Μπελίζ Πάμε Μπελίζ!!!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική

Η πρωτευουσα τηs επαρχιαs Quintana Roo , το Chetumal , βρισκεται στα συνορα με το Μπελιζ και ο δρομοs μεχρι εκει ειναι πολυ εντυπωσιακοs! Χιλιομετρα ζουγκλαs δεξια και αριστερα και καμια στροφη. 240 χιλιομετρα ευθειας με ελαχιστες κλισεις καπου στα μεσα της διαδρομης οπου βρισκεται το Φελιπε καριγιο πουερτο , το μοναδικο χωριο που διακοπτει τη μονοτονη διαδρομη.

Καποιες φορες μια αποτομη βροχη ξεκινουσε και σταματουσε σε 2-3 λεπτα το ιδιο αποτομα οπως αρχισε , ενω ο ηλιος εβγαινε ξανα και χιλιαδες πεταλουδες κιτρινες και πρασινες εστηναν χορο γυρω απο το αυτοκινητο. Εμοιαζαν τοσο πολυ με φυλλα απο τα δεντρα που εφιαχναν αψιδες πανω απο το δρομο , που επρεπε να κατεβουμε απο το αυτοκινητο για να δουμε οτι επροκειτο για πεταλουδες που εφιαχναν ενα απιθανο σκηνικο που μας ξεπροβοδιζε προς το ‘Δρόμο προς τη θαλασσα’ οπως ελεγαν οι μαγια στη γλωσσα τους το Μπελιζ..

Στα συνορα σταματησαμε στο κιοσκι στη Μεξικανικη πλευρα για ελεγχο διαβατηριων.
Μου ειχαν πει διαφορες δυσαρεστες ιστοριες για τα Μεξικανικα συνορα , κυριως Αμερικανοι που τους δυσκολευαν τη ζωη οι Μεξικανοι υπαλληλοι – οπως χρονια τωρα κανουν και αυτοι λεω εγω.
Ο παχουλος μουστακαλης Μεξικανος με κοιταξε βαριεστημενα που του χαλουσα τη siesta και πηρε τα διαβατηρια. Mε γουρλωμενα ματια με ρωτησε αν ειμαστε Ελληνες. Ξαφνικα πεταχτηκε απο την καρεκλα και αρχισε να φωναζει: Viva Andreas Papandreou! Δεν εχω ιδεα που γνωριζε τον αποθανοντα πρωθυπουργο , αλλα με εξυπηρετησε αμεσως με τεραστιο χαμογελο και εβαλε τις διπλες σφραγιδες για την επιστροφη μας για να μην πληρωσω ξανα.
Οταν περασαμε τα συνορα καταλαβα τι σημαινει ωρα Μπελιζ που μου ειχαν πει φιλοι απο ξενα site. Το σε λιγο σημαινει σε καμια ωρα , οποτε μετα απο καμια ωρα ξεμπερδεψαμε ενω ημασταν οι μοναδικοι που περνουσαμε τα συνορα.Μας ειπαν να μπουμε στο αμαξι με κλειστα παραθυρα και ψεκασαν με κατι το αυτοκινητο απʼεξω.Πληρωσα με μεξικανικα pesos και ο υπαλληλος που μου εδωσε ρεστα σε Μπελιζ $ , μου ειπε να μην ξεχασω να αλλαξω τα λεφτα μου στο ανταλλακτηριο διπλα. Φυσικα και το ξεχασα!

Αρκετα χιλιομετρα πιο κατω σταματησαμε για νερο και ο Junior πηρε μπισκοτα, αλλα τι κι αν ειχαμε 500 euro και αρκετα pesos , δεν μπορουσαμε να παρουμε τιποτα.
Ευτυχως που ο υπαλληλος στα συνορα μου εδωσε ρεστα σε κερματα του Μπελιζ κι ετσι πληρωσα.
Οδηγησαμε προς το Orange walk , μια μεγαλη πολη –οπως φαινοταν στο χαρτη- αλλα απο κοντα τα διωροφα ξυλινα σπιτια που τα περισσοτερα εμοιαζαν ετοιμορροπα δεν εδιναν την αισθηση μεγαλης πολης. Η πολη εχει ιστορια από την εποχη των Μαγια που εγκατασταθηκαν εδώ και καλλιεργησαν τη γη. Αρχικα εφτασαν εδώ οι ισπανοι και αργοτερα οι αγγλοι που εξαιτιας μιας φυτειας πορτοκαλιων ονομασαν την πολη Orange walk. Η συγκοινωνια και η μεταφορα προιοντων γινοταν με καταβαση του ποταμου εως τις ακτες της καραιβικης ή με αλογα και καρα μεχρι που φιαχτηκε ο δρομος. Ακομα και σημερα όμως εχεις την αισθηση ότι βρισκεσαι καπου στη δεκαετια του ’50.

Σημερα τεραστιες μπανανιες στεκουν ως απομειναρια εκεινης της εποχης αναμεσα στα υψωμενα σε πασσαλους παστελ σπιτια των ντοπιων, υπαιθρια μαναβικα και τρικυκλα πουλανε τους ωριμους καρπους, αυτοσχεδιες ψησταριες στη μεση του δρομου ετοιμαζουν από τορτιγιας μεχρι χοιρινα τακος και μουσικες στυλ ρεγγετον και κούμπια γεμιζουν τον αερα.
Μινι μαγαζακια τα περισσοτερα με την ονομασια σαλούν πουλουσαν σνακ όπως μυρωδάτα κρεατοπιττακια και ηταν τοσο μικρα που ισα που χωρουσαν τρια τραπεζακια, αλλα από διακοσμηση εσκιζαν! ενώ αλλα δε ειχαν καν τραπεζια και οι πελατες καθοντουσαν σε ψηλα σκαμπο στο πεζοδρομιο.

Συντομα θα ειμαι ενας απ’αυτους σκεφτηκα ενθουσιασμενη αρκει να αλλαξουμε τα χρηματα. Η τραπεζα που πιο πολυ εμοιαζε με σαλουν απο γουεστερν με προσγειωσε..Δεν αλλαζαν (μπορει και να μην ειχαν ξαναδει ποτε ευρώ) ουτε pesos, και επρεπε να ξεχασω τα αχνιστα κρεατοπιττακια μεχρι να παμε στο Belize city 150 χιλιομετρα μακρια.
Εν τω μεταξυ θα μεναμε νηστικοι , διψασμενοι και αλοιμονο αν μεναμε απο βενζινη! Ευτυχως ειχαμε φουλαρει βενζινη το οχημα στη Μεξικανικη πλευρα αφου οπως με ειχαν προειδοποιησει στο Μπελιζ κοστιζε δυο φορες απ’ότι στο Μεξικο.

 

Attachments

Last edited:

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Εκπληκτική ιστορία. Γίνεται συνεχώς και πιο ενδιαφέρουσα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Συμφωνώ. Ότι καλύτερο έχουμε διαβάσει μέχρι στιγμής στο site. :)
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή (ξανά)
Αυτό το σημείο με τα σκαθάρια μου θυμισε το video με τα κοκκινα καβουρια στο νησι των Χριστουγεννων!!! Τι παραλληλισμος!

Καταπληκτικες ιστοριες, μηπως τελικα να τις κανουμε βιβλιαρακι, οπως τα παραμυθια, και να τις πουλαμε? Για μικρους και μεγαλους. Θα βγαλουμε κανενα εξοδο απο το επομενο ταξιδι μας Mrs go2dbeach!!!

Παντως νομιζω οτι ο Jr go2dbeach πρεπει να εχει αναπτυξει τρομερη φαντασια μετα απο ολες αυτες τις εμπειριες!

Φιλακια πολλα απο Κυπρο
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Κι εγω σκεφτομουν να το συντομεψω λιγο γιατι γραφω πολλα.Μονο τι Νο βατραχοπεδιλα φοραω δεν σαs ειπα :haha:.Θα το κανω παρακατω που θα βουτηξω στον υφαλο :haha:.

Αυτο με τα καβουρια φαινεται πολυ χειροτερο.Απλα τα σκαθαρια πεφταν απο ψηλα και σου ερχοταν και στο κεφαλι.Οι ντοπιοι δεν εδιναν σημασια αλλα εμειs ειχαμε παθει πλακα.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Εμείς όμως δεν θέλουμε να το συντομεύσεις :).
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!
Αυτό το τελευταίο ήταν όλα τα λεφτά...!
από 20 μέτρα καρφί κάτω?μα τι είσαι?ninja?:shock:
ωραία τα λες....χαχαχαχαχαχαχα!
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Τελικά δεν αρκεί το βιβλίο. Θα το γυρίσουμε ταινία.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Παντωs εγω την καταβαση δεν την ξανακανω!:shock:
Βρειτε κασκαντερ κυριε σκηνοθετα :D.
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
Μα εγώ τι κάνω εδώ?
Μπρίκια κολλάω...?:bleh:
Αν και θα ήθελα έναν ρόλο σαν του πιθήκου ...(είμαι ατακτούλης τι να κάνω...:oops:)
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή (ξανά)
Τελικά δεν αρκεί το βιβλίο. Θα το γυρίσουμε ταινία.
Το σενάριο υπάρχει, ο σκηνοθέτης όπου να ναι απολύεται από το στρατό, κασκαντέρ βρήκαμε, βάζω υποψηφιότητα για κομπάρσος!!!

Γιουπι!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom