Γαλλία Λουξεμβούργο ΠΑΡΙΣΙ-ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ

ph2

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
καλησπέρα σε όλους.Θα είμαι στο Παρίσι το Φεβρουάριο για 10 μέρες.Σκέφτομαι να πάω ένα 2μερο Λουξεμβούργο.Γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο πιο γρήγορος τρόπος?:haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
καλησπέρα σε όλους.Θα είμαι στο Παρίσι το Φεβρουάριο για 10 μέρες.Σκέφτομαι να πάω ένα 2μερο Λουξεμβούργο.Γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο πιο γρήγορος τρόπος?:haha:
Έχει και απευθείας TGV από το Gare d' Est, που με κάτι παραπάνω από 40 ευρώ σε πάνε εκεί σε 2 ώρες και κάτι. Εναλλακτικά, TGV μέχρι το Metz, κι από κει τοπικό τρένο ter.
Νομίζω ότι ακόμα και σε σύγκριση με αεροπλάνο (που έχει τριπλάσια τιμή πάνω κάτω) είναι πιο γρήγορο (αν υπολογίσεις και τους χρόνους αναμονής στο gate, check-in, παραλαβής αποσκευών, αλλά και μετάβασης από/προς τα αεροδρόμια).
Απλά κλείσε τα εισητήρια 2 μήνες πιο πριν (τώρα είναι πολύ νωρίς) από το Welcome to TGV-europe.com .
 
  • Like
Reactions: ph2

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
θα ειμαι βρυξέλλες την ερχομενη εβδομαδα και σκεφτομουν μια ημερησια στο λουξεμβουργο..πρεπει να ειναι περιπου 3 ωρες ..αξίζει τον κόπο..η θα ταλαιπωρηθώ αδικα..θα ταξιδευω και μονη..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
θα ειμαι βρυξέλλες την ερχομενη εβδομαδα και σκεφτομουν μια ημερησια στο λουξεμβουργο..πρεπει να ειναι περιπου 3 ωρες ..αξίζει τον κόπο..η θα ταλαιπωρηθώ αδικα..θα ταξιδευω και μονη..
Πήγαινε καλύτερα στη Μπρύζ, στην Αμβέρσα ή στη Γάνδη (μ΄αυτή τη σειρά προτίμησης). Δεν αξίζει να για κάνεις ημερήσια διαδρομή τόσο μεγάλη απόσταση.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Πήγαινε καλύτερα στη Μπρύζ, στην Αμβέρσα ή στη Γάνδη (μ΄αυτή τη σειρά προτίμησης). Δεν αξίζει να για κάνεις ημερήσια διαδρομή τόσο μεγάλη απόσταση.
σε αυτες θα παω σιγουρα ....ειναι στο προγραμμα..θα καθησω 6 μερες και ελεγα μηπως παω..σλλα δεν το βλεπω..3 ώρες ειναι πολλες για ημερησια εκδρομή..
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
σε αυτες θα παω σιγουρα ....ειναι στο προγραμμα..θα καθησω 6 μερες και ελεγα μηπως παω..σλλα δεν το βλεπω..3 ώρες ειναι πολλες για ημερησια εκδρομή..
ioanna και εμεις απο Βρυξελλες ημερησια την καναμε για Λουξεμβουργο και ηταν και καλα και ευχαριστα!Βεβαια υπηρχε το πλεονεκτημα του φωτος γιατι ηταν και καλοκαιρι!Γνωμη μου ειναι να πας αν προλαβαινεις!!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
ioanna και εμεις απο Βρυξελλες ημερησια την καναμε για Λουξεμβουργο και ηταν και καλα και ευχαριστα!Βεβαια υπηρχε το πλεονεκτημα του φωτος γιατι ηταν και καλοκαιρι!Γνωμη μου ειναι να πας αν προλαβαινεις!!
το Λουξεμβούργο είναι πολύ όμορφο και το βράδυ με τους φωτισμους των κτιρίων αλλά έρημο από κόσμο (τουλαχιστον όταν πήγα εγώ-Σεπτέμβριος)...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
το Λουξεμβούργο είναι πολύ όμορφο και το βράδυ με τους φωτισμους των κτιρίων αλλά έρημο από κόσμο (τουλαχιστον όταν πήγα εγώ-Σεπτέμβριος)...
αν ειναι σεπτεμβριο..άδειο από κόσμο..φαντασου τελος οκτωβρίου...
θα δουμε...νυχτώνει και νωρις τωρα όπως λεει και η πηγή..και δυσκολευουν τα πραγματα...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Το εχω κανει αρκετες φορες απο Παρισι,ειναι 2 ωρες και κατι και αξιζει τον κοπο.
Τελευταια φορα ηταν τον Ιουνη,οπου πηραμε το τραινακι για την Κατω πολη,ενα ψιλοβροχο,το παντα καταπρασινα και ανθισμενα,τα σπιτια τα ποταμακια,αληθινο παραμυθι.
Ειχα κλεισει εισητηρια απο το γαλλικο SNCF που χρησιμοποιω πολυ συχνα και ηταν αρκετα φθηνα.
Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι για δευτερη μερα,μολις βραδυασει ακρα του ταφου σιωπη.Την ημερα ειναι πολυ ομορφα.
Εχει και τουριστικο λεοφορειο,αλλα αξιζει να το παρει κανεις μονο αν ενδιαφερεται για τα κτιρια της Κοινοτητας,η πολη περπατιεται ανετα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
αν ειναι σεπτεμβριο..άδειο από κόσμο..φαντασου τελος οκτωβρίου...
θα δουμε...νυχτώνει και νωρις τωρα όπως λεει και η πηγή..και δυσκολευουν τα πραγματα...
Για το πως (ακριβώς) είναι στο τέλος Οκτωβρίου, δες την ταξιδιωτική ιστορία μου: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F4%EF%F5-%F0%E1%F1%E1%EC%F5%E8%E9%EF%F5.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom