Πάμε Eλαφόνησο!

Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Πάμε… Ελαφόνησο, όπως θα έλεγε και η φίλη μου η Ζωή! Λίγα λόγια για την Ελαφόνησο αν και νομίζω πως είναι γνωστή σε πολλούς. Το νησί βρίσκεται στο νομό Λακωνίας , παίρνουμε την διαδρομή από Σπάρτη - Σκάλα - Μονεμβασιά και λίγο πριν τη Νεάπολη ακολουθούμε τις ταμπέλες που γράφουν προς Βιγκλάφια-Πούντα όπου βρίσκεται και το λιμάνι. Υπάρχει φέρυ μποτ κάθε 30 λεπτά περίπου για το νησάκι που βρίσκεται ακριβώς απέναντι , 560 μέτρα απόσταση, είναι τόσο κοντά που νομίζω πας και κολυμπώντας.
Έχω ταξιδέψει σχεδόν σε όλη την Ελλάδα και νομίζω πως το νησί έχει μία από τις ωραιότερες παραλίες με αμμουδιά. Και επειδή όλα τα μέλη εδώ ή έστω τα περισσότερα ψάχνουν για καλές παραλίες με πρώτη και καλύτερη την Ζωή ας μην ξεχνάμε και τις παραλίες μας!! Και φυσικά αναφέρομαι στην γνωστή παραλία Φράγκος – Σαρακίνικο ή αλλιώς παραλία του Σίμου στη νότια πλευρά, λευκή άμμος, σμαραγδένια νερά, αμμοθίνες και κρίνα της θάλασσας παντού, απίστευτη ομορφιά, δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από παραλίες διάσημες του εξωτερικού. Επισκέφτηκα το νησί πέρυσι το καλοκαίρι όπου μόλις είχα γυρίσει από ένα ταξίδι στο Πουκέτ. Μπορώ να πω η παραλία του Σίμου συγκρίνεται άνετα με τις παραλίες στα νησιά Πι-Πι και χωρίς όλες αυτές τις ορδές των τουριστών, τις ξαπλώστρες και τα θαλάσσια σπορ που συνάντησα εκεί. Απόλυτη ηρεμία και γαλήνη καθώς δεν υπάρχουν καταστήματα στην παραλία. Η μοναδική πολυτέλεια ένα κάμπινγκ στην παραλία, ακόμα και το αυτοκίνητο το αφήνεις λίγο πιο μακριά αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να βουλιάξει στην άμμο! Ακριβώς στο σημείο που σε αφήνει το φέρυ είναι η παραλία Μεγάλο Τηγάνι με καταπληκτικές ψαροταβέρνες, ολόφρεσκα ψάρια και πολύ καλές τιμές. Στην δυτική πλευρά είναι η παραλία Λεύκη, όνομα και πράγμα, εξίσου καλή με του Σίμου με κάποιες ταβέρνες κοντά και αρκετά πολυσύχναστη . Το νησί διαθέτει αρκετά ενοικιαζόμενα δωμάτια και ξενοδοχεία δεν διαθέτει όμως αυτοκίνητα ή μηχανάκια προς ενοικίαση!
Επίσης κάτι σημαντικό
Η περιοχή είναι πράγματι απαράμιλλης ομορφιάς όμως κάποιοι ανεγκέφαλοι, ως συνήθως, αποφάσισαν να εγκαταστήσουν στην περιοχή της Βιγκλάφια εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος αν και η περιοχή είναι πολύ σημαντικός υδροβιότοπος και προστατεύεται από το δίκτυο Νατούρα 2000. Και όλα αυτά 1 χιλ. απόσταση από την Παραλία του Σίμου στην Λίμνη Στογγύλη , όπου 132 είδη πτηνών έχουν βρει καταφύγιο εκεί, επίσης υπάρχει απολιθωμένο δάσος 3 εκατομμυρίων ετών στα Βάτικα καθώς και περισσότερα από 40 σπήλαια!! Για τον λόγο αυτό υπάρχει μία διαμαρτυρία προς το Ελληνικό κοινοβούλιο σε εξέλιξη στο ιντερνετ και βασίζομαι στην ευαισθησία των συνοδοιπόρων μου στο φόρουμ αν θέλουν να υπογράψουν ας επισκεφτούν την σελίδα http://www.petitiononline.com/mod_perl/signed.cgi?adepuydt&701
Καλό καλοκαίρι σε όλους μας!!
 

Attachments

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Στο Σίμο έχω κολυμπήσει με κόσμο, βράδυ με πανσέληνο, έχω κοιμηθεί στη παραλία του, τον έχω χαρεί σχεδόν μόνος μου (και χωρίς μαγιώ :D).....απλά η καλύτερη παραλία που έχω πάει στη χώρα μας.....ευτυχώς που είναι τόσο μακριά από την Αθήνα!!!
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβέτ
Φανταστική η ελαφόνησος!!! Ηρεμία,χαλάρωση,παραλίες άπαιχτες και στις ψαροταβέρνες έχω δοκιμάσει τις καλύτερες αστακομακαρονάδες!!
GTS καλά απόλαυσες τα γάργαρα νερά της Ελαφονήσου καμιά υπογραφή θα βάλεις να σωθεί ο τόπος ή θα τα βάλεις πάλι με τους οικολόγους...
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Ως λάτρης της Πελοποννήσου θεωρώ τις παραλίες του Σίμου και της Παναγιάς στην Ελαφόνησο από τις ομορφότερες της Ελλάδας! Πεντακάθαρες, απίστευτα νερά και ευτυχώς ακόμα υπάρχει χώρος για όλους... Αρκεί φυσικά να μην φυσάει... Πήγε πρόπερσι ο αδερφός μου και είχε τόσον αέρα, φάγανε τόση άμμο στη μούρη, που φύγανε άρον άρον... ΟΚ, συμβαίνουν κι αυτά;)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Ως λάτρης της Πελοποννήσου θεωρώ τις παραλίες του Σίμου και της Παναγιάς στην Ελαφόνησο από τις ομορφότερες της Ελλάδας!
Συμφωνω κι εγω Μενια.
Με συζυγο απο Νεαπολη Λακωνιας δεν θα μπορουσα να διαφωνησω!!!:haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Φανταστική η ελαφόνησος!!! Ηρεμία,χαλάρωση,παραλίες άπαιχτες και στις ψαροταβέρνες έχω δοκιμάσει τις καλύτερες αστακομακαρονάδες!!
GTS καλά απόλαυσες τα γάργαρα νερά της Ελαφονήσου καμιά υπογραφή θα βάλεις να σωθεί ο τόπος ή θα τα βάλεις πάλι με τους οικολόγους...
Είχαμε κάνει συζήτηση και παλαιότερα για παρόμοιο θέμα? Α, κάτι θυμάμαι :D Μάλιστα...

Υπόγραψα φίλτατη, υπόγραψα....

Και δεν τα βάζω με τους οικολόγους συλλήβδην (που είμαι οικολόγος του κερατά), αλλά με τους υποκριτές. Αυτούς δηλ. που λένε ότι η μικρή Ελλαδίτσα θα καταστρέψει τον πλανήτη με τα αέρια του θερμοκηπίου, τη στιγμή που ΗΠΑ και ο "αναπτυσσόμενος" τρίτος κόσμος (Ινδία, Κίνα κτλ) το κάνουν στο 100%.

Τώρα στα Βιγκλάφια θέλουν να κάνουν εργοστάσιο? Ας το κάνουν κάπου αλλού στη Λακωνία που δε θα ενοχλεί. Ή μάλλον, όπου θα ενοχλεί λιγότερο τη φύση.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
τελικα με ολα αυτα που διαβαζω (και που εχω ακουσει χρονια τωρα) καταληγω οτι ειμαι μαλλον ουφο. Ζω στο Γυθειο και δεν εχω παει Ελαφονησο !!!!
Απιστευτο και ομως αληθινο.... Μαλλον ειναι αυτο που λενε,οτι αν κατι ωραιο ειναι κοντα σου και ευκολο σε προσβαση δεν το εκτιμας.
Υποσχομαι ομως στον εαυτο μου οτι εφετος κιολας θα επανορθωσω......
 
Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Και βέβαια να πας Κική μόλις μπορέσεις και μετά να μας πεις τις εντυπώσεις σου. Εγώ κατάγομαι από την Αρεόπολη Λακωνίας και επισκέπτομαι την Ελαφόνησο όποτε μπορώ.
Είμαι σίγουρη πως θα την λατρέψεις όπως όλοι μας!!
Παρεπιμπτώντος κάτι φίλοι έψαχναν δωμάτιο το 3ημερο του Αγ. Πνεύματος και δεν έβρισκαν τίποτα!!! Όποιος μπορέσει να πάει καθημερινή θα την απολαύσει καλύτερα! Είδατε επιτυχίες η Ελαφόνησος......
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ωραιοτατη η παραλια , ουτε εγω εχω παει ακομα.
Κριμα παντως εκει που αλλοι φυτευουν δεντρα εμεις να φυτευουμε εργοστασια!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Χαχαχα!! Πολλοί Μανιάτες πέσαμε εδώ!!! ΕΥΓΕ!! Fellow-Traveller κι εγώ κατάγομαι από την Κοίτα Λακωνίας!! Στην Ελαφόνησο είχαμε πάει Σεπτέμβριο, είχαμε βρει δωματιάρα με μόνο 20 ευρώ και όλη η παραλία ήταν δικιά μας! Πραγματικός παράδεισος! Κι έτσι πρέπει να παραμείνει! Ολα θέλουμε να τα καταστρέψουμε σ' αυτήν την χώρα πια? ΕΛΕΟΣ...
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Παιδιά έχετε να μου προτείνετε ξενοδοχείο ή δωμάτια στην Ελαφόνησο?
Μένια μπορείς να μου πεις ποια ήταν αυτή η δωματιάρα please?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom