Πολωνία Πάρκινγκ σε Κρακοβία-Βαρσοβία κ.α.

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Καλησπέρα σε όλο το team. Πηγαίνουμε Πολωνία (Βαρσοβία-Κρακοβία) στα μέσα Δεκέμβρη. Μιας και τα πολύ οικονομικά εισιτήρια που βρήκαμε ήταν μόνο για Αθήνα-Βαρσοβία-Αθήνα, αντί να ταλαιπωρούμαστε με τα τρένα και τα λεωφορεία αποφασίσαμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο Μόντλιν για να πάμε στην Κρακοβία και μετά για να επιστρέψουμε στη Βαρσοβία για διαμονή αλλά και για την επιστροφή στην Ελλάδα. Το αυτοκίνητο θα το χρησιμοποιήσουμε και στην Κρακοβία για να πάμε στο Άουσβιτς και στα Αλατωρυχεία οπότε νομίζω συμφέρει αρκετά.

Αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τα εξής:

1) Θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το αυτοκίνητο και για τις μετακινήσεις μας και στις δύο πόλεις; Βρίσκεις εύκολα parking; Και πώς λειτουργεί; Έχουν παντού μηχάνημα με χαρτάκι ή μπορείς να παρκάρεις και χύμα; Αν το πάρκινγκ είναι μόνο επί πληρωμής, γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζει;

2) Άσχετο με τα προηγούμενα, αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη στο google. Το παρατηρητήριο στον St. Ann Bell Tower στη Βαρσοβία θα είναι ανοιχτό; Στο επίσημο site λέει ότι λειτουργεί από Μάιο έως Οκτώβρη σε κάποια άλλα site αναφέρει και τους άλλους μήνες. Τους έστειλα e-mail και δεν έχουν απαντήσει.

Σας ευχαριστώ πολύ!
 

k.stravojohn

Member
Μηνύματα
12
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Ασία
Καλησπέρα φίλε μου,

επειδή και εγώ θα πάω μέσα Δεκέμβρη προς τα εκεί θα με ενδιέφερε και εμένα να νοικιάσω αμάξι.

Θα μπορούσες να μου πεις μήπως απο που το νοίκιασες & τιμή; :)
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Καλησπέρα φίλε μου,

επειδή και εγώ θα πάω μέσα Δεκέμβρη προς τα εκεί θα με ενδιέφερε και εμένα να νοικιάσω αμάξι.

Θα μπορούσες να μου πεις μήπως απο που το νοίκιασες & τιμή; :)
Δεν το έχουμε νοικιάσει ακόμα (και η αλήθεια είναι πως πρέπει να βιαστούμε γιατί οι τιμές ανεβαίνουν). Από το αεροδρόμιο θα το παραλάβουμε (και θα εκεί θα το επιστρέψουμε). Ενδεικτικά αν ρίξεις μια ματιά και στο google θα δεις οτι οι τιμές ξεκινούν απο 18-20 ευρώ/μέρα.
 

mariaanna

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΣΟΒΙΑ-ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
USA
Καλησπέρα! Καταρχάς να περάσετε τέλεια!

Και εμείς πάμε Πολωνία σε αυτές τις πόλεις τέλος Ιανουαρίου. Έχουμε σκεφτεί το ενδεχόμενο να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο αλλά δεν βρήκαμε ακόμα κάτι συμφέρον. Σε κάποια site που κοιτάξαμε ζητάνε σαν εγγύηση μεγάλα ποσά (800-1200 ευρώ). Οπότε ακόμα δεν αποφασίσαμε τι θα κάνουμε. Αν θες πες μου από ποια εταιρία θα κλείσει και τι εγγύηση έδωσες μέσω της πιστωτική σου.

Θα παρακολουθώ το θέμα σου γιατί με ενδιαφέρει!
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Kαλησπέρα. Ρίξτε μια ματιά εδώ:
https://www.travelstories.gr/community/threads/roadtrip-in-poland.56935/
Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι απο το αμάξι που νοικιάσαμε τόσο από την τιμή όσο και από την συννενόηση.
https://www.car4rent.pl/kontakt/ στείλτε κατευθείαν mail και θα σας απαντήσουν σε όλα. Το σαιτ είναι στα πολωνικά αλλά μιλούν αγγλικά.Το έχω προτείνει και σε άλλους και το έχουν χρησιμοποιήσει.Εγγύηση αν θυμάμαι καλά είχε στα 300 ευρώ και είχε δωρεάν δεύτερο οδηγό.
Για Πάρκινγκ εγώ θα πρότεινα να κλείσετε διαμερίσματα-ξενοδοχεία που να έχουν δωρεάν πάρκινγκ. Στην Κρακοβία που το βανάκι μας δεν χωρούσε στο υπόγειο πάρκινγκ παρκάραμε στον δρόμο. Μας είπαν ότι από Παρασκευή 8 το απόγευμα μέχρι Δευτέρα 10 το πρωί είναι δωρεάν κάτι που όντως ίσχυει αφού δεν βρήκαμε καμία κλήση.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Kαλησπέρα. Ρίξτε μια ματιά εδώ:
https://www.travelstories.gr/community/threads/roadtrip-in-poland.56935/
Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι απο το αμάξι που νοικιάσαμε τόσο από την τιμή όσο και από την συννενόηση.
https://www.car4rent.pl/kontakt/ στείλτε κατευθείαν mail και θα σας απαντήσουν σε όλα. Το σαιτ είναι στα πολωνικά αλλά μιλούν αγγλικά.Το έχω προτείνει και σε άλλους και το έχουν χρησιμοποιήσει.Εγγύηση αν θυμάμαι καλά είχε στα 300 ευρώ και είχε δωρεάν δεύτερο οδηγό.
Για Πάρκινγκ εγώ θα πρότεινα να κλείσετε διαμερίσματα-ξενοδοχεία που να έχουν δωρεάν πάρκινγκ. Στην Κρακοβία που το βανάκι μας δεν χωρούσε στο υπόγειο πάρκινγκ παρκάραμε στον δρόμο. Μας είπαν ότι από Παρασκευή 8 το απόγευμα μέχρι Δευτέρα 10 το πρωί είναι δωρεάν κάτι που όντως ίσχυει αφού δεν βρήκαμε καμία κλήση.
Ευχαριστώ πολύ για τα links. Έχουμε νοικιάσει διαμερίσματα απο το Airbnb που έχουν χώρο στάθμευσης. Απλά αναρωτιόμουν αν μπορούσαμε να χρησιμοποιούμε το αυτοκίνητο για μετακινήσεις εντός των πόλεων αντί για τα ΜΜΜ.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστώ πολύ για τα links. Έχουμε νοικιάσει διαμερίσματα απο το Airbnb που έχουν χώρο στάθμευσης. Απλά αναρωτιόμουν αν μπορούσαμε να χρησιμοποιούμε το αυτοκίνητο για μετακινήσεις εντός των πόλεων αντί για τα ΜΜΜ.
Δεν νομίζω ότι σε συμφέρει να χρησιμοποιείτε αυτοκίνητο στις πόλεις.Κινηθήκαμε ελάχιστα με ΜΜΜ στην Βαρσοβία και καθόλου στην Κρακοβία. Θα έχει σίγουρα κρύο, αλλά στην Κρακοβία είναι τελείως αχρείαστο το αυτοκίνητο. Το ίδιο περίπου ισχύει και για την Βαρσοβία. Καλή σκέψη πάντως για Άουσβιτσ και για Αλατωρυχεία.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Δεν νομίζω ότι σε συμφέρει να χρησιμοποιείτε αυτοκίνητο στις πόλεις.Κινηθήκαμε ελάχιστα με ΜΜΜ στην Βαρσοβία και καθόλου στην Κρακοβία. Θα έχει σίγουρα κρύο, αλλά στην Κρακοβία είναι τελείως αχρείαστο το αυτοκίνητο. Το ίδιο περίπου ισχύει και για την Βαρσοβία. Καλή σκέψη πάντως για Άουσβιτσ και για Αλατωρυχεία.
Tα διαμερίσματα δεν είναι ακριβώς στο κέντρο της πόλης οπότε σίγουρα θα χρειαστούμε κάτι για να μεταβούμε προς τα κει... Σίγουρα θα υπάρχουν σε διάφορα σημεία χώροι στάθμευσης πάντως, απλά αναρωτιόμουν αν είναι ακριβά τα παρκόμετρα.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Κοίταξε ,εγώ με βανάκι το καλοκαίρι έβρισκα άνετα ΠΑΡΚΙΝΓΚ γύρω απο την κεντρική πλατεία της Κρακοβίας,χωρίς πληρωμή.Παντως εγώ με μεγάλο αυτοκίνητο δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα παργκινγκ στην Πολωνια.παροτι ηταν καλοκαίρι και ειχε πολύ τουρισμό.Το παργκινγκ στο αουσβιτς ειναι ελεύθερο ενώ στα αλατωρυχεια πληρώσαμε 6 ευρώ.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Αχ με ενδιέφερε αυτό το θέμα, αλλά απάντηση δεν είχες πάρει και εσύ.

Αναρωτιέμαι και εγώ (αν το δει κανείς) αν υπάρχει περίπτωση να μπορώ να παρκάρω δωρεάν στο κέντρο της Βαρσοβίας, της Κρακοβίας,του Gdansk και του Wroclaw. Αλλιώς, να ψάξω να βρω για κλειστά πάρκινγκ (αν έχετε να προτείνετε και κανένα φθηνό).

Ευχαριστώ πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom