Ο γύρος του κόσμου με εμπορικό πλοίο

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ναι αυτή η δυνατότητα εξακολουθεί να παρέχεται. Υπάρχουν αρκετές εταιρείες που νοικιάζουν άδειες καμπίνες εμπορικών πλοίων σε ταξιδιώτες που επιθυμούν να ζήσουν μια ξεχωριστή εμπειρία. Επιβίβαση σε κάποιο απο τα μεγάλα λιμάνια του κόσμου (ρότερνταμ, αμβούργο, χάβρη, χονγκ κονγκ, χιούστον κτλ) και επιστροφή σε αυτό σε 1-2 μήνες ανάλογα με το ταξίδι που θα επιλέξετε. Το εισητήριο περιλαμβάνει διαμονή σε καμπίνα του πληρώματος ή του πλοιοκτήτη, διατροφή και αποβίβαση σε επιλεγμένα λιμάνια στη διαδρομή. Συνήθως επιτρέπεται η αποβίβαση στους επιβάτες σε λιμάνια της β. Αμερικής, της Ευρώπης και της ΝΑ Ασίας ενώ απαγορεύεται στα λιμάνια της Αφρικής και κάποια λιμάνια της Ν. Αμερικής. Το κόστος κυμαίνεται. Π.χ. για ένα ταξίδι απο Αμβούργο σε Μπουένος Άιρες με στάσεις σε 5 ευρωπαικά, 6 αφρικάνικα και 3 νοτιοαμερικάνικα λιμάνια διάρκειας 63 ημερών θέλετε απο περίπου 1500ε για διαμονή σε εσωτερική καμπίνα μαζί με κάποιον άλλον έως 4500ε για διαμονή μόνοι σας στην καμπίνα του πλοιοκτήτη (εικάζω χωρίς τον πλοιοκτήτη μέσα). Εγγυημένη θεραπεία της ναυτίας.

Για λεπτομέρειες και κρατήσεις (!): http://www.freighter-travel.com/travel-itineraries.html
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
οταν λες εμπορικο,εννοεις γκαζαδικα και φορτηγα;;
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
εξαρτάται απο το βίτσιο του καθενός φαντάζομαι. Λογικά δε θα περιλαμβάνει oil tankers, tankers μεταφοράς χημικών, LNG και λοιπά επικίνδυνα φορτία. από ότι βλέπω έχει container ships, bulk carriers και άλλα
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Να σου πώ την αλήθεια κι εγώ στην αρχή το βρήκα ενδιαφέρον. αλλά μετά σκέφτηκα ότι τα μέλη του πληρώματος πληρώνονται για να κάνουν το ίδιο ταξίδι και επιπλέον θα έχουν και κάτι να κάνουν. αλλιώς πως περνάνε 10 και 15 ημερες σερί στη θάλασσα σε ένα πλοίο που δεν είναι φτιαγμένο για επιβάτες? πόσα βιβλία να διαβάσεις? ξέρω κι εγώ...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
εγω παντως εχω κανει ταξιδι Τελ Αβιβ(Ισραηλ)-Λιβορνο(Ιταλια) 6 μερες με γκαζαδικο ακρως ευχαριστα .. βεβαια δεν ξερω αν θα ειναι το ιδιο να περνας Ειρηνικο και Ατλαντικο .. Ισως με την καταλληλη παρεα .. δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοιος "τουρισμος" να πω την αληθεια μου ..
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προφανώς και έχεις δίκιο σε αυτό,Νίκο.
Απ'την άλλη έχει ένα ενδιαφέρον να ζήσει κάποιος για κάποιο διάστημα την δύσκολη αυτή ζωή που κάνει ένα ναυτικός.Να νοιώσει -όσο αυτό είναι δυνατόν σε ένα μόνο ταξίδι- την απομόνωση,το δέσιμο μεταξύ αγνώστων,να δει τη θάλασσα με όλα της τα τερτίπια,να φανταστεί ότι είναι ένα άλλος Καββαδίας αναλογιζόμενος τι έχει διαβάσει τόσα χρόνια γύρω από ναυτικές ιστορίες.......

Ή πιθανόν να ονειροπολώ πολύ βαριά για μεσημέρι
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
το ενδιαφέρον θα είναι οι στάσεις σε διάφορα περίεργα λιμάνια που αλλιώς δύσκολα θα μπορούσε να βρεθεί κανείς σε ένα και μόνο ταξίδι. η ζωή μέσα στο πλοίο στην ανοικτή θάλασσα λογικά θα είναι απίστευτα μονότονη
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
για ένα ταξίδι απο Αμβούργο σε Μπουένος Άιρες με στάσεις σε 5 ευρωπαικά, 6 αφρικάνικα και 3 νοτιοαμερικάνικα λιμάνια διάρκειας 63 ημερών θέλετε απο περίπου 1500ε για διαμονή σε εσωτερική καμπίνα μαζί με κάποιον άλλον έως 4500ε για διαμονή μόνοι σας στην καμπίνα του πλοιοκτήτη (εικάζω χωρίς τον πλοιοκτήτη μέσα). Εγγυημένη θεραπεία της ναυτίας.

Για λεπτομέρειες και κρατήσεις (!): freighter-travel.com - Itineraries
ροτερνταμ αμβουργο,χαβρη,χονγκ κονγκ,χιουστον μονο περιεργα λιμανια δεν ειναι ... τα πιο πολυσυχναστα θα ελεγα εγω ..
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Προφανώς και έχεις δίκιο σε αυτό,Νίκο.
Απ'την άλλη έχει ένα ενδιαφέρον να ζήσει κάποιος για κάποιο διάστημα την δύσκολη αυτή ζωή που κάνει ένα ναυτικός.Να νοιώσει -όσο αυτό είναι δυνατόν σε ένα μόνο ταξίδι- την απομόνωση,το δέσιμο μεταξύ αγνώστων,να δει τη θάλασσα με όλα της τα τερτίπια,να φανταστεί ότι είναι ένα άλλος Καββαδίας αναλογιζόμενος τι έχει διαβάσει τόσα χρόνια γύρω από ναυτικές ιστορίες.......

Ή πιθανόν να ονειροπολώ πολύ βαριά για μεσημέρι
το ονειροπόλημα μάλλον εγώ το ξεκίνησα με αυτό το πόστ, σόρρυ...

ναι η ζωή του ναυτικού θα είναι εμπειρία σίγουρα. αλλά δε ξέρω αν θα αξίζει το έξοδο, θα άξιζε σίγουρα να πήγαινε κανείς ώς φιλοξενούμενος ή κάτι τέτοιο. Ειδικά θα συμφωνήσω στο να δεις τη θάλασσα απο κοντά και για τόσο καιρό... αυτό είναι εμπειρία απο μόνο του
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Η για να το γνωρίσει καλύτερα το επάγγελμα κάποιος που επιθυμεί να γίνει και ο ίδιος ναυτικός για λίγο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom