Τσεχική Δημοκρατία ΠΑΩ ΠΡΑΓΑ τί προτείνετε

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ΠΡΑΓΑ .....γνώριμος προορισμός για πολλούς στο forum καιρός να τήν ανακαλύψω και εγώ όσο μπορω σε τρείς μέρες τόν Ιούνιο πάντα με τήν αμέριστη βοήθεια σας φίλοι μου καλοί ...καλοί μου φίλοι
πετάω παρασκευή 26 ιουνιου με skyeurope 75 ευρώ το πήγαινε έλα το άτομο και επιστροφή δευτέρα 29 ιουνίου ... έχω κλέισει hotel το Barcelό old town praha σε προσφορά το δίκλινο superior με πρωινο 85ευρώ Barcelo Hotels & Resorts - Hotel .
συνοψίζοντας όλες τίς ταξιδιωτικές εμπειρίες όλων θα ήθελα τα top 5 must to see,
must to do ,must to eat .....ότι πίο φρέσκο σε tips πού θα βοηθήσει να περάσουμε τέλεια
ευχαριστώ έκ τών προτέρων ...:D
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Καταρχήν βγάλε μια κάρτα 3 ημερών για όλα τα μέσα για να μπορείς να κινείσαι άνετα και να μην ψάχνεις για εισιτήρια κάθε λίγο. Την κάρτα μπορείς να την πάρεις και στο αεροδρόμιο μόλις φτάσεις.
Μετά αγόρασε έναν καλό χάρτη της πόλης (αν δεν έχεις ήδη).
Εκτός από τη γέφυρα του Καρόλου (ανέβα και στους πύργους, αξίζει) και την παλιά πόλη, πήγαινε οπωσδήποτε στο κάστρο και τους κήπους του.
Αν βαριέσαι το περπάτημα, μπορείς να πάρεις το τραμ 22 και να κάνεις τη διαδρομή του. Θα δεις πολλά όμορφα σημεία της πόλης. Αυτό βέβαια δε στο συμβουλεύω, γιατί την Πράγα αξίζει να την περπατήσεις.
Ένα άλλο σημείο που μου άρεσε είναι ένα τεράστιο πάρκο στο βόρειο τμήμα (δε θυμάμαι το όνομά του τώρα, θα το δεις στο χάρτη σου σίγουρα). Αν θυμάμαι καλά πηγαίνεις με το τραμ 12 ή 17
Σου λέω τα βασικότερα σημεία μιας και πας πρώτη φορά και για 3 ημέρες.
Περισσότερα θα σου πω το απόγευμα ή αύριο (να δω και τις σημειώσεις μου στο σπίτι ;)).
Προς το παρόν πάρε ένα χάρτη με μετρό-τραμ που νομίζω ότι θα σου είναι πολύ χρήσιμος. Βγαίνει λίγο μικρός, αλλά αν θέλεις μπορώ να στον στείλω με mail στην original ανάλυση.
 

Attachments

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
πραγα ημουν περυσι τα χριστουγεννα, απιστευτη ανναγενησιακη πολη, με πολλες επιλογες
βεβαια η αγενεια τους ειναι δεδομενη, δεν ξερουν δε ουτε τη στοιχειωδη αγγλικη γλωσσα
μη χασεις με τιποτα μια βολτα με βαπορακι στο μολδαβα,ιδιως στη δυση του ηλιου, η αργα να δεις τη πραγα φωταγωγημενη

στα 160 χιλ, ειναι η ΔΡΕΣΔΗ ανατολικη γερμανια εκει θα καταλαβεις διαφορα απο επαγγελματισμο, και συμπεριφορα, ειναι πανεμορφη πολη

μου αρεσε πολυ η παμπ la boergita στη Πραγα πολυ καλη μουσικη σε 3 επιπεδα ειναι και το φαγητο τελειο, ειναι κοντα στην οδο kourkova

to caffe argentina εχει τελειο περιβαλλον που πραγματικα σε μεταφερει σε αλλο περιβαλλον

το ζεστο γλυκο κρασι που θα πιεις παντου με μπαχαρικα να το ψαξεις καλα γιατι καπου σερβιρουν και ξιδοκρασο

η καστρουπολη με το ναο του αγιου βιτου, η θεα υπεροχη για φωτογραφιση

νεοτερα θα επανελθω.........
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
αν δεν εχεις βρει ξενοδοχειο δες το hoffmeister εναι 5αστερο κοντα στη γεφυρα του καρολου

τα δωματια ηταν τελεια με υδρομασαζ και καμπινα μαζι, μικρουλι ηταν αλλα γραφικο εγω εβλεπα απο το δωματιο μου ενα φραχτη αλλα δεν με πειραζε......μου αρεσε ολο το υπολοιπο γιατι κατεβαιναμε στο κεντρο με τα ποδια

αποφυγε το movenpick αν και αλυσιδα εμενα πολυ βιομηχανοποιημενο μου φανηκε

και βεβαια το best καθε μια ωρα στη πλατεια του ρολογιου αυτη η διαδικασια που βγαινουν οι δωδεκα αποστολοι στο ιστορικο της αστρικο ρολοι

η πραγα θελει αθλητικο παπουτσι και πολυ περπατημα.......
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Η δική μου πρόταση, αν και ακούγεται τουριστοπαγίδα είναι υπέροχη. Μίνι κρουαζιέρα στο ποτάμι με ένα από τα jazz boats. Μαγευτικό σκηνικό με πολύ καλή μουσική υπόκρουση. Για διαμονή, έμεινα στο Bishop's House ακριβώς 30 μέτρα από την Γέφυρα του Καρόλου και το βρήκα μια χαρά για την τιμή του (περίπου 65?).
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ευχαριστώ για τίς απαντήσεις

Προς το παρόν πάρε ένα χάρτη με μετρό-τραμ που νομίζω ότι θα σου είναι πολύ χρήσιμος. Βγαίνει λίγο μικρός, αλλά αν θέλεις μπορώ να στον στείλω με mail στην original ανάλυση.
Τσεχία
Διαβάστε Ταξιδιωτικές Ιστορίες των μελών του TravelStories για την Τσεχία:
Επίσης δείτε:
ευπρόσδεκτος ο χάρτης ...χάρτης πόλης είδη διαβάζετε διεξοδικά

ημουν περυσι τα χριστουγεννα, απιστευτη ανναγενησιακη πολη, με πολλες επιλογες
βεβαια η αγενεια τους ειναι δεδομενη, δεν ξερουν δε ουτε τη στοιχειωδη αγγλικη γλωσσα
μη χασεις με τιποτα μια βολτα με βαπορακι στο μολδαβα,ιδιως στη δυση του ηλιου, η αργα να δεις τη πραγα φωταγωγημενη

στα 160 χιλ, ειναι η ΔΡΕΣΔΗ ανατολικη γερμανια εκει θα καταλαβεις διαφορα απο επαγγελματισμο, και συμπεριφορα, ειναι πανεμορφη πολη
μου αρεσε πολυ η παμπ la boergita πολυ καλη μουσικη σε 3 επιπεδα ειναι και το φαγητο τελειο, ειναι κοντα στην οδο kourkova

to caffe argentina εχει τελειο περιβαλλον που πραγματικα σε μεταφερει σε αλλο περιβαλλον

το ζεστο γκυκο κρασι που θα πιεις παντου με μπαχαρικα να το ψαξεις καλα γιατι καπου σερβιρουν και ξιδοκρασο

η καστρουπολη με το ναο του αγιου βιτου

νεοτερα θα επανελθω.........
ξενοδοχείο έχω με ήδη κλείσει .
οι μέρες είναι αυστηρά 3 και θα μέινω μόνο Πράγα ..Δρέσδη άλλη φορα για να έχω λόγο να ξαναπάμε :D
Λοιπον,δε ξερω αν εχεις τρελα να βλεπεις την πολη απο ψηλα αν ναι πηγαινε στο:
Prague Television Tower
θα βγαλεις ωραιες φωτογραφιες
τέλειο σημείο για photo ευχαριστώ :clap::clap:
Η δική μου πρόταση, αν και ακούγεται τουριστοπαγίδα είναι υπέροχη. Μίνι κρουαζιέρα στο ποτάμι με ένα από τα jazz boats. Μαγευτικό σκηνικό με πολύ καλή μουσική υπόκρουση
στα υπόψην thanks

μικρα μυστικά τής πόλης κανείς ?
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
έχω κλέισει hotel στό Barcelό old town praha σε προσφορα 85ευρώ Barcelo Hotels & Resorts - Hotel .
συνοψίζοντας όλες τίς ταξιδιωτικές εμπειρίες όλων θα ήθελα τα top 5 must to see,
must to do ,must to eat .....ότι πίο φρέσκο σε tips πού θα βοηθήσει να περάσουμε τέλεια
ευχαριστώ έκ τών προτέρων ...:D

Χρήστο βρίσκεσαι σε ξενόγλωσσο forum... γράψτα Αγγλικά ή Κινέζικα... λίγοι κατάλαβαν ότι ΔΕΝ ζητάς ξενοδοχείο γιατί έχεις κλείσει και απλά ζητάς 2-3 εστιατόρια να φας και 4-5 φρέσκα πράγματα να δεις και να κάνεις...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
επανέρχομαι ...
ξενοδοχείο έχω κλέισει στο κέντρο πλατεία staromestske square

ψάχνω να συγκεντρώσω σε μία λίστα αυτά πού πρέπει να δει κάποιος πού πάει πρώτη φορά στήν Πραγα ....σε αξιοθέατα
πού θα απολάυσω τόν καφε μου ...το καλό το φαί ...
και αν μπορώ να ανακαλύψω τα μικρα καλά κρυμμένα μυστικά τής πόλης :D
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Χρήστο το απόγευμα θα σου γράψω λίγα ακόμα. Προς το παρόν σου έχω στείλει mail σχετικά με τον χάρτη.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Θα ήθελα επίσης να προσθέσω, να μην ασχοληθείς με τα κρασιά τους, αλλά οπωσδήποτε με τις μπύρες τους. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom