.θεσσαλονικη-κοζανη-φλωρινα-συνορα νικης-μπιτολα-οχριδα.χρονος περιπου 3μισηωρες.απο συνορα νικης ειναι περιπου 1μιση ωρα.κακος δρομος,κακο οδοστρωμα και θελει προσοχη.για να το πω αλλιως κλασσικος ελληνικος δρομος και στους γειτωνες.στα συνορα η διαδικασια δεν κρατησε πανω απο 4 λεπτα...ολες οι κασσανδρες που λεγανε για μανουρες απο σκοπιανους και καθυστερηση διαψευστηκαν οικτρα.ευγενεστατοι οι ανθρωποι.με το που μπαινεις σκοπια βαζεις βενζινουλα με 1.30 ευρω.1 ευρω ισουται με 61 δηναρια.στο δρομο πισα σκοταδι.θελει πολλυ προσοχη και εμπειρια στο τιμονι.με αυτα και με αυτα φτανουμε στην οχριδα.πρωτη εντυπβση πως προκειται για μια πολη με ωραια ρυμοτομια,παρκα,πολλα μαγαζια και φυσικα μια πανεμορφη παραλια στην λιμνη.βγαινουμς εξω κατευθιαν και κατευθυνομαστε για ποτακι.λοιπον μπαρακια με ροκ,τζαζ μουσικη ειναι το dukes και το jazz in στην παλια πολη.κλαμπακι με καλη μουσικη και κοσμο το avana cuba libre πανω απο το καζινο admiral.αλλο καζινο ειναι το metropol 10 χλμ απο την πολη.εστιατορια για φαγητο ενα το αγια σοφια το οποιο ειναι στην παλια πολη και διπλα στην εκκλησια της αγ.σοφιας.πληρωσαμε 60 ευρω για φουλ τραπεζι με ορεκτικα,κυριως και πολλες ρακες.αντιστοιχο τραπεζι ελλαδα στο περιπου 80 ευρω.αλλο εστιατοριο το stobi.απεναντι απο την λιμνη με φοβερη θεα,πετροχτιστο και κεντρικοτατο.φαγαμε ψαρι,τρουτ,πεστροφα, με ολα τα μεζεδικλικια 75 ευρω.αντιστοιχο ελλαδα κανα 100αρικο.τα πιατα ηταν πραγματικη δημιουργια.μας εφερε να δουμε και τα ψαρια πριν το ψησιμο αν μας αρεσουν......στα μπαρ οι μπυρες εχουν 1ευρω!!! με 1,5 τα ποτα εχουν απο 2-4 ευρω και ο καφες 50 λεπτα με 1 ευρω.οι τιμες ειναι στο 1/3 της ελλαδος.για καφε στο la tarrace στον κεντρικο πεζοδρομο.κοζι σημειο με απλετο ηλιο να μπαινει και ματι στην αγορα και στην λιμνη.τραπεζες και ανταλλακτηρια παντου.παραλληλα με την λιμνη μπορεις να κανεις ποδηλατο,να περπατησεις ,να λιαστεις κτλ...εχουν εντυπωσιακα παρτερια και κηπους και ετσι η βολτα στην λιμη ειναι μαγεια.στον κεντρικο πεζοδρομο υπαρχουν πολλα μαγαζακια και ηδη σουβενιρ σε πολλυ καλες τιμες.εχει εντυοωσιακα αγαλματα επισης απο κυριλο και μεθοδιο και τον αγιο ναουμ.η παλια πολη μια πραγματικη κουκλιτσα.πλακοστρωτη,με ωραια διατηρητεα κτηρια εντυπωσιακης αρχιτεδκτονικης.μερικα ειναι και ξενοδοχεια.στην εκκλησια της αγ.σοφιας εχει εισοδο 2 ευρω.δεν μπηκα γιατι δεν ειμαι της θρησκεις γενικος.στην λιμνη για να μην ξεχασω κανεις και βολτα με καραβακι.5 ευρω η μιση ωρα οσα ατομα και να μπειτε!!!επισης πολλυ ωραιο και το καστρο.βεβαια ειναι μιση ωρα περπατημα ανηφορα......:bleh: για να μην πολυλογω αλλο με την πολη ας βγουμε λιγο απο αυτην.παμε για την πολη των νερων ή αλλιως bay of the bones.περιπου 20 λεπτα στον δρομο για το μοναστηρι του ναουμ.αυτο παιδια που ειδα δεν το πιστευα.φοβεροι οι γειτωνες.τρομερο αυτο που κανανε.δεν θελει λεφτα που λεμε,θελει γουστο.προκειται για μια αναπαρασταση προιστορικου χωριου που βρεθηκε κατω απο το νερο.η μαγκια ειναι στο τι ειναι χτισμενη πανω σε πασαλους πανω απο το νερο....μαγεια απλα!!!δεν υπαρχουν περιγραφες για αυτο αν δεν το δειτε...πυλινα σπιτακια,με δερματα μεσα,καλαμιες,λασπη,αυτοσχεδους φουρνους,σπιτια αλλων εποχων...ο περιβαλλον χωρος ειναι υποδειγμα...μαλλον πρεπει να πανε καποιοι δικοι μας προς τα εκει να μαθουν πως φτιχνεις περιβαλλον χωρο αξιοθεατων.πινεις και το καφεδακι σου εκει και νομιζεις πως ζεις και εσυ εκει...φοβερο.:clap: εισοδος 100 δηναρια= 1.5 ευρω
συνεχιζουμε για μοναστηρι ναουμ ακομα ενα 20λεπτο...εισοδος μονο 50 δηναρια=0.90 λεπτα μονο για το αυτοκινητο.το αφηνεις και ποδαρατα κανα 800 μετρα ωραιας διαδρομης με ποταμακια,πρασινο,πλανοδιους,μελι απο καστανο!!-πηρα ενα- φτανεις στο μοναστηρι...απιστευτος ο χωρος και εδω σε σημειο να λεω οτι σαν χωρα εμεις ειμαστε παντελως σβαριανιδες.πολλυ πρασινο λες και ειναι πινακας,φοβερη αρχιτεκτονικη και στο κτηριο που δημιουργηθηκε γυρω απο το μοναστηρι.στον χωρο κυκλοφορουν ελευθερα! παγονια με τρομερα χρωματα...:shock:
ακομα μια εικονα μαγειας απο την περιοχη...

συμπερασματα:
ενας must προοριασμος 3ημερου.ειναι πολλυ κριμα να μην πατε μιας και ειναι και φθηνα και κοντα.ευγενεστατοι ολοι,επαγγελματιες με Ε κεφαλαιο,ολοι δουλευουν με ενα χαμογελο στα χειλη,κανενα προβλημα με ελληνες,το αντιθετο μαλιστα πολυ ζεστοι με αυτους.και δεν μιλαω για μαγαζατορες,μιλαω για απλο κοσμο που μιλουσαμε και καθησαμε και μαζι.με τον αλεκο δεν ασχολουνται καθολου,ουτε με ονομασιες κτλ οπως θα επρεπε να ειναι δηλαδη και εκει και εδω.ας αφησουμε τους πολιτικους να σφαχτουν μεταξυ τους.εχει 365 εκκλησιες.δεν νομιζω να προλαβετε να τις δειτε:haha:
βολτα παλια πολη,καστρο,ναουμ και πολη των νερων.δεν χανονται αυτα!!!
επισης πολλυ καλη και ποιοτικη νυχτερινη ζωη με πολλυ προσεγμενα μπαρακια και εστιατορια.σκουπιδια κατω???ουτε γοπα για δειγμα.και τα φυλλα απο τα δεντρα μαζευαν απο κατω.αν θα ξαναπαω ????με τα χιλια:clap:
P6120001.JPG
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
μαλλον θα σε πετυχαμε πουθενα ....μολις επεστρεψα και εγω αθηνα, πηγαμε και εμεις με αμαξι...

ωραια ολα αλλα απογοητευτηκα σαν καπνιστρια απο την αυστηρη απαγορευση του καπνισματος με τη ταυτοχρονη ανυπαρξια μιας σομπας στον εξωτερικο χωρο για μας τους καπνιστες...παγωμενη γυρισα.....
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
εαν ησουν στο dukes στο live που ειχε ναι λοιπον σε ειδα!χαχα!
εισαι ξανθια και η φιλη σου ειναι και αυτη ξανθια???καστανοξανθη δηλαδη.και ειχατε βγει για τσιγαρο εξω στα πρωτα σκαλια...ναι αυτο με το τσιγαρο ηταν καπως να το πεις....μυστηριο....και ειμαι και φανατικος καπνιστης.βεβαια κανω μια προσπαθεια να το κοψω και ειναι μια καλη ευκαιρια να το ελλατωσεις τουλαχιστον εκει.και παρατηρησα κατι.οταν σε επιβαλλουν κατι αναγκαστηκα το σεβεσαι.και δεν θυμαμαι τα τελευταια 11 χρονια να κανω σε 3-4 ωρες με αλκοολ μονο 3-4 τσιγαρα.παντως φανταζομαι περασατε και εσεις φανταστικα
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ωραία περιγραφή με ενδιαφέρουσες πληροφορίες! Ελπίζω να τις αξιοποιήσω!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
κατ αρχην μου αρεσε ο ενθουσιασμος σου..μπραβο..και πολυ καλες οι πληροφοριες σου..

σε ζηλευω γιατι εγω ακυρωσα ενα 3ημερο στην οχριδα 28η τελευταια στιγμη..παντα την εχω στο μυαλο μου.θελω πολυ να παω..
ομολογω οτι την πολη των νερων δεν την ηξερα..

και ενα tip..λενε οτι τελεια η ορεινη διαδρομη μεσω του βουνου Galichica.δηλαδη μετα την μπιτολα δεν ακολουθεις τον κανονικο δρομο για οχριδα αλλα πας απο Carev Dvor και ακολουθεις τον δρομο.εχει πανοραμικη θεα και στην πρεσπα και την οχριδα και ειναι τελεια η πανοραμικη αποψη στο χωριο Trpejca.απλα για χειμωνα νομιζω οτι τον κλεινουν.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
εαν ησουν στο dukes στο live που ειχε ναι λοιπον σε ειδα!χαχα!
εισαι ξανθια και η φιλη σου ειναι και αυτη ξανθια???καστανοξανθη δηλαδη.και ειχατε βγει για τσιγαρο εξω στα πρωτα σκαλια...ναι αυτο με το τσιγαρο ηταν καπως να το πεις....μυστηριο....και ειμαι και φανατικος καπνιστης.βεβαια κανω μια προσπαθεια να το κοψω και ειναι μια καλη ευκαιρια να το ελλατωσεις τουλαχιστον εκει.και παρατηρησα κατι.οταν σε επιβαλλουν κατι αναγκαστηκα το σεβεσαι.και δεν θυμαμαι τα τελευταια 11 χρονια να κανω σε 3-4 ωρες με αλκοολ μονο 3-4 τσιγαρα.παντως φανταζομαι περασατε και εσεις φανταστικα
χαχαχ, δεν ειμαι η ξανθια αλλα ημουν στο μαγαζι το ιδιο βραδυ, τις ειδα και εγω τις ξανθιες :haha::haha:5000 ελληνες υπηρχαν παντως

ωραιο μαγαζακι αυτο, πολυ καλο το live, τη προηγουμενη μερα ακομα καλυτερο
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
χαχαχ, δεν ειμαι η ξανθια αλλα ημουν στο μαγαζι το ιδιο βραδυ, τις ειδα και εγω τις ξανθιες :haha::haha:5000 ελληνες υπηρχαν παντως

ωραιο μαγαζακι αυτο, πολυ καλο το live, τη προηγουμενη μερα ακομα καλυτερο
Τελικά το μόνο που δεν περιμέναμε να μας συμβεί στην Οχρίδα ήταν να μας βάψουν τα μαλλιά....:haha::haha::haha:
(Κεραία ευρέθη...)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
ειχε και ενα event η AEGEE αυτο το 3μερο στην Οχριδα οποτε αν ειδατε πολυ κοσμο και νεολαια ητανε λογω του event .. πηγε η Earth-Citizen εκει οποτε μπορει να εχει να πει και αυτη την ιστορια της :)
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ειχε και ενα event η AEGEE αυτο το 3μερο στην Οχριδα οποτε αν ειδατε πολυ κοσμο και νεολαια ητανε λογω του event .. πηγε η Earth-Citizen εκει οποτε μπορει να εχει να πει και αυτη την ιστορια της :)
και ειχα την απορια τι ηταν ολοι αυτοι με τα καρτελακια στο λαιμο...:D
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
εστιατορια για φαγητο ενα το αγια σοφια το οποιο ειναι στην παλια πολη και διπλα στην εκκλησια της αγ.σοφιας.
Ε τώρα θα τρελαθώ τελείως...πες μου ότι τρώγατε εκεί την Παρασκευή το μεσημέρι και πιάσατε κουβέντα με κάτι νεαρούς Έλληνες που έψαχναν για φαγητό (και τελικά κατέληξαν στο ίδιο)...Αν ναι, ήμουν μία από αυτούς:D

και ειχα την απορια τι ηταν ολοι αυτοι με τα καρτελακια στο λαιμο...:D
Ναι ναι, εμείς ήμασταν, το επιβεβαιώνω:D Είχαμε ευρωπαϊκή συνάντηση εκεί κοντά, στη Struga!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.283
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom