Συβοτα-Παργα-Παξοι

Μηνύματα
81
Likes
16
Καλησπέρα! ! :) Μόλις τελείωσαν οι διακοπές μας ! Ξεκινήσαμε από παξους -Αντίπαξους , μετά Πάργα - Σύβοτα , ποταμό Αχέροντα , περάσαμε από Μέτσοβο για την επιστροφή μας και καταλήξαμε στον Αρμενιστη Χαλκισικης .Φυσικά όλες τις λεπτομεριες θα τις αναρτησω μόλις βρω χρόνο αλλά για οποιαδήποτε πληροφορία είμαι διαθέσιμη!! ;)
 

sgouri

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
καλησπερα..

χθες γυρισαμε απο τις 6ημερε διακοπες μας στην παργα.δικλυνο στο old town hall στο καστρο 65ευρω τη βραδια χωρις πρωινο και παρκινγγ . ολα τα υπολοιπα ηταν τελεια. γενικα τα δωματια στην παργα, οσο εψαχνα ηταν επιεικως απαραδεκτα(των 50-60 ευρω που εψαχνα εγω). η επιλογη μας για το συγκεκριμενο αποδειχτηκε πολυ καλη. το πρωινο δε μας ενδιεφερε (με ψυγειο και κουζινα το φτιαχνεις μονος σου και κυριως οτι ωρα θες) και το μονο μειον ηταν το παρκαρισμα.

Γενικά η παργα γραφικη για βολτιτσα αλλα οχι αυτοκινητο. full κινηση-no parking.

παραλιες καραβοστασι, αι γιαννκαης, σαρακηνικο (με αυτοκινητο) και λουτσα.. ΑΨΟΓΕΣ μν αναλωθειτε αλλου δν αξιζει. τα συβοτα μεγαλη απατη .μονο αν βρειτε καραβακι 10-6 το απογευμα για να μπαινοβγαινετε στις σπηλιες. 50 ευρω + κνν 15 αρι εξτρα που θα καψετε.
εμεις δυστυχως 2 μερες επιχειρησαμε αλλα δε βρηκαμε. ουτε καν τις καταστραμμενες βαρκουλες με τη μανιβελα. μπελα βρακα ΜΟΥΦΑ , Για την πισινα αναγκαστηκα πηραμε taxi boat. μου θυμησε το ναυαγιο στη ζακυνθο... θα ηταν πραγματικα πανεμορφη αν δν μπαινοβγαιναν τα καραβακια διπλα στο κεφαλι μου και βρωμιζαν τη θαλασσα.
οπωσδηποτε καραβακι για αντιπαξους παξους! 25 το ατομο, 10-6. πανεμορφα!

οι παργιανοι πολυ περιεργοι. οι κατοικοι στα συβοτα ακομα χειροτεροι. στους παξους αξιοπρεπεστατοι και ευγενικοτατοι.
να φανταστειτε σαμποταρουν συντοπιτες τους. για παραδειγμα παρτε τη λουτσα. δν εχει ακουστει πουθενα κιομως ειναι πανεμορφα. οργανωμενα θαλασσαρα watersports χωρις να πληρωνεις ξαπλωστρα. μας το ανεφεραν και οι κατοικοι της λουτσας οτι συμβαινει αυτο.
επιπλεον ψαχναμε αεριο για το αυτοκινητο. ο τυπος απο το βενζιναδικο στην εισοσο της παργας μας ειπε οτι το κοντινοτερο ειναι στο λαδοχωρι. κιομως συναντησαμε 15χλμ νωριτερα. οταν το αναφεραμε στο παιδι που μας γεμιζε μας ειπς οτι ειναι συχνο φαινομενο και οτι τους σαμποταρουν πολυ.
πραγματικα μικροπρεπες και μου χαλασε ολη την εικονα για τους ανθρωπους εκει.
εχω κιαλλο περιστατικο αλλα βαριεμαι να γραφω :p

φαγητο στη σοδεια στον πεζοδρομο της παργας, στο διχτυ δρομο ανθουσας αγιας(φρεσκοτατα ολα), στην οαση στο χωριο αγια για φρεσκοτατα κρεατικα και υπεροχη θεα! και σενα ιταλικο φαγαμε πολυ ωραιο αλλα δε θυμαμαι ονομα. ΓΕΝΙΚΑ ΦΑΓΑΜΕ ΚΑΛΑ :)

και αχερωντα πηγαμε εννοειται για ραφτινγκ που ουσιαστικα ηταν βαρκαδα αλλα χαλαλι γτ γνωρισαμε τα παιδια απο κει που ηταν συμπαθεστατα και που ηταν αυτοι που μας μιλησαν για λουτσα. αρα μονο να κερδισουμε ειχαμε ;)

αυτα σε πολυ γενικες γραμμες. θα μπορουσα να τα αναπτυξω πολυ παραπανω αλλα νομιζω θα κουρασω.
ο επομενος που θα παει και θα αναζητησει περισσοτερες πληροφοριες, εδω ειμαστε.
καλο φθινοπωρο!
 

sgouri

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
συνονοματη εφη μου θυμιζεις πολυ τις δικες μας διακοπες. περασαμε ΑΚΡΙΒΩΣ απο τα ιδια μερη. με διαφορετικη σειρα και με ενα χρονο διαφορα :)
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ας επαναφέρω το θεμα μετα απο 2 χρονια. Διαβασα ολες τι γνωμες απο εδω μεσα. Τελικα ειναι τοσο ωραια οσο λετε παιδια ? Χαλαρο ποτακι το βραδυ με θεα παιζει ? Ταβερνουλες στην θαλασσα εχει ?
 

KARANIOS

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
καλημέρα κι απο εμένα.Σύβοτα σαν πρόταση για οικογενειακές διακοπες με παιδιά? πως σας φαίνεται ??
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Καλησπερα και απο εμενα και πραγματικα διαβαζω τα σχολια σας και θα χρειαστω την βοηθεια σας!Ενδιαφερομαι ασχες Ιουλιου να επισκεφτω τα μερη αυτα αλλά το μοναδικό ερωτηματικο μου είναι που θα πρεπει να μείνω!Σύβοτα ή Πάργα;Αλλοι διαβασα γραφουν πχ Περδικα!Τι μου προτείνετε;
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Καλησπερα και απο εμενα και πραγματικα διαβαζω τα σχολια σας και θα χρειαστω την βοηθεια σας!Ενδιαφερομαι ασχες Ιουλιου να επισκεφτω τα μερη αυτα αλλά το μοναδικό ερωτηματικο μου είναι που θα πρεπει να μείνω!Σύβοτα ή Πάργα;Αλλοι διαβασα γραφουν πχ Περδικα!Τι μου προτείνετε;
Kαλησπέρα και σε εσένα!! Λοιπόν να ξεκινήσουμε από τα βασικά, φαντάζομαι ότι θα έχεις αυτοκίνητο οπότε δε θα έχεις πρόβλημα με τη μετακίνηση.

Πέρδικα δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να μείνεις. είναι ένα χωριό με κάποια καταλύματα ανάμεσα σε Πάργα και σύβοτα, ακριβώς πάνω από την παραλία του καραβοστάση.
Το κακό με αυτά τα δύο μέρη είναι ότι έχουν ακριβή διαμονή, εάν με ρωτάς φυσικά η Πάργα είναι πιο γραφική με πολλές επιλογές για φαγητό και κυρίως για νυχτερινή ζωή, την οποία δε θα βρεις στα Σύβοτα. Ο οικισμός στα Σύβοτα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, απλά έχει ωραίες παραλίες.
Στην Πάργα,μέσα σατο κέντρο δε θα βρεις αξιόλογα καταλύματα που να δικαιολογούν την τιμή που ζητάνε. Τα Σύβοτα από την άλλη έχουν πιο γκραντε ξενοδοχεία, με τις αντίστοιχες τιμές.

Ξεκίνα λοιπόν το ψάξιμο από την Πάργα και αν βρεις κατι φθηνό κλείσ'το. Βέβαια υπάρχει και η εναλλακτική για πιο οικονομικά να μείνεις Βράχο, Λυγιά που είναι πριν την Πάργα και υπάγονται στο νομό Πρεβέζης.
Όσον αφορά τις αποστάσεις δεν είναι μεγάλες, για τα δικά μου τουλάχιστον δεδομένα. Από Βράχο για Πάργα είναι λιγότερο από μισή ώρα, από Πάργα για Σύβοτα γύρω στο σαραντάλεπτο, μπορεί και λιγότερο εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.

Έχε στο νου σου ότι η περιοχή αυτή έχει πολλά μέρη να επισκεφτείς και θέλει κάποιες μέρες να τη γυρίσεις.
Μην παραλείψεις να κάνεις μια βόλτα στον Αχέροντα, την πύλη του κάτω κόσμου και να βουτήξεις στα παγωμένα κρυστάλλινα νερά του. Πίστεψέ με, αυτό που θα νοιώσεις μόλις βγεις από το νερό θα είναι απερίγραπτο!!
Επίσης αφιέρωσε χρόνο στις παραλίες διαμάντια της Πρέβεζας και δε θα χάσεις. Το Μονολίθι και η Λυγιά (συγκεκριμένα στα Ριζά) είναι πανέμορφες παραλίες που δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν ούτε από το Βάλτο της Πάργας, ούτε από τα Σύβοτα. Άλλωστε η ίδια ακτογραμμή είναι.
Να σημειώσω εδώ ότι σε όλη την ακτογραμμή της Πρέβεζας από Κανάλι μέχρι Λούτσα δεν πληρώνεις πουθενά για ομπρέλα και ξαπλώστρες, μόνο τον καφέ που θα πιείς. Στην Πάργα η τελευταία τιμή που θυμάμαι ήταν 7 ή 8 ευρώ το σετ πριν 4-5 χρόνια. Πλέον τα κουβαλάω μαζί μου.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο.
Γενικά ότι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Kαλησπέρα και σε εσένα!! Λοιπόν να ξεκινήσουμε από τα βασικά, φαντάζομαι ότι θα έχεις αυτοκίνητο οπότε δε θα έχεις πρόβλημα με τη μετακίνηση.

Πέρδικα δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να μείνεις. είναι ένα χωριό με κάποια καταλύματα ανάμεσα σε Πάργα και σύβοτα, ακριβώς πάνω από την παραλία του καραβοστάση.
Το κακό με αυτά τα δύο μέρη είναι ότι έχουν ακριβή διαμονή, εάν με ρωτάς φυσικά η Πάργα είναι πιο γραφική με πολλές επιλογές για φαγητό και κυρίως για νυχτερινή ζωή, την οποία δε θα βρεις στα Σύβοτα. Ο οικισμός στα Σύβοτα δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, απλά έχει ωραίες παραλίες.
Στην Πάργα,μέσα σατο κέντρο δε θα βρεις αξιόλογα καταλύματα που να δικαιολογούν την τιμή που ζητάνε. Τα Σύβοτα από την άλλη έχουν πιο γκραντε ξενοδοχεία, με τις αντίστοιχες τιμές.

Ξεκίνα λοιπόν το ψάξιμο από την Πάργα και αν βρεις κατι φθηνό κλείσ'το. Βέβαια υπάρχει και η εναλλακτική για πιο οικονομικά να μείνεις Βράχο, Λυγιά που είναι πριν την Πάργα και υπάγονται στο νομό Πρεβέζης.
Όσον αφορά τις αποστάσεις δεν είναι μεγάλες, για τα δικά μου τουλάχιστον δεδομένα. Από Βράχο για Πάργα είναι λιγότερο από μισή ώρα, από Πάργα για Σύβοτα γύρω στο σαραντάλεπτο, μπορεί και λιγότερο εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.

Έχε στο νου σου ότι η περιοχή αυτή έχει πολλά μέρη να επισκεφτείς και θέλει κάποιες μέρες να τη γυρίσεις.
Μην παραλείψεις να κάνεις μια βόλτα στον Αχέροντα, την πύλη του κάτω κόσμου και να βουτήξεις στα παγωμένα κρυστάλλινα νερά του. Πίστεψέ με, αυτό που θα νοιώσεις μόλις βγεις από το νερό θα είναι απερίγραπτο!!
Επίσης αφιέρωσε χρόνο στις παραλίες διαμάντια της Πρέβεζας και δε θα χάσεις. Το Μονολίθι και η Λυγιά (συγκεκριμένα στα Ριζά) είναι πανέμορφες παραλίες που δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν ούτε από το Βάλτο της Πάργας, ούτε από τα Σύβοτα. Άλλωστε η ίδια ακτογραμμή είναι.
Να σημειώσω εδώ ότι σε όλη την ακτογραμμή της Πρέβεζας από Κανάλι μέχρι Λούτσα δεν πληρώνεις πουθενά για ομπρέλα και ξαπλώστρες, μόνο τον καφέ που θα πιείς. Στην Πάργα η τελευταία τιμή που θυμάμαι ήταν 7 ή 8 ευρώ το σετ πριν 4-5 χρόνια. Πλέον τα κουβαλάω μαζί μου.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο.
Γενικά ότι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου.
Καλησπερα και σ ευχαριστω για την απαντηση σου!!!!Πραγματικα με αφησες αφωνο!!!!Να σαι καλά!!
Η αληθεια ειναι οτι βρηκα ενα πολυ καλο ξενοδοχειο στα συβοτα με πρωινο(βασικο για εμενα)σε πολυ πολυ καλα χρήματα!Και ειμαι στο τσακ να το κλείσω!Και να σου πω την αλήθεια με βλεπω για εκει..Τωρα απο θεμα παραλιων η αληθεια ειναι οτι τα έχω χαμένα!Το μονο σίγουρο ειναι οτι θελουμε να πάμε με το πλοιαρακι παξους.Αυτο το τουρ πως να το πω..Και ψάχνω άλλες 2-3 παραλίες που να είναι ενταξει..Ομορφα νερά και αν ειναι με ξαπλώστρες ακόμα καλυτερα!Παροτι ναι θα ειμαι με αμαξι δεν εχω ορεξη να κουβαλαω ομπρέλες!
Καθε προταση σου ειναι κατι παραπανω απο ευπρόσδευτη..Ακόμα και για φαγητο..Φαίνεται οτι ξερεις καλα την περιοχη..
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Καλησπερα και σ ευχαριστω για την απαντηση σου!!!!Πραγματικα με αφησες αφωνο!!!!Να σαι καλά!!
Η αληθεια ειναι οτι βρηκα ενα πολυ καλο ξενοδοχειο στα συβοτα με πρωινο(βασικο για εμενα)σε πολυ πολυ καλα χρήματα!Και ειμαι στο τσακ να το κλείσω!Και να σου πω την αλήθεια με βλεπω για εκει..Τωρα απο θεμα παραλιων η αληθεια ειναι οτι τα έχω χαμένα!Το μονο σίγουρο ειναι οτι θελουμε να πάμε με το πλοιαρακι παξους.Αυτο το τουρ πως να το πω..Και ψάχνω άλλες 2-3 παραλίες που να είναι ενταξει..Ομορφα νερά και αν ειναι με ξαπλώστρες ακόμα καλυτερα!Παροτι ναι θα ειμαι με αμαξι δεν εχω ορεξη να κουβαλαω ομπρέλες!
Καθε προταση σου ειναι κατι παραπανω απο ευπρόσδευτη..Ακόμα και για φαγητο..Φαίνεται οτι ξερεις καλα την περιοχη..
Την περιοχή τη γνωρίζω καλά γιατί μένω Αρτα και έχω εξοχικό στο Κανάλι της Πρέβεζας και κινούμαι συχνά ιδιαιτέρως προς πάργα.

Λοιπόν θα σε ξεκινήσω από την εκδρομή στους Παξούς.
Οι Παξοί είναι το σμαράγδι του Ιονίου και κατά την προσωπική μου άποψη είναι πολύ κρίμα να το κάψεις για λίγες ώρες. Καλύτερα να αφιερώσεις ξεχωριστές διακοπές.
Μόνο και μόνο για το μπάνιο στους Αντίπαξους θα σου πω. Το καραβάκι δε σε αφήνει στην παραλία απλά κάνει μία στάση για βουτιές δε ξέρω πόση ώρα. Σε αυτές τις δύο υπέροχες παραλίες που έχουν οι Αντίπαξοι είναι πραγματικά μεγάλο κρίμα να μην τις χαρείς όπως πρέπει.
Φυσικά η απόφαση είναι δική σου. Εγώ σου το λέω γιατί έχω πάει δύο φορές και έχω μείνει. Το νησί έχει πολλά να σου δώσει. Και να ξέρεις ότι εάν αποφασίσεις να κάνεις την εκδρομή πρέπει να κλείσεις μια μέρα νωρίτερα γιατί μπορεί να μη βρεις.

Όσον αφορά τα Σύβοτα. Κόβει λίγο μακριά να μείνεις εκεί και το χωριό είναι τελείως αδιάφορο. Η Μπέλα βράκα είναι μια ωραία παραλία να επισκεφθείτε πολύ κοντά στο χωριό και η πιο ξακουστή είναι η πισίνα. Για την τελευταία παίρνεις καραβάκι, αλλά προετοιμάσου για στριμωξίδι. Είναι ένα μικρό κολπάκι που μαζεύει πολύ κόσμο και θα είστε λίγο καβάλα ο ένας πάνω στον άλλον.

Ο οικισμός της Πάργας είναι πολύ γραφικός και η πιο ξακουστή του παραλία είναι ο Βάλτος με υπέροχα νερά και θέα το κάστρο της Πάργας. Μια άλλη ωραία παραλία είναι το σαρακίνηκο που βρίσκεται προς Ανθούσα λίγο μετά την Πάργα. Για ποτάκι το βράδυ στη Πάργα προτείνω το sail-in πολύ όμορφο μπαράκι στα σοκάκια. Επ ουδενί στο λιμάνι για ποτάκι. Στο κάστρο της Πάργας να ανεβείτε δύο φορές και το πρωί και το βράδυ να θαυμάσετε μοναδική θέα!!

Και σου ξανα λέω άλλη μια φορά μην παραλείψετε το Αχέροντα!!

Όσον αφορά τις ξαπλώστρες. Πάργα και Σύβοτα θα πληρώσετε γύρω στ 7-8 ευρώ και χώρα φυσικά έναν καφέ που θα πιείτε. Εμένα προσωπικά δε μου αρέσει να πληρώνω ξαπλώστρα το θεωρώ κερατιάτικο και πάντα έχω μαζί μου ομπρέλα. Στις παραλίες της Πρέβεζας δεν πληρώνεις πουθενά ξαπλώστρες και μάλιστα είναι και τόσο στενάχωρα όπως στα άλλα δύο.

Μπορείς να με ρωτήσεις ότι άλλο θέλεις με χαρά θα β0ηθήσω!!
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Παιδακια μου καλα καλημερα σας!!!!Μαντεψτε!!!σας εχω αλλα μια ερωτηση!!! Πως μπορω να μαθω τις ωρες των δρομολογιων με το καραβακι που σε παει στην πισινα απο συβοτα?βγαινεις στο λιμανι και απλα ρωτας?και εχει ενα δρομολογιο μονο?οποιος χριστιανος ξερεις ας πει... :)
 

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να ρωτήσω για όσους έχουν πάει Πάργα και Σύβοτα έχω βρει 2 ξενοδοχεία που είναι καλύτερα να μείνεις; Ζητώ την βοήθεια σας αν θέλετε.μας λέτε..
Το 1ο ξενοδοχείο είναι στα Σύβοτα αυτο:
http://www.booking.com/Share-LzV3dqΚαι το 2ο στην Πάργα είναι αυτο:
https://www.booking.com/hotel/gr/pa...82;srpvid=a2b144204e530188;type=total;ucfs=1&
 
Last edited:

schumigirl

Member
Μηνύματα
101
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
αργυρω καλησπέρα, εγω θα πάω τώρα τον Αυγουστο. Προτίμησα να μείνω στη Πάργα που το βραδάκι έχει κόσμο και μέρη να βολτάρεις και να πιεις ένα κοκτέιλ με όμορφη θέα.
Επίσης από Πάργα ξεκινούν κανονικά τα καραβάκια για Παξούς κτλ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.762
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom