Ιταλία Πληροφορίες για περιοχή Garda.

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Βερόνα και Πάντοβα,που έχω πάει,μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις.Η αλήθεια είναι ότι δύσκολα θα δυσαρεστηθεί κάποιος στην Ιταλία.:)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
ευχαριστώ πολύ Χρήστο για την ευχή. σου άρεσε η Σιρμιόνε??
Αν και δεν είχαμε διανυκτέρευση για να τη ζήσω καλύτερα μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
θά ήθελα την βοήθεια όσων έχουν επισκεφτεί την λίμνη Γκάρντα, άν έχουν διανυκτερεύσει σε κάποιο από τα χωριά της λίμνης ή έχουν επισκεφτεί κάποιο από αυτά και τους άρεσε να μου το προτείνουν. σκέφτομαι φθάνοντας στο Μπεργκαμο και παραλαμβάνοντας το αυτοκίνητο να κάνω 4 διανυκτερεύσεις στήν Sirmione και να την έχω σάν ορμητήριο για κοντινές ημερήσιες εκδρομές. ποιές νομίζετε ότι είναι οι πόλεις που αξίζουν να επισκεφθεί κανείς.
σίγουρα ή μία ή πιθανόν και η δεύτερη μέρα να αφιερωθεί στο να δούμε τά χωριά περιμετρικά της λίμνης και μία μέρα σε ημερήσια επίσκεψη στην Βερονα.
Φίλε makisg τη λίμνη Garda την επισκέφτηκα το περσινό καλοκαίρι. ΅Πέταξα΅ μέχρι το Bergamo και νοίκιασα αυτοκίνητο για 4 ημέρες. Την πρώτη μέρα μου όμως την αφιέρωσα στη λίμνη Como (για να καλύψω τα κενά που είχα από άλλο ταξίδι) διανυκτερεύοντας στο Bergamo και τις υπόλοιπες τρεις έμεινα σε ένα χωριό που λέγεται Cola και είναι κοντά στο Lazise. Επέλεξα το Cola γιατί ήταν κοντά στη Galdaland την οποία επισκεφτήκαμε λόγω της οκτάχρονης κόρης μας, αλλά και λόγω ενός ξενοδοχείου που αποδείχτηκε καταπληκτικό. Το γύρο της λίμνης τον κάναμε (χωρίς όμως να προλάβουμε να δούμε τη Sirmione). Το ένα χωριό είναι καλύτερο από το άλλο. Malcesine, Riva del Garda, Limone, Bardolino. Είναι δύσκολο όμως σε μια μέρα να κάνεις όλο το γύρο κάνοντας συγχρόνως στάσεις σε σημεία με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Θα πρότεινα τη μία μέρα να πας ανατολικά μέχρι Malcesine και να ανέβεις στο βουνό Monde Baldo, την άλλη μέρα να πας δυτικά βλέποντας όλα τα χωριά, τις ρωμαικές βίλλες αλλά και την άγρια ομορφιά του βόρειου κομματιού μέχρι τη Riva (και να γυρίσεις πίσω πιάνοντας την εθνική Α22) και άλλη μια μέρα να την αφιερώσεις στη Βερόνα.
Σημείωση: Ρίξε μια ματιά και στους καταρράκτες Varone.
Η γνώμη μου είναι ότι αφού θα φτάσεις μέχρι εκεί να αφιερώσεις πιο πολύ χρόνο στη φύση και στην άγρια ομορφιά αυτής της λίμνης και λιγότερο σε πόλεις που μπορείς ενδεχομένως και άλλη φορά να πας γιατί είναι πιο εύκολο (και χωρίς αυτοκίνητο).
Την εμπειρία μου από το ταξίδι μου αυτό την καταγράφω αυτήν την εποχή και ελπίζω μέχρι τις αρχές του Δεκέμβρη να την έχω ανεβάσει και στο forum.

Μεχρι τότε όμως πάρε μια γεύση αυτού που προσπαθώ να σου πω:
IMG_8953.JPG


IMG_8773.JPG

IMG_8914.JPG


IMG_8992.JPG


IMG_8950.JPG


IMG_9065.JPG

Ελπίζω να βοήθησα λίγο!
 

Mara-Maria

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος, Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ενδιαφέρομαι κι εγώ για λίμνη Γκάρντα! Απ' ό, τι έχω ακούσει είναι καταπληκτικά, επίσης άκουσα ότι στο Σιρμιόνε τα ξενοδοχεία είναι λίγο πιο ακριβά από τις άλλες πόλεις της λίμνης. Άκουσα επίσης ότι αν πας Μιλάνο και νοικιάσεις αυτοκίνητο, από εκεί μπορείς να δεις άνετα την λίμνη του Κόμο, την Γκάρντα και το Μιλάνο στην επιστροφή σε πέντε μέρες (4 διανυκτερεύσεις). Ισχύει άραγε;
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Ενδιαφέρομαι κι εγώ για λίμνη Γκάρντα! Απ' ό, τι έχω ακούσει είναι καταπληκτικά, επίσης άκουσα ότι στο Σιρμιόνε τα ξενοδοχεία είναι λίγο πιο ακριβά από τις άλλες πόλεις της λίμνης. Άκουσα επίσης ότι αν πας Μιλάνο και νοικιάσεις αυτοκίνητο, από εκεί μπορείς να δεις άνετα την λίμνη του Κόμο, την Γκάρντα και το Μιλάνο στην επιστροφή σε πέντε μέρες (4 διανυκτερεύσεις). Ισχύει άραγε;
Από Bergamo όση ώρα κάνεις να πας Sirmione την ίδια ώρα κάνεις και για Como και την ίδια ώρα κάνεις για να πας Varenna ή Belagio ή και Μιλάνο. Το αεροδρόμιο του Bergamo είναι ανάμεσα στις δύο λίμνες. Αν έχεις αυτοκίνητο μπορείς και το ίδιο το Bergamo να έχεις σαν ορμητήριο και να πας σε όλα τα παραπάνω που απέχουν πάνω κάτω μία ώρα από το Bergamo.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
σε ευχαριστώ πολύ @Grerena για τις πληροφορίες που μου έδωσες. και βέβαια βοήθησες και πολύ μάλιστα. θα φτάσω τετάρτη μεσημέρι στην Σιρμιόνε και θα φύγω Κυριακή απόγευμα. αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως είναι η ύπαιθρος, τα όμορφα τοπία και τα μικρά χωριουδάκια. γιαυτό σκέφτομαι πως η μισή μέρα που θα έχω φθάνοντας θα αφιερωθεί στην εξερεύνηση της Σιρμιόνε και οι επόμενες δύο μέρες θα είναι αφιερωμένες στο να δούμε όσο είναι δυνατόν την λίμνη περιμετρικά όπως λες και εσύ την μια μέρα ανατολικά και την άλλη δυτικά. την τρίτη μέρα ίσως να επισκεφτούμε την Βερόνα εκτός αν αφήσουμε εκκρεμότητες με την λίμνη και αφιερώσουμε και την τρίτη μέρα σε αυτήν. την Κυριακή το μεσημέρι και φεύγοντας για Μπέργκαμο απλώς για διανυκτέρευση πιθανόν να κάνουμε ένα πέρασμα είτε από την Μάντοβα είτε από την Μπρέσια. αν βοηθήσει και ο καιρός και η ημέρα που μεγαλώνει πιστεύω ότι είναι ένας όμορφος προορισμός.
περιμένω βέβαια με αγωνία και την ιστορία σου .
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Είχα επισκεφτεί την περιοχή για 1 βδομάδα καλοκαίρι...μου άρεσε πολυ! εξαιρετικό φαγητό και κρασιά...ομορφες Πολίχνες!Μην αμελήσεις να επισκεφτείς το borgheto sul mincio ://www.tripadvisor.com/Attraction_Review Εγώ είχα μείνει σε Αγροτουριστικά εκεί κοντά.Επισης μια όαση πρασίνου ,το parco giardino sigurta.

Ίσως έχεις δει και το θεμα gardaland όπου και εκεί είχα αναφέρει κάποια πράγματα για την περιοχή
 
Last edited by a moderator:

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Καλησπέρα σας... Από όσα διάβασα κατάλαβα ότι γενικά βολεύει το αεροδρόμιο toy Bergamo... Αν δεν νοικιάσει κάποιος αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο, πώς είναι δυνατόν να φτάσεις Gardaland? Είμαστε οικογένεια με 3 παιδιά... Ευχαριστώ!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
επειδή η μέρα της αναχώρησης πλησιάζει (Μ. Τετάρτη) έκανα ένα πλάνο για τις μέρες που θα είμαστε στην λίμνη Γκάρντα. η διαμονή μας κλείστηκε στο ξενοδοχείο Eden στην παλιά πόλη της Σιρμιόνε στο οποίο θα είμαστε κατά το μεσημεράκι. αναλόγως της ώρας και του καιρού λέω να κάνουμε μια κοντινή εξόρμηση στο Borgetto sul Mincio και στο Parco giardino Sigurta.
την επόμενη μέρα λέω να κάνουμε μια ημερήσια εκδρομή στο Malcesine και να ανεβούμε και στο βουνό Monte Baldo με το τελεφερίκ, καθώς και μια επίσκεψη στο Santuario Madonna della Corona που βρίσκετε προς την ίδια κατεύθυνση περίπου.
την επόμενη μέρα σκέφτομαι να κάνουμε άλλη μια ημερήσια εξόρμηση στην δυτική πλευρά της λίμνης και να επισκεφθούμε κάποια από τα χωριά Salo, Limone, Riva ή ότι προλάβουμε.
την επόμενη μέρα να την περάσουμε βολτάροντας στο χωριό μας και πιθανόν να επισκεφθούμε κανένα κοντινό χωριό που θα μας χτυπήσει στο μάτι ή θα μας το προτείνουν από το ξενοδοχείο και τέλος
την επόμενη μέρα που θα αναχωρήσουμε από το ξενοδοχείο με κατεύθυνση το Μπέργκαμο λέω να αφιερώσουμε κάποιες ώρες στην Μπρέσια πριν καταλύσουμε στο ξενοδοχείο μας στο Μπέργκαμο για το τελευταίο βράδυ της εκδρομής μας.

θα ήθελα την γνώμη των κοριτσιών που με τις πληροφορίες τους με κατεύθυναν στο παραπάνω σχεδιασμό, αν έχουν κάτι άλλο να προτείνουν ή να συμπληρώσουν.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
επειδή η μέρα της αναχώρησης πλησιάζει (Μ. Τετάρτη) έκανα ένα πλάνο για τις μέρες που θα είμαστε στην λίμνη Γκάρντα. η διαμονή μας κλείστηκε στο ξενοδοχείο Eden στην παλιά πόλη της Σιρμιόνε στο οποίο θα είμαστε κατά το μεσημεράκι. αναλόγως της ώρας και του καιρού λέω να κάνουμε μια κοντινή εξόρμηση στο Borgetto sul Mincio και στο Parco giardino Sigurta.
την επόμενη μέρα λέω να κάνουμε μια ημερήσια εκδρομή στο Malcesine και να ανεβούμε και στο βουνό Monte Baldo με το τελεφερίκ, καθώς και μια επίσκεψη στο Santuario Madonna della Corona που βρίσκετε προς την ίδια κατεύθυνση περίπου.
την επόμενη μέρα σκέφτομαι να κάνουμε άλλη μια ημερήσια εξόρμηση στην δυτική πλευρά της λίμνης και να επισκεφθούμε κάποια από τα χωριά Salo, Limone, Riva ή ότι προλάβουμε.
την επόμενη μέρα να την περάσουμε βολτάροντας στο χωριό μας και πιθανόν να επισκεφθούμε κανένα κοντινό χωριό που θα μας χτυπήσει στο μάτι ή θα μας το προτείνουν από το ξενοδοχείο και τέλος
την επόμενη μέρα που θα αναχωρήσουμε από το ξενοδοχείο με κατεύθυνση το Μπέργκαμο λέω να αφιερώσουμε κάποιες ώρες στην Μπρέσια πριν καταλύσουμε στο ξενοδοχείο μας στο Μπέργκαμο για το τελευταίο βράδυ της εκδρομής μας.

θα ήθελα την γνώμη των κοριτσιών που με τις πληροφορίες τους με κατεύθυναν στο παραπάνω σχεδιασμό, αν έχουν κάτι άλλο να προτείνουν ή να συμπληρώσουν.
Καλά να περάσετε.:)
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
επειδή η μέρα της αναχώρησης πλησιάζει (Μ. Τετάρτη) έκανα ένα πλάνο για τις μέρες που θα είμαστε στην λίμνη Γκάρντα. η διαμονή μας κλείστηκε στο ξενοδοχείο Eden στην παλιά πόλη της Σιρμιόνε στο οποίο θα είμαστε κατά το μεσημεράκι. αναλόγως της ώρας και του καιρού λέω να κάνουμε μια κοντινή εξόρμηση στο Borgetto sul Mincio και στο Parco giardino Sigurta.
την επόμενη μέρα λέω να κάνουμε μια ημερήσια εκδρομή στο Malcesine και να ανεβούμε και στο βουνό Monte Baldo με το τελεφερίκ, καθώς και μια επίσκεψη στο Santuario Madonna della Corona που βρίσκετε προς την ίδια κατεύθυνση περίπου.
την επόμενη μέρα σκέφτομαι να κάνουμε άλλη μια ημερήσια εξόρμηση στην δυτική πλευρά της λίμνης και να επισκεφθούμε κάποια από τα χωριά Salo, Limone, Riva ή ότι προλάβουμε.
την επόμενη μέρα να την περάσουμε βολτάροντας στο χωριό μας και πιθανόν να επισκεφθούμε κανένα κοντινό χωριό που θα μας χτυπήσει στο μάτι ή θα μας το προτείνουν από το ξενοδοχείο και τέλος
την επόμενη μέρα που θα αναχωρήσουμε από το ξενοδοχείο με κατεύθυνση το Μπέργκαμο λέω να αφιερώσουμε κάποιες ώρες στην Μπρέσια πριν καταλύσουμε στο ξενοδοχείο μας στο Μπέργκαμο για το τελευταίο βράδυ της εκδρομής μας.

θα ήθελα την γνώμη των κοριτσιών που με τις πληροφορίες τους με κατεύθυναν στο παραπάνω σχεδιασμό, αν έχουν κάτι άλλο να προτείνουν ή να συμπληρώσουν.

Υπέροχο και γεμάτο πρόγραμμα. Συμφωνώ σε όλα. Να προσέξεις μόνο με τον καιρό. Το βουνό όπως και να ¨¨χει θέλει πολύ καλό ντύσιμο.
ΝΑ συμπληρώσω μόνο ότι αν δεν έχεις πάει Βερόνα, θα μπορούσες να τη στριμώξεις και αυτή λίγο, γιατί αξίζει. ΝΑ περάσεις πολύ καλά και φυσικά περιμένουμε με το καλό τα νέα σου με ιστορία...:)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Υπέροχο και γεμάτο πρόγραμμα. Συμφωνώ σε όλα. Να προσέξεις μόνο με τον καιρό. Το βουνό όπως και να ¨¨χει θέλει πολύ καλό ντύσιμο.
ΝΑ συμπληρώσω μόνο ότι αν δεν έχεις πάει Βερόνα, θα μπορούσες να τη στριμώξεις και αυτή λίγο, γιατί αξίζει. ΝΑ περάσεις πολύ καλά και φυσικά περιμένουμε με το καλό τα νέα σου με ιστορία...:)

Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις σου @Grerena . φυσικά και το πρόγραμμα θα τροποποιηθεί αν ο καιρός δεν θα είναι καλός κάποια ή κάποιες μέρες. εύχομαι και εσύ να περάσεις υπέροχα και Καλό Πάσχα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom