Ιταλία Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο...

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana

Όλα ξεκίνησαν στα τέλη του Μάρτη, όταν μια ωραία πρωία άνοιξα τον υπολογιστή μου και βρήκα στα εισερχόμενα μια δελεαστική προσφορά της Alitalia… Αμέσως κινητοποιήθηκα, σε πρώτη φάση έκλεισα ένα ωραιότατο τριήμερο στο Μιλάνο για την πρωτομαγιά κι η δεύτερη κίνηση ήταν να κάνω ένα τηλεφώνημα στην κολλητή μου.. «Τι λες για Σικελία;», τη ρώτησα… Και η απάντηση ήταν θετική!!!
Αρχικά προβληματίστηκα Παλέρμο ή Κατάνια, μετά όμως από την παρότρυνση του φίλου Samion η απόφαση πάρθηκε.. Κλείσαμε λοιπόν ένα τριήμερο στο Παλέρμο τέλη Ιουνίου με την προοπτική να κάνουμε κι ένα μπανάκι στη θάλασσα, στην εκπληκτική τιμή των 98ευρώ μέσω Ρώμης…
Με σύντομες διαδικασίες και μια γρήγορη έρευνα αγοράς καταλήξαμε και στο ξενοδοχείο, μιας κι οι κριτικές που βρήκαμε ήταν καλές, μας έδειχναν ότι είναι κεντρικό κι η τιμή αυτού 80ευρώ /μέρα(Hotel Plaza Opera)… Hotel Palermo - Hotel Plaza OpΤο ταξίδι μόλις άρχιζε…
Οι μήνες πέρασαν γρήγορα και ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε για τη νέα μας αποστολή…Με δύο χειραποσκευές βρεθήκαμε στο Ελ. Βενιζέλος και μια ευχάριστη έκπληξη μας περίμενε!!! Η πτήση μας δεν είχε καθυστέρηση!!! Το ίδιο συνέβη και στο Fiumincino στη Ρώμη!!! Μπράβο η Alitalia σκέφτηκα!!!!
Βρισκόμασταν ήδη στο αεροδρόμιο του Παλέρμο P. Raisi! Βγαίνοντας βρίσκεις κατευθείαν το λεωφορειάκι που σε πάει στο Παλέρμο (τερματίζει στο σταθμό των τρένων Stazione Centrale)..Η τιμή του εισιτηρίου στα 5,60ευρώ.. Σε 45 περίπου λεπτά βρισκόμασταν στην Piazza Politeama όπου κι αποβιβαστήκαμε μιας και γνωρίζαμε ότι το ξενοδοχείο μας ήταν κάπου εκεί κοντά.. Μια κυρία στο λεωφορείο με την οποία είχα πιάσει τη συζήτηση το γνώριζε και με κατατόπισε.. Κατεβαίνοντας απ το λεωφορείο το πρώτο πράγμα που κάναμε ήταν να θαυμάσουμε το θέατρο Politeama, τ' οποίο φωτισμένο ήταν απλά υπέροχο…

Απέναντι ακριβώς απ την πλατεία και στο πίσω στενό βρισκόταν το Plaza Opera… Μπαίνοντας μας περίμενε ο Salvatore ένας ευγενέστατος Ιταλός ρεσεψιονίστ, ο οποίος μας καλωσόρισε και μας έδωσε τις πρώτες πληροφορίες που του ζητήσαμε.. Αυτές δεν ήταν άλλες απ το αν θα βρούμε κάπου τέτοια ώρα (ήταν ήδη 24:00) να φάμε και πού θα πιούμε ένα ποτό!!! Ανεβήκαμε στο δωμάτιο μας και μετά χαράς διαπιστώσαμε ότι η επιλογή μας ήταν ότι καλύτερο!! Πολύ ωραίο το δωμάτιο και καθαρό!!! Σε πέντε περίπου λεπτά είχαμε ήδη ανανεώσει το μακιγιάζ και ήμασταν έτοιμες να κάνουμε μια μίνι πρώτη γνωριμία με την πόλη.. Ακολουθώντας λοιπόν τις οδηγίες του Salvatore, σε λίγα λεπτά με τα πόδια βρισκόμασταν στην Champaneria… Πρόκειται για μια περιοχή στο κέντρο, ακριβώς απέναντι απ το Θέατρο Μάσσιμο (Teatro Massimo) όπου βρίσκονται μαζεμένα πολλά μπαράκια και μαγαζιά που μπορείς να πιείς και να τσιμπήσεις κάτι πρόχειρο..


Μπορώ να πω ότι γινόταν το αδιαχώρητο από κόσμο, ήταν όλα όμως τόσο οικεία σε μας και ασφαλώς να τονίσω ότι όλα αυτά που λένε περί επικινδυνότητας κτλ, δεν είναι παρά βλακείες.. Κάναμε μια βόλτα λοιπόν και καταλήξαμε σ ένα μαγαζί που είχαν κάποιοι Τυνήσιοι, δυστυχώς τρατορίες δεν βρήκαμε- ίσως να έφταιγε κι ώρα, και παραγγείλαμε μια μεγάλη μερίδα κεμπάπ, (πραγματικά πολύ νόστιμο) και αναψυκτικά!!!

Αφού πληρώσαμε το τρομερό ποσό των 9ευρώ, ήρθε η ώρα για το πρώτο μας ποτάκι… Καθίσαμε στο Aboriginal Aboriginalcafe όπου μας περίμενε κι ένας φίλος Ιταλός απ το Παλέρμο..(δεν θέλω σχόλια) .. Ξεκινήσαμε λοιπόν με τα κοκτέιλ αν κι εγώ είπα το πρώτο μου ποτό να μην είναι άλλο από ένα Spritz!!!


Το πιο ακριβό κοκτέιλ να σας πω ότι κόστιζε 5ευρώ σε μεγάλο παρακαλώ ποτήρι..!! Η ώρα περνούσε ευχάριστα, κάποια στιγμή όμως έπρεπε να επιστρέψουμε στο ξενοδοχείο μιας κι ήμασταν κουρασμένες απ το ταξίδι και έπρεπε να ξυπνήσουμε νωρίς το πρωί…
Την επόμενη μέρα το εγερτήριο έγινε στις 08:00, πήραμε το πρωινό μας στο ξενοδοχείο, να σημειώσω ότι ήταν λιτό αλλά περιλάμβανε cannoli κι άλλα σιτσιλίανικα γλυκά, οπότε το παραβλέπω, και ξεκινήσαμε.. Μια σύντομη βόλτα στη Via Liberta και μια στάση στο κατάστημα της Ducati που είχα εντοπίσει απ το προηγούμενο βράδυ…

Όλα τα λεωφορεία έκαναν στάση έξω απ το ξενοδοχείο μας, στην Piazza Politeama. Πήραμε ένα εισιτήριο για όλη την ημέρα στα 3,50ευρώ και με το 104 κατευθυνθήκαμε στην Piazza Indipendenza .. Από εκεί έπρεπε ν αλλάξουμε λεωφορείο να πάρουμε το 389 για να πάμε στο Monreale αλλά αφού είδαμε ότι είχε πολλές στάσεις και κίνηση (θα έπρεπε να κάνουμε καμιά ώρα) τ' αφήσαμε και ρωτώντας το κόψαμε με τα πόδια για τις Κατακόμβες (υπολογίστε κανένα τέταρτο με εικοσάλεπτο ποδαρόδρομο).. Η είσοδος στις Κατακόμβες στοιχίζει 1,50ευρώ και το θέαμα κόβει την ανάσα.. Δέος!!! Χιλιάδες μούμιες μοναχών, καλλιτεχνών, ανθρώπων κάθε ηλικίας κι από όλες τις κοινωνικές τάξεις βρίσκονται εκεί και σε καθηλώνουν με αποκορύφωμα τη μικρή Ροζαλία (Sleeping Beauty) που θάφτηκε εκεί το 1920 σε ηλικία 2 ετών ,κι η μορφή της έχει μείνει σχεδόν αναλλοίωτη…
Επειδή οι φωτογραφίες στο χώρο απαγορεύονται βρήκα ένα video στο YouTube αν θέλετε να πάρετε μια ιδέα…
Φεύγοντας από τις Κατακόμβες και με ανάμεικτα συναισθήματα, αποφασίσαμε να πάμε στον κεντρικό σταθμό των τρένων (Stazione Centrale) και ν αναχωρήσουμε για την Cefalu.. Για να φτάσουμε εκεί πήραμε πάλι το λεωφορείο(109) απ την Piazza Indipendenza …Το εισιτήριο για την Cefalu στοιχίζει 4,85ευρώ ανά διαδρομή και το τρένο κάνει γύρω στην μια ώρα…

 

Attachments

Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Βρε καλώς την, με καινούργια ιστορία...:)

Και δε μου λες sapienza μου, θ΄αρχίσει πάλι το φωτομπαράζ...με τα πιάτα?

Ωχ, ωχ...πρωί να τις ανεβάζεις τις φωτο, πρωί...:bleh:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Υπέροχη αφήγηση για ένα μοναδικό προορισμό!
Μπράβο sapienza!
Συνέχισε όσο πιο αναλυτικά μπορείς!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Βρε καλώς την, με καινούργια ιστορία...:)

Και δε μου λες sapienza μου, θ΄αρχίσει πάλι το φωτομπαράζ...με τα πιάτα?

Ωχ, ωχ...πρωί να τις ανεβάζεις τις φωτο, πρωί...:bleh:
Αλίμονο!!!!Κάτι τσιμπήσαμε....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Su Su SUPER Sapienza! όπως πάντα υπέροχη περιγραφή..ανυπομονούμε για τις φωτο..
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
αυτά είναι!
φωτορεπορτάζ φαγητών και ποτών!
spritz!
φίλοι ιταλοί από το παλέρμο! :rolleyes:
τι άλλο να θέλουμε από μία ταξιδιωτική ιστορία???:bleh:

ξέρω γω ρε παιδι μου? :rolleyes:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εγω θελω πληρες ρεπορταζ φινετσα! Ξερω γω ρε παιδι μου, που εχει τον ωραιοτερο κοσμο! Αγαπαμε Ιταλια...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Εγω θελω πληρες ρεπορταζ φινετσα! Ξερω γω ρε παιδι μου, που εχει τον ωραιοτερο κοσμο! Αγαπαμε Ιταλια...
Εσύ θέλεις ένα mojito γρήγορα...Αγαπάμε Ιταλία, αγαπάμε Αλιτάλια, αγαπάμε Silvio!!!
Υπομονή όπως λέει κι η sapienza κάνε λίγο pazienza...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
μπράβο ξανθιά καλονή αλλά χωρτάσαμε ευχές !!!!!!!για συνέχισε που τα γράφεις και όμορφα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom