Τσεχική Δημοκρατία ΠΑΩ ΠΡΑΓΑ τί προτείνετε

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Για να επιστρέψουμε στο θέμα, για όποιον πάει Πράγα ας ρίξει πρώτα μια ματιά στο YouTube και συγκεκριμένα στον Honest guide!
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Ευχαριστω πολυ! Ο honest guide εχει τμηματικα βιντεακια η εχει καποιο συγκεντρωμενο για Πραγα ;; μεχρι τωρα εχω βρει μικρα..
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ευχαριστω πολυ! Ο honest guide εχει τμηματικα βιντεακια η εχει καποιο συγκεντρωμενο για Πραγα ;; μεχρι τωρα εχω βρει μικρα..
Τα βίντεο που ανεβάζει αφορούν κατά 90% την Πράγα. Αν τα ψάξεις λίγο θα δεις ότι έχει πολλά ενδιαφέροντα. Πραγματικά πιστεύω ότι αν δεις τα βίντεο του δεν χρειάζεται να ψάξεις τίποτα άλλο! Παρότι έχω πάει Πράγα συνεχίζω κ βλέπω σχεδόν κάθε βίντεο που ανεβάζει!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καφε κ εστιατορια ή μερη με καλο ντοπιο φαι εχετε να προτεινετε;τι ειναι not to be missed ως ντοπιο φαγητο/γλυκο;;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καφε κ εστιατορια ή μερη με καλο ντοπιο φαι εχετε να προτεινετε;τι ειναι not to be missed ως ντοπιο φαγητο/γλυκο;;
Δεν θυμάμαι να σου προτείνω κάτι ντόπιο αλλά είχα φάει σε ένα ιταλικό που ήταν από τα καλύτερα που έχω φάει
Trattoria Cicala
+420 222 210 375
Trattoria Cicala · Žitná 43, 110 00 Nové Město, Tchéquie

επίσης πολύ καλή καμινάδα εδώ
Café U Kajetána
+420 778 776 677
Café U Kajetána · 17, Nerudova 248, Malá Strana, 118 00 Praha, Tchéquie
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Καφε κ εστιατορια ή μερη με καλο ντοπιο φαι εχετε να προτεινετε;τι ειναι not to be missed ως ντοπιο φαγητο/γλυκο;;
Ψαξε το εστιατοριο Hybernia στην ομωνυμη οδο. Πολυ τιμιο και πιστεψε με η τιμιοτητα ειναι ζητουμενο στην Πραγα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Lobkowicz Palace Cafe έχει και φαγητό αλλά δεν το δοκίμασα. Ήπια καφέ και έφαγα γλυκό. Ο καφές καλός, το γλυκό αδιάφορο (black forest). Ο χώρος του μου άρεσε πολύ και αν βρεις τραπέζι στη βεράντα θα πιείς καφέ με θέα όλη τη πόλη. Βρίσκεται στο Κάστρο το παλάτι αυτό. Για μέτρο σύγκρισης, ο διπλός εσπρέσο ~5€...

Pauwel Kwak Bierhuis πολύ ωραία μπυραρία με αρκετές επιλογές πέρα απο τις κλασικές τσέχικες!!! Βρίσκεται στη περιοχή Smíchov και έχει αρκετά τέτοια μαγαζιά τριγύρω! Εκεί αισθάνεσαι οτι βγαίνεις στη Πράγα και όχι στη τουριστική Πράγα....απο 3,5-5€ η μπύρα περίπου και ανάλογα τη μπύρα.
DSC_8943.JPG


Atelier Petrin έχει και φαγητό, αλλά ήπια μόνο καφέ. Πίνoνταν ο καφές και δεν είχε θέα όπως νόμιζα.....

Cafe Cafe εκεί μέσα ντόπιους δεν θα βρεις. Είναι ωραίος χώρος και ήπιαμε καλό κρασί. ~5€ το ποτήρι.
DSC00204.JPG


Zakladna έχει φαγητό αλλά εμείς ήπιαμε κλασικές τσέχικες μπύρες και πήραμε τσιμπολόγια. Μαζεύει πολλούς ντόπιους! Μας άρεσε, αν σκεφτείς οτι πίναμε μπύρα 2-2,5€!

Café Kamzík εναλλακτικό και πολύ γαμάτο, σαν τον ιδιοκτήτη του! Φθηνό.
DSC09573.JPG


Cafe Louvre ήπια πολύ ωραίο ιταλικό κρασί :lol: σε ένα πολύ καλά στημένο περιβάλλον. Μόνο τουρίστες είχε. Καλύτερο απο το New York Cafe στη Βουδαπέστη, που θέλουν και κράτηση τρομάρα τους. Σε αυτό μπαίνεις και όπου βρεις κάθεσαι. Πιο χύμα πολυτέλεια....! 1,5-2,5€ το ποτήρι κρασί.

Prague Beer Museum είναι πολύ ωραία μπυραρία!!! Ήπιαμε και ποικιλία πέρα απο τις υπόλοιπες που πήρε ο καθένας. Έχει και φαγητό, αλλά εμείς πήραμε τσιμπολόγια.
Η ποικιλία που πήραμε είναι η παρακάτω. Φαίνεται η ποσότητα και η τιμή της κάθε μίας.
DSC09606.JPG


Srdcovka Spalena Φάγαμε 4 άτομα με 73€ συνολικά και φάγαμε αρκετά καλά για τα δεδομένα της τσέχικης κουζίνας!!! Εδώ έφαγα και το περιβόητο κότσι, το οποίο είναι μερίδα για 4 άτομα του δικού μου βελινεκούς....τεράστιο ήταν.
DSC_8975.JPG


Τα υπόλοιπα δεν είναι άξια λόγου, γιατί αν τα αναφέρω απλά θα τα σιχτιρίζω.
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Έριξα μια ματιά και τις μέρες που θα πάω δεν έχει μπαλέτο. Ποιο φθηνά δεν είναι, αλλά δεν είναι και απαγορευτικό! Το θέμα είναι οτι γι αυτό το ταξίδι το budget είναι περιορισμένο και το μαζεύω απο παντού. Δύσκολα να θυσιάσω τις τσέχικες μπύρες, τουλάχιστον γι αυτή την επίσκεψη. Πάω για καλοπέραση!
Το Laterna Magika τι είναι, ξέρεις; Διαβάζω κάτι για παράσταση με πολυμέσα....


Και εγώ τουριστάκι είμαι :icecream:
Τελικά πήγες Μαύρο θέατρο;
Εγώ είχα ενθουσιαστεί με την παράσταση που είδα για πρώτη φορά το 2006 στην Πράγα. Το βρήκα πολύ διαφορετικό και πρωτότυπο!
Έκτοτε ξαναπήγα σε παράσταση Μαύρου Θεάτρου σε θέατρο της Θεσσαλονίκης αλλά δεν ήταν το ίδιο... Παρότι ήταν από το ίδιο διάσημο θέατρο της Πράγας.
Το "Laterna Magica" είχε έρθει στο Μέγαρο Θεσσαλονίκης πριν λίγα χρόνια και το είδαμε με την κόρη μου. Απευθύνεται σε παιδιά, εφήβους και κάτι αιώνια παιδιά σαν εμένα... 😇Ήταν πάρα πολύ εντυπωσιακό σαν θέαμα!!

Πάντως επειδή όλα είναι θέμα διάθεσης και αισθητικής να πω ότι και την παιδική παράσταση μαύρου θεάτρου που είδα στην κατασκήνωση που πήγαινε ο γιος μου, πριν από άπειρα χρόνια, την λάτρεψα κυριολεκτικά!
Βρίσκω μαγικό το παιχνίδι με το φως και τις σκιές, όσο αφελές και να φαίνεται... Εάν υπάρχει και συνοδεία καλής μουσικής το θέαμα απογειώνεται!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.113
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τελικά πήγες Μαύρο θέατρο;
Οχι δεν πήγα. Παρόλα αυτά εξακολουθώ να έχω τη περιέργεια για μια τέτοια παράσταση. Ελπίζω στο μέλλον να μου δοθεί ευκαιρία να δω μια καλή παράσταση αυτού του είδους!
Εγώ είχα ενθουσιαστεί με την παράσταση που είδα για πρώτη φορά το 2006 στην Πράγα. Το βρήκα πολύ διαφορετικό και πρωτότυπο!
Έκτοτε ξαναπήγα σε παράσταση Μαύρου Θεάτρου σε θέατρο της Θεσσαλονίκης αλλά δεν ήταν το ίδιο... Παρότι ήταν από το ίδιο διάσημο θέατρο της Πράγας.
Το "Laterna Magica" είχε έρθει στο Μέγαρο Θεσσαλονίκης πριν λίγα χρόνια και το είδαμε με την κόρη μου. Απευθύνεται σε παιδιά, εφήβους και κάτι αιώνια παιδιά σαν εμένα... 😇Ήταν πάρα πολύ εντυπωσιακό σαν θέαμα!!

Πάντως επειδή όλα είναι θέμα διάθεσης και αισθητικής να πω ότι και την παιδική παράσταση μαύρου θεάτρου που είδα στην κατασκήνωση που πήγαινε ο γιος μου, πριν από άπειρα χρόνια, την λάτρεψα κυριολεκτικά!
Βρίσκω μαγικό το παιχνίδι με το φως και τις σκιές, όσο αφελές και να φαίνεται... Εάν υπάρχει και συνοδεία καλής μουσικής το θέαμα απογειώνεται!
Χαίρομαι πολύ για αυτή τη οπτική που μου παραθέτεις και ακόμα πιο πολύ με τον ενθουσιασμό που σε διακατέχει! Εύχομαι να μη τον χάσεις ποτέ και το αιώνιο παιδί να σου δίνει χαρά και συγκινήσεις που δύσκολα βιώνουμε όταν μεγαλώνουμε.... 😘
 
Μηνύματα
410
Likes
1.351
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα,
για το Μαύρο Θέατρο από οτι καταλαβα αξιζει για την εμπειρια και σαν θεαμα.Απο οτι ειδα δεν ειναι ενα ,εχετε κανα καλο που πηγατε προσφατα να μου προτεινετε που να ειχε καλη παρασταση?Τιμες πανω κατω ανα ατομο ποσο ειναι?

Επισης σοβαρη ερωτηση η κοπελα μου εχει ενα θεμα με τα εντονα φωτα που αναβοσβηνουν πχ. αποφευγει τα κλαμπ λογω φωτορυθμικων,οι λαμπες που εχουν χαλασει και αναβοσβηνουν παει και τις κλεινει ή κοιταει αλλου. Δεν ειναι επιλιπτικη ,απλα κατα καιρους σε κλαμπ και σε τετοιους χωρους λιποθυμαγε και με αγωγη εχει πλεον ξεπεραστει ,αλλα παρολα αυτα παλι υπαρχει μια μικρη ακομη πιθανοτητα να ενοχληθει αν οχι να λιποθυμησει.
Το Μαυρο Θεατρο εχει πολλα εφε,αναβοσβηματα ,φωτα που μπορει να ζαλισουν?Οσοι εχετε παει αν μπορειτε να μου πειτε,αλλιως να το αποφυγουμε καλυτερα.Με το απλο κλασσικο θεατρο δεν εχει κανενα θεμα και παμε και συνεχεια .
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Καλησπέρα,
για το Μαύρο Θέατρο από οτι καταλαβα αξιζει για την εμπειρια και σαν θεαμα.Απο οτι ειδα δεν ειναι ενα ,εχετε κανα καλο που πηγατε προσφατα να μου προτεινετε που να ειχε καλη παρασταση?Τιμες πανω κατω ανα ατομο ποσο ειναι?

Επισης σοβαρη ερωτηση η κοπελα μου εχει ενα θεμα με τα εντονα φωτα που αναβοσβηνουν πχ. αποφευγει τα κλαμπ λογω φωτορυθμικων,οι λαμπες που εχουν χαλασει και αναβοσβηνουν παει και τις κλεινει ή κοιταει αλλου. Δεν ειναι επιλιπτικη ,απλα κατα καιρους σε κλαμπ και σε τετοιους χωρους λιποθυμαγε και με αγωγη εχει πλεον ξεπεραστει ,αλλα παρολα αυτα παλι υπαρχει μια μικρη ακομη πιθανοτητα να ενοχληθει αν οχι να λιποθυμησει.
Το Μαυρο Θεατρο εχει πολλα εφε,αναβοσβηματα ,φωτα που μπορει να ζαλισουν?Οσοι εχετε παει αν μπορειτε να μου πειτε,αλλιως να το αποφυγουμε καλυτερα.Με το απλο κλασσικο θεατρο δεν εχει κανενα θεμα και παμε και συνεχεια .
Αστο καλυτερα. Δεν αξιζει το ρισκο. Εχει σκοταδι για να κρυβονται οι ηθοποιοι και φωσφοριζοντα αντικειμενα και φωτα που αναβοσβηνουν. Εγω το βρισκω παιδικο ως θεαμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom