Πάτμος Πάσχα στη Πάτμο ή στη Μονεμβασιά?

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
παιδιά καλησπέρα,
θα ήθελα και εγώ τη βοήθειά σας για τον προορισμό που πρόκειται να επιλέξω για το Πάσχα.ξεκινώντας να κάνω την ερώτηση για Μονεμβασιά η γυναίκα μου,μου έβαλε και την ιδέα της Πάτμου.
θα ξεκινήσουμε απο θεσσαλονίκη οπότε θα ήθελα να ξέρω αν έχει πάει κανείς σε κάποιο απο τα παραπάνω μέρη,τη διαδρομή και την ευκολότερη πρόσβαση σε αυτά (νομίζω οτι η Πάτμος δεν έχει αεροδρόμιο,οπότε πάς μόνο απο Πειραιά?),καθώς επίσης και για ξενοδοχεία.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
για Πάτμο το πιο απλό θα ήταν αεροπλάνο μέχρι Κω και από κει δελφίνι. αν έχει απ΄ευθείας αεροπορική σύνδεση Θεσσ/κη - Κω δεν το γνωρίζω. για ξενοδοχείο δεν μπορώ να πω γιατί δεν έμεινα, αλλά σαν νησί η Πάτμος είναι μοναδική και το Πάσχα σίγουρα μία απ΄τις καλύτερες εποχές για να πάει κανείς!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Εχω βρεθει και στα δυο μερη και τα δυο ειναι μοναδικα και ιδιαιτερα..
πραγματικα στη θεση σου θα ημουν σε μεγαλο διλημμα..
εχω κανει Πασχα στη Μονεμβασια,η ολη ατμοσφαιρα ειναι καταπληκτικη, ειδικα η περιφορα του Επιταφιου στο καστρο το βραδυ της Μεγαλης Παρασκευης ειναι κατι το ανεπαναληπτο.. Κ εμεις απο Θεσσαλονικη ξεκινησαμε, πηραμε αεροπλανο μεχρι Αθηνα και μετα νοικιασαμε αυτοκινητο.. ετσι δεν κουραστηκαμε, φτασαμε ξεκουραστοι το μεσημερι της Μεγ.Πεμπτης και δεν χασαμε καμια διανυκτερευση στο δρομο..
Φανταζομαι οτι η Πατμος θα ειναι εξισου κατανυκτικη και καταπληκτικη..
Αν καταληξετε στη Μονεμβασια, θα πρεπει να ψαξετε απο τωρα για καταλυμα, εμεις ειχαμε κλεισει απο Ιανουριο, οπωσδηποτε εντος του καστρου και να εχετε υποψιν οτι τα περισσοτερα ξενοδοχεια εχουν μινιμουμ διανυκτερευσεων τουλ. 4
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,αυτό που σκέφτομαι και εγώ για Πάτμο είναι η ταλαιπορία της μετάβασης απο τη Θεσ/νίκη,θα θέλει 1 μέρα να πάς και 1 να γυρίσεις,ενώ για Μονεμβασιά νομίζω οτι θα είναι πιό εύκολο.
Ερμίνα εσύ που βρέθηκες εκεί Πάσχα,σε πιό ξεν/χείο έμεινες??έμεινες ευχαριστημένη?
αν ξέρεις κάποια ξενοδοχεία για να αρχίσω να ψάχνω ή μήπως είναι καλύτερα λόγω του μεγάλου συνωστισμού να μείνει κανείς κάπου εκεί κοντά?
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Το σίγουρο είναι πως και οι δύο προορισμοί είναι πολύ "πασχαλινοί". Θα βιώσεις το πνεύμα των ημερών πολύ έντονα και θα είναι από τις εμπειρίες που δε θα ξεχάσεις!
Η διαφορά τους είναι ως επί το πλείστον η πρόσβαση, όπως προαναφέρθηκε. Αν σκοπεύεις να πας με πλοιο στην Πάτμο θα σου πρότεινα να το αφήσεις καλύτερα. Πήγα καλοκαίρι, 10 ώρες μέσα στη νύχτα, με πλοίο της εποχής του μεσοπολέμου. Μεγάλη ταλαιπωρία. Αν σ' αυτό προσθέσεις και το δρομολόγιο Θεσσαλονίκη-Αθήνα, πιστεύω πως θα είναι εξοντωτικό. Κατά τη γνώμη μου εξέτασε την περίπτωση της Πάτμου μόνο αν παίζει σοβαρά το ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσετε αεροπλάνο προς το κοντινότερο νησί με αεροδρόμιο και μετά πλοίο. Εμείς είχαμε μείνει σε ένα μικρό ξενοδοχείο 2 αστέρων στο λιμάνι, το Δελφίνι. Ήταν πολύ απλά τα δωμάτια αλλά ήταν πεντακάθαρα και είχαν ωραία θέα στη θάλασσα. Δίπλα σε αυτό υπάρχει κι ένα άλλο, το "Σπίτι του Καπετάνιου" νομίζω λέγεται. Κι αυτό συμπαθέστατο με ανάλογη θέα. Έχε υπόψη ότι το Πάσχα η πληρότητα στην Πάτμο αγγίζει το 100% οπότε κινηθείτε γρήγορα. Μας είπαν ότι η αποκαθήλωση που γίνεται εκεί τη Μεγάλη Παρασκευή αλλά και ολόκληρη η τελετουργία των ημερών είναι απίστευτες!
Η Μονεμβασιά τώρα είναι πολύ πιο προσιτή περίπτωση από θέμα πρόσβασης. Επιπλέον είναι απίστευτα ατμοσφαιρική (μιλάω για μέσα στο Κάστρο), στο σύνολό της. Μεταφέρεσαι σε άλλη εποχή. Ήμουν εκεί πέρυσι το Πάσχα αλλά έφτασα Κυριακή, δεν έκανα εκεί Ανάσταση για να σου πω. Αν κρίνω όμως από την ατμόσφαιρα των επόμενων ημερών, φαντάζομαι ότι θα ήταν μαγικό το σκηνικό! Την ημέρα του Πάσχα αναβιώνει και το έθιμο με το κάψιμο του Ιούδα, στην κεντρική πλατεία. Μείναμε στο Βυζαντινό, στο δωμάτιο που ήταν πάνω στην πλατεία (το συγκεκριμένο ξενοδοχείο έχει δωμάτια σε διάφορα σημεία του Κάστρου). Πολύ καλή επιλογή το Μαλβάζια και το Ardamis, αν διαθέτετε τα χρήματα. Δες και το θέμα "που να πάμε, που να πάμε?" στην ενότητα Στερεά Ελλάδα, έχουν γίνει αναφορές για τη διαμονή στη Μονεμβασιά. Η Aegean έχει βάλει και πτήση Θεσσαλονίκη-Καλαμάτα. Θα μπορούσατε να επιλέξετε αυτήν τη λύση και να νοικιάσετε αυτοκίνητο για Καλαμάτα-Μονεμβασιά-Καλαμάτα. ΄
Κάνε μια πρώτη διαλογή και εδώ είμαστε πάλι;)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για κοιτα για Πατμο μηπως σε βολευει απο Σαμο, αν υπαρχει αεροπορικη συνδεση Θεσσαλονικης Σαμου τον Απριλη. Μετα απο Πυθαγοριο το καλοκαιρι εβαζαν ιπταμενα δελφινια.
Κοιτα επισης αν υπαρχει καμια αεροπορικη συνδεση Καλαματας με Θεσσαλονικη (λεμε τωρα και καμια μ@λ@κι@ να περνα η ωρα!). Απο εκει θα μπορουσες να νοικιασεις καποιο αυτοκινητο και να γλιτωσεις αρκετα απο τα 800 χιλιομετρα του Θεσσαλονικη-Μονεμβασια.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
εχω κανει Πασχα στη Μονεμβασια,η ολη ατμοσφαιρα ειναι καταπληκτικη, ειδικα η περιφορα του Επιταφιου στο καστρο το βραδυ της Μεγαλης Παρασκευης ειναι κατι το ανεπαναληπτο..
Κι εγώ έχω βρεθεί Πάσχα στη Μονεμβασιά.
+1000, είναι super!!

υ.γ: Πάτμο δεν έχω πάει...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Για κοιτα για Πατμο μηπως σε βολευει απο Σαμο, αν υπαρχει αεροπορικη συνδεση Θεσσαλονικης Σαμου τον Απριλη. Μετα απο Πυθαγοριο το καλοκαιρι εβαζαν ιπταμενα δελφινια.
Κοιτα επισης αν υπαρχει καμια αεροπορικη συνδεση Καλαματας με Θεσσαλονικη (λεμε τωρα και καμια μ@λ@κι@ να περνα η ωρα!). Απο εκει θα μπορουσες να νοικιασεις καποιο αυτοκινητο και να γλιτωσεις αρκετα απο τα 800 χιλιομετρα του Θεσσαλονικη-Μονεμβασια.
Απο Καλαματα για Μονεμβασια να υπολογιζεις κανενα 3ωρο στην καλυτερη.Ο δρομος διασχιζει τη Μεσσηνιακη Μανη και ειναι στενος με στροφες .
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Απο Καλαματα για Μονεμβασια να υπολογιζεις κανενα 3ωρο στην καλυτερη.Ο δρομος διασχιζει τη Μεσσηνιακη Μανη και ειναι στενος με στροφες .[/quote

ε τοτε δεν αξιζει τον κοπο απο Καλαματα γιατι να περιοριστει τοσο στις ημερες και στις ωρες..
καλυτερα να παει Αθηνα που εχει συνεχεια εμεις σε 3,5 ωρες ειμασταν Μονεμβασια και ανετα, ο δρομος μεχρι την Τριπολη παρα πολυ καλος ..

Μειναμε στον ξενωνα Θεοφανω THEOPHANO - TRADITIONAL GUEST HOUSES, ειναι ακριβως πανω απο το Malvazia
ο οποίος απλα δεν παιζεται, ειδικα η μεζονετα..
και τωρα να πηγαινα παλι εκει θα εμενα..
απλα η κ. Φανη θελει λιγο.. παρακαλητο αλλα αξιζει, επεμενε για 5νθημερο αλλα στο τελος συμφωνησε για 4 βραδια, εμεις διναμε 100 το βραδυ
το malvazia και το vyzantino ειναι πιο οικονομικα και νομιζω εχουν και πρωινο
τα κελαρια και αρδαμης ειναι στην κατω πλευρα του καστρου και ειναι πολυ πιο ακριβα
παντως η συμβουλη μου ειναι να μεινεις οπωσδηποτε εντος του καστρου, εξω χανεις ολη τη μαγεια.. ασε που θα εχεις και πρακτικα προβληματα παρκιγκ κλπ καθε φορα που θα θελεις να το επισκεφτεις
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η πρόσβαση στην Πάτμο και κυρίως εκτός καλοκαιρινής περιόδου, είναι πιο δύσκολη.

Κοντινότερα αεροδρόμια είναι της Λέρου, της Σάμου και της Κω. Κατόπιν παίζει η Ρόδος.
Από εκεί, παίρνεις τοπική θαλάσσια συγκοινωνία. Αυτό σημαίνει είτε κανονικό πλοίο της γραμμής (δεν έχει και μεγάλη ποικιλία), είτε καταμαράν, είτε ιπτάμενο δελφίνι.
Τα δύο τελευταία έχουν εποχική λειτουργία και δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι λειτουργούν την περίοδο του Πάσχα.

Για Λέρο σπάνια βρίσκεις θέση στο αεροπλάνο. Οι περισσότεροι πηγαίνουν Σάμο ή Κω. Μερικές φορές μπορεί να χρειαστεί και διανυκτέρευση στην Κω γιατί δε βολεύουν τα καράβια.

Δωμάτια υπάρχουν πολλών ειδών στην Πάτμο. Από απλά, έως εξαιρετικά κυριλέ. Οι τιμές για όλες τις κατηγορίες είναι πολύ τσιμπημένες (αναλογικά πάντα).

Για την εποχή που ψάχνεις, από Θεσ/νικη μάλλον καλύτερα να πας Μονεμβασιά παρά Πάτμο.
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Αν μιλάμε για Μονεμβασιά, το βασικότερο μειονέκτημα που βρίσκω εγώ στην εναλλακτική Θεσσαλονίκη-Καλαμάτα είναι ότι αν θες να πας απευθείας και όχι με ανταπόκριση από Αθήνα, πρέπει να πληρώσεις γύρω στα 180 ευρώ το άτομο. Επιπλέον, πρέπει την ημέρα της αναχώρησης να είσαι στις 9 το πρωί Καλαμάτα. Σκότωμα...θα πρέπει να φύγεις αξημέρωτα από Μονεμβασιά. Κατά τα άλλα είναι βέβαια 3 ώρες από Καλαμάτα για Μονεμβασιά, αλλά δεν είναι πιο όμορφη αυτή η διαδρομή από την αδιάφορη και βαρετή Εθνική; :roll:

Από την άλλη, 800χλμ Θεσσαλονίκη-Μονεμβασιά και 10 ώρες στο δρόμο (μαζί με τις στάσεις) μου φαίνονται κάπως πολλά...Και σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να ξεκινήσεις νωρίς για την επιστροφή.

Επειδή μάλλον σε μπέρδεψα παρά βοήθησα:bleh: για καλύτερη εκτίμηση του χρόνου και του κόστους των εναλλακτικών που συζητάμε ρίξε μια ματιά στο www.viamichelin.com. Είναι αρκετά αξιόπιστο. Επίσης για την ενοικίαση αυτοκινήτου δες και το www.economycarrentals.com.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
κορίτσια,τι να πώ?
χίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και για τις άμεσες απαντήσεις σας,μη στενοχωριέσται δεν με μπερδεύετε καθόλου,ίσα-ίσα με διευκολύνετε στην επιλογή μου η οποία μάλλον θα είναι η Μονεμβασιά,διότι όπως λέτε και εσείς η πρόσβαση στη Πάτμο είναι πολύ δυσκολη απο Θεσ/νικη το χειμώνα.
λοιπόν αρχίζω και το ψάχνω και θα επανέλθω με άλλες τυχόν απορίες μου.
και πάλι σας ευχαριστώ. Μάκης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom