Πολωνία Πανέμορφη Κρακοβία και πέριξ εν μέσω Euro

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική

Η συμπάθειά μου για την Πολωνία ξεκίνησε πριν 10-12 χρόνια, όταν πήγα στην «πρώτη κοινωνία» της κόρης κάποιων Πολωνών οικογενειακών φίλων σε μια εκκλησία στη Μιχαήλ Βόδα. Μου είχε αρέσει πολύ η όλη φάση, η ατμόσφαιρα και οι άνθρωποι. Μετά είχαμε πάει και για φαγητό σε ένα μαγαζί όπου μας σέρβιραν απίστευτες πολωνικές λιχουδιές και γενικότερα η εμπειρία μου είχε μείνει στο μυαλό σαν κάτι πολύ ευχάριστο.

Τα θετικά συναισθήματα έγιναν ακόμα εντονότερα την περίοδο 2006-2007, όπου βρέθηκα στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό. Εκεί γνώρισα πολλά παιδιά από την Πολωνία και ειλικρινά εντυπωσιάστηκα από το επίπεδο, τη θετική τους ενέργεια, αλλά και τις ακαδημαϊκές τους γνώσεις. Με κάποιους από αυτούς κρατώ ακόμα επαφή, με αποκορύφωμα τη Μ. που παραμένει μια από τις καλύτερές μου φίλες. Την ίδια περίοδο με είχε πιάσει μια σινεφίλ μανία. Ένας από τους σκηνοθέτες που με κέρδισαν ήταν και ο διάσημος Πολωνός Krzysztof Kieslowski. Και βέβαια, όπως συμβαίνει με τους περισσότερους που ενθουσιάζονται με τον Kieslowski, λάτρεψα και τον συνθέτη Zbigniew Preisner, περνώντας ώρες και ώρες ακούγοντας τη μουσική του και ονειροπολώντας. Τότε ήταν που πρωτοσκέφτηκα ότι μια χώρα που βγάζει τέτοιους ανθρώπους πρέπει οπωσδήποτε να την επισκεφτώ. Τον Μάιο του 2008 πήγε η αδερφή μου Κρακοβία να δει μια φίλη της και ξετρελάθηκε! Από τότε ξεκίνησα να το ψάχνω και εγώ από καιρό σε καιρό, όμως αφενός δεν είχα βρει άτομο να ενδιαφέρεται τρελά για τον προορισμό, αφετέρου όσες φορές είχα κοιτάξει τα εισιτήρια δεν ήταν πολύ φτηνά.

Έτσι, όταν το μέλος vlassis πόσταρε πριν μερικούς μήνες την προσφορά της LOT για απευθείας πτήσεις Αθήνα-Κρακοβία με 98 euros κάτι φτερούγισε μέσα μου! Προς στιγμήν το άφησα, καθώς η περίοδος που με βόλευε ήταν συγκεκριμένη, περιορισμένη και μάλιστα 20 περίπου μέρες πριν από ένα πολύ σημαντικό deadline. Ένας σοβαρός και υπεύθυνος άνθρωπος θα έπρεπε να αφήσει τα ταξίδια και να αφοσιωθεί στη δουλειά του! Επειδή όμως δεν διακρίνομαι για τη σοβαρότητά μου, σε λιγότερο από μισή ώρα ξαναμπήκα στο website της LOT και απλά το έκλεισα! Krakow, here I come!

Μερικές μέρες μετά το booking συνειδητοποίησα ότι το ταξίδι έπεφτε εν μέσω Euro. Καθώς δεν είμαι και μεγάλη φαν και το θεωρώ ψιλοκάφρικο άθλημα, η αλήθεια είναι ότι δεν ενθουσιάστηκα με τη φάση. Το παρήγορο βέβαια ήταν ότι η Κρακοβία δεν συμπεριλαμβανόταν στις πόλεις όπου θα γίνονταν οι αγώνες, οπότε χαλάρωσα κάπως, ενώ όσο πλησίαζαν οι μέρες ενθουσιαζόμουν όλο και περισσότερο. Κάθε απόγευμα είχα εντατικό διάβασμα του οδηγού μου και των πληροφοριών του forum (η ιστορία του dimosf και τα tips του Θανάση όλα τα λεφτά!). Και κάποια στιγμή έφτασε η μεγάλη μέρα! Καθώς η πτήση ήταν πολύ πρωινή (4μιση τα ξημερώματα), το βράδυ της 5ης Ιουνίου με βρήκε να τα πίνω σε γνωστό μπαράκι του Χαλανδρίου και στο καπάκι βουρ αεροδρόμιο για να το πάω σερί! Ήταν η αρχή 5 πολύ ευχάριστων ημερών σε μια υπέροχη χώρα!

Τις μέρες μου, καθώς ταξίδεψα μόνη, έκανε ακόμα πιο ευχάριστη η παρέα ορισμένων συνφορουμιτών! Δεν περίμενα ότι το forum θα μπορούσε να αποτελέσει, πέρα από πηγή πληροφοριών, πηγή γνωριμιών με ενδιαφέροντα και καλοπροαίρετα άτομα! Ένα ευχαριστώ οπότε στον vlassis και την παρέα του για την κοινωνικότητα και την καλή διάθεση, και φυσικά στον Θανάση! Ο Θανάσης ήταν πραγματικά ο άνθρωπός μας στην Κρακοβία, ένα πολύ καλό και ευχάριστο άτομο, πάντα πρόθυμο να βοηθήσει για το καθετί! Και πάνω από όλα εξαιρετικός χαρακτήρας (Θανάση δεν είναι ανάγκη να με πληρώσεις τώρα, μπορείς να το κάνεις όταν με το καλό έρθεις στα πάτρια! Δεν θέλω πολλά, μια Soplica Orzech Laskowy, ξέρεις εσύ! :D )!

Αναμείνατε λοιπόν τις εντυπώσεις μου από την όμορφη Κρακοβία, αλλά και τις γύρω περιοχές που επισκέφτηκα: τα εντυπωσιακά αλατωρυχεία της Wieliczka, τα τραγικά Auschwitz και Auschwitz II-Birkenau, το ορεινό και κάργα τουριστικό Zakopane. Πάνω από όλα πάντως αυτό που μου έμεινε από το ταξίδι ήταν οι άνθρωποι: ευγενείς, καλλιεργημένοι, ευχάριστοι, εξυπηρετικοί! Έδωσαν μια άλλη νότα στην εμπειρία!
 

Attachments

Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μπράβο σου underwater για την όμορφη περιγραφή,περιμένουμε τη συνέχεια.
 

jpsih

Member
Μηνύματα
242
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
???
περιμενουμε τη συνεχεια
και περισσοτερες οικονομικες λεπτομερειες..
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Κόλλησα με την αρχή :D...ανυπομονώ για τη συνέχεια της ιστορίας σου! :clap:

''...το βράδυ της 5ης Ιουνίου με βρήκε να τα πίνω σε γνωστό μπαράκι του Χαλανδρίου...''
Αχα!!! Πες μου ότι είμαστε και γείτονες..!!! :D
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
να σου βάλω και ένα λικερ σοκολάτας που σου έδωσα να δοκιμάσεις στο μπαρ; ;Ρ
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
περιμενουμε τη συνεχεια χχχ
και περισσοτερες οικονομικες λεπτομερειες..
Ρε συ μην προδίδεις αληθινά ονόματα! :D
Δεν πειράζει, ενημέρωσα τους moderators κι ο Θεός βοηθός. :D
Η συνέχεια soon!

Κόλλησα με την αρχή :D...ανυπομονώ για τη συνέχεια της ιστορίας σου! :clap:

''...το βράδυ της 5ης Ιουνίου με βρήκε να τα πίνω σε γνωστό μπαράκι του Χαλανδρίου...''


Αχα!!! Πες μου ότι είμαστε και γείτονες..!!! :D
Σε ευχαριστώ! Χαλανδραία και εσύ;

να σου βάλω και ένα λικερ σοκολάτας που σου έδωσα να δοκιμάσεις στο μπαρ; ;Ρ
Και αυτό με τη σοκολάτα και το άλλο το φλεγόμενο! :D
 

maxoula

Member
Μηνύματα
225
Likes
266
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά και ξανά
Αχ τι μου κάνεις βρε underwater! Την προσφορά αυτή της LOT την είχα λιγουρευτεί! :bleh: Αυτή την Κρακοβία την έχω βάλει στο μάτι εδώ και καιρό... κάτι ο Θανάσης με όλα όσα έχει πει τώρα ιστορία εσύ... Δώσε μας λεπτομέρειες και φωτογραφίες :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αχ τι μου κάνεις βρε underwater! Την προσφορά αυτή της LOT την είχα λιγουρευτεί! :bleh: Αυτή την Κρακοβία την έχω βάλει στο μάτι εδώ και καιρό... κάτι ο Θανάσης με όλα όσα έχει πει τώρα ιστορία εσύ... Δώσε μας λεπτομέρειες και φωτογραφίες :)
Ήταν γαμάτη η προσφορά! Καλά κάνεις και την έχεις βάλει στο μάτι την Κρακοβία, πολύ αξιόλογος και ταυτόχρονα οικονομικός προορισμός! Από αύριο πιάνω γράψιμο για να σε εφοδιάσω με tips! :D
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
1η μέρα (μέρος 'α): Πρώτη γνωριμία με την πόλη-Wieliczka

Η πτήση για Κρακοβία ήταν από τις ελάχιστες που δεν περίμενα να απογειωθεί το αεροπλάνο για να κοιμηθώ. Απλά φούσκωσα το μαξιλαράκι μου και ξεράθηκα μέχρι το σημείο που, κάνα μισάωρο πριν φτάσουμε, οι αρκετά δυνατές αναταράξεις με σήκωσαν χωρίς να το θέλω. Σε εκείνο το σημείο και ενώ ήμουν μεταξύ ύπνου και ξύπνιου ο μπροστινός είπε στον διπλανό του να σκεπάσει το παράθυρο επειδή φοβόταν να κοιτάξει κατάματα τον ήλιο λόγω της Διάβασης της Αφροδίτης. «Γαμώτο, θα το χάσω» σκέφτηκα, καθώς μάλλον έπρεπε να είχε ξεκινήσει, έβγαλα το τζαμάκι μου και άρχισα να παρατηρώ τον ήλιο. Κάποιοι τριγύρω με κοίταζαν σα να είμαι τελείως ζουρλή και για μια ακόμα φορά σκέφτηκα ότι μάλλον παραείμαι γραφική κάποιες στιγμές, αλλά τι να κάνω, έχω πόρωση με εκλείψεις και αστρονομικά φαινόμενα. Δυστυχώς όμως, καθώς το αεροπλάνο κουνιόταν, μου ήταν αδύνατο να εστιάσω. Και μόλις αρχίσαμε την κάθοδο διαπίστωσα ότι η συννεφιά δεν θα με άφηνε να χαρώ το φαινόμενο.

Κατέβηκα στραβωμένη από το αεροπλάνο και, αφού παρέλαβα το σακ-βουαγιάζ μου, πήγα και χαιρέτισα τον τύπο που κατάλαβα ότι ήταν ο Βλάσης. Εν συνεχεία και αφού έκανα λίγο συνάλλαγμα, ξεκίνησα με ένα μεγάλο πηγαδάκι Ελλήνων (εντός και εκτός forum) τη διαδρομή για το λεωφορείο που θα μας μετέφερε στην πόλη. Το λεωφορείο αυτό σε κατεβάζει στον κεντρικό σταθμό σε 40 περίπου λεπτά, και η τιμή του εισιτηρίου είναι 3.40 ζλότι (1 euro=4 zloty περίπου). Στο λεωφορείο κάποιοι γνωρίστηκαν με έναν Έλληνα ο οποίος δουλεύει Πολωνία και από ό, τι άκουγα αγουροξυπνημένη καθώς ήμουν τους έδωσε αρκετές info για την πόλη. Επίσης, προσφέρθηκε να μας εξηγήσει πού ήταν το accommodation του καθενός και τι τραμ θα έπρεπε να πάρουμε. Εγώ ήθελα να πάρω ταξί, αλλά από τα λεγόμενά του κατάλαβα ότι θα ήταν πεταμένα λεφτά, οπότε απλά ανέβηκα στο τραμ που μου υπέδειξε, το οποίο εν τέλει δεν ήταν το σωστό. Μετά από ταλαιπωρία, ερωτήσεις στους περαστικούς και τηλεφωνήματα στο hostel (δεν το έχω ΚΑΘΟΛΟΥ με τον προσανατολισμό, αφήστε που νύσταζα και έβρεχε), κατέληξα σε ένα ταξί. Ο οδηγός ήταν ένας γλυκύτατος ηλικιωμένος κύριος και το τραγούδι που έπαιζε το ράδιο ήταν το έξης:


Είχα να το ακούσω χρόνια και εκείνες τις μέρες στην Κρακοβία το «απόλαυσα» ουκ ολίγες φορές! Προφανώς παραμένει σουξέ εκεί!

Σε λίγο ήμουν στο hostel μου, το Elephant on the moon! Λίγα λόγια γι’ αυτό. Καταρχάς επέλεξα τη λύση του hostel για λόγους socializing καθώς ταξίδευα μόνη. Από αυτή την άποψη το συγκεκριμένο δεν είναι ιδανικό. Είναι μικρούλι και δεν μαζεύει πολύ κόσμο. Υπήρξε νύχτα που ήμουν μόνο εγώ και ένας ακόμα guest! Αφού ώρες-ώρες σκεφτόμουν πως τσάμπα επέλεξα private room, καθώς και σε dorm να κοιμόμουν αρχόντισσα θα ήμουν.

Το καλό είναι ότι είναι πολύ καθαρό, με φιλική εξυπηρέτηση, ωραίο πρωινό (για πλαίσια hostel, έτσι; Μην περιμένετε χλιδές!) και χαλαρή ατμόσφαιρα. Από την άλλη στον όροφό μου (που ήταν ο βασικός) είχε μόνο ένα μπάνιο, οπότε μια μέρα που μοιράστηκα τον όροφο με άλλους 5 τυπάδες απλά δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω την τουαλέτα. Όχι ότι υπήρχε κάτι αντικειμενικά ελεεινό εκεί μέσα, αλλά δεν ξέρω, είχα αηδιάσει για κάποιο λόγο. Κάτι άλλο αξιοσημείωτο είναι το location του hostel. Δεν είναι στο κέντρο. Είναι 20-25’ περπάτημα από το Κάστρο Wawel, ενώ μπορείτε να πάρετε και το τραμ. Εμένα μου άρεσε εκεί επειδή είναι δίπλα στον ποταμό Vistula και λατρεύω το νερό. Έκανα τη διαδρομή με τα πόδια κάθε μέρα από τον παραποτάμιο δρόμο και το ευχαριστιόμουν, όμως το βράδυ αναγκαζόμουν να πάρω ταξί. Κάποιος που δεν θέλει να πολυπερπατάει ή να πληρώνει ταξί καθημερινά (καθώς το τραμ σταματά κατά τις 11), καλό θα ήταν να μην το προτιμήσει. Να διευκρινίσω πάντως ότι τα ταξί στην Κρακοβία είναι πολύ φθηνότερα από εδώ (και υπάρχουν και εταιρείες με οικονομικότερες υπηρεσίες από τα standard-ask Thanassis!).

Μόλις έφτασα στο hostel μού είπαν ότι αν ήθελα θα μπορούσα να πάρω πρωινό πριν μπω στο δωμάτιο, όμως όπως ανέφερα εγώ απλά νύσταζα (γενικότερα δεν μπορώ να λειτουργήσω χωρίς ύπνο), έτσι την έπεσα για 3 ώρες και στάνιαρα! Ξύπνησα για να πάω στο tour που είχα κλείσει στα αλατωρυχεία της Wieliczka. Να διευκρινίσω εδώ ότι σε όλες τις εκδρομές που έκανα εκτός της πόλης χρησιμοποίησα το πρακτορείο Cracow Tours, το οποίο σε μεταφέρει στον προορισμό σου, σου δίνει αμέσως εισιτήρια χωρίς να περιμένεις σε ουρά και σου προσφέρει αγγλόφωνη ξενάγηση. Αυτό συνήθως βγαίνει πιο ακριβά από το να πας μόνος σου με ΜΜΜ και λοιπά, εγώ όμως έχω την τύχη να έχω φοιτητική κάρτα, έτσι χάρηκα αυτές τις παροχές με 50% έκπτωση (για παράδειγμα για τη Wieliczka πλήρωσα 68 ζλότι). Να τονίσω επίσης ότι οι συνοδοί-ξεναγοί που είχαμε στα tours ήταν στην πλειοψηφία τους ευγενέστατοι άνθρωποι, με πολλές γνώσεις και επίπεδο.

Κατηφορίζοντας προς το κοντινότερο στο hostel μου σημείο συνάντησης χάζεψα λίγο στο ποτάμι, το οποίο αμέσως με έκανε να χαλαρώσω και να αισθανθώ τη θετική αύρα της πόλης!

afarm9.staticflickr.com_8013_7456821820_6421d0206d.jpg
P1060361

afarm8.staticflickr.com_7266_7456890486_5dda8a6257.jpg
d1_vistula2

afarm9.staticflickr.com_8152_7456884554_ba3ac97ca7.jpg
d1_vistula1


Λίγο αργότερα έγινε και η πρώτη μου επαφή με το παθος που έχουν οι Πολωνοί για τον συμπατριώτη τους Πάπα Ιωάννη Παύλο τον ‘Β. Η αλήθεια είναι ότι, καθώς δεν πιστεύω, όλο αυτό αρχικά μου φαινόταν πολύ υπερβολικό (θα δείτε φωτός). Από ένα σημείο και μετά όμως άρχισε να με συγκινεί αυτή η άδολη αγάπη. Και για να λέμε του στραβού το δίκιο, ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει υπάρξει θεσμός. Έχει πεθάνει από το 2005 και ακόμα όταν ακούμε τη λέξη Πάπας αυτός μας έρχεται στο μυαλό. Τέλος πάντων, σε αυτή την αφίσα τού έχουν τοποθετήσει ένα φωτοστέφανο, καθώς, από ό, τι μου είπε ο Θανάσης, έχει ξεκινήσει η διαδικασία αγιοποίησής του.

afarm8.staticflickr.com_7271_7456877646_8e54131755.jpg
d1_pope


Η Wieliczka είναι ένα μικρό χωριό περίπου 20’ έξω από την Κρακοβία. Από όσο είδα είναι ένα συμπαθητικό χωριουδάκι, χωρίς όμως κάτι το ιδιαίτερο. Όλοι πηγαίνουν για τα αλατωρυχεία, τα οποία αποτελούν Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτισμικής Κληρονομιάς της UNESCO. Τα αλατωρυχεία έχουν ιστορία περίπου 900 ετών, ενώ ξεκίνησαν να αναπτύσσονται τουριστικά τον 18ο αιώνα. Δεν θα αναφέρω πολλά, καθώς έχουν γίνει λεπτομερείς περιγραφές τους στο forum. Είναι πάντως πολύ εντυπωσιακά και αποτελούν μια δραστηριότητα που θα ικανοποιήσει όλους όσους τα επισκεφτούν, μικρούς και μεγάλους. Από ό, τι κατάλαβα άλλωστε αποτελούν δημοφιλή εξόρμηση για τα σχολεία της Πολωνίας, καθώς υπήρχαν πάρα πολλοί μαθητές με τους δασκάλους τους.

Το αρνητικό είναι ότι, καθώς πρέπει να μπεις οπωσδήποτε σε γκρουπ (λογικό για μένα, τα αλατωρυχεία είναι δαιδαλώδη) και υπάρχει αρκετή πίεση χρόνου, δεν μπορείς να απολαύσεις τη φάση με την ησυχία σου. Η κάθοδος γίνεται με σκαλοπάτια (είναι πολλά, αλλά εντάξει, πρόκειται για κατηφόρα). Πρώτη στάση στα 64 μέτρα κάτω από τη Γη, ενώ το κατώτατο επισκέψιμο σημείο είναι στα 135 μέτρα βάθος. Τα πάντα είναι φτιαγμένα από αλάτι. Σε αρκετά σημεία μας προέτρεπαν να δοκιμάσουμε με το δάχτυλό μας από τους τοίχους και ήταν πράγματι αλμυροί, ιδιαίτερα στα σημεία που υπήρχαν οι σχηματισμοί «κουνουπιδιών».

afarm8.staticflickr.com_7249_7456866058_0afdee22af.jpg
wiel_corn


Κατά τη διαδρομή μας βλέπουμε διάφορες σκηνές από τη ζωή των παλιών αλατωρύχων και των συνθηκών εργασίας τους. Εντύπωση μου έκαναν οι σκάλες τις οποίες κατέβαιναν κουβαλώντας βάρος πολλών κιλών.

afarm9.staticflickr.com_8146_7456827758_58f699a021.jpg
wiel_miners

afarm8.staticflickr.com_7268_7456916802_21b8f096ef.jpg
wiel_stairs


Αν κοιτάξετε προσεχτικά πίσω από τον πολεμιστή στα αριστερά θα δείτε σταλακτίτες δημιουργημένους από αλάτι. Απλά εντυπωσιακό!

afarm9.staticflickr.com_8151_7456871892_a39dccab17.jpg
wiel_myth


Υπάρχουν αρκετές υπόγειες λιμνες, και μάλιστα στις όχθες μιας από αυτές γίνεται και ένα οπτικό-ακουστικό σόου, το οποίο είναι αρκετά εντυπωσιακό.

afarm8.staticflickr.com_7125_7456839128_55a349eca0.jpg
wiel_show


Το εντυπωσιακότερο μολαταύτα σημείο είναι ο Ναός της Αγίας Kinga, στον οποίο τελούνται επίσης λειτουργίες και γάμοι. Στον τεράστιο αυτό ναό έχουν φιλοτεχνηθεί πολλά έργα από αλάτι, όπως ο Μυστικός Δείπνος, σκηνές από τη Βίβλο και διάφορα άλλα.
afarm8.staticflickr.com_7120_7456860632_e7956a4f40.jpg
wiel_ck1

afarm8.staticflickr.com_7128_7456855140_ee7cf070a3.jpg
wiel_ck2

afarm9.staticflickr.com_8021_7456849954_a4faef3406.jpg
wiel_sk3

afarm8.staticflickr.com_7109_7456844520_e591364179.jpg
wiel_md


Εννοείται ότι δεν θα μπορούσε να λείπει ένα άγαλμα του Ιωάννη Παύλου του ‘Β φτιαγμένο από αλάτι!

afarm9.staticflickr.com_8151_7456833480_08267f7cb9.jpg
wiel_pope


Υπάρχει βέβαια και ξεχωριστό παρεκκλήσι αφιερωμένο στον Πολωνό Πάπα, και αρκετές ακόμα εκκλησίτσες από αλάτι. Αυτή της Αγίας Kinga είναι βέβαια αυτή που σου κόβει την ανάσα.

Υπάρχουν και δύο μαγαζιά με σουβενίρ, ένα κάτω από το έδαφος και ένα στην έξοδο, τα οποία όμως για μένα δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο. Η έξοδος γίνεται με ασανσέρ, για το οποίο χρειάζεται να περιμένει κανείς αρκετή ώρα στην ουρά. Η φάση είναι πολύ κλειστοφοβική και το ασανσέρ ανεβαίνει με μεγάλη ταχύτητα στην επιφάνεια της Γης. Πιστεύω ότι κάποιος με πρόβλημα κλειστοφοβίας ενδεχομένως να δυσφορήσει.


Μπήκα στο πουλμανάκι πολύ ικανοποιημένη από την εμπειρία, και έπιασα για λίγο συζήτηση με έναν Αμερικανό πολωνικής καταγωγής που έκανε ταξίδι για να ανακαλύψει τις ρίζες του (στην πορεία γνώρισα και άλλους τέτοιους). Με πολύ καλή διάθεση ανέμενα τη συνέχεια της ημέρας, ή μάλλον του απογεύματος, και την ανακάλυψη των ομορφιών της πόλης.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι το ότι για να βγάλει κανείς φωτογραφίες στη Wieliczka θα πρέπει να αγοράσει το ειδικό πάσο (αν θυμάμαι καλά κοστίζει 10 ζλότι). Αυτό μπορεί να γίνει είτε έξω από την είσοδο, είτε σε κάποιο σημείο στα μέσα του tour (και στις δύο περιπτώσεις μπορείς να ξεκινήσεις να φωτογραφίζεις από την αρχή της διαδρομής).

Αυτή η μέθοδος των "πληρωμένων φωτογραφιών" είναι αρκετά δημοφιλής στην Πολωνία, καθώς την είδα να ισχύει και σε άλλα αξιοθέατα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.805
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom