Eκδρομή στην Κρήτη - Μέρη - Διαμονή - Φαγητό

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Φιλικά ζευγάρια λέμε για Πάσχα-Πρωτομαγιά στην Κρήτη.Επειδή έχουμε ξαναπάει με διαμονή κεντρικά και δυτικά(Ρέθυμνο-Χανιά κτλ),λέμε αυτήν την φορά να μείνουμε από Ηράκλειο και ανατολικά.Εκτός από τα γνωστά Ηράκλειο,Αγ.Νικόλαος,Ελούντα υπάρχει πρόταση για άλλο μέρος ήσυχο σχετικά και γραφικό;Ακόμη και αν δεν είναι παραθαλάσσιο;Εννοείται ότι θα υπάρχουν αυτοκίνητα.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Η Σητεία καλοκαίρι μαζί με όλο το ανατολικό Λασίθι είναι το πιο value for money μέρος της Κρήτης...και Πάσχα λογικά θα είναι πολύ καλά...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Η Σητεία καλοκαίρι μαζί με όλο το ανατολικό Λασίθι είναι το πιο value for money μέρος της Κρήτης...και Πάσχα λογικά θα είναι πολύ καλά...
Ευχαριστώ.Κάποια πρόταση για συγκεκριμένο μέρος διαμονής σε Σητεία/αν.Λασίθι;
 

Maria241

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
Θέλετε να πάτε Πάσχα;;; τότε μην πάτε Σητεία... Είναι μακρυά και ερημιά .. Προτιμήστε να μείνετε Ηράκλειο .. Τι να κάνετε τέτοια εποχή Σητεία;;;; Θα βαρεθείτε τρελά !!! Καλοκαίρι είναι διαφορετικά ! Χωρίς αυτοκίνητο δεν το συζητώ καν για κάπου αλλού εκτός Ηράκλειο!

Όντας Κρητικια και γνωρίζοντας πολύ καλά τις περιοχές καθώς εμένα 29 χρόνια στο Ηράκλειο. Μόλις μετακόμισα... Δες σαν επιλογή το kastro, τίμιο και καλή τιμή για ξενοδοχείο στο κέντρο της πόλης.
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Θέλετε να πάτε Πάσχα;;; τότε μην πάτε Σητεία... Είναι μακρυά και ερημιά .. Προτιμήστε να μείνετε Ηράκλειο .. Τι να κάνετε τέτοια εποχή Σητεία;;;; Θα βαρεθείτε τρελά !!! Καλοκαίρι είναι διαφορετικά ! Χωρίς αυτοκίνητο δεν το συζητώ καν για κάπου αλλού εκτός Ηράκλειο!
Όντας Κρητικια και γνωρίζοντας πολύ καλά τις περιοχές καθώς εμένα 29 χρόνια στο Ηράκλειο. Μόλις μετακόμισα... Δες σαν επιλογή το kastro, τίμιο και καλή τιμή για ξενοδοχείο στο κέντρο της πόλης.
Ευχαριστώ.Αυτοκίνητο θα υπάρχει.΄Αλλη επιλογή μέρους για διαμονή στην ευρύτερη περιοχή του Ηρακλείου και εκτός πόλης;
 

Maria241

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
Κοίτα τέτοια εποχή οποιοδήποτε μέρος εκτός πόλης θα είναι ερημια. Εκτός αν δεν σας ενδιαφέρει να πιείτε ένα ποτό ή να πάτε μια βόλτα το βράδυ... Γραφικό κοντινό χωριό θα έλεγα τις Αρχάνες για τέτοια εποχή... Εγώ μένω Γουβες κοντά στην Χερσόνησο αλλά τέτοια εποχή δεν το προτείνω. Θα είστε μόνοι. Ότι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου.. . Οταν δεν είναι σεζόν τα παραθαλάσσια μέρη είναι ακραία έρημα!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Κοίτα τέτοια εποχή οποιοδήποτε μέρος εκτός πόλης θα είναι ερημια. Εκτός αν δεν σας ενδιαφέρει να πιείτε ένα ποτό ή να πάτε μια βόλτα το βράδυ... Γραφικό κοντινό χωριό θα έλεγα τις Αρχάνες για τέτοια εποχή... Εγώ μένω Γουβες κοντά στην Χερσόνησο αλλά τέτοια εποχή δεν το προτείνω. Θα είστε μόνοι. Ότι άλλο χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου.. . Οταν δεν είναι σεζόν τα παραθαλάσσια μέρη είναι ακραία έρημα!
Δεν θέλω να είναι οπωσδήποτε παραθαλάσσιο.Οι Αρχάνες λοιπόν είναι μια τέτοια επιλογή.
 

Maria241

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
Κοίτα τέλη Απριλίου όσο το σκέφτομαι ανοίγει η σεζόν... Ίσως κουτουλουφαρι;; ;πάνω Χερσόνησος είναι... Κοντά σχετικά προς Άγιο Νικόλαο, περίπου στο Μισάωρο και άλλο τόσο για Ηράκλειο.​
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
fotast άκου τούτο: Το Πάσχα στα Ανώγεια, αλλά και πρωτομαγιά. Άπειρες διαδρομές με ΙΧ ή με τα πόδια, το σπήλαιο το Σκοτεινό στα Ζωνιανά, μουσείο με κέρινα ομοιώματα, το καταφύγιο του Μυγερού όπου ξεκινά η ανάβαση για τον Ψηλορείτη, παραδοσιακό χωριό Έναργον για να μείνετε. ντόπια έθιμα κι εκεί θα τριγυρνώ κείνες τις μέρες να πάμε για ρακές. ς
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
fotast άκου τούτο: Το Πάσχα στα Ανώγεια, αλλά και πρωτομαγιά. Άπειρες διαδρομές με ΙΧ ή με τα πόδια, το σπήλαιο το Σκοτεινό στα Ζωνιανά, μουσείο με κέρινα ομοιώματα, το καταφύγιο του Μυγερού όπου ξεκινά η ανάβαση για τον Ψηλορείτη, παραδοσιακό χωριό Έναργον για να μείνετε. ντόπια έθιμα κι εκεί θα τριγυρνώ κείνες τις μέρες να πάμε για ρακές. ς
Ευχαριστώ.Φαντάζομαι ότι μιλάς για το ΄Εναγρον στον Αξό;Μια πρώτη ματιά που έριξα στην σελίδα τους αλλά και σε μηχανές δεν έχει διαθεσιμότητα.Θα πάρω και κανένα τηλ. αύριο.Θέλουμε και 3 δωμάτια.΄Ισως είναι λίγο δύσκολο.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ.Φαντάζομαι ότι μιλάς για το ΄Εναγρον στον Αξό;Μια πρώτη ματιά που έριξα στην σελίδα τους αλλά και σε μηχανές δεν έχει διαθεσιμότητα.Θα πάρω και κανένα τηλ. αύριο.Θέλουμε και 3 δωμάτια.΄Ισως είναι λίγο δύσκολο.
Οκ μπορείς απλά να γευματίσεις εκεί, έχει αρκετά καλές τιμές. Και στα Ανώγεια να μείνεις καλά είναι. Λάθος μου το Σκοτεινό λέγεται Σφενδόνη
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Εγώ θα διαφωνήσω με τον Αντώνη, προσωπικά τα Ανώγεια δεν τα θεωρώ καλή πρόταση για παραμονή είναι μακριά σε όλα και καθόλου καλό οδικό δίκτυο για αποδράσεις .Άσε που Πάσχα και πρωτομαγιά θα χάνει η μάνα το παιδί και ο σκύλος τον αφέντη
Εγώ θα΄έμενα στη πόλη του Ηρακλείου και θα έκανα εξορμήσεις όπως σου είπε η Μαρία παραπάνω.Οι Αρχάνες είναι μια πολύ καλή επιλογή με καλό φαγητό.
Το χωριό Κουτουλουφάρι δίπλα στη Χερσόνησο επίσης καλή επιλογή ,φυσικά ο Άγιος Νικόλαος, και το αγαπημένο μου ψαροχώρι Πλάκα με την ιστορικό νησί της Σπιναλόγκα απέναντι
Το ιστορικό μοναστήρι του αγίου Γεωργίου πάνω στην εθνική για Άγιο Νικόλαο, αξίζει να κάνεις μια στάση .Φυσικά αξίζει να δείτε τη Κνωσσό, το αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου , το κάστρο του Κούλε , το μουσείο Φυσικής ιστορίας, την Ενετική Λόντζια να περπατήσετε το ιστορικό κέντρο της πόλης και φυσικά μπουγάτσα στις Φύλο....σοφίες ,στη πλατεία λιονταριών και φαγητό στο Πεσκέσι η επιτομή της Κρητικής κουζίνας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom