Περού ΠΕΡΟΥ (Ειρηνικός Ωκεανός - Άνδεις - Αμαζόνιος) ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ

griego

Member
Μηνύματα
15
Likes
34

Καλησπέρα!
3 μήνες πέρασαν μετά την επιστροφή μου από το Περού και έχω να πω ότι ήταν ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ.

Θα έπρεπε να γράψω κατεβατά ολόκληρα για να περιγράψω ότι είδα και συνάντησα εκεί.

Το Περού είναι μια χώρα με χίλια πρόσωπα. Πως είναι δυνατόν η ίδια ακριβώς χώρα να χωράει μαζί το μεγαλειώδη Ειρηνικό ωκεανό, μια πρωτεύουσα από τη μια μοντέρνα μεγαλούπολη κι' από την άλλη με παραδοσιακές λατινοαμερικάνικες συνοικίες, αλλά και τις γνωστές λατινοαμερικάνικες φτωχογειτονιές, παραλίες τεράστιες, αμμουδιές γιγαντιαίες, πανύψηλα βουνά, χιόνια, λίμνες, παγετώνες που δε λιώνουν ποτέ, καταπράσινες πεδιάδες που χάνονται στον ορίζοντα, μνημεία αρχαίων πολιτισμών που εντυπωσιάζουν με τη σοφία τους ακόμα και έναν Έλληνα, ερήμους και φυσικά την υπέροχη Αμαζονία με το μοναδικό επιβλητικό Αμαζόνιο και τη ζούγκλα που η φαντασία είναι πολύ λίγη μπροστά στην πραγματική ομορφιά της. Πως είναι δυνατόν ταξιδεύοντας στην ίδια χώρα να χρειάζεσαι και καλοκαιρινά ρούχα (Λίμα, Αμαζονία), αλλά και χειμωνιάτικα (Κούσκο). Όσο για το λαό; Υπερήφανοι άνθρωποι, διακριτικοί, ζεστοί και φιλόξενοι.

Υπάρχουν τόσα πολλά να πω...

Θα επανέλθω με λεπτομέρειες.

Το καλύτερο μέρος που είδα, εκεί που σίγουρα έμεινε ένα κομμάτι της καρδιάς μου είναι ο Περουβιανός Αμαζόνιος!

 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
733
Επόμενο Ταξίδι
??????
Περιμένω με ανυπομονησίατην ιστορία σου και τις εντυπώσεις σου μιας και πρόκειται για το ταξίδι όνειρο για μένα, που θα πάει θα το καταφέρω κάποια στιγμή και εγώ.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Τελεια, συνεχεισε με λεπτομερεις για το αγαπημενο μου Περου.

Περιμενουμε....μην μας ξεχασεις
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη
μην μας καθυστερεις ομως πολυ γιατι στα αμεσα σχεδια μας τον εχουμε τον αμαζονιο!περιμενουμε λεπτομεριες!
 

griego

Member
Μηνύματα
15
Likes
34
μην μας καθυστερεις ομως πολυ γιατι στα αμεσα σχεδια μας τον εχουμε τον αμαζονιο!περιμενουμε λεπτομεριες!
Ο Αμαζόνιος είναι τόσο όμορφος και επιβλητικός... δε θα ξεχάσω ποτέ τη στιγμή που κοίταξα από το παράθυρο του αεροπλάνου που διέσχιζε τη Βραζιλία με προορισμό τη Λίμα και αντίκρυσα το μεγάλο ποτάμι να απλώνεται τόσο επιβλητικό, σαν ένα τεράστιο φίδι, με πολλές διακλαδώσεις σαν ρίζες ενός παλιού δέντρου... συγκίνηση απίστευτη...
Και όταν πέρασα 4 μέρες δίπλα στο ποτάμι πάνω σε καλύβα... εκεί να δεις ομορφιά!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη
μην με ξεσηκωνεις βραδιατικα......
ανηπομονω να διαβασω την ιστορια σου και να επανελθω με τις ερωτησεις μου μιας και πιστευω οτι αφου τα εχεις προσφατα θα μας κατατοπισεις.
 

griego

Member
Μηνύματα
15
Likes
34
Αθήνα - Άμστερνταμ - Λίμα

Το ταξίδι μου ξεκινά στα μέσα του Γενάρη.
{Πριν ξεκινήσει κανείς για ένα τέτοιο ταξίδι,ειδικά όταν σκοπεύει να πάει και Αμαζονία, καλό είναι να έχει κάνει τα απαραίτητα εμβόλια τουλάχιστον 10 μέρες πριν από την άφιξη στον προορισμό του, για τυπικούς λόγους και να έχει το ειδικό κίτρινο φυλαδιάκι – πιστοποιητικό του WHO. Ο εμβολιασμός είναι δωρεάν στις αρμόδιες υπηρεσίες υγείας των νομαρχιών για ταξιδιώτες. Το εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό ήταν απαραίτητο. Επίσης έκανα και για Τύφο (Τυφοειδής πυρετός), αλλά προμηθεύτηκα και καποια ειδικά χαπάκια που προστατευουν από την ελονοσία μιας και θα πήγαινα και στη ζούγκλα. Φυσικά πήρα μαζί μου και αρκετά φάρμακα, όπως ενέσεις αδρεναλίνης για αλεργίες κλπ καθώς είχα κάποια ελαφρά αλεργικά επεισόδια στο παρελθόν. Τα πλέον απαραίτητα φάρμακα πάντως είναι αυτά για τις στομαχικές και εντερικές διαταραχές, ειδικά τις πρώτες μέρες που ο οργανισμός προσπαθεί να προσαρμοστεί στις καινούριες διατροφικές συνήθειες. Αυτό δε σημαίνει ότι το φαγητό δεν είναι καλό ή καθαρό – κάθε άλλο! Απλά ο οργανισμός δεν είανι συνηθισμένος και χρειάζεται κάποιο χρόνο να προσαρμοστεί. Μη φύγει κανείς χωρίς τουλάχιστον 2 πακέτα Imodium…}
Πτήση Αθήνα – Άμστερνταμ – Λίμα (KLM)
Προτίμησα KLM γιατί φοβόμουν πολύ τα αεροπλάνα και η KLM έχει καλό όνομα. Κι' ακόμα τα φοβάμαι δηλαδή. Όμως υπάρχουν και άλλες καλές εταιρίες. Θα αναφερθώ αργότερα στη LAN με τα ολοκαίνουρια αεροπλάνα, την οποία πολύ πιθανό να προτιμήσω όταν ξαναπεράσω τον Ατλαντικό!
2,5 ώρες πτήσης ως το μουντό, παγωμένο και μελαγχολικό Άμστερνταμ. Και μετά επιβίβαση στο Boeing 777 για Λίμα. Ήμουν ο μοναδικός Έλληνας στο αεροπλάνο!
H πρώτη μου υπερατλαντική πτήση ήταν καλή, φαγητό πάρα πολύ στο αεροπλάνο (!), αλλά οι 13 ώρες ώσπου να φτάσουμε στη Λίμα μου φάνηκαν ατελείωτες! Δε θα ξεχάσω ποτέ το δέος που ένιωσα όταν είδα τον Ατλαντικό ωκεανό να απλώνεται κάτω, σαν άβυσσος!

Πτήση Άμστερνταμ - Λίμα - Η φωτογραφική Gallery του TravelStories

Μετά από περίπου 7-8 ώρες πτήσης είδα τις ακτές της Αμερικανικής ηπείρου μπροστά μου, - το Παραμαρίμπο! Πραγματικά ανακουφίστηκα που είδα στεριά!
Σε λίγη ώρα διασχίζαμε τη Βραζιλία. Αχανής χώρα! 3,5 ώρες τουλάχιστον απο πάνω της.
Και φυσικά ο Αμαζόνιος... Επιβλητικός, σαν ένα μεγάλο φίδι, με πολυάριθμους παραποταμους σαν ρίζες δέντρου. Συγκίνηση και ανατριχίλα! Απίστευτο συναίσθημα.

http://www.travelstories.gr/photo/showphoto.php?photo=18934

Περάσαμε τα Περουβιανοβραζιλιάνικα σύνορα με κατεύθυνση νοτιοδυτικά, τις ακτές του Ειρηνικού. Περίμενα να δω τις εντυπωσιακές Άνδεις, όμως η νέφωση ήταν τόσο πυκνή που δεν φάνηκε τίποτα. Και το αεροπλάνο άρχισε να κατεβαίνει και να κατεβαίνει, ώσπου ξαφνικά, μέσα απ’ τα σύνεφα βλέπω τον Ειρηνικό Ωκεανό και πολλά πλοία ανοιχτά του Callao. Έίμασταν στη Λίμα! Το αεροπλάνο πρωσγειώνεται στο Chavez International της Λίμα. Μόλις βγαίνω στη φυσούνα, νιώθω τη βαριά υγρη ατμόσφαιρα της Λίμα.Ζέστη και υγρασία – τίποτα από ότι ξέρουμε εδώ. Φορώντας μάλινη μπλούζα ερχόμενος από την κρύα Αθήνα και το παγωμένο Άμστερνταμ ήθελα γρήγορα να αλλάξω.
Στο αεροδρόμιο χρειάζεται προσοχή στο taxi που θα επιλέξεις... από ότι μου είπαν. Καλό είναι να προτιμήσεις taxi εταιρίας, με κυριλέ ταξιτζή.
Είναι γνωστά όσα λέγονταν παλιότερα για τη Λίμα και την εγκληματικότητα στις χώρες της Λατινικής Αμερικής, τις απαγωγές κλπ, ΟΜΩΣ θελω να τονίσω ότι τις 40 μέρες που έμεινα εκεί δεν υπήρξε ΟΥΤΕ μια στιγμή που να ένιωσα την οποιαδήποτε απειλή! Τόση αστυνόμευση που έιδα στη Λίμα, σε κάθε γειτονιά, σε κάθε πλατεία που έπαιζαν μικρά παιδιά ΟΥΤΕ κατα διάνοια δεν έχω δει στην Αθήνα! Υπάρχουν πράγματα και καταστάσεις που είδα στο Περού, σε μία χώρα «αναπτυσσόμενη» όπως την κατατάσσουν διεθνώς, που με έκαναν να ντραπώ για τη δική μας χώρα και τις λανθασμένες νοοτροπίες, ελλείψεις, καταστάσεις και συμπεριφορές... Μήπως τελικάη Ελλάδα δεν είναι τόσο super όσο νομίζουμε;...
Στο Περού δεν υπάρχουντα ξίμετρα. Την τιμή τη διαπραγματεύεσαι από πριν. Και καλό είναι να «κόβεις φάτσα» πριν μπεις στο taxi…
Στη διαδρομή το taxi να τρέχει σαν παλαβό! Πολλή κίνηση, πήξιμο και όλοι τρέχουν σαν τρελοί! Εκεί όταν αλλάζουν λωρίδα δεν ανάβουν φλας! O KOK μάλλον δεν ισχύει εκεί. Οι δρόμοι θέλουν προσοχή.
Πρώτη βραδιά στη Λίμα. Μια βραδιά γλυκιά και ζεστή. Η υγρασία σε συνδιασμό με τη ζέστη, ειδικά όταν 24 ώρες πριν ήσουν στην χειμωνιάτικη Αθήνα, σου δίνει μια αίσθηση δυσφορίας μέχρι να τη συνηθισεις. Πόσο μου λείπει όμως τώρα...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Μ`αρεσει πολυ ο προορισμος που πηγες!!
Χαλαλι οι πολλες ωρες στο αεροπλανο.
40 μερες ειναι ικανοποιητικες για Περου?
Σε ακολουθω κατα ποδας...μεσα απο την ιστορια σου.:lol:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.787
Ο Αμαζόνιος είναι τόσο όμορφος και επιβλητικός... δε θα ξεχάσω ποτέ τη στιγμή που κοίταξα από το παράθυρο του αεροπλάνου που διέσχιζε τη Βραζιλία με προορισμό τη Λίμα και αντίκρυσα το μεγάλο ποτάμι να απλώνεται τόσο επιβλητικό, σαν ένα τεράστιο φίδι, με πολλές διακλαδώσεις σαν ρίζες ενός παλιού δέντρου... συγκίνηση απίστευτη...
Και όταν πέρασα 4 μέρες δίπλα στο ποτάμι πάνω σε καλύβα... εκεί να δεις ομορφιά!

Ααχχ!! Αυτά είναι! Για λέγε! Για λέγε!
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Θέλουμε συνέχειαααα!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ωραίο δυναμικό ξεκίνημα!!Μ αρέσει η αφήγηση σου,περιμένω κι εγώ τη συνέχεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom