Πάμε Μαδαγασκάρη για δουλειά;;;

tony_gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
21
Λοιπόν, όλα ξεκίνησαν παίρνοντας μια δύσκολη απόφαση, δηλαδή να εργαστώ στο εξωτερικό. Και όντας μηχανικός δικτύων & τηλεπικοινωνιών, διάλεξα το καταλληλότερο μέρος για αξιοπιστία στις συνδέσεις του ίντερνετ τρομάρα μου... :roll:
Για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους, η εταιρία που εργάζομαι αποφάσιζε για το μέρος, αλλά δεν ήμουν καθόλου δυσαρεστημένος όταν τελικά οριστικοποιήθηκε ο προορισμός. Ειδικά αν σκεφτεί κανείς ποιά ήταν τα άλλα ενδεχόμενα (Κατάρ ή Καζακστάν). :shock: :shock:
Η διαδρομή για τη Μαδαγασκάρη έκανε πρώτα μια μικρή στάση για ένα βράδυ στο Παρίσι. Έπειτα, ακολουθεί μια 10ωρη απευθείας πτήση για το Ανταναναρίβο. Η αλήθεια είναι οτι αρχικά, ακόμα και στην Τάνα που είναι η πρωτεύουσα, ένα δυνατό πολιτισμικό σοκ το παθαίνεις βλέποντας τόσο διαφορετικούς ανθρώπους, ρυθμούς ζωής, αλλά και τόση εξαθλίωση. Απο τα ποδηλατο-ταξί (pousse pousse), μέχρι τα σπίτια-τρώγλες και τις συνθήκες υπο τις οποίες η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων τα βγάζει πέρα (το 80% του συνολικού πληθυσμού ζει με λιγότερο απο 2 δολλάρια την ημέρα) είναι ιδέες και εικόνες που σου παίρνει αρκετό καιρό μέχρι να τις συνηθίσεις. Αρχίζεις να κοιτάς με άλλο μάτι το "Ελλαδιστάν" και κάποια πράγματα που μέχρι πρότινος θεωρούσες δεδομένα...
Τελοσπάντων, δε θέλω να σας κουράσω πολύ, γι' αυτό και προτιμώ γενικά να απαντώ σε όποιες ερωτήσεις και να έχετε. Όχι πως οι περιγραφές θα σταματήσουν εδώ, αλλά θα ένιωθα καλύτερα ξέροντας οτι δε βαρεθήκατε να διαβάζετε ότι μου κατέβει. :D :bleh:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καλη αρχη!!!

Καλημερα!!!

Και ωραιο ξεκινημα και ασε τις ντροπες κτλ και ξεκινα να μας γραφεις οτι σου κατεβαινει!!

Δεν εχω παει ποτε στη Μαδαγασκαρη,και εισαι τοσο μακρυα...

Αληθεια,πως ειναι ο καιρος εκει; Εχεις συνηθισει στο κλιμα; Στο φαγητο;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
.. το να διαμορφωσεις αποψη για τη ζωη, για τις αξιες της ειναι η μεγαλυτερη αμοιβη εργασιας...
θα χαρουμε να διαβασουμε τις ιστοριες και τις εμπειριες απο τη ζωη σου εκει..
σαν χωρα ειναι ομορφη με μονο εκνευριστικο το γεγονος της αποτεφρωσης των δασων που με εστελνε στα πιο διαολικα μονοπατια σκεψης οσες μερες ημουν εκει το 2005...:shock:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.673
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Καλή αρχή και καλώς όρισες! Φυσικά και θέλουμε να μας γράφεις για τη ζωή σου εκεί στα μακριά. Ό,τι σου κάνει εντύπωση και ό,τι θεωρείς εσύ άξιο λόγου είναι καλοδεχούμενο για μας. Να είσαι σίγουρος ότι είμαστε πολλοί που θα περιμένουμε τις ανταποκρίσεις σου!
Ξεκίνα εσύ γιατί αν αρχίσουμε τις ερωτήσεις εδώ μέσα δεν θα μας προλαβαίνεις! :)
 

tony_gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
21
Καλη αρχη!!!

Καλημερα!!!

Και ωραιο ξεκινημα και ασε τις ντροπες κτλ και ξεκινα να μας γραφεις οτι σου κατεβαινει!!

Δεν εχω παει ποτε στη Μαδαγασκαρη,και εισαι τοσο μακρυα...

Αληθεια,πως ειναι ο καιρος εκει; Εχεις συνηθισει στο κλιμα; Στο φαγητο;
Τις τελευταίες βδομάδες ο καιρός έχει αρχίσει να καλυτερεύει, γενικά. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν έχουμε τα περιστασιακά ξεσπάσματα που μέχρι πριν κανά μήνα ήταν καθημερινή κατάσταση. Στην ενδοχώρα, ταξιδεύοντας για Τάνα, τα πράγματα είναι πάντα πιο ευμετάβλητα όμως. Είναι απίστευτο γενικά το πόσο γρήγορα μπορεί να αλλάξει ο καιρός εδώ κάτω. Ευτυχώς και η περίοδος των κυκλώνων πέρασε, χωρίς πολλές ζημιές. Μπήκαμε πλέον επίσημα στη χειμερινή περίοδο, που ο καιρός ανοίγει και οι θερμοκρασίες "πέφτουν" λίγο. Ένα πράγμα θα σου πω, τόση βροχή που έχω φάει εδω κάτω, δεν την έφαγα ποτέ μου στην Ελλάδα... Αφού το πάσχα που είχα έρθει για διακοπές, όταν έβρεχε εμένα μου φαινόταν για ψιχάλες. Όλοι τρέχανε να πάρουν ομπρέλες και εγώ στην κοσμάρα μου! :haha::haha:

Τώρα για το φαγητό τι να πω... Για να είμαι ειλικρινής τρώμε σε εστιατόριο με μάγειρα της εταιρίας συνήθως. Αλλά και η τοπική κουζίνα που έχω δοκιμάσει δεν έχει την ιδιαιτερότητα που θα βρείς σε άλλους προορισμούς. Υπάρχουν εξαιρέσεις όπως το zebu (βοδινό), και πιάτα με θαλασσινά και αστακό. Ουσιαστικά όμως η θέα του μέρους που βρίσκεσαι είναι που σε κάνει να καταλαβαίνεις οτι είσαι αλλού. Ούτε λόγος για "βρώμικο" φαγητό γιατί ειναι πραγματικά βρώμικο, χαχαχαχα! Η διάρροιες και οι γαστρεντερίτιδες θα σε τρέχουν! :D
Τα φρέσκα φρούτα, όπως μάνγκο, ανανάδες καθώς και το λίτσι (όψη αχινού με γεύση μούσμουλου γίνεται;;; Γίίίίνεται!) με εντυπωσίασαν και επίσης, για πρώτη φορά στη ζωή μου είδα το δέντρο που βγάζει τα αβοκάντο!!! :shock::shock::shock:
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Αχ τελειο το βρισκω! Μακαρι να με εστελνε και μενα η δουλεια μου καπου. Τυχερος εισαι απο καθε αποψη (και για το οτι δεν σου εκατσε το Καταρ ή το Καζακσταν!) . Καλως ορισες λοιπον! Περιμενουμε τις ανταποκρισεις σου!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Καλοστέριωτο το blog.
Ισχύει ότι η Τάνα είναι μελαγχολική πόλη?

 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
:D
Τα φρέσκα φρούτα, όπως μάνγκο, ανανάδες καθώς και το λίτσι (όψη αχινού με γεύση μούσμουλου γίνεται;;; Γίίίίνεται!) με εντυπωσίασαν και επίσης, για πρώτη φορά στη ζωή μου είδα το δέντρο που βγάζει τα αβοκάντο!!! :shock::shock::shock:
Δεν ηξερα οτι υπαρχουν φρουτα που εχουν την οψη μου!:haha::haha::haha: Αυτα ειναι κατι πρασινα, που τρως μονο το εσωτερικο τους?
 

tony_gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
21
.. το να διαμορφωσεις αποψη για τη ζωη, για τις αξιες της ειναι η μεγαλυτερη αμοιβη εργασιας...
θα χαρουμε να διαβασουμε τις ιστοριες και τις εμπειριες απο τη ζωη σου εκει..
σαν χωρα ειναι ομορφη με μονο εκνευριστικο το γεγονος της αποτεφρωσης των δασων που με εστελνε στα πιο διαολικα μονοπατια σκεψης οσες μερες ημουν εκει το 2005...:shock:
Ευχαριστώ πολύ lullu! :)
Η αλήθεια είναι οτι έχω δει πολλές εκτάσεις που τις καίνε για να φτιάξουν ορυζώνες ή άλλες καλλιέργειες, όχι όμως στο βαθμό που μπορεί να τα είδατε εσείς μιας και κινηθήκατε σε μεγαλύτερη περιοχή απο αυτήν που καλύπτω εγώ. Αυτό που έμαθα είναι οτι πολλές φορές τις φωτιές τις ξεκινάνε οι ίδιοι οι κάτοικοι και όχι η κυβέρνηση, με αποτέλεσμα να ξεφεύγουν πολλές φορές απο τον έλεγχό τους και να καταστρέφουν μεγαλύτερη περιοχή απο την αρχικά επιθυμητή. Ηλίθιο;;; :mad::mad::mad:
 

tony_gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
21
Καλοστέριωτο το blog.
Ισχύει ότι η Τάνα είναι μελαγχολική πόλη?

Δεν έχω περάσει παρά μερικές μέρες συνολικά στην πρωτεύουσα. Παρόλα αυτά έχω βγεί μερικές φορές βράδυ. Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι είναι μελαγχολική;
Επειδή όταν πηγαίνεις κάπου τόσο μακριά απο την οικογενειά σου, έχεις πολλούς λόγους να μελαγχολείς και δεν θέλω να μπερδέψω αντικειμενικά με συναισθηματικά κριτήρια για να σου πω την άποψή μου... ;)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Δεν έχω προσωπική άποψη για την Τάνα. Από βιβλία έχω διαβάσει ότι είναι μελαγχολική και λέγεται ότι σε αυτό επηρεάζει πολύ το υψόμετρο που είναι χτισμένη η πρωτεύουσα.
 

tony_gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
21
Δεν ηξερα οτι υπαρχουν φρουτα που εχουν την οψη μου!:haha::haha::haha: Αυτα ειναι κατι πρασινα, που τρως μονο το εσωτερικο τους?
Χαχαχα! Καλό! :haha::haha::haha:
Κοίτα, δε ξέρω για αλλού, αλλά τα λίτσι που έχουν εδώ είναι κάτι κόκκινα όπως και κάτι κινέζικα εισαγόμενα (αυτά ειδικά είναι που μοιάζουν με αχινούς)... Τα ξεφλουδίζεις και τρώς ένα ημιδιάφανο χυμώδες ψαχνό που έχει όψη ζελέ.
Στην συνημμένη φωτό είναι κάτι ντόπια στα δεξιά. Δεν βρήκα ακόμα φώτο με τα κινέζικα.
Πράσινα είναι τα αβοκάντο, ή ζ'αβούκα όπως τα λένε εδώ...
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom