Πάμε Βερολίνο!!!

ankouts

Member
Μηνύματα
59
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα παιδιά,
καταρχήν ευχαριστώ που δέχεστε το θέμα μου στο group σας.
Ετοιμαζόμαστε 2 ζευγάρια να πάμε ταξίδι στο Βερολίνο, για 6 νύχτες τέλος Φεβρουαρίου. Θα πάμε μάλλον με Aegean, τα εισιτήρια θα τα κλείσω αύριο, εκτός απροόπτου.

Update: Έκλεισα τα εισιτήρια, 21-27 Φεβρουαρίου, 232? το ζευγάρι (πάρε κι εσύ κόσμε)!

Με τα μέχρι στιγμής στοιχεία που έχω μαζέψει, σκέφτομαι να μείνουμε στο AGON am Alexanderplatz αφού είναι δοκιμασμένο, εκτός κι αν βρούμε κάποιο άλλο αξιόλογο στα ίδια χρήματα, κάτι σαν σπίτι με 2 δωμάτια κλπ. Εδώ έχω μια ερώτηση, γιατί μετά τις 10 Μαρτίου όλα είναι διπλή τιμή? Είναι κάτι special εκείνη την περίοδο στο Βερολίνο?

Update: Βλέπω και το Hotel Ibis Berlin Mitte, με 60? την μέρα είναι πολύ δελεαστικό.

Σκέφτομαι, χωρίς να είναι must, να μείνουμε και 1,2 μέρες στη Δρέσδη, για την οποία δεν έχω καμία πληροφορία, ούτε ξενοδοχεία. Θα ήθελα να μου πείτε ως γνώστες της Γερμανίας, αν είναι εφικτή αυτή η εκδρομή στην Δρέσδη, αν την προτείνετε ως πόλη για εκδρομή 2ήμερη, αν έχετε υπόψιν σας κάποια ξενοδοχεία κλπ.

Έχουμε πολύ καιρό μπροστά μας οπότε δεν αγχωνόμαστε για τα ξενοδοχεία.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! :p
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Η Δρεσδη "βγαινει" ανετα και με μονοημερη εκδρομη δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι για διαμονη. Ετσι σου μενει περισσοτερος χρονος για Βερολινο οπου υπαρχουν πολλα να δεις. Οσο για τις τιμες των ξενοδοχειων αυτο που ξερω γενικα ειναι οτι παιρνουν την ανηφορα σε περιοδους εκθεσεων (σε ολη την Ευρωπη).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Η Δρεσδη "βγαινει" ανετα και με μονοημερη εκδρομη δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι για διαμονη. Ετσι σου μενει περισσοτερος χρονος για Βερολινο οπου υπαρχουν πολλα να δεις. Οσο για τις τιμες των ξενοδοχειων αυτο που ξερω γενικα ειναι οτι παιρνουν την ανηφορα σε περιοδους εκθεσεων (σε ολη την Ευρωπη).
Νομίζω ότι μια μέρα (=μια ημερήσια εκδρομή) στη Δρέσδη δεν επαρκεί, θέλει παραπάνω χρόνο, ιδιαίτερα αν θέλει κανείς να δει και μουσεία. Μιλάω εκ πείρας :)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Με 6 νυχτες συνολικη διαμονη? Εγω στο μοναδικο μου ταξιδι στο βερολινο με 5 διανυκτερευσεις - μονοημερο Δρεσδη αφησα αρκετα σημαντικα πραγματα που δεν προλαβα να δω παρολο που ημουν απο το πρωι ως το βραδυ στους δρομους και δεν επιδοθηκα σε shopping.
 

ankouts

Member
Μηνύματα
59
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Έχουμε κάποια tips για Βερολίνο? Έτσι κάτι όχι τόσο γνωστό, κάτι που δύσκολα θα το βρούμε σε οδηγούς? Ίσως κάποιο show, κάποια υπέροχα σημεία της πόλης, κάποια μαγαζιά, κάποια φαγητά κλπ.

Έχει κάποιος κάνει day trip plan για 6 μέρες? Πάντα μου αρέσει να διαβάζω!
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Ριξε μια ματια και στο best western hotel am spittelmarkt berlin. Πολυ βολικο και με το μετρο εισαι σε 2 στασεις στην Αlexander platz
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Εγω το 6ημερο το περασα ως εξης
1η μερα μεταβαση-τακτοποιηση στο ξενοδοχειο, γνωριμια με την περιοχη που μεναμε, Ku' damm, κοινοβουλιο (κανα 2ωρο αναμονη στην ουρα αλλα αξιζε), επιστροφη, μπυρες.
2η μερα μονοημερη στη Δρεσδη, επιστροφη, μπυρες.
3η μερα Μιττε, πυργος τηλεορασης (αλλη τρελλη ουρα), κοκκινο δημαρχειο & γυρω περιοχη, μουσειο Περγαμου, Potzdamer Platz, μπυρες.
4η μερα Charlottenbourg, Mitte παλι για οτι δεν προλαβαμε την προηγουμενη, Nikolaiviertel, μπυρες.
5η μερα Kreuzberg, east side gallery, Karl Marx allee, τρεχαλητο για φωτογραφιες απο πολλα μερη που ξαναπερασαμε γιατι εβγαλε εναν τρομερο ηλιο, επιστροφη, παραμονη πρωτοχρονιας στην πυλη του Βραδεμβουργου - φανταστικα- σαμπανια, μπυρες.
6η μερα επιστροφη στην Αθηνα, τακτοποιηση στο σπιτι, τσιπουρακι.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
2η μερα μονοημερη στη Δρεσδη, επιστροφη, μπυρες
socratis,μηπως θυμασαι ποση ώρα ειναι η δρέσδη απο βερολίνο και πως πήγατε?

παραμονη πρωτοχρονιας στην πυλη του Βραδεμβουργου - φανταστικα- σαμπανια, μπυρες.

τι ακριβώς γινεται το βράδυ της πρωτοχρονιάς?
και αν ειχατε κλεισει καπου για ρεβεγιόν...
θα ειμαι εκει πρωτοχρονια και ψαχνω να δω τι θα οργανώσω...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
ποση ώρα ειναι η δρέσδη απο βερολίνο και πως πήγατε?
Είτε με τρένο (IC/EC, δεν έχει ICE) είτε με αυτοκίνητο, είναι περίπου 2 ώρες.
Τρένα είτε από το Berlin Hauptbahnhoff είτε από το Sudkreuz, και φτάνουν στη Δρέσδη είτε στο σταθμό Neustadt είτε στο Hauptbahnhoff (κεντρικός σταθμός).
 

ankouts

Member
Μηνύματα
59
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τέλειες οι πληροφορίες!!!
Για να ενημερώσω και το θέμα, έκλεισα δωμάτια τελικά στο Βest Western hotel am spittelmarkt berlin. Νομίζω ότι τα 60? την βραδιά, είναι λίγα για αυτο το hotel κι έτσι είπα να το εκμεταλλευτώ.
Συνεχίζω με την συλλογή πληροφοριών!
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Τέλειες οι πληροφορίες!!!
Για να ενημερώσω και το θέμα, έκλεισα δωμάτια τελικά στο Βest Western hotel am spittelmarkt berlin. Νομίζω ότι τα 60? την βραδιά, είναι λίγα για αυτο το hotel κι έτσι είπα να το εκμεταλλευτώ.
Συνεχίζω με την συλλογή πληροφοριών!
Ειναι τελεια επιλογη,καινουργιο, καθαρο αλλα προσεχε ομως γιατι το πρωινο ειναι πολυ ακριβο και στο Βερολινο εχει απειρους τελειους φουρνους, ακομα και απο τον απεναντι ακριβως θα εχεις πολλες επιλογες. Επισης απεναντι απο το ξενοδοχειο σου θα βρεις ενα ισπανικο εστιατοριο με υπεροχη σαγκρια, δοκιμασε το
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom