Τήνος Παιδια ολοι Τηνο!

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
Δεν σας εχω μιλησει για το νησι μου τη Τηνο!Πανεμορφες παραλιες ,γραφικα χωρια και ομορφες βραδιες!Καταγομαι απο τα Υστερνια της Τηνου,ενα μικρο χωριουδακι χωρις πολλα πολλα.Καθε χρονο λοιπον,πηγαινω εκει,εφοσον εχω εξοχικο και περναμε τελεια!Ισως να μην εχει κλαμπ και πολλες καφετεριες αλλα με τους φιλους μου βρισκουμε τροπο και περναμε ωραια!Ποτε παρτυ στη παραλια,ατελειωτες βολτες μεχρι αργα και αν δουμε οτι βαριομαστε παιρνουμε το αυτοκινητο και γυριζουμε το νησι!:haha:Χτες μιλουσα με ενα φιλο υστερνιωτη και μου ελεγε οτι του λειπει η Τηνος.Περιεργο τετοιο καιρο το χωριο θα ειναι αδειο αλλα η θαλασσα και ο καιρος φανταστικος!Πολυ το προτιμουν το μικρουλι χωριουδακι μου τουριστες ακομα και διασημοι!Ηδη πολλα σπιτια χτιζονται και σε λιγα χρονια θα γινει αγνωριστο!Σας λεω οτι με τη Μυκονο δεν εχει καμια σχεση απολυτως αλλα ειναι εξισου ομορφη και αξιζει να την επισκεφτει κανεις και οχι μονο το 15αυγουστο!:clap:
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Δεν σας εχω μιλησει για το νησι μου τη Τηνο!Πανεμορφες παραλιες ,γραφικα χωρια και ομορφες βραδιες!Καταγομαι απο τα Υστερνια της Τηνου,ενα μικρο χωριουδακι χωρις πολλα πολλα.Καθε χρονο λοιπον,πηγαινω εκει,εφοσον εχω εξοχικο και περναμε τελεια!Ισως να μην εχει κλαμπ και πολλες καφετεριες αλλα με τους φιλους μου βρισκουμε τροπο και περναμε ωραια!Ποτε παρτυ στη παραλια,ατελειωτες βολτες μεχρι αργα και αν δουμε οτι βαριομαστε παιρνουμε το αυτοκινητο και γυριζουμε το νησι!:haha:Χτες μιλουσα με ενα φιλο υστερνιωτη και μου ελεγε οτι του λειπει η Τηνος.Περιεργο τετοιο καιρο το χωριο θα ειναι αδειο αλλα η θαλασσα και ο καιρος φανταστικος!Πολυ το προτιμουν το μικρουλι χωριουδακι μου τουριστες ακομα και διασημοι!Ηδη πολλα σπιτια χτιζονται και σε λιγα χρονια θα γινει αγνωριστο!Σας λεω οτι με τη Μυκονο δεν εχει καμια σχεση απολυτως αλλα ειναι εξισου ομορφη και αξιζει να την επισκεφτει κανεις και οχι μονο το 15αυγουστο!:clap:
Και όχι μόνο στη Χώρα. Τα χωριά και το τοπίο ήταν μοναδικά (πήγα πριν 18 χρόνια!!). Και το χωριό σου σκέτη κούκλα. Καμμιά σχέση με Μύκονο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Χθες ειχαμε αυτη την κουβεντα με μια παρεα και λεγαμε οτι ολοι κανουμε αυτο το λαθος..βλεπουμε την Τηνο σαν μονοημερη για να παμε στην Παναγια με ολο το λεφουσι το 15αυγουστο και δεν χαιρομαστε τις πραγματικες ομορφιες του νησιου.
Κι εγω το εχω κανει,πηγα για 2 μερες μονο για την Παναγια χωρις να γυρισω το υπολοιπο νησι.
Καποιος απο την παρεα μας ελεγε ποσο ομορφο νησι ειναι με τις παραλιες του και τα ολα του αν διαθεσεις λιγες μερες να το χαρεις!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καποιος απο την παρεα μας ελεγε ποσο ομορφο νησι ειναι με τις παραλιες του και τα ολα του αν διαθεσεις λιγες μερες να το χαρεις!
Εγώ το 1990 είχα πάει για 8 μέρες και όταν έφυγα ένοιωθα οτι πολλά δεν τα είχα δει. Μόνο οτι έχει πάνω από 40 χωριά τα λέει όλα. Και η πλάκα ήταν ότι σε όσους έλεγα οτι θα πήγαινα στην Τήνο για διακοπές με ρωτάγανε αν είχα τάμα!!!!!!
 

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
Εχω παει σε πολλα χωρια της Τηνου...Δεν εχω καταφερει να τη δω ποτε ολοκληρη!Ειναι μεγαλο νησι!Υπαρχουν απιστευτες παραλιες και πολλα καλα ταβερνακια.Ο χαμος του 15Αυγουστου με ζαλιζει...τη προτιμω ησυχη . Εξαλλου τα κτελ της Τηνου δεν κατεβαινουν στο χωριο μου για να μη γεμιζουμε τουριστες και πολυκοσμια αλλα και παλι εχει κοσμο στις ταβερνες..Ισως ειναι καλυτερα που δεν διαφημιζεται γιατι κανεις δεν θελει πολυ κοσμο...
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Εχω παει σε πολλα χωρια της Τηνου...Δεν εχω καταφερει να τη δω ποτε ολοκληρη!Ειναι μεγαλο νησι!Υπαρχουν απιστευτες παραλιες και πολλα καλα ταβερνακια.Ο χαμος του 15Αυγουστου με ζαλιζει...τη προτιμω ησυχη . Εξαλλου τα κτελ της Τηνου δεν κατεβαινουν στο χωριο μου για να μη γεμιζουμε τουριστες και πολυκοσμια αλλα και παλι εχει κοσμο στις ταβερνες..Ισως ειναι καλυτερα που δεν διαφημιζεται γιατι κανεις δεν θελει πολυ κοσμο...
Η Τήνος είναι υπέροχη !Βάφτισα την κόρη μου εκεί πριν 6 χρόνια . Μου αρέσει Ο Βώλαξ και το χωριό του Χαλεπά Έχω φάει στον Πάνορμο την ωραιότερη γαριδομακαρονάδα Όσο για τον μουσακά και το λουκάνικο τι να πώ;Η πόλη δεν με ενθουσιάζει τα χωριά όμως είναι υπέροχα.Αραγε τα μπλέ παράθυρα υπάρχουν ακόμα ;Το ταβερνάκι στην παραλία;
 

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
Aν η Τηνος ξεχωριζει για κατι τοτε αυτο θα ειναι η διατηρηση της παραδοσης!Πηγα Μυκονο και αυτο που καταλαβα ειναι οτι δεν θυμιζει νησι πια.Η Τηνος εχει ακομα τους παραδοσιακους χορους στις γιορτες για παραδειγμα οταν μια γνωστη μας παντρευοταν στο χωριο μου εγιναν ολα παραδοσιακα...στρωσιμο κρεββατιου και συνοδεια ορχηστρας στο εκκλησακι του Αγιου Νικητα!Παραμενει αυθεντικο νησι και οταν ακουσαμε τις ιδεες καποιων να γεμισουν τη μικρη μας παραλια με ξαπλωστρες και ομπρελες,φυσικα και διαμαρτυρηθηκαμε!
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Είναι πράγματι πολύ ωραίο νησί και για να το χαρείς πρέπει να πας εκτός 15αύγουστου. 'Εχει πολύ ωραίους και χαρακτηριστικούς περιστεριώνες, ενώ αν πάτε μην παραλείψετε να επισκεφτείτε το σπίτι του Χαλεπά και να ενημερωθείτε για την ζωή του εκπληκτικού αυτού καλλιτέχνη. Έχει μεγάλο ενδιαφέρον και είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα για το πώς το ταλέντο δεν πρέπει ποτέ να χάνεται ή να παραμερίζεται.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Η Τήνος είναι από τα αγαπημένα μου νησιά, κυρίως γιατί έχει κρατήσει την αυθεντικότητά της. Το δε χωριό σου από τα ομορφότερα. Συνήθως μένω στην Κόμμη σε φίλους που κατάγονται από εκεί και γενικά γυρνάω το νησί όσο μπορώ κάθε φορά που πάω. Από τις πιό ωραίες εμπειρίες που έχω ζήσει στο νησί ήταν ένας παραδοσιακός γάμος στην Κόμμη με βιολιά και νησιώτικα στη πλατεία του χωριού.
Πανέμορφα χωριά επίσης η Καρδιανή (νομίζω είναι κοντά στο δικό σου χωριό) και ο Βόλακας με τις διάσπαρτες, τεράστιες πέτρες σε σχήμα βόλου, η προέλευση των οποίων είναι ένα μυστήριο, από όπου πήρε και το όνομά του. Ακόμα ο Πύργος (το χωριό του γλύπτη Χαλεπά) είναι καταπληκτικό και πάντα πίνω ένα καφέ (συνοδευόμενο από γαλακτομπούρικο, λουκουμάδες ή εκμέκ με παγωτό καϊμάκι) στη πλατεία κάτω από το τεράστιο πλάτανο.
Να προτείνω στους επισκέπτες να φάνε μακαρονάδα του ψαρά στον Πάνορμο στην "Παλέτα". Από παραλίες (έχει πολλές) αγαπημένες μου είναι η κολυμπήθρα και η παχιά άμμος.
Πραγματικά η Τήνος έχει πολλά να προσφέρει σε όποιον αποφασίσει να την εξερευνήσει...
 
Last edited by a moderator:

annageo

Member
Μηνύματα
95
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Paris!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου...
Το νησι ειναι συνδεδεμενο με την εκκλησια της Ευαγγελιστριας, οποτε οι περισσοτεροι ξεκινανε μονο γι΄αυτο... αλλα σαν τοπιο δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο τα αλλα νησια!!!
πηγα πρωτη φορα φετος το καλοκαιρι, τελη Ιουνιου με αρχες Ιουλιου, μειναμε 10 μερες και περασαμε καταπληκτικα, μεναμε στον Αγιο Ιωαννη, οι παραλιες εκει καταπληκτικες, όπως και η Σαντα Μαργαριτα, η κολυμπηθρα και ολες οι υπολοιπες.
ολα τα χωρια γραφικα, με πολυ ωραια θεα... χρειαζεται αυτοκινητο για να γυρισεις το νησι, αλλα αξιζει το κοπο!!
Επίσης, σε συγκριση με τα αλλα νησια οι τιμες σε φαγητο και διαμονη ειναι πολυ χαμηλότερες, ομως η ποιοτητα ειναι πολυ ανωτερη.. σε καμια ταβερνα δεν φαγαμε "προκατ" φαγητα...ουτε πατατες "φωτοτυπια"..
το μονο μειονεκτημα του νησιου ειναι ο αερας... αυτο δεν το εχω ξαναζησει 10 μερες φυσουσε, φυσουσε, φυσουσε.. μονο την μερα που φευγαμε ειχε απνοια.
Το σιγουρο ειναι οτι θα ξαναπαω!!!!
 

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
To Θεμα ειναι ο αερας...Περσι πχ.δεν φυσαγε καθολου φυλλο δεν κουνιοταν!Φετος μας τρελανε!Η θαλασσα καλη ηταν ομως!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Σκεφτείτε οτι χωρίς αέρα το Αιγαίο θα βάραγε σαραντάρια. Προτιμώ τον αέρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom