Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συγνωμη αλλα δεν το βρισκω.Μπορει καποιος να μου πει αναλυτικα ποιες επιλογες εχω να παω στις 9 Ιουλιου κατα της 6 παρα το απογευμα απο Malpanesa 2 στο κεντρο του Μιλανου και το αντιστροφο κατα της 1-2 το βραδυ;
Transfer Milan to Malpensa - MALPENSA EXPRESS
γιατί δεν ανέφερες το τραίνο? μήπως το έχεις πάρει να μας πεις εμπειρίες? λέω να πάρω αυτό σύντομα..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Transfer Milan to Malpensa - MALPENSA EXPRESS

γιατί δεν ανέφερες το τραίνο? μήπως το έχεις πάρει να μας πεις εμπειρίες? λέω να πάρω αυτό σύντομα..
Το τρένο δε σταματάει στο Terminal 2.... Για να το πάρεις, πρέπει πρώτα να πας στο Terminal 1 (και δεν είναι καθόλου κοντά...).

Έχω χρησιμοποιήσει και τα 2 (όπως είμαι σίγουρος και άλλοι), και νομίζω ότι το Μιλάνο είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Η διαδρομή του τρένου για το Centrale είναι τόσο αργή και βασανιστική, που το λεωφορείο είναι καλύτερη επιλογή...

(Το άλλο τρένο για Cadorna είναι καλύτερη λύση, αν είσαι στο Τ1 και κατευθύνεσαι προς το κέντρο ή άλλους σταθμούς του Μετρό).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Το τρένο δε σταματάει στο Terminal 2.... Για να το πάρεις, πρέπει πρώτα να πας στο Terminal 1 (και δεν είναι καθόλου κοντά...).
2.Η διαδρομή του τρένου για το Centrale είναι τόσο αργή και βασανιστική, που το λεωφορείο είναι καλύτερη επιλογή...
3.Το άλλο τρένο για Cadorna
1.ε καλά αυτό το έχω κάνει, σιγά την απόσταση..
2. ρώτησα γιατί δίνει για centrale <1 ώρα που είπε ότι κανει το λεωφορείο και 29' για Cadorna!.29' κ μετρό not bad συγκρινόμενο με τη 1 ώρα του λεωφορείου που έχει στρίμωγμα και κινηση...
3.το δε τραίνο ένα ειναι και λέγεται malpensa express άσχετα από το πού πάει.

Malpensa Express connects the center of Milan and Malpensa intercontinental hub (Terminal 1, underground floor) with 131 daily departures from 4:28 to 0:28: 51 and from 80 Central and Milan and from Milan Cadorna (46 direct trips in 29 minutes).

http://www.malpensaexpress.it/en/il_servizio/servizio.php
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
1.ε καλά αυτό το έχω κάνει, σιγά την απόσταση..
Είσαι σίγουρος? 4.0Km (49 minutes) μου το βγάζει το google maps... (για περπάτημα. Με αυτοκίνητο είναι παραπάνω απόσταση...)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είσαι σίγουρος? 4.0Km (49 minutes) μου το βγάζει το google maps... (για περπάτημα. Με αυτοκίνητο είναι παραπάνω απόσταση...)
ε ναι, καναμε δεν καναμε 5'. με το μινι μπας που φευγει συνεχως.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
845
Likes
761

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
piccolo_mondo said:
Δεν εχω παρει ποτε τραινο απο Τ2 για τους λογους που αναφερει ο taver..

that sounds interesting!! Ποτε με το καλο?
Θα το δοκιμασω..τα εχουμε ξαναπει..οταν θα καει το Hollywood απο το παρτυ γενεθλιων γνωστιυ μελους...
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πολύ καλημέρα σε όλους σας. Έτσι για να ξεφύγουμε λίγο από την ...αγωνία για την αυριανή ημέρα, μήπως θα μπορούσε να μου πει κανείς εάν υπάρχουν συγκεκριμένες περίοδοι που γίνονται εκθέσεις στο Μιλάνο και συνεπώς καλύτερα να αποφευχθεί ένα ταξίδι προς τα κει; Ενδιαφέρομαι για Νοέμβριο και Δεκέμβριο. Ευχαριστώ!!!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Οι εκθέσεις, είναι ανθίζουσα παραγωγική δραστηριότητα στο Μιλάνο.
Και μάλιστα δεν ντρέπονται...δουλεύουν Κυριακές και αργίες, καταργούν τα ωράρια και τα δικαιώματα των εργαζομένων...και πολλά ακόμη κακά πράματα.
Γεμίζουν τα ξενοδοχεία τους και μάλιστα στις διπλές τιμές, απ' ότι συνήθως.
Γεμίζουν τα εστιατόρια. Τα εμπορικά καταστήματα, άκουσον άκουσον, δουλεύουν μέχρι Σάββατο βράδυ. Βρίσκουν, ευκαιριακή, δουλειά χιλιάδες νέοι στην Έκθεση (όταν λέμε "ευκαιριακή", μπορεί να εννοούμε και κάθε σχεδόν ΠεμπτοΠαρασκευοΣαββατοΚύριακοΔεύτερο). Τα ταξί δεν προλαβαίνουν....
Απαπαπαπαπα....αίσχος.
Χρειάζονται μαθήματα από δικούς μας αυτοί οι Μιλανέζοι. Τι τις θέλουν τέτοιες πολυτέλειες... Κι αυτοί δεν τη γλυτώνουν τη κρίση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom