Σιγκαπούρη Πάμε Σιγκαπούρη!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική

Η θαλασσα σπαρμενη από αμετρητα κομματακια οδοντογλυφιδων ετσι όπως φαινονται από ψηλα τα εκατονταδες εμπορικα πλοια , μαρτυρα ότι πλησιαζουμε στη Σιγκαπουρη. Μια στροφη πανω από τη διπλανη Ινδονησια – που θυμιζει πολύ τα παρακτια τοπια του Σεμπου – και το αεροπλανο χαμηλωνει αρκετα. Εχω θεση παραθυρο ξανα , αλλα συνειδητοποιω ότι οι καθημενοι από τα αριστερα εχουν θεα στην πολη και προς στιγμη απογοητευομαι..Ομως σε λιγο η ανατολικη ακτη βρισκεται πιατο στο δικο μου παραθυρο με την καταπρασινη θεα και μια Κυριακατικη λιακαδα να με καλοσωριζουν στο Changi!



 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.794
Μα πόσα "μέτωπα" -ταξιδιωτικές ιστορίες έχεις ανοίξει? (αν δεν κάνω λάθος και οι Φιλιππίνες ακόμα δεν έχουν τελειώσει, έτσι δεν είναι?) :haha:
Από τις φωτο βλέπω θάλασσα και πράσινο! Ο αγαπημένος σου συνδυασμός go2!!! Άντε άντε, περιμένω συνέχεια και μεγαλύτερα κεφάλαια, παρακαλώ!!! :lol:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Μας ανοίγει την όρεξη σιγά σιγά για τα καλύτερα που έπονται...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και οι πόλεις δεν μας χαλάνε, όμως.
Εξάλλου, τις περισσότερες φορές είναι η αρχή και το τέλος ενός ταξιδιού μας.
Θέλουμε Σιγκαπούρη από go2dbeach!:clap:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα, Ιαπωνία
Μη το συζητείς εσύ είχες την καλύτερη θέα...τρελαίνομαι για καταπράσινα τοπία παρά για πόλεις με ουρανοξύστες!Περιμένουμε τη συνέχεια με λεπτομερείς περιγραφές!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
τι διαβάζω;;;έχεις πάει και στη cebu;;;;λες να πέρασες κι από Davao, Iligan/Mindanao; εσύ με πέρασες...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Οντως εχω ανοιξει μετωπα , αλλα θα επανελθω συντομα με συνεχειες!

Soudianos , εχω παει Φιλιππινες , συγκεκριμενα στα Visayas - υπαρχει και ιστορια που γραφεται εδω http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F0%E1%EC%E5-%F6%E9%EB%E9%F0%F0%E9%ED%E5s.html. Ε , οχι και σε περασα καπτεν..μου λειπουν 66 χωρες!:harakiri:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Το αεροδρομιο που δικαιως κατεχει τον τιτλο του καλυτερου στον κοσμο , σε προιδεαζει για το τι θα συναντησεις στην πολη που προσγειωθηκες! Οι κατά τοπους πρασινες συσταδες και οι καταραχτες μπορει να σε παραπλανησουν και να ξεχασεις προς στιγμη οτι βρισκεσαι σε αεροδρομιο, αλλα σιγουρα θα σου λυθει κάθε απορια για τις πρωτιες του.
Ο καλυτερος τροπος για να φυγεις από το αεροδρομιο , αλλα και για τις μετακινησεις γενικα στην πολη είναι το MRT , αλλα προτιμησα για πρωτη φορα το ταξι. Το ξενοδοχειο που ειχα κλεισει βρισκοταν αναμεσα στους σταθμους Clarke Quay και Chinatown και μην εχοντας ιδεα των αποστασεων θεωρησα φρονιμο το να με παει καποιος εξω από την πορτα του. Ο ευγενεστατος ταξιτζης που ειχε ορεξη για κουβεντουλα μου χαρισε το δευτερο καλοσωρισμα στη χωρα του , ενώ από τα πρωτα λεπτα εκτος του αεροδρομιου καταλαβαινω ότι αυτό το μερος είναι διαφορετικο από όλα οσα εχω επισκεφτει μεχρι τωρα.
Ψηλα δεντρα που αγκαλιαζονται σε ατελειωτες αψιδες πανω από τις φαρδιες πεντακαθαρες λεωφορους , τροπικα λουλουδια και φοινικες βενταλιες , δημιουργουν την αισθηση ότι βρισκεσαι μεσα σε έναν λεπτομερως προσεγμενο , εξωτικο κηπο. Αμεσως μετα , το υγρο στοιχειο που είναι και το κυριο χαρακτηριστικο της πολης , θυμιζει ότι βρισκεσαι σε νησι στους τροπικους.
Με το τριτο καλοσωρισμα στη γεφυρα Benjamin Sheares , με τον flyer στα αριστερα να με προσκαλει για μια βολτα και τη Marina bay στα αριστερα , η πολη μου αποκαλυπτει το συγχρονο προσωπο της που εχασα από το αεροπλανο.
Συμπεραινω ότι βρισκομαι σε μια σουπερ μοντερνα και πολύ ξεχωριστη πολη με πολλα προσωπα , που όμως εχουν σαν κοινο παρονομαστη την υποδειγματικη καθαριοτητα και ταξη.

Μεχρι να φτασουμε στο ξενοδοχειο η λιακαδα εδωσε τη θεση της σε ψιλοβροχο αλλα δεν πτοηθηκαμε καθολου. Ακριβως απεναντι υπηρχε σταση λεωφορειου και μεχρι να φτασουμε στην Chinatown το ψιλοβροχο ειχε σταματησει. Μια Chinatown που με την πρωτη ματια θυμιζε αυτήν της Κουαλα Λουμπουρ , αλλα σε μια πολύ πιο καθαρη και τακτοποιημενη βερσιον. Σπιτια σε παστελ αποχρωσεις με ομορφες διακοσμητικες λεπτομερειες , παραδοσιακα μικρομαγαζα , ναοι , συσταδες από μικρα ξενοδοχεια εστιατορια και μαγαζακια σουβενιρ με προσοψεις σε κάθε αποχρωση που υπαρχει , συνθετουν ένα πολυβουο μωσαικο που ικανοποιει ολες τις αισθησεις. Είναι σιγουρα από τις ομορφοτερες περιοχες της Σιγκαπουρης , ειδικα όταν πεφτει το βραδακι που ανοιγουν όλα τα μαγαζια , λειτουργουν οι νυχτερινες αγορες και πλημμυριζει με κοσμο , περισσοτερο χρωμα και ζωντανια.

 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Σιγκαπούρη! Δεν την είχα σκεφτεί ποτέ ως προορισμό, με την ιστορία σου όμως go2dbeach αρχίζει και αποκτά ενδιαφέρον! Περιμένω ανυπόμονα τη συνέχεια!
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Σιγκαπούρη λατρεμένη!!!!
Από τις πιο αγαπημένες πόλεις που έχω επισκεφτεί. Γράφε, γράφε για να θυμηθώ λιγάκι, αν και ένα τέτοιο ταξίδι δεν ξεχνιέται!!!
Περιμένω συνέχεια και πολλές φωτογραφίες (μιας κι εγώ δεν τα πάω καλά με το γράψιμο:().
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.424
Likes
7.794
Τι έγινε Go2? Άφησες τα νησιά και έπιασες τις πόλεις? Μια το Ντουμπάϊ, μια η Σιγκαπούρη? :bleh::lol:
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
φανταζομαι οτι τηρεις πιστα τους δυο πρωτους κανονες στη "Χωρα του Απαγορευεται"...

1. Δεν περναμε απεναντι εκτος απο τις διαβασεις πεζων στην Orchard Rd.
2. Δεν πεταμε / κολλαμε οπουδηποτε τη τσιχλα μας
:lol::lol::lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom