Πάφος-Αμμάν με 4€

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Καλό είναι να γνωρίζετε επίσης ότι το κόστος της βίζας είναι περίπου 45 ευρώ εάν την βγάλετε στο αεροδρόμιο (40 δηνάρια Ιορδανίας τα οποία πρέπει να αλλάξετε στο ανταλακτήριο του αεροδρομίου αφού δεν δέχονται ευρώ η δολάρια) . Η πρεσβεία στην Κύπρο μου ζήτησε για βίζα 67,5 ευρώ η οποία βγαίνει αυθημερόν.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλό είναι να γνωρίζετε επίσης ότι το κόστος της βίζας είναι περίπου 45 ευρώ εάν την βγάλετε στο αεροδρόμιο (40 δηνάρια Ιορδανίας τα οποία πρέπει να αλλάξετε στο ανταλακτήριο του αεροδρομίου αφού δεν δέχονται ευρώ η δολάρια) . Η πρεσβεία στην Κύπρο μου ζήτησε για βίζα 67,5 ευρώ η οποία βγαίνει αυθημερόν.
Υπάρχει και το Jordan Pass (αν βέβαια κάποιος σκοπεύει να πάει στην Πέτρα), που προσφέρει μεγάλη συνολική έκπτωση σε βίζα+αξιοθέατα. Εμείς αυτό είχαμε βγάλει και έριξε σημαντικά το budget.
@misha19 διάβασα χθες ότι οι Κύπριοι απαλλάσσεστε πια από τη βίζα λόγω διμερούς συμφωνίας, παραπληροφόρηση λες να ήταν;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Νομίζω η απαλλαγή ισχύει μόνο για τα διπλωματικά κλπ.διαβατήρια, όχι για τα "κοινά"
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Σήμερα μίλησα με την πρεσβεία οπότε δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Πόσο κοστίζει το jordan pass? Και για πόσες μέρες;
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Καταξοδευτικαμε, €4 το άτομο με επιστροφή :xalara::xalara::xalara:. Έλα να πέφτουν πληροφορίες …
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σήμερα μίλησα με την πρεσβεία οπότε δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Πόσο κοστίζει το jordan pass? Και για πόσες μέρες;
Μπες στο link που έχω δώσει που έχει τα διάφορα πακέτα. Το minimum που θέτουν είναι να μη μείνει κάποιος λιγότερες από 3 νύχτες στη χώρα.
 

LIMGIRL

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Να ρωτήσω κάτι? Μιπως πρέπει να βάλουμε και τα εμβόλια για ηπατίτιδα α και τυφοειδη πυρετό για την Ιορδανία? Επίσης ... το διαβατήριο μου λήγει 2 μήνες πριν το 3 ήμερο ταξίδι που σκευτομαι να κάνω. Θα έχω πρόβλημα?
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Να ρωτήσω κάτι? Μιπως πρέπει να βάλουμε και τα εμβόλια για ηπατίτιδα α και τυφοειδη πυρετό για την Ιορδανία? Επίσης ... το διαβατήριο μου λήγει 2 μήνες πριν το 3 ήμερο ταξίδι που σκευτομαι να κάνω. Θα έχω πρόβλημα?
Δεν χρειάζεσε κανένα εμβόλιο . Γενικά καλό θα ήταν να έχεις για την ηπατίτιδα Α , άσχετα με το ταξίδι στην Ιορδανία. Τι εννοείς 2 μήνες πριν πας ταξίδι?? Δηλαδή θες να πετάξεις με ληγμένο διαβατήριο? Τώρα πάλι εάν εννοείς 2 μήνες μετά , νομίζω πως πάλι θα έχεις πρόβλημα. Το διαβατήριο πρέπει να μην λίγει σε λιγότερο απο 6 μήνες για να πάρεις βίζα για την είσοδο σου στη χώρα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Να ρωτήσω κάτι? Μιπως πρέπει να βάλουμε και τα εμβόλια για ηπατίτιδα α και τυφοειδη πυρετό για την Ιορδανία? Επίσης ... το διαβατήριο μου λήγει 2 μήνες πριν το 3 ήμερο ταξίδι που σκευτομαι να κάνω. Θα έχω πρόβλημα?
Λήγει πρίν;Το γράφεις σωστά;Με ληγμένο θέλεις να ταξιδέψεις;
 

LIMGIRL

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Όχι συγνώμη εννοούσα μετά. Δηλαδή θα σκευτομαι να ταξιδευσω τέλος του Απριλίου και το διαβατήριο μου λήγει Ιούνιο. Δεν προλαβαίνω να το ανανεώσω διότι θέλει 1 μήνα ένεκα και των γιορτών του Πάσχα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom