Γαλλία ΠΑΡΙΣΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ονειρεμένο Ταξίδι
φινλανδια
ΠΑΙΔΙΑ τη βοηθεια σας για το αν ειναι η καλυτερη εποχη να παμε Αυγουστο 3 του μηνα στο Παρισι με τη μικρη 7 ετων???

υπαρχει περιπτωση να φαμε καμμια καψα και να τρεχουμε ή οι θερμοκρασιες ειναι σε νορμαλ πλαισια δλδ υποφερτες?

Α και κατι ακομη...CYRPUS AIRWAYS τι λετε??
καλη εταιρεια???

ο πρακτορας περιμενει απαντηση εως το απογευμα.

ευχαριστω πολυ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Δε ξέρω πού μπορεί να πέσεις, εγώ πάντως καναδυό φορές που πήγα αύγουστο παρίσι σούπερ πέρασα, ούτε κάψες ούτε τίποτα, μια χαρά θερμοκρασίες είχε.

Με την cyprus δεν έχω κάποιο παράπονο 1-2 φορές που την έχω χρησιμοποιήσει.

ΥΓ. Μετέφερα το θέμα σου στην ενότητα της Ευρώπης.
 
Μηνύματα
607
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
Μιά χαρά η cyprus. όσο για τον καιρό, και εγώ στο παρίσι αύγουστο μήνα πήγα και πέρασα φανταστικά. Θα γλύτωσετε και τις πολύ μεγάλες ουρές αφού τον Αύγουστο πολλοί παριζιάνοι την έχουν κάνει με ελαφρά πηδηματάκια για διακοπές.(όχι ότι δεν θα βρείτε, προς θεού, παρίσι και ουρές πάνε μαζί). Η πλάκα είναι ότι στην Θεσσαλονίκη είχε 40 βαθμούς και στο Παρίσι το πρωϊ 19. Εκτός απροόπτου, δεν πρόκειται να λιώσετε από τη ζέστη. Βουρ για την πόλη του φωτός. με κλειστά μάτια.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Κι εγώ καλοκαίρι είχα πάει, μια χαρά ήταν, πιο χαλαρά αφού ο κόσμος ήταν πολύ λιγότερος από τον συνήθη, αλλά το αρνητικό είναι ότι δε ζεις τον "παλμό" του Παρισιού. Γενικά είμαι της γνώμης ότι σε όποιο μέρος κι αν πας πρέπει να δεις πώς ζου νοι ντόπιοι, την καθημερινότητά τους... Αυτή είναι η μαγεία... Όσο για την Cyprus δεν έχω ακούσει κάποιο παράπονο, καλή είναι
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Μια χαρά η Cyprus (εκτός αν δεν άλλαξε το σπαρτιάτικο σαντουιτσάκι και την γκοφρετούλα joker ακόμα και για ταξίδια 1,5 ώρας :haha:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κι εγώ καλοκαίρι είχα πάει, μια χαρά ήταν, πιο χαλαρά αφού ο κόσμος ήταν πολύ λιγότερος από τον συνήθη, αλλά το αρνητικό είναι ότι δε ζεις τον "παλμό" του Παρισιού. Γενικά είμαι της γνώμης ότι σε όποιο μέρος κι αν πας πρέπει να δεις πώς ζου νοι ντόπιοι, την καθημερινότητά τους... Αυτή είναι η μαγεία... Όσο για την Cyprus δεν έχω ακούσει κάποιο παράπονο, καλή είναι
Μιλάς Γαλλικά?
Μένεις σε κανονικό σπίτι?
Τρως κανονικό σπιτικό φαγητό?
Δουλεύεις, όπως οι ντόπιοι, όταν βρίσκεσαι εκεί?

Αν σε έστω και ένα από τα παραπάνω η απάντηση είναι όχι, μάλλον αυταπατάσαι αν νομίζεις ότι ζείς τον παλμό του Παρισιου και ότι καταλαβαίνεις το πως ζουν οι ντόπιοι... Έπεσες κι εσύ με τον τρόπο σου στην τουριστική παγίδα της ψευτοαυθεντικότητας. Ξεκόλα και συνηδειτοποίησε ότι είσαι κι εσύ ένας ακόμα τουρίστας, και απόλαυσε την πόλη ως τέτοιος.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.791
Η ζέστη αντέχεται μια χαρά, απλά όπως είπε και ο mourohavlos, στο δρόμο κυκλοφορούν πιο πολλοί τουρίστες παρά Γάλλοι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Η ζέστη αντέχεται μια χαρά, απλά όπως είπε και ο mourohavlos, στο δρόμο κυκλοφορούν πιο πολλοί τουρίστες παρά Γάλλοι.
Από τώρα μέχρι τέλη Αυγούστου, ναι. Πιο νωρίς (π.χ. Ιούνιο, αρχές Ιουλίου) ήταν καλά.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Ούτε Αλβανικά ξέρω, ούτε Ρουμάνικα. (για να μη μιλήσουμε για τα Κυπριακά:haha::haha::haha:)
Μένεις σε κανονικό σπίτι?
Έμενα για μεγάλα διαστήματα σε ξενοδοχεία.
Τρως κανονικό σπιτικό φαγητό?
Έτρωγα σχεδόν πάντα σε εστιατόρια.
Δουλεύεις, όπως οι ντόπιοι, όταν βρίσκεσαι εκεί?
(επιτέλους και ένα)Ναι, δούλευα όπως οι ντόπιοι.
Βεβαίως διέμεινα από 1 χρόνο σε κάθε μια τους άρα θέλοντας και μη, γίνεσαι μέρος της χώρας. Όχι, στα ταξιδάκια που κάνουμε 5-10 ημερών δεν γίνεται να αφομοιώσουμε στο έπακρο το ότι είναι η χώρα. Υπάρχουν όμως σίγουρα τρόποι να επισπεύσουμε κάποιες διαδικασίες. Εγώ για παράδειγμα ακολουθώ μετά μανίας τον κανόνα να νοικιάζω αυτοκίνητο και να χάνομαι με τις ώρες στα προάστια, να κολλάω στην κίνηση και να βλέπω τους ντόπιους από το παράθυρό μου. Δεν μαθαίνω τίποτα δικό τους με αυτό τον τρόπο απλώς (ίσως να) αυταπατώμαι ότι ανήκω και λειτουργώ κι εγώ στα μέρη τους. Πιάνει!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.791
Ούτε Αλβανικά ξέρω, ούτε Ρουμάνικα. (για να μη μιλήσουμε για τα Κυπριακά:haha::haha::haha:)

Έμενα για μεγάλα διαστήματα σε ξενοδοχεία.

Έτρωγα σχεδόν πάντα σε εστιατόρια.

(επιτέλους και ένα)Ναι, δούλευα όπως οι ντόπιοι.
Βεβαίως διέμεινα από 1 χρόνο σε κάθε μια τους άρα θέλοντας και μη, γίνεσαι μέρος της χώρας. Όχι, στα ταξιδάκια που κάνουμε 5-10 ημερών δεν γίνεται να αφομοιώσουμε στο έπακρο το ότι είναι η χώρα. Υπάρχουν όμως σίγουρα τρόποι να επισπεύσουμε κάποιες διαδικασίες. Εγώ για παράδειγμα ακολουθώ μετά μανίας τον κανόνα να νοικιάζω αυτοκίνητο και να χάνομαι με τις ώρες στα προάστια, να κολλάω στην κίνηση και να βλέπω τους ντόπιους από το παράθυρό μου. Δεν μαθαίνω τίποτα δικό τους με αυτό τον τρόπο απλώς (ίσως να) αυταπατώμαι ότι ανήκω και λειτουργώ κι εγώ στα μέρη τους. Πιάνει!!

Να πηγαίνεις επίσης σε σούπερ μάρκετ και στις λαϊκές αγορές! Πιάνει επίσης! :)
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Μιλάς Γαλλικά?
Μένεις σε κανονικό σπίτι?
Τρως κανονικό σπιτικό φαγητό?
Δουλεύεις, όπως οι ντόπιοι, όταν βρίσκεσαι εκεί?

Αν σε έστω και ένα από τα παραπάνω η απάντηση είναι όχι, μάλλον αυταπατάσαι αν νομίζεις ότι ζείς τον παλμό του Παρισιου και ότι καταλαβαίνεις το πως ζουν οι ντόπιοι... Έπεσες κι εσύ με τον τρόπο σου στην τουριστική παγίδα της ψευτοαυθεντικότητας. Ξεκόλα και συνηδειτοποίησε ότι είσαι κι εσύ ένας ακόμα τουρίστας, και απόλαυσε την πόλη ως τέτοιος.
Καταρχάς, κάποιοι μπορούν πολύ πιο εύκολα να "μπουν στο κλίμα" και να καταλάβουν νοοτροπίες, να νιώσουν πράγματα, να αισθανθούν έστω και για λίγο σαν στο σπίτι τους, τα οποία πολλοί και ένα χρόνο να καθίσουν σε ένα μέρος δεν πρόκειται να τα νιώσουν...
Μην κρίνεις με βάση τον εαυτό σου, το πως σκέφτεσαι και ενεργείς εσύ, ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καταρχάς, κάποιοι μπορούν πολύ πιο εύκολα να "μπουν στο κλίμα" και να καταλάβουν νοοτροπίες, να νιώσουν πράγματα, να αισθανθούν έστω και για λίγο σαν στο σπίτι τους, τα οποία πολλοί και ένα χρόνο να καθίσουν σε ένα μέρος δεν πρόκειται να τα νιώσουν...
Μην κρίνεις με βάση τον εαυτό σου, το πως σκέφτεσαι και ενεργείς εσύ, ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός!!
Αν κάποιος είναι πιο εύκολο να "μπει στο κλίμα", μάλλον αυτός είμαι εγώ. Και πίστεψε με, μιλάω μετά λόγου γνώσεως όταν γράφω τα παραπάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom