Συβοτα-Παργα-Παξοι

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λοιπον παιδια τελικα μας κερδισε η ομορφη Κερκυρα .Απο την 5ημερη εχω να παω εκει.
Ειπαμε ..αφου θα ανεβουμε μεχρι 30 χιλ πριν την Ηγουμενιτσα ,κριμα ειναι να μην περασουμε στο νησι.
Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας και τις προτασεις σας.
Παω να χωσω τη μυτη μου στα θεματα της Κερκυρας. :rolleyes:
Εντωμεταξυ να μοιρασω τις μερες (9 μερες ) μεταξυ Κερκυρας και Συβοτων μετα ..μαλλον δε λεει ..γιατι η Κερκυρα ειναι πολυ μεγαλη, ακομα και για 9 μερες ..ετσι δεν ειναι?
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα κι από μένα !! Διαβάζοντας τις ιστορίες και τις εντυπώσεις σας από την Πάργα-Σύβοτα θα ήθελα να θέσω τα δικά μου ερωτήματα περί των φετινών μου διακοπών και θέλω την πολύτιμη βοήθειά σας.. Είμαστε ζευγαράκι και σκεφτόμαστε να κινηθούμε προς Πάργα Σύβοτα ή Λευκάδα για μια βδομάδα.. Να σημειωθεί ότι επιλέγουμε μέρη που δεν θα μας βγει ο κούκος αηδόνι για τα μεταφορικά και μέρη στα οποία θα μπορέσουμε να περάσουμε όμορφα κι οικονομικά με όμορφες παραλίες χωρίς πολλή φασαρία αλλά ούτε κι απόλυτη ησυχία.Μεταφορικό δεν θα υπάρχει κι υπάρχει περίπτωση να μην νοικιάσουμε ούτε εκεί κάτι.Τι μου προτείνετε λοιπόν; Άκουσα πως για Λευκάδα θέλω σίγουρα μεταφορικό ,για Πάργα θα βαρεθώ μέσα σε δυο μέρες όπως το ίδιο και για Σύβοτα. Εσείς τι λέτε;;
 

Papia_Mple

Member
Μηνύματα
18
Likes
53
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα! Και εγώ ενδιαφέρομαι για διακοπές στην Πάργα φέτος το καλοκαίρι και συγκεκριμένα τέλη Ιουλίου. Πόσες μέρες πιστεύετε ότι αρκούν για να δούμε όλα αυτά τα ωραία μέρη γύρω από την Πάργα και τα Σύβοτα, συμπεριλαμβανομένου και του μονοήμερου στους Παξούς;
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Καλησπέρα από Θεσσαλονίκη !!
Φέτος το καλοκαιράκι λέμε με το αγόρι μου να κάνουμε τις πρώτες μας διακοπές στην Πάργα σε συνδυασμό φυσικά με συβοτα , ποταμό Αχέροντα και Παξους Αντιπαξους ! Κάναμε μια γρήγορη αναζήτησή στο google και μπορώ να πω οτι απογοητευτηκαμε για τους Παξούς σε αντίθεση με τα υπόλοιπα μέρη που έχουμε σκοπό να γυρίσουμε . Στην αρχή υπολογίζαμε να μείνουμε Παξούς και να πάμε τον 15αυγουστο για ένα διήμερο στην Πάργα αλλά τα πλάνα μάλλον άλλαξαν ! Έχουμε λοιπόν 6 μέρες στην διάθεση μας και θα ήθελα την βοήθεια σας και την γνώμη σας για το πως να τις αξιοποιήσουμε . Μας ενδιαφέρει να μάθουμε αν βολεύει να μείνουμε όλες τις μέρες στην Πάργα και απο εκεί να κάνουμε απο μια ημερήσια εκδρομή με καραβάκι στους Παξούς - Αντίπαξους . Θα μας βοηθούσε κάποια πρόταση για οικονομική διαμονή και γενικά εντυπώσεις απο παραλίες και μέρη που αξίζει να επισκεφτούμε εκεί τριγύρω !!! Ευχαριστώ πολύ !!!
Καλό καλοκαιράκι !!!!
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Κάναμε μια γρήγορη αναζήτησή στο google και μπορώ να πω οτι απογοητευτηκαμε για τους Παξούς σε αντίθεση με τα υπόλοιπα μέρη που έχουμε σκοπό να γυρίσουμε .
Απογοητευτήκατε από τους Παξούς;;;Δεν το κατάλαβα αυτό....
Πάντως να ξέρετε ότι 15αύγουστο στους Παξούς γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ από κόσμο. Παντού γίνεται χαμός βέβαια τότε, απλά οι τέλειοι Παξοί είναι ένα τοσοδούλικο νησάκι...
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αν ειστε χωρις αμαξι η Παργα ειναι καλη βαση [δειτε το ξενοδ "Μαιστραλι" κοντα σε παραλια και ρεστ μπαρ [το βραδυ η Παργα εχει επιλογες] και απο εκει εχει ημερησιες για τα νησακια [ εδω να πω να διαλεξετε μεγαλο σκαφος γιατι "κουναει" [ και καμια ντραμαμινη , τραβελλα κλπ].τα Συβοτα πολυ κρυες θαλασσες αλλα ωραιες
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Απογοητευτήκατε από τους Παξούς;;;Δεν το κατάλαβα αυτό....
Πάντως να ξέρετε ότι 15αύγουστο στους Παξούς γίνεται Ο ΧΑΜΟΣ από κόσμο. Παντού γίνεται χαμός βέβαια τότε, απλά οι τέλειοι Παξοί είναι ένα τοσοδούλικο νησάκι...
Απογοητευτικαμε με βάση τις φωτο που είδαμε απο το Ίντερνετ. Αν εξαιρέσεις τα γαλάζια νερά (που έχεις σε όλο το νησί) οι παραλίες δεν μας ενθουσίασαν.
Εγω ουσιαστικά ρωτάω αν εχει καποιος γνώμη για τα 2-3 καλύτερα μέρη του νησιού που θα προλάβω να δω σε μια μέρα. Οι παξοι ειναι πολυ όμορφο νησί αλλα θεωρήσαμε (με βάση την ιντερνετική γνώμη μας) οτι ίσως να μην αξίζει να κανουμε τρεις διανυκτερεύσεις στους παξους. Γενικά αν έχεις κάποιες καλές πληροφορίες για τους παξους θα μας βοηθούσες παρα πολυ...
Ευχαριστω πολυ...
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Αν είστε της αμμουδιάς οκ..Λογικό να μην ενθουσιαστήκατε με τις λευκές πέτρες (κουβάλησα κάμποσες στη μπαγκαζιέρα της μηχανής με την επιστροφή στην Πάτρα...Ακόμα τις βλέπω ολόλευκες και θυμάμαι τις διακοπές στο νησί!) Αλλά τα τιρκουάζ νερά δε σας έκαναν εντύπωση;;; Αράξτε Αντίπαξους τότε για αμμουδιές και καυτό ήλιο!Δείτε κάποια στοιχεία και εδώ...Και αν χρειαστείτε κάτι, εδώ είμαστε!
http://www.travelstories.gr/community/forums/Νησιά-Ιονίου.43/?prefix_id=125
http://www.travelstories.gr/community/threads/Παξοί-γενικές-πληροφορίες.32563/page-3
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Αν είστε της αμμουδιάς οκ..Λογικό να μην ενθουσιαστήκατε με τις λευκές πέτρες (κουβάλησα κάμποσες στη μπαγκαζιέρα της μηχανής με την επιστροφή στην Πάτρα...Ακόμα τις βλέπω ολόλευκες και θυμάμαι τις διακοπές στο νησί!) Αλλά τα τιρκουάζ νερά δε σας έκαναν εντύπωση;;; Αράξτε Αντίπαξους τότε για αμμουδιές και καυτό ήλιο!Δείτε κάποια στοιχεία και εδώ...Και αν χρειαστείτε κάτι, εδώ είμαστε!
http://www.travelstories.gr/community/forums/Νησιά-Ιονίου.43/?prefix_id=125
http://www.travelstories.gr/community/threads/Παξοί-γενικές-πληροφορίες.32563/page-3
Μα αυτό είναι το θέμα..είναι όλες πολύ όμορφες παραλίες αλλά εμείς είμαστε της αμμουδιάς. Σίγουρα όμως θέλουμε να τις γυρίσουμε και επειδή λογικά θα είναι ημερήσια η εκδρομή στους Παξούς ήθελα να ξέρω τις δημοφιλέστερες για να μη χάνουμε χρόνο.. Δηλαδή οι Αντίπαξοι μας έκαναν φοβερή εντύπωση! Πάντως σε ευχαριστώ πολύ!! Τα links που μου έδωσες μου φάνηκαν πολύ χρίσημα !!;)
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα παιδια... έχω κανονίσει και εγώ τις διακοπές μου στα Συβοτα -Παργα-Παξούς και πάντα εμπιστεύομαι τις ταξιδιωτικές ιστορίες..θα μπορούσε κάποιος να προτείνει κάποια ταβέρνα-εστιατόριο στα Σύβοτα και στη Πάργα??
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Καλησπέρα παιδια... έχω κανονίσει και εγώ τις διακοπές μου στα Συβοτα -Παργα-Παξούς και πάντα εμπιστεύομαι τις ταξιδιωτικές ιστορίες..θα μπορούσε κάποιος να προτείνει κάποια ταβέρνα-εστιατόριο στα Σύβοτα και στη Πάργα??
Χθές ήμουν Σύβοτα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κατι που να ξεχωρίζει τόσο πολύ. Καθήσαμε στο ιταλικό parasole όπου φάγαμε πολύ καλά αλλά μέχρι εκεί. Παλαιότερα, ακόμη και χειμώνα καθόμασταν στο τρεχαντήρι για ψάρια και ήμασταν ευχαριστημένοι. Πάντα φρέσκα και ότι ψαρεύαν το βράδυ. Για Πάργα δεν έχω κατι φρέσκο. Αν πεταχτώ αυτές τις μέρες, θα ενημερώσω σχετικά.
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Για το τρεχαντηρι διαβασα και εγω οτι εχει φρεσκα ψαρια..
κανενα σχολιο για καρβουνο εστιατοριο η εν ελλαδι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.326
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom