Ιταλία Παλέρμο, Σικελία

travel addict

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ Βρυξελλες Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν!
καλησπέρα,

Πάω Ρώμη σε μία βδομάδα με την σύζυγο και για πρώτη φορά αποφάσισα να επισκεφτώ και το Παλέρμο στη Σικελία (εσωτερική πτήση με 45 ευρά!)
Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως το Παλέρμο αφού θα μείνω μία μέρα, φτάνω πρωί στις 10, φέυγω βράδυ στις 9. Ερώτηση προς ψαγμένους με Σικελία.

Που να πάω, τι να πρωτοειδώ, που να φάω (και τι να φάω), τι να προσέχω;
...και γενικά οτιδήποτε άλλο έχετε την καλοσύνη να με συμβουλέψετε
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως το Παλέρμο αφού θα μείνω μία μέρα, φτάνω πρωί στις 10, φέυγω βράδυ στις 9.
2. Που να πάω, τι να πρωτοειδώ,
3. που να φάω (και τι να φάω),
4. τι να προσέχω;
5. ...και γενικά οτιδήποτε άλλο έχετε την καλοσύνη να με συμβουλέψετε
1. το "κυρίως" μ'άρεσε..τι άλλο δηλ σκεφτόσουν για 8 ωρες?
2. Politeama, Teatro Massimo Palazzo dei normanni, Cattedrale, Martorana, Zisa, Cuba, Quattro Canti, Kalsa. τρέχοντας κι ότι προλάβεις.
3. παλερμιτάνικα στη focacceria San Francesco.
4. την ηλίαση.
5. α. να κάνεις αναζήτηση στο φόρουμ,
β. παγωτό στον Ciccio,
γ. την επόμενη φορά περισσότερο χρόνο. υποθέτω από την τιμή ότι πας με low cost (ποια?). δεν φημίζονται για την ακρίβειά τους. αν έχει καθυστέρηση έχεις δεν έχεις 8 ώρες στην πόλη. υπολόγισε το σοβαρό ενδεχόμενο κίνησης και το να πάρεις το Trinacria express για την επιστροφή στο αεροδρόμιο.
 

travel addict

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ Βρυξελλες Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν!
Αγαπητέ Samion,

Ήμουνα σχεδόν σίγουρος ότι θα έπαιρνα μια απάντηση από σένα! Αφού είχα εγγράψει το θέμα, είπα να κάνω μια έρευνα στις συζητήσεις και εκεί ανακάλυψα ότι αναφορικά με την Σικελία εσύ είσαι ο ειδικός του φόρουμ. Να σου καταρχήν ότι με άγχωσες φοβερά! Πάω με blu-express (βλακεία?είναι καλή?) και ήδη βλέποντας το σχόλιο σου περί καθυστερήσεων και κίνησης έχω αρχίσει να κάνω τους υπολογισμούς μου για το ποια ώρα θαταν η ασφαλέστερη να ξεκινήσω από παλέρμο.
Εσύ τι λες?
Το Trinacria express θα πάρω οπωσδήποτε!! Ελπιζω να μην γίνει καμιά στραβή και να κολλήσω Σικελία... όχι πως είναι κακό να έχουμε μια περιπέτεια αλλά κάτσε γύρευε Ιούλιο μήνα να βρεις θέση να επιστρέψεις τελευταία στιγμή(και με πόσα!!)
Για την φοκασσερία που μου λες το έχω ψάξει και βρήκα και πολύ αρνητικες κριτικές για εμπαιγμό των τουριστών, ωστόσο θα εμπιστευτώ την κρίση σου :)

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου φίλε μου και καλά να περάσεις στο μεγάλο μήλο! Αν ειναι η 1η φορά ειδικά, ένα διαπλανητικό σοκ θα το πάθεις! (σε άλλο πλανήτη πας!)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Πάω με blu-express (βλακεία?είναι καλή?)
2. ποια ώρα θαταν η ασφαλέστερη να ξεκινήσω από παλέρμο.
3. Το Trinacria express θα πάρω οπωσδήποτε!!
4. Για την φοκασσερία που μου λες το έχω ψάξει και βρήκα και πολύ αρνητικες κριτικές για εμπαιγμό των τουριστών,
5. Αν ειναι η 1η φορά ειδικά, ένα διαπλανητικό σοκ θα το πάθεις! (σε άλλο πλανήτη πας!)
1. όχι καθόλου. σοβαρή εταιρεία. καλύτερη από την εύκολη πχ στη γείτονα. η οποία είχε χτες το βράδυ στο Παλέρμο (μόνο) 3 ωρες καθυστέρηση..μόνο που δεν φτάνει 10 όπως είπες αλλά 8 κ κάτι , σωστά? άρα εχεις περισσότερο χρόνο.
2. προς θεού δεν ήθελα να σε αγχώσω με τίποτε..θα απολαύσεις κάθε στιγμή εκεί έστω κι αν είναι λίγος ο χρόνος. δες τα ωραρια και ανάλογα τι τύπος είσαι αποφάσισε..αν είσαι αγχώδης πάρε την Trinacria των 19.30. αλλιώς του Prestia των 20.00 (κάνει 50').
http://www.unipa.it/chimfis/trinacria_express.pdf
Prestia e Comand
3. δες και το λεωφορείο, είναι πρακτικότατο και βλέπεις και περισσότερα.
4. είναι ο ναός του παλερμιτάνικου street food. να φας εκεί και μην ακούς άσχετους. θα μπορούσα να σου συστησω και τρατορίες αν θες αλλά εκεί μόνο θα βρεις μαζεμένα ότι συνιστούν το street food. μελέτησε τον κατάλογο, πήγαινε προετοιμασμένος και άσε τους άσχετους να λένε. δοκίμασε οπωσδήποτε:
sfincione (παλερμιτάνικη πίτσα)
arancina (σαν κεφτέδες με κιμά αρακά ρύζι)
panelle (τηγανίτες από ρεβύθια)
focaccia maritata ή pane con la milza (ψωμάκι με νεφρό τηγανιτό-το κάνουν στο μεγάλο τηγάνι όπως μπαίνεις-ιεροτελεστία)
pasta con le sarde (πάστα με σαρδέλες)
anelletti al forno (πάστα στο φούρνο)
και σαν 2ο:
sarde a beccaficco (σαρδέλες γεμιστές)
carpaccio di pesce spada ( ξιφίας)
involtini di pesce spada (φετες μοσχαριού γεμιστές)
Antica Focacceria S. Francesco
5. 3η φορά..
και ξέχασα να περάσεις πριν από όλα αυτά τα αξιοθέατα από τη Vucciria! That's Palermo...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Για την φοκασσερία που μου λες το έχω ψάξει και βρήκα και πολύ αρνητικες κριτικές για εμπαιγμό των τουριστών, ωστόσο θα εμπιστευτώ την κρίση σου :)
Όπως στα λέει ο Samion είναι..Δεν μιλάμε για απλή focacceria αλλά για ναό!!!Άσε τους άλλους να λένε οτι θέλουν.. Είμαι σίγουρη οτι μετά θα την αναζητήσεις μέχρι και στο αεροδρόμιο της Ρώμης που εδώ και λίγο καιρό έχει ανοίξει παράρτημα...
Ο χρόνος σου είναι καλός για μια πρώτη γνωριμία με την πόλη, το καλό είναι οτι το κέντρο μπορείς να το περπατήσεις..
Και φυσικά Ciccio για θεϊκό gelato και αν προλάβεις Antico caffe Spinato για εσπρεσσάκι και cassata siciliana!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άσε τους άλλους να λένε οτι θέλουν..
πολλοί δεν πάνε υποψιασμένοι και απογοητεύονται απ' ότι είδα. δεν πάς στην κρεαταγορά να φας φιλετάκια αλά κρεμ και μετά να διαμαρτύρεσαι για το φαγητό ή την καθαριότητα του γύρω χώρου..
για μένα αξίζει εκεί να φας μέσα κ μόνο μέσα, και μόνο τα παλερμιτάνικα πιάτα σαν αυτά που πρότεινα. λογικό είναι με τέτοια πλατεία μπροστά του και τόσους τουρίστες να έχει επεκταθεί το μενού προς το τουριστικότερο και στην πλατεία να χανεται κάπου το παιχνίδι. μείνετε μέσα και στα πιάτα που είπα, οι γεύσεις είναι δυνατές και ανεπαναληπτες και θα σας αρέσει αν πάτε κυρίως γι αυτές.. αν θέλετε πολυτέλεια του χώρου και άψογο σέρβις καλύτερα σε μια τρατορία από αυτές που ήδη έχουν προταθεί. εγώ και η sapienza (που έχουμε μια ισχυρή ροπή προς την ξόφλα) ξετρελλαινόμαστε μέσα και με τη μυρωδιά από τα τηγανητά νεφράκια..
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
εγώ και η sapienza (που έχουμε μια ισχυρή ροπή προς την ξόφλα) ξετρελλαινόμαστε μέσα και με τη μυρωδιά από τα τηγανητά νεφράκια..
Πώπω σταμάτα...Μ έχει πιάσει η νοσταλγία...Παλέρμο,focacceria,Ciccio,Kalsa και Ballaro' για μπύρες...Αυτό είναι το Παλέρμο!!!
 

travel addict

Member
Μηνύματα
23
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ Βρυξελλες Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουτάν!
Sapienza, Samion

Σας ευχαριστώ για τις καλές σας συμβουλές καταρχήν αλλά και την αμεσότατη ανταπόκριση σας.
1. Για την φοκασσερία φίλε Samion θα συμφωνήσω απόλυτα με την φιλοσοφία σου. Δεν πας στην κρεαταγορά να φας steak tartare και να το θες ala gourmet παρουσίαση (αν και στην κρεαταγορά των Βρυξελλών στις 5 το πρωί έχω φάει το πιο θεικό ταρτάρ ever!) Πρέπει είναι αλήθεια να προσαρμόζεσαι με τις συνθήκες. Εξάλλου εγώ προτιμώ τα απλά και απέριττα, όσο πιο ανθρώπινα και ανεπιτήδευτα μέρη, όπου η "χωριάτικη" ευγένεια των απλών ανθρώπων που σε εξυπηρετούν αξίζει χίλιες φορές την κυνική εξυπηρέτηση του γάλλου ή άγγλου σερβιτόρου σε εσιτατόριο περιοπής.
2.Ναι Samion τελικά φτάνω 8 π.μ. Το 10 στο είπα υπολογίζοντας ότι τόσο θέλω να φτάσω παλέρμο. Αλλά αν υπολογίσεις πως μάλλον θα φύγω με το εξπρές των 7.30μμ τότε έχω καθαρά περίπου 10 ωρίτσες. Θα πάρω δηλαδή ένα σφηνάκι παλέρμο...και αμα μου αρέσει θα επιστρέψω για μερικά κοκτέιλ.

Μια τελευταία ερώτηση... επειδή σας βλέπω ξαγμένους γενικά απο Ιταλία.. αν και η Ρώμη και εγώ γνωριζόμαστε, ποτέ δεν λέω όχι σε νέες προτάσεις. Καμία εισήγηση για καλή κουζίνα , οστερία ή τρατορία? (εννοείται non touristic και όχι κατανάγκην κέντρο)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Άσχετο αλλά...καλά να περάσετε :) Πολύ ωραίο ακούγεται το ταξίδι σας με το σφηνάκι Παλέρμο!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
οστερία ή τρατορία? (εννοείται non touristic και όχι κατανάγκην κέντρο)
πριν από το Παλέρμο: Sicilia in bocca. ο κήπος αυτού στο Flaminio το καλοκαιρι ειναι μαστ.
και all time classic : Tram tram, Marcello. λαικά με εξαιρετικό φαγητό.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Χαιρετώ την παρέα. Λοιπόν πάω Παλέρμο 23 με 28 Απριλίου, βράδυ με βράδυ. Το θεωρούσα μακριά αλλά ο συνταξιδιώτης μου θέλει να πάμε και Αίτνα. Οι απορίες μου οι εξής:

1) Ποιό είναι το καλύτερο μέρος για διανυκτέρευση (όμορφο, κατα προτίμηση ήσυχο και όχι πολύ ακριβό, όχι απαραίτητα παραθαλάσσιο, αγαπάμε και βουνό) για να πάμε ημερήσια στην Αίτνα; Να υποθέσω Ταορμίνα;
2) Αξίζει να κάψουμε Τσεφαλού για να δούμε την Αίτνα;
3) Σκεφτόμουν 3 διανυκτερεύσεις/2 μερες Παλέρμο, και 2 διανυκτερεύσεις Ταορμίνα με μια εκδρομή στην Αίτνα. Καλά είναι; Με παίρνει να βάλω και κάτι ακόμη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.274
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom