Ολλανδία Ο ιπτάμενος Ολλανδός και η μικρή Σουηδέζα !!( Άμστερνταμ)

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
ρε φιλε...και εμεις χαλαστηκαμε που δεν τραβαει η ομαδα, και οι πιο πολλες μεταγραφες αποδειχτηκαν μουφα, αλλα δεν πεταμε μια φωτογραφια και μετα χανομαστε....

πες τουλαχιστον που ειναι
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
ρε φιλε...και εμεις χαλαστηκαμε που δεν τραβαει η ομαδα, και οι πιο πολλες μεταγραφες αποδειχτηκαν μουφα, αλλα δεν πεταμε μια φωτογραφια και μετα χανομαστε....

πες τουλαχιστον που ειναι
Χαχαχχα ελπίζω να τα διορθώσει όλα ο πρόεδρος. Θα επανέλθω άμεσα με την ιστορία μου από την Ολλανδία που γύρισα πριν λίγες μέρες !!
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Ξεκάθαρα φωτογραφία για να σκάσουν οι πρώην και να μάθουμε και μεις αν είναι η μοναδική αγάπη (μετά τον Άρη).
Ποιες πρώην δεν υπάρχουν πρώην . Έγιναν σκονη στον άνεμο !! Άρης Σοφία Μαγια. Το τρίπτυχο της καψουρας . Η Μαγια για να μην απορεί ο κόσμος είναι η εικονιζόμενη κούκλα !!
IMG_20230101_133656.jpg
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
τι γίνεται? αυτό ήταν μόνο? συνέχεια δεν έχει?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Έχοντας ζήσει ένα πολύ όμορφο ταξίδι στη Μαδρίτη μαζί με τη Σοφία , κάπου τον Οκτώβριο μου βρίσκει αεροπορικά για Ολλανδία. Μεγάλο απωθημένο η Ολλανδία εδώ και χρόνια. Μας καθόταν κουτί ότι έμενε στο Άμστερνταμ η κολλητή της. Θα μας φιλοξενούσε και θα γλιτωναμε αρκετά λεφτά καθώς εκεί η διαμονή είναι αρκετά ακριβή. Όποτε βρήκαμε πολύ φτηνά αεροπορικά και δωρεάν διαμονή . Τι καλύτερο από το να επισκεφθώ επιτέλους έναν διακαή πόθο. Ότι ακριβώς έγινε το καλοκαίρι με την επίσκεψη σε ακόμα ένα καυτό προορισμό της λίστας μου την Ισπανία έτσι και τώρα. Έπρεπε να γνωρίσω τη Σοφία μάλλον για να πάω σε πολύ αγαπημένες χώρες !! Έτσι λοιπόν αφού παρακολουθησα κάτι σεμινάρια στην Αλεξανδρούπολη, έφυγα 7 Δεκεμβρίου , μια μετά πριν τελειώσουν καθώς 8 Δεκεμβρίου 6 το πρωί , πετούσαμε για Αθήνα και από εκεί για Άμστερνταμ . Η προσμονή μεγάλη !! Επιτέλους φεύγαμε ξανά για τα ξένα !!

Το Άμστερνταμ (ολλανδικά: Amsterdam, Amsterdam (βοήθεια·πολυμέσα) προφέρεται: [ˌɑmstərˈdɑm], γίντις: Mokum, προφέρεται: [ˈmokum], παλαιότερη ονομασία: Amstelredamme, παλιά εξελληνισμένη ονομασία: Αμστελόδαμον), είναι η πρωτεύουσα και ο μεγαλύτερος σε πληθυσμό δήμος της Ολλανδίας.Ιδρύθηκε στα τέλη του 12ου αιώνα ως μικρό αλιευτικό χωριό στις όχθες του ποταμού Άμστελ, από όπου και πήρε το όνομά του. Σήμερα αποτελεί το οικονομικό και πολιτιστικό κέντρο της χώρας. Ο δήμος έχει έκταση 219,33 χλμ² και πληθυσμό 805.166 κατοίκους (Αύγουστος 2013). Η πόλη έχει πληθυσμό 790.044 κατοίκους και η ευρύτερη μητροπολιτική περιοχή 2.289.762 κατοίκους. Βρίσκεται στο βόρειο μέρος της ευρύτερης περιοχής Ράντσταντ (Randstad), μία από τις μεγαλύτερες μητροπολιτικές περιοχές της Ευρώπης.

Φτάσαμε στο κρύο Αμστελοδαμο. Περπατήσαμε αρκετά μέσα στο πολύ μεγάλο αεροδρόμιο Σχιπχολ. Η Σοφία είχε έρθει και πέρσι στη φίλη της λίγο πριν γνωρίσει τον έρωτα της ζωής της 🙃🤣. Ψάχναμε πως θα βγούμε έξω να πάρουμε το μέτρο - τρένο - τρόλεϊ - τραμ ποτέ δεν κατάλαβα τι είναι αυτό !! Ήταν σαν μέτρο αλλά έξω . Μετρό το λέγαμε αλλά δεν ορκίζομαι ότι ήταν το μέτρο αλήθεια ποτέ δεν κατάλαβα. Σε λίγες στάσεις φτάσαμε στη στάση Lelylaand . Δεν ξέρω πως λέγανε τη γειτονιά και αν την λέγανε έτσι η λέγανε μόνο το σταθμό. Ήρεμη γειτονιά αποκομμένη κατά κάποιο τρόπο , με πράσινα παρτέρια και μεγάλες πολυκατοικίες. Κατευθείαν το μάτι πήγε στο ότι έχουν ολόκληρο δρομάκι για ποδήλατα και μόνο το οποίο πήγαινε μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι σου οπότε φαντάστηκα ότι μπορεί να συνδέετε όλη η πόλη με αυτά τα δρομάκια. Και όχι σαν εμάς που φτιάξανε για λίγο τυπικά ένα και μετά κοβόταν και μάλιστα εκτός ότι παρκάρουμε η περπατάνε πάνω κάνανε και όλοι παράπονα και καταργήθηκε !! Για Θεσσαλονίκη μιλάω. Αλήθεια πόσο δύσκολο είναι να πάνε οι πολιτικοί μας κάνα ταξίδι ( που πηγαίνουν συνέχεια ) να δούνε πέντε πράγματα και να προσπαθήσουν να αντιγράψουν ένα μοντέλο Ολλανδίας Γερμανία και γενικά Ευρώπης ? Πόσο δύσκολο? Εμάς μας αρέσει η σύγκριση με το Μπαγκλαντές δυστυχώς. Τελοσπαντων μας περίμενε η Άννα . Συμπαθεστατη !! Δεν είχαμε γνωριστεί αλλά αμέσως καταλαβαίνεις πόσο ήρεμη δύναμη είναι αυτό το κορίτσι. Μένει 7 χρόνια εκεί , παίρνει πολύ καλά λεφτά και έχει φτιάξει όμορφα τη ζωή της. Ελλάδα δεν γυρνάει με τίποτα. Δε θα πω ότι έχει άδικο. Αν εξαιρέσεις τις καιρικές συνθήκες της χώρας μας νομίζω δεν έχουμε τίποτα άλλο καλύτερο από ευρωπαϊκές χώρες. Ειλικρινά.. Το σπίτι της μου άρεσε πολυ. Είχε θέα από το μπαλκόνι στο δρόμο , σε κήπους με γρασίδι και μεγάλες γυάλινες πολυκατοικίες. Η γειτονιά ήταν πολύ ήρεμη . Μας άρεσε τόσο η ηρεμία του σπιτιού και η θέα που βουλιάξαμε στον καναπέ για αρκετή ώρα , μέχρι να αποφασίσουμε ότι ήρθε η ώρα να κατέβουμε κέντρο να κάνουμε την πρώτη μας απογευματινή βόλτα . Το κρύο δεν ήταν τόσο πολύ έντονο όποτε αποφασίσαμε να πάμε με τα πόδια μέχρι το κέντρο , ώστε να δούμε λεπτομερώς όλες τις περιοχές . Κάτι λιγότερο από μία ώρα ήταν η διαδρομή. Περνούσαμε κάτω από μικρές γέφυρες , πάντα δίπλα στα μικρά δρομάκια για πεζούς και για ποδηλατα. Τα αυτοκίνητα δεν ήταν πολλά και πάντα θα σταματούσαν να περάσεις , σε αντίθεση με τους ποδηλάτες. Ήξερα ότι όλοι έχουν ποδήλατο αλλά δεν περίμενα κάτι τέτοιο. Όλη η πόλη κυκλοφορούσε με ποδήλατο! Παντού είχε δεμένα ποδήλατα. Σε δέντρα σε κολόνες αφημένα απλά κάτω , η σε ειδικά κιγκλιδώματα. Οδηγούσαν πολύ έντονα , επιθετικά θα έλεγα και εύκολα αν πέρναγες μια διάβαση η ένα δρόμο θα σε έπαιρναν σβαρνα !! Είχαν τα παιδάκια του δεμένα μπροστά στο τιμόνι! Μωρά εντελώς και να κάνει κρύο όχι αστεία ! Λέω δες εδώ . Εμείς 30 χρόνων βγαίνουμε και η μάνα ακόμα ρωτάει αν ντύθηκα ζεστά και λοιπά και οι Ολλανδοί έχουν το μωρό ούτε 3 χρόνων δεμένο στο τιμόνι με ψοφοκρυο 🤣🤣 Φτάσαμε κοντά στο κέντρο. Έπρεπε να περάσουμε μέσα από ένα μεγάλο πάρκο το Βοντελ παρκ. Να μη γίνει γραφικός και ξαναπώ ότι εδώ δεν έχουμε τίποτα παρόμοιο. Πολύ όμορφο πάρκο γεμάτο κόσμο ποδήλατα , ανθρώπους με τα ζωάκια τους , μια λίμνη και παρά πολλά δέντρα !! Είχαμε ζεσταθεί από το περπάτημα και επιτέλους φτάναμε στην πρώτη αναγνωριστική βόλτα . Τα πρώτα κανάλια έκαναν την εμφάνιση τους . Θα βλέπαμε από εδώ και πέρα καθημερινά πάρα μα πάρα πολλά κανάλια , γέφυρες και τα μικρά γραφικά πλοία που μετέφεραν κόσμο σαν κρουαζιέρα , βάρκες αλλά και πλεούμενα σπίτια κάτι που μου αρεσε πολύ !! Κάποτε μάλιστα που ήθελα να έρθω είχα βρει ξενοδοχείο πλωτό πάνω σε καράβι , όπως ακριβώς έμεινα στη Στοκχόλμη. Ένα φαινόμενο που μου αρέσει μεν να το βλέπω αλλά δεν μου αρέσει να το ζω μόνιμα , ήταν ότι παντού υπήρχε πάρα μα πάρα πολύς κόσμος !! Η Ολλανδία είναι μια χώρα σχεδόν 18 εκατομμυρίων κατοίκων . Το Άμστερνταμ
ήταν ιδιαίτερα πυκνοκατοικημένη περιοχή . Εκτός των ντόπιων υπάρχουν πάρα πολλοί μετανάστες. Χαρακτηριστικά από ότι διάβασα πλέον είναι παραπάνω στατιστικά από τους ντόπιους. Εκτός αυτού πολλοί Ολλανδοί από άλλες πόλεις έρχονται για να μείνουν εδώ και φυσικά ο τουρισμός είναι τεράστιος όλο το χρόνο. Οι ελευθερίες της χώρας με τη χρήση ναρκωτικών νόμιμα σε μαγαζιά , τα λεγόμενα coffee shop, αλλά και οι διάσημες βιτρίνες της red lights district τραβάνε αρκετό κόσμο για το συγκεκριμένο είδος τουρισμού. Εμείς ως ζευγάρι δεν είμαστε φαν είναι αλήθεια των ουσιών αλλά για την εμπειρία δοκιμάσαμε ένα κεκακι μαζί , μισό ο καθένας. Θα το αναφέρω παρακάτω αυτό . Όσο για τις βιτρίνες περάσαμε δύο φορές . Είμαστε τόσο κουλ ζευγάρι σε επίπεδο ακόμα και φιλίας . Της είπα χαρακτηριστικά δες δες κάτι μεγάλα β@@@α που έχει αυτή ,!! Και δεν κοιτουσε. Μου λέει ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ Β@@@Α της 🤣🤣🤣😎😎Έχω να δηλώσω ότι στους πιο hot προορισμούς ( Μολδαβία , Βουλγαρία , Ρουμανία , Ολλανδία ) έχω πάει με γυναίκα μαζί !! Τόσο καλό παιδί !
Το ασφυκτικά γεμάτο κέντρο με τα πολλά στενά μας οδήγησε στη φημισμένη Dam Square! Επιτέλους βρισκόμουν στην καρδιά του Άμστερνταμ. Ήθελα πολύ το κλασικό I love Amsterdam να βγω φωτογραφία αλλά επειδή μάθαμε ότι τραβάει τον κόσμο σαν τις μύγες το μετακινούν συνέχεια για να μην είναι σε ένα μέρος. Η βόλτα μας ήταν αναγνωριστική. Δεν είχε ένα συγκεκριμένο προορισμό γι'αυτό και είπαμε να φάμε και να γυρίσουμε με το τραμ . Δεκα στάσεις περίπου από κέντρο. Φάγαμε τις πολύ φημισμένες τηγανιτές πατάτες από το Mannekenpis . Ήταν τόσο διάσημη επιλογή που λίγο παρά δίπλα είχε μαγαζί με πατάτες και δεν είχε άνθρωπο , ενώ αυτό είχε ουρά τεράστια κυριολεκτικά!! Για τηγανιτές πατάτες όλο αυτό ! Αν και νομίζω ο χαμός γίνεται επειδη έχει πολλές διαφορετικές σος για να βάλεις πάνω από τις πατάτες. Φάγαμε χορτάσαμε και γυρίσαμε σπίτι να ξεραθουμε . Το χριστουγεννιάτικο Άμστερνταμ μας είχε υποδεχτεί πολύ ζεστά. Ήμασταν ενθουσιασμένοι και ανυπομονούσαμε να ξημερώσει για να αρχίσουμε το Couple Tour 🇳🇱...


IMG_20230226_132339.jpg

IMG_20230226_132330.jpg

IMG_20230226_132318.jpg

IMG_20230226_132222.jpg
photo0jpg.jpg
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Κι εμένα μου έκανε τεράστια εντύπωση η τάξη και η οργάνωση του Άμστερνταμ σε όλα τα επίπεδα, κάτι που καταλαβαίνεις μόλις πατήσεις το πόδι σου εκεί, κι έρχεται σε αντιδιαστολή με τον μπαφοναρκοσεξοτουρισμό που προωθούν και είναι γνωστοί γι' αυτόν.

Περιμένω φωτό με σημαία, μη ξεχνιόμαστε! ;)
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
εγω παντως για να πω την αμαρτια μου ενα μαροκινο το τιμησα
και εχοντας κοψει το καπνισμα εντελως απο το 2005, με βαρεσε κατακουτελα οσο δεν παει αλλο. Ευτυχως φτασαμε στο Hotel και την επεσα...η αναμονη για το ασανσερ μου φανηκε οτι ηταν καπου 9 ωρες

Τουλαχιστον ημουνα με την συζυγο και δεν την πατησα οπως καποιες αλλες φορες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom