Πακιστάν Πακιστάν

oikonoleon

New Member
Μηνύματα
4
Likes
22

27-07-07 Islamabad

DSC04004.JPG (image)
DSC03963.JPG (image)

…και να που χωρίς να το’ χω συνειδητοποιήσει ακόμα καλά-καλά ,σε λίγες ώρες φτάνω στο…Πακιστάν. Στην πιο δύσκολη και επικίνδυνη περίοδο της 60χρονης ιστορίας του. Η πολιτική κατάσταση είναι έκρυθμη και -μόνο τις τελευταίες 3 εβδομάδες -έχουν σκοτωθεί πάνω από 180 άτομα, τόσο στο περίφημο madrasa Lal Masjid (Κόκκινο Τζαμί) , όσο και τις επιθέσεις αυτοκτονίας που ακολούθησαν αυτήν την ιστορία. Ο κυριότερος κίνδυνος:
Να βρεθείς στο λάθος μέρος , την λάθος στιγμή.
Εγώ θα ταξιδέψω με φίλους μου από τον καιρό που σπούδαζα στο Μάντσεστερ και τώρα έχουν επιστρέψει στη χώρα τους: τον Aamer και τον Noorudin. Θα καλύψουμε κυρίως το Βόρειο τμήμα της χώρας. Τα υπόλοιπα, από δω!
Α! Να σου πω δυο λόγια για τη χώρα. Το Πακιστάν δημιουργήθηκε το 1947 όταν η Μ.Βρετανία, μη μπορώντας πλέον να διατηρήσει τις αποικίες της στις Ινδίες αποφάσισε να αποχωρήσει. Και ,ουσιαστικά, το Πακιστάν είναι το κράτος που ίδρυσαν οι Μουσουλμάνοι της Ινδίας για τον εαυτό τους. Εμπνευστής της όλης αυτής ιστορίας, ο ποιητής και φιλόσοφος από τη Λαχώρη Allama Mohamed Iqbal, και αυτός που την έκανε πράξη, ο εθνικός πατήρ του Πακιστάν, ο Mohamed Ali Jinnah.
‘Πακιστάν’ σημαίνει ΄Γη των Πνευματικά Καθαρών και Αγνών΄ και αποτελεί έμπνευση του τότε φοιτητή του Cambridge Chaundry Rahmat Ali. Pakistan επίσης αποτελεί ακρωνύμιο των περιοχών Punjab ,Afghania (NW Frontier Provinces), Kashmir, Sindh και Balochistan, που αποτελούν τη χώρα.
Αργότερα, το 1971, το Πακιστάν χωρίστηκε στα δυο, με το Ανατολικό μέρος του (με τις ευλογίες της Ινδίας) να αποτελεί έκτοτε το Μπανγκλαντές.
Εγώ προσγειώνομαι στο Ισλαμαμπάντ, την ‘πόλη του Ισλάμ’ ,και πρωτεύουσα. Η οποία άρχισε να χτίζεται μόλις το 1961, δίπλα στην παλαιότερη πόλη της περιοχής το Rawalpindi ή ‘Pindi’.
Α! Και για πες αλεύρι!
Αρχιτέκτων που σχεδίασε το Ισλαμαμπάντ, ο Κωνσταντίνος Δοξιάδης…Πώς και γιατί, δεν γνωρίζω.
 

Attachments

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Πολυ ωραια αφηγηση, σα γραμμα σε φιλο η στο ημερολογιο σου. Αν δουμε και φωτογραφιες απο τους ντοπιους η τη διαδρομη, ακομα καλυτερα..
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Ενδιαφέρουσα αφήγηση, ειδικά αφού προέρχεται από μια περιοχή απ' την οποία δεν έχουμε συχνά την ευκαιρία να μαθαίνουμε πράγματα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολύ ενδιαφέρουσα αφήγηση και όλη μαζεμένη. Μια μεγάλη υπέροχη δόση.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
τι ευχαριστη εκπληξη!!!
ευχαριστουμε που μοιραζεσαι μαζι μας αυτην την οχι κ τοσο συνηθισμενη ταξιδιωτικη εμπειρια...
 

oikonoleon

New Member
Μηνύματα
4
Likes
22
ευχαριστω παιδια και καλως σας βρηκα!

Βασικα η παραπανω αφηγηση ειναι το "ημερολογιο" που κρατουσα και το συμπληρωνα σχεδον καθε βραδυ.

Φωτογραφιες θα προσθεσω, απλα σε αυτη τη φαση "εξοικειωνομαι" με το σαϊτ, οποτε ...υπομονη :)
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Μόλις τελείωσα την ιστορία σου που φυσικά όπως και οι προηγούμενοι την διάβασα μονορούφι. Με τον τρόπο που είναι γραμμένη η ιστορία είχα συνεχώς την εντύπωση ότι απευθυνόσουν ειδικά σε μένα. Όση ώρα διάβαζα σκεφτόμουν συνεχώς πόσο τυχερός είσαι που είχες φίλους Πακιστανούς, που πήγες σε γάμο τους, που έκανες αυτήν την καταπληκτική πτήση, που παρακολούθησες αγώνα πόλο ως επίσημος καλεσμένος κτλ. Θα περιμένω τις φωτογραφίες. Το Πακισταν είναι από τις χώρες που πολύ θα ήθελα να επισκεφθώ αλλά δύσκολα θα το αποφασίσω.
 
Last edited by a moderator:

oikonoleon

New Member
Μηνύματα
4
Likes
22
Με τις φωτογραφιες ειχα καποια προβληματακια:

1. Το επιτρεπομενο μεγεθος ειναι 250ΚΒ, οι δικες μου ειναι μεγαλυτερες και δεν εχω το χρονο να μπω στη διαδικασια να αλλαζω την αναλυση

2. Το Πακισταν δεν υπαρχει καν στη λιστα με τις χωρες στο 'οι φωτογραφιες μου' :)

Εχω ανεβασει καποιες στο μπλογκ μου παντως, οπου και πρωτοδημοσιευσα την ιστορια. Για οποιον ενδιαφερεται, ειναι εδω:

'Τροχισε εκεινα τα σπαθια του λογου που μ'αρεσουν...': 27-07-07 Islamabad
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Απίστευτη ιστορία διάβασα πρωινιάτικα!!! κρίμα που δε μας γράφει πια αυτό το μέλος.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Πραγματικά κρίμα! :(
Και πάνω που χάρηκα ... ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.266
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom