• Εκπομπή Travelstories ν.15 - Οινοποιεία στη Βουλγαρία - κλικ εδώ

Πάσχα στην λίμνη Γκάρντα

makisg

Member
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Πλάγια Χαλκιδικής
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
θά ήθελα την βοήθεια όσων έχουν επισκεφτεί την λίμνη Γκάρντα, άν έχουν διανυκτερεύσει σε κάποιο από τα χωριά της λίμνης ή έχουν επισκεφτεί κάποιο από αυτά και τους άρεσε να μου το προτείνουν. σκέφτομαι φθάνοντας στο Μπεργκαμο και παραλαμβάνοντας το αυτοκίνητο να κάνω 4 διανυκτερεύσεις στήν Sirmione και να την έχω σάν ορμητήριο για κοντινές ημερήσιες εκδρομές. ποιές νομίζετε ότι είναι οι πόλεις που αξίζουν να επισκεφθεί κανείς.
σίγουρα ή μία ή πιθανόν και η δεύτερη μέρα να αφιερωθεί στο να δούμε τά χωριά περιμετρικά της λίμνης και μία μέρα σε ημερήσια επίσκεψη στην Βερονα.

Last edited:

chris7

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ντορτμουντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Μάκη, μόνο στο Sirmione έχω πάει οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω παρά μόνο να σου ευχηθώ να περάσετε τέλεια. :)

makisg

Member
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Πλάγια Χαλκιδικής
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
ευχαριστώ πολύ Χρήστο για την ευχή. σου άρεσε η Σιρμιόνε??

coco

Member
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Η Βερονα ειναι σχετικα κοντα,τι ιδιο η Μαντοβα και η Μπρεσια..αυτη την τελευταια την εχω στα υπ οψιν..να περασετε τελεια!

makisg

Member
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Πλάγια Χαλκιδικής
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Η Βερονα ειναι σχετικα κοντα,τι ιδιο η Μαντοβα και η Μπρεσια..αυτη την τελευταια την εχω στα υπ οψιν..να περασετε τελεια!
ναι, και εγώ αυτές έχω υπόψην καθώς και την Παντοβα που είναι λίγο πιο μακριά

coco

Member
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Εκανα ενα διημερο στην Παντοβα τον Ιουνη..αρκετος θρησκευτικος τουρισμος αλλα και μερικα καλα αξιοθεατα..μου αφησε μια περιεργη αισθηση.

makisg

Member
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Πλάγια Χαλκιδικής
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
νομίζω έγραψε το γουρουνάκι ιστορία για κάποιες από αυτές τις πόλεις, θα την βρω να την διαβάσω.

coco

Member
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
πολυ καλα θα κανεις,με βοηθησε πολυ και στην ουσια ακολουθησα το βασικο του προγραμμα ..ηταν ενα πολυ ομορφο ταξιδι.

karfitsa

Member
Βερόνα και Πάντοβα,που έχω πάει,μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις.Η αλήθεια είναι ότι δύσκολα θα δυσαρεστηθεί κάποιος στην Ιταλία.:)

chris7

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ντορτμουντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
ευχαριστώ πολύ Χρήστο για την ευχή. σου άρεσε η Σιρμιόνε??
Αν και δεν είχαμε διανυκτέρευση για να τη ζήσω καλύτερα μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά.

Grerena

Member
Επόμενο Ταξίδι
οδικό έως Ελσίνκι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιορδανία, Las Vegas
θά ήθελα την βοήθεια όσων έχουν επισκεφτεί την λίμνη Γκάρντα, άν έχουν διανυκτερεύσει σε κάποιο από τα χωριά της λίμνης ή έχουν επισκεφτεί κάποιο από αυτά και τους άρεσε να μου το προτείνουν. σκέφτομαι φθάνοντας στο Μπεργκαμο και παραλαμβάνοντας το αυτοκίνητο να κάνω 4 διανυκτερεύσεις στήν Sirmione και να την έχω σάν ορμητήριο για κοντινές ημερήσιες εκδρομές. ποιές νομίζετε ότι είναι οι πόλεις που αξίζουν να επισκεφθεί κανείς.
σίγουρα ή μία ή πιθανόν και η δεύτερη μέρα να αφιερωθεί στο να δούμε τά χωριά περιμετρικά της λίμνης και μία μέρα σε ημερήσια επίσκεψη στην Βερονα.
Φίλε makisg τη λίμνη Garda την επισκέφτηκα το περσινό καλοκαίρι. ΅Πέταξα΅ μέχρι το Bergamo και νοίκιασα αυτοκίνητο για 4 ημέρες. Την πρώτη μέρα μου όμως την αφιέρωσα στη λίμνη Como (για να καλύψω τα κενά που είχα από άλλο ταξίδι) διανυκτερεύοντας στο Bergamo και τις υπόλοιπες τρεις έμεινα σε ένα χωριό που λέγεται Cola και είναι κοντά στο Lazise. Επέλεξα το Cola γιατί ήταν κοντά στη Galdaland την οποία επισκεφτήκαμε λόγω της οκτάχρονης κόρης μας, αλλά και λόγω ενός ξενοδοχείου που αποδείχτηκε καταπληκτικό. Το γύρο της λίμνης τον κάναμε (χωρίς όμως να προλάβουμε να δούμε τη Sirmione). Το ένα χωριό είναι καλύτερο από το άλλο. Malcesine, Riva del Garda, Limone, Bardolino. Είναι δύσκολο όμως σε μια μέρα να κάνεις όλο το γύρο κάνοντας συγχρόνως στάσεις σε σημεία με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Θα πρότεινα τη μία μέρα να πας ανατολικά μέχρι Malcesine και να ανέβεις στο βουνό Monde Baldo, την άλλη μέρα να πας δυτικά βλέποντας όλα τα χωριά, τις ρωμαικές βίλλες αλλά και την άγρια ομορφιά του βόρειου κομματιού μέχρι τη Riva (και να γυρίσεις πίσω πιάνοντας την εθνική Α22) και άλλη μια μέρα να την αφιερώσεις στη Βερόνα.
Σημείωση: Ρίξε μια ματιά και στους καταρράκτες Varone.
Η γνώμη μου είναι ότι αφού θα φτάσεις μέχρι εκεί να αφιερώσεις πιο πολύ χρόνο στη φύση και στην άγρια ομορφιά αυτής της λίμνης και λιγότερο σε πόλεις που μπορείς ενδεχομένως και άλλη φορά να πας γιατί είναι πιο εύκολο (και χωρίς αυτοκίνητο).
Την εμπειρία μου από το ταξίδι μου αυτό την καταγράφω αυτήν την εποχή και ελπίζω μέχρι τις αρχές του Δεκέμβρη να την έχω ανεβάσει και στο forum.

Μεχρι τότε όμως πάρε μια γεύση αυτού που προσπαθώ να σου πω:
IMG_8953.JPG

IMG_8773.JPG

IMG_8914.JPG

IMG_8992.JPG

IMG_8950.JPG

IMG_9065.JPG

Ελπίζω να βοήθησα λίγο!

Mara-Maria

Member
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ενδιαφέρομαι κι εγώ για λίμνη Γκάρντα! Απ' ό, τι έχω ακούσει είναι καταπληκτικά, επίσης άκουσα ότι στο Σιρμιόνε τα ξενοδοχεία είναι λίγο πιο ακριβά από τις άλλες πόλεις της λίμνης. Άκουσα επίσης ότι αν πας Μιλάνο και νοικιάσεις αυτοκίνητο, από εκεί μπορείς να δεις άνετα την λίμνη του Κόμο, την Γκάρντα και το Μιλάνο στην επιστροφή σε πέντε μέρες (4 διανυκτερεύσεις). Ισχύει άραγε;

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.892
Μέλη
35.579
Νεότερο μέλος
MIX

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom