Ούτε ένας Έλληνας...

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Τυχαίο;
Σημάδι των - δύσκολων - καιρών;
Ή μήπως απαξιωμένος ευρωπαϊκός προορισμός;
Γεγονός είναι πως στις 8-9 μέρες που βρεθήκαμε (και την γυρίσαμε σχεδόν όλη) στην Ιρλανδία δεν συναντήσαμε ούτε έναν Έλληνα.
Πρωτοφανές γιατί ελληνικά ακούσαμε και στο Λάος και στην Κίνα, αλλά και στην Κένυα.
Αλλά και στο σύντομο πέρασμά μας απ το Λονδίνο μόνο κάτι σπαστά Αγγλο-Κυπραίικα πήρε τ αυτί μου ( βέβαια σε εμπορικά δεν ειχαμε την ευκαιρία να βρεθούμε)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
εμας παντως στην Ιταλια μας ειπαν "ολο κριση κριση ακουμε στην Ελλαδα , αλλα ολο Ελληνες βλεπουμε ":p
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Τυχαίο;
Γεγονός είναι πως στις 8-9 μέρες που βρεθήκαμε (και την γυρίσαμε σχεδόν όλη) στην Ιρλανδία δεν συναντήσαμε ούτε έναν Έλληνα.
)
Ειχες μεγαλη αναγκη να ακουσεις τις αγριοφωναρες των συμπατριωτων μας? Εγω τους αποφευγω οπως ο διαλος το λιβανι οταν ειμαι στο εξωτερικο. Μαλιστα οταν ειναι να κλεισω ξενοδοχειο βλεπω πια ειναι τα πιο κοινα προτεινομενα στα γνωστα πρακτορεια, ωσυε να τα αποφυγω.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δε νομίζω πως η Ιρλανδία είναι γνωστός ταξιδιωτικός προορισμός για έλληνες. Όταν πήγα εγώ, έμεινα 7 μέρες και συνάντησα μία παρέα όλη κι όλη των 3 ατόμων. Ήταν 04/2009, πρό κρίσης δηλαδή, οπότε δε νομίζω πως φταίει αυτό. Επίσης, αυτούς που συναντήσαμε ήταν στο cliffs of moher - στο Δουβλίνο κανέναν. Οπότε κατα τύχη και αυτό, παρολίγο να μη συναντήσουμε κανέναν όπως και εσείς.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ούτε τους αποφεύγω, ούτε και τους αναζητώ.
Μου κανε απλά εντύπωση η εξαφάνιση.
Η βαβουρα δεν μου λειψε. Υπήρχαν πάμπολλοι Ιταλοί.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ούτε τους αποφεύγω, ούτε και τους αναζητώ.
Μου κανε απλά εντύπωση η εξαφάνιση.
Η βαβουρα δεν μου λειψε. Υπήρχαν πάμπολλοι Ιταλοί.
Μια χαρά είναι οι έλληνες.
Να δεις τους 'πολιτισμένους' γερμανούς που είχαμε χθες στην παραλία δίπλα μας. Πραγματικά μου ρχόταν να τους πάρω με τις πέτρες - δεν μπορείτε να φανταστείτε!!! Λέτε να έπεσα στην εξαίρεση του κανόνα;
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.879
Likes
14.408
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ειχες μεγαλη αναγκη να ακουσεις τις αγριοφωναρες των συμπατριωτων μας? Εγω τους αποφευγω οπως ο διαλος το λιβανι οταν ειμαι στο εξωτερικο. Μαλιστα οταν ειναι να κλεισω ξενοδοχειο βλεπω πια ειναι τα πιο κοινα προτεινομενα στα γνωστα πρακτορεια, ωσυε να τα αποφυγω.
κι εγώ ακριβώς το ίδιο
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Ουτε στην Τεργεστη ειχε Ελληνες αλλα ουτε και στο Breslau.Προτιμουν πιο ευκολους προορισμους......
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι από τους πολύ συνηθισμένους ευρωπαϊκούς προορισμούς η Ιρλανδία. Δεν πήγατε και σεις στην Πράγα ν' ακούσετε ελληνικά; :)
Είναι μια χώρα στην οποία τα γκρουπ μάλλον δεν πηγαίνουν, άρα μαζεμένους έλληνες δεν θα βρίσκατε. Οι λίγοι (υποθέτω) μεμονωμένοι ταξιδιώτες είναι πιο εύκολο να χαθούν στο πλήθος και να μην τους πάρετε χαμπάρι. Δεν νομίζω ότι είναι σημάδι της κρίσης μόνο επομένως.
Αλήθεια, εντυπώσεις από τη χώρα θα μας πεις;
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Μια χαρά είναι οι έλληνες.
Να δεις τους 'πολιτισμένους' γερμανούς που είχαμε χθες στην παραλία δίπλα μας. Πραγματικά μου ρχόταν να τους πάρω με τις πέτρες - δεν μπορείτε να φανταστείτε!!! Λέτε να έπεσα στην εξαίρεση του κανόνα;
Οχι δεν επεσες στην εξαιρεση. Δυστυχως οι γερμανοι ειναι αξεστοι απολιτιστοι και καρμιρηδες. τωρα πως εχει περασει το οτι ειναι καλοι δεν μπορω να το καταλαβω.
Προς αποφυγην παρεξηγησεως ουδεμια σχεση εχουν με τους αυστριακους.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αλήθεια, εντυπώσεις από τη χώρα θα μας πεις;
Nαι Μαρία, σκέφτομαι να γράψω κάτι μιας και ήταν ένα ιδιαίτερο και διαφορετικό ταξίδι. Μπορώ να σου πω όμως οτι όλα πήγαν πολύ καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.134
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom