ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΥ ( ΕΚΤΟΣ ΣΙΜΟΥ)

lnep

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
:clap: ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!

ΣΤΙΣ 16 ΙΟΥΛΙΟΥ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΑΦΟΝΗΣΟ.
ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΛΙΑ,ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ, ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΟΥ ΣΙΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ :photographer:ΔΕΚΤΕΣ Η ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ SITE !

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!

:romeo:ΟΡΕΣΤΗΣ ΚΑΙ :love2:ΕΛΕΝΑ!!

"ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2009" ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!:sharkisland:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ορέστη και Ελενα καλώς ήρθατε στην παρέα μας!Απο Ελαφόνησο δεν γνωρίζω,θα βρεθεί σίγουρα κάποιος να σας πληροφορήσει σχετικά,εγώ να ευχηθώ καλό καλοκαίρι και καλά να περάσετε!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ο σιμος ειναι η μικρη παραλια, η μεγαλη το καμπιβγκ...οι 2 παραλιες χωριζονται με μια λωριδα γης...αλλη μια εχει το νησι,,,τα νησια της παναγιας, τα ιδια νερα απλα οχι πανικος....για μενα πολυ καλες παραλιες ειναι απεναντι απο το νησι, πριν περασεις με το καραβι στα αριστερα η πουντα και ο μαγγανος....αν ρωτησεις κατω θα σου πουν οι ντοπιοι, απο κει ειμαι και γω....! στη πουντα δεν εχει καν ξαλωστρες η μπαρ, αλλα ειναι πολυ ομορφη τα ιδια γαλανα νερα και ασπρη αμμος...και το καλο ειναι οτι δε χρειαζεται να περασεις ξανα το αμαξι εξω γιατι ειναι διπλα στο λιμανι...επισης καντε το κοπο αν εχετε αμαξι να πατε και προς καβο μαλια, στην παραλια της αγιας μαρινας που εχει και δασος με απολιθωμενους κορμους... οι αποστασεις εξω απο το νησι ειναι μικρες και το νησι ειναι απλα 10 με το καραβι...

οπωσδηποτε αν εχετε αμαξι να πατε ενα βραδυ στο χωριο αγιο νικολαο,παλι απεναντι προς καβο μαλια, στη ταβερνα νεραιδα, ο παντελης φτιαχνει απιστευτους μεζεδες πιατα και γλυκα...

ο,τι χρειαστειτε εδω...καλα να περασετε στα μερη μου και παρτε αντιηλιακο, ειναι το μονο μερος που καιγονται ολοι ! :D:D:D
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς ήρθες.

Τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ απαγορεύονται, γράψε το μήνυμά σου με μικρά γράμματα σε παρακαλώ.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
ο σιμος ειναι η μικρη παραλια, η μεγαλη το καμπιβγκ...οι 2 παραλιες χωριζονται με μια λωριδα γης
Ε όχι να αλλάξουμε όνομα και στην παραλία λόγω του κωλοκάμπινγκ!! Αρκετή ζημιά (ανεπανόρθωτη) έκανε στο μέρος αυτό το άθλιο κτίσμα και τα υπόλοιπα που ετοιμάζουν τα ίδια λαμόγια στην περιοχή!! Η διπλή παραλία λέγεται Σίμος και δυστυχώς μας άφησε χρόνους από τότε που βάλαν το χεράκι τους κάτι λαμόγια και διαπλεκόμενοι! Αυτοί οι "κύριοι" του νησιού που ρημάξανε τη φυσική ομορφιά για χάρη του κέρδους!
Για περισσότερα διαβάστε στο Πάμε Ελαφόνησο καιΠρος οικοδόμηση και η παραλία του Σίμου.

Η άλλη παραλία, τα νησιά της Παναγίας, όταν είχα πάει δεν μας άρεσε γιατί ήταν "ανεπτυγμένη" (ξαπλώστρες, ταβέρνες από πάνω κλπ). Τώρα που και ο Σίμος πάει να γίνει έτσι... δεν βλέπω διαφορά. Ο Σίμος βέβαια είναι πιο όμορφος ως τοποθεσία. Υπάρχουν και μερικές ακόμα μικρότερες και όχι τόσο όμορφες, κυρίως κολπίσκοι που όμως μπορείς να κάνεις και μπάνιο.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ε δε θα μου πεις πως λεγεται η παραλια και εννοειται δε λεγεται καμπινγκ, απλα για να τις ξεχωρισω το ειπα, εκει μεγαλωσα ...χεχε...σιμος παντως ειναι η μικρη.....φαινεται και στις ταμπελες αλλωστε, απλα για ευκολια λεμε και τις 2 παραλιες ετσι και κυριως επειδη παλια η μεγαλη ηταν αδεια και σχεδον κοσμο και ολοι πηγαιναν στη μικρη που καποτε υπηρχε και η καντινα του παντελη....οσο για το καμπινγκ εχεις δικιο...και μενα με χαλαει πολυ, ειδικα αν το συγκρινεις με 7-8 χρονια πριν....αν ειχες παει....παντως το νησι γενικα πνιγεται στο κοσμο τελευταια...γι αυτο προτεινω την απεναντι εναλλακτικη, οι παραλιες απεναντι του νησιου, στη πουντα, ειδικα στο γερανο....αν και ειναι η πριβε παραλια μου και χαλιεμαι να βλεπω αλλους!

οσο για τα λαμογια εκει τα πραγματα ειναι χειροτερα και απο αυτα που διαβαζεις....
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
mfish, είμαι σίγουρος πως τα ξέρεις πολύ καλύτερα από μένα αφού είσαι από εκεί. Απλά κάθε φορά που διαβάζω ή ακούω για την Ελαφόνησο, την παραλία, την καντίνα του Παντελή και το κάμπινγκ με πιάνει απελπισία! :( Και επειδή νόμιζα πως έλεγες την παραλία "κάμπινγκ" δεν κρατήθηκα...
Για το όνομα, μήπως πιο σωστά θα έπρεπε να λέγετε Σαρακίνικο; Πάντως όντως έχει επικρατήσει όταν λέμε Σίμος και εννοούμε και τις δύο παραλίες.

Μήπως γνωρίζεις για την τύχη των παιδιών που είχαν την καντίνα; Σε άλλο θέμα η domenica είχε γράψει πως είχαν φτιάξει κάτι στην Κρήτη αλλά από τότε δεν έχει ξαναμπεί στο φόρουμ για να μας δώσει λεπτομέρειες. Κρίνοντας από το γούστο τους και τη δουλειά που είχαν κάνει στην καντίνα, περιμένω και η καινούργια τους δουλειά να είναι ανάλογου επιπέδου.. αλλά δεν ξέρω που ή τι είναι...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
mfish, είμαι σίγουρος πως τα ξέρεις πολύ καλύτερα από μένα αφού είσαι από εκεί. Απλά κάθε φορά που διαβάζω ή ακούω για την Ελαφόνησο, την παραλία, την καντίνα του Παντελή και το κάμπινγκ με πιάνει απελπισία! :( Και επειδή νόμιζα πως έλεγες την παραλία "κάμπινγκ" δεν κρατήθηκα...
Για το όνομα, μήπως πιο σωστά θα έπρεπε να λέγετε Σαρακίνικο; Πάντως όντως έχει επικρατήσει όταν λέμε Σίμος και εννοούμε και τις δύο παραλίες.

Μήπως γνωρίζεις για την τύχη των παιδιών που είχαν την καντίνα; Σε άλλο θέμα η domenica είχε γράψει πως είχαν φτιάξει κάτι στην Κρήτη αλλά από τότε δεν έχει ξαναμπεί στο φόρουμ για να μας δώσει λεπτομέρειες. Κρίνοντας από το γούστο τους και τη δουλειά που είχαν κάνει στην καντίνα, περιμένω και η καινούργια τους δουλειά να είναι ανάλογου επιπέδου.. αλλά δεν ξέρω που ή τι είναι...
χεχε σε προλαβα...παραπανω που γραφω για την ταβερνα νεραιδα του παντελη στο χωριο αγιο νικολαο, για τον ιδιο παντελη μιλαω που ειχε την καντινα...πηρε μια παλια ταβερνα και το χει ριξει στη μαγειρικη....με καταπληκτικα αποτελεσματα! οσο για τα γλυκα του δεν υυπαρχουν λογια...το μαγαζι δεν ειναι κατι το τρομερα ιδιαιτερο, μια παλια ταβερνα με κηπο...αλλα τα φαγητα και η εξυπηρετηση καταπληκτικα...:D:D:D πολλοι που τον ξεραν απο τα παλια πανε στη ταβερνα και εχω δει και αφιερωματα σε γνωστα περιοδικα!!!:D
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
εμενα παντως η εμπειρια μου απο το νησι δεν ειναι καλη!
πηγα περυσι πρωτη φορα και μας εγδυσαν..
150 ευρω το δικλινο, δεν λεω, οκ ηταν το δωματιο, αλλα οχι για τοσα χρηματα..
για να μην μιλησω για το φαγητο..σε συγκεκριμενο μαγαζακι(ονομα δεν λεω) πανω στο λιμανι, με τραπεζακια στην αμμο, παραγγειλαμε μια μεριδα μυδια και ηρθε το πιατο με 5 μυδια!!!!δαιμονιστηκα η μυδοφαγος!!!!!
η παραλια του σιμου τελεια, αλλα γινοταν ο κακος χαμος!αγχος καθε μερα να προλαβουμε ξαπλωστρα...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
mfish: Πωπω, χίλια ευχαριστώ!! Ώστε ήταν ο Άγιος Νικόλας στη Λακωνία, όχι στην Κρήτη όπως λανθασμένα είχα καταλάβει! Μου άνοιξες την όρεξη, όταν ξαναβρεθώ στην περιοχή θα φροντίσω να επισκεφτώ την ταβέρνα!! Να σου πω... ντάκο φτιάχνει; :D:D (για όσους δεν ξέρουν, ο ντάκος του Παντελή είναι/ήταν μυθικός και πάντα άξιος μνείας μεταξύ των κατασκηνωτών στην Ελαφόνησο)

latina: Λυπάμαι που είχες άσχημη εμπειρία από το νησί αλλά δυστυχώς είναι αλήθεια πως κάθε πέρυσι και καλύτερα. Έπρεπε να έχεις πάει 5-6 χρόνια πριν. Και'γώ θυμάμαι πως οι ταβέρνες στο λιμάνι ήταν ακριβές αλλά και σε πιο νησί δεν είναι ψιλοαπάτη οι ταβέρνες "πρώτο τραπέζι θάλασσα" στο λιμάνι;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
εμενα παντως η εμπειρια μου απο το νησι δεν ειναι καλη!
πηγα περυσι πρωτη φορα και μας εγδυσαν..
150 ευρω το δικλινο, δεν λεω, οκ ηταν το δωματιο, αλλα οχι για τοσα χρηματα..
για να μην μιλησω για το φαγητο..σε συγκεκριμενο μαγαζακι(ονομα δεν λεω) πανω στο λιμανι, με τραπεζακια στην αμμο, παραγγειλαμε μια μεριδα μυδια και ηρθε το πιατο με 5 μυδια!!!!δαιμονιστηκα η μυδοφαγος!!!!!
η παραλια του σιμου τελεια, αλλα γινοταν ο κακος χαμος!αγχος καθε μερα να προλαβουμε ξαπλωστρα...
δε ρωταγες ???:bleh: και φυσικα θα σε εγδυναν...καλοκαιρι στην ελαφονησο, περσι ρωτησα για καμπινγκ και δεν υπηρχε θεση μεχρι 24 αυγουστου ,το δωματιο δε θα χρυσοπληρωνες???αν ξαναπας μεινε απεναντι και περνα για κανα μπανιο... επισης να πας απεναντι στο σπιτι μου να σου φτιαξει η μαμα μου μυδια...τα κανει καταπληκτικα και μεγαλη μεριδα....:D:D:D
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
mfish: Πωπω, χίλια ευχαριστώ!! Ώστε ήταν ο Άγιος Νικόλας στη Λακωνία, όχι στην Κρήτη όπως λανθασμένα είχα καταλάβει! Μου άνοιξες την όρεξη, όταν ξαναβρεθώ στην περιοχή θα φροντίσω να επισκεφτώ την ταβέρνα!! Να σου πω... ντάκο φτιάχνει; :D:D (για όσους δεν ξέρουν, ο ντάκος του Παντελή είναι/ήταν μυθικός και πάντα άξιος μνείας μεταξύ των κατασκηνωτών στην Ελαφόνησο)

;
φυσικα φτιαχνει...! βεβαια αλλιως εκτιμουσαμε το ντακο στο καυτο ηλιο σα κατασκηνωτες και αλλιως οταν γυρω σου εχεις ενα υπεροχο κοτσι και πολλες αλλες λιχουδιες μαγειρεμενες με ιδιαιτερο τροπο....:D:D:D μου ανοιξες την ορεξη βραδιατικα.....:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.809
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom