Αίγυπτος Ο άνεμος θα καίει στη Γη του Νείλου

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

Καλοκαίρι. Η δουλειά στη Χαλκιδική ήταν θάνατος. Ωράρια εξαντλητικά, συνθήκες απαίσιες, υπερένταση. Δουλειά σπίτι ύπνος . Τίποτα άλλο. Τη θάλασσα την έβλεπα από μακριά το ξημέρωμα που πήγαινα για ύπνο. Πάλι καλά που είχαμε ίντερνετ και διάβαζα και καμιά ταξιδιωτική ιστορία. Ονειρευόμουν να πάω κάπου το Σεπτέμβριο. Και ήθελα κάτι διαφορετικό. Κάτι με καμήλες, ζέστη, μαντίλες.
Σκέφτηκα και το Ιράν αλλά είχα μόνο 5 μέρες στη διάθεσή μου. Και κυρίως, δεν είχα συνοδοιπόρο άρεννα. Μόνη δε θα πήγαινα με τίποτα. Εναλλακτικά δε θα με χαλούσε και μια Αίγυπτος.
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Κάπου στην Κρήτη ένας ηλιοκαμένος λουόμενος έκανε αντίστοιχες σκέψεις προσανατολιζόμενος προς Ιράν μεριά, μιας και έπαιζε τότε η ιστορία του Ηydronetta που όλοι κρυφοζηλέψαμε. Αλλά σκεφτόταν εξίσου καμήλες, μαντίλες και τα παρελκόμενα.
Με έπαιρνε τακτικά στο τηλέφωνο. Οι συζητήσεις μας για τα ταξίδια ήταν ατελείωτες. Η πρόταση δεν άργησε να πέσει στο τραπέζι.
« Τι θα κάνεις τις 5 ολόκληρες :D μέρες που έχεις άδεια το Σεπτέμβρη; » με ρώτησε
« Δε ξέρω, λέω να πάω Βαλτική, μπακουροκατάσταση κι έτσι. Σκεφτόμουν κάτι πιο μεσοανατολικό αλλά χλωμό »
« Ψήνεσαι; »
« Ψήνομαι, ψήνομαι. 37 βαθμοί Κελσίου, το air condition δεν επαρκεί, η σύνδεση στο ίντερνετ είναι αργή »
« Όχι, εννοώ, αν ψήνεσαι να πάμε μαζί; »
« Ε; Α. Εμ; Ααα, δε ξέρω, τι λες; Μα δε γνωριζόμαστε καλά, οκ έχουμε πιει 3-4 καφέδες αλλά… Άσε με να το επεξεργαστώ λίγο και θα σου πω »
.......................................................................................................................................................
Λίγες μέρες μετά κλείσαμε για Αίγυπτο.:cool:Του ευχήθηκα καλή επιτυχία και υπομονή μιας και επέλεξε να συνταξιδέψει μαζί μου:rolleyes:. Έθεσα όμως έναν όρο : δεν ήμουν διατεθειμένη να προβώ σε οποιουδήποτε είδους ρομαντικές διαδικασίες πχ βαρκάδες με φελούκα, ηλιοβασιλέματα από τον Πύργο του Καϊρου κλπ ( Με ότι αυτό συνεπάγεται . :bleh:)
Στο You tube έπαιζε ασταμάτητα το τραγούδι του Αλκίνοου «Στην Αγορά του Αλ Χαλίλι» .

 

Attachments

Last edited by a moderator:

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Η έναρξη της συγκεκριμένης ιστορίας, τη συγκεκριμένη στιγμή, ήταν χτύπημα κάτω από τη ζώνη, προχτές εκεί που χάζευα στη δουλειά τιμές στο skyscanner για όλα τα πιθανα 3μερα βρήκα για την περίοδο των φώτων Κάιρο με 114 ευρώ, τσάμπα πράμμα σκέφτηκα θα το παρουσιάσω και σαν δώρο εορτής ώστε ο συνταξιδιώτης μου να μην πάθει κανένα εγκεφαλικό (μικρό αγόρι είναι κρίμα...) και πάω σπίτι να διαπράξω το έγκλημα και βλέπω οτι το skyscanner έλεγε μούφες και η τιμή ήταν 200 ευρώπουλα οπότε αντί για Κάιρο έμεινα με το άιρο...:haha::haha::haha:
Περιμένουμε λεπτομέρειες αν και κάτι λίγα μάθαμε και από το συνταξιδιώτη σου.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Α...πήρες φόρα εσύυυυ!!!!! :clap:
Αργεί πολύ το επόμενο ταξίδι μου, βαριόμουν και σήμερα στη δουλειά και παράλληλα με τις μεταφράσεις ξεδίπλωσα το συγγραφικό μου ταλέντο .
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.487
Likes
7.969
Ο ηλιοκαμένος λουόμενος είναι συμφορουμίτης? :roll:
Πάει το μυαλό μου σε κάποιον συμφορουμίτη που ήταν ίδιες μέρες στο Κάιρο!!! :cool:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ο ηλιοκαμένος λουόμενος είναι συμφορουμίτης? :roll:
Πάει το μυαλό μου σε κάποιον συμφορουμίτη που ήταν ίδιες μέρες στο Κάιρο!!! :cool:
Το γράφω ! Ξαναδιάβασε ΞΑΠ μου. :roll:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ο ηλιοκαμένος λουόμενος είναι συμφορουμίτης? :roll:
Πάει το μυαλό μου σε κάποιον συμφορουμίτη που ήταν ίδιες μέρες στο Κάιρο!!! :cool:
εχει δοθει ηδη το ονομα του στη δημοσιοτητα απο την συγγραφεα της ιστοριας ;) ;)
 

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Α δεν το είδα η ΞΑΠ... να με συγχωράτε! ;)
Πες μας harilander κι εσύ από τη δική σου σκοπιά τα γεγονότα!!! :p
επειδή δεν εχω έμπνευση τον τελευταίο καιρό αφήνω την περιγραφή στην Φένια που τα γράφει τόσο γλαφυρά! το εχει αποδείξει άλλωστε..
εαν ξεχάσει τίποτα θα συμπληρώσω ;)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
επειδή δεν εχω έμπνευση τον τελευταίο καιρό αφήνω την περιγραφή στην Φένια που τα γράφει τόσο γλαφυρά! το εχει αποδείξει άλλωστε..
εαν ξεχάσει τίποτα θα συμπληρώσω ;)
Τα λέω καλά μέχρι στιγμής; :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.305
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom