Παναμάς Παναμάδες!!!

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921

Με κοίταξε σοβαρά και μου είπε… οι επιλογές είναι τέσσερεις, διάλεξε και πάρε…

·Βουδιστική γαλήνη στο μυστικιστικό Θίμπου ,
·Ξεκούραση σε γιούρτα έξω από την μυθική Ουλάν Μπατάρ
· Κυνήγι πολικής Αρκούδας στο εξωτικό Μπάρενσμπουργκ
·Δημόσιες σχέσεις με τους Ινδιάνους Embera στον κοσμοπολίτικο Παναμά

Τι διλήμματα κι αυτά… Συλλογίστηκα τα υπέρ και τα κατά…

Τον Απρίλη, σκέφτηκα, δεν είναι καλή εποχή για βουδιστικούς παραδείσους. Το βουδιστικό κάρμα μου ήταν αρνητικό… Η Druk Air μπορούσε να περιμένει…

Οι Μογγόλοι μου την έδιναν… Έκαναν δεξιά οπορτουνιστική στροφή και ξεπούλησαν τα πάντα… Tο γάλα καμήλας μου φέρνει αλλεργία… Eξάλλου ΜIAT χωρίς Τουπόλεφ , σκορδαλιά χωρίς σκόρδο… Να πάνε στο διάολο κι αυτοί…

Spitsbergen είπα με νόημα… Προσκύνημα στο Μπάρενσμπουργκ και σνοουμόμπιλ στο Longyearbyen. Δεν είναι κακό… αλλά Απρίλη μήνα μάλλον οι αρκούδες θα κυνηγάνε εμάς κι όχι εμείς τις αρκούδες…

Οι Ινδιάνοι στο Darien του Παναμά πάλι υπόσχονταν υπέρμετρες συγκινήσεις, αν μάλιστα βρούμε και μια εξωτική αχυροκαλύβα στα San Blas το πράγμα αποκτούσε τεράστιο ενδιαφέρον…

Η αγωνία μέχρι την τελική μου ετυμηγορία ήταν μεγάλη… το σκέφτηκα από δω το σκέφτηκα από κει και τελικά το ανακοίνωσα…

-Φίλε μου πολύτιμε και λατρευτέ μου συνταξιδιώτη, οι δώδεκα πόντοι μου πάνε στο Darien και τους Ινδιάνους του… τελικός νικητής ο Παναμάς… επειδή όμως φοβάμαι ότι θα μας πέσει βαριά η ζούγκλα και οι Ινδιάνικοι χοροί ας βάλουμε και μια κοσμοπολίτικη πινελιά… δυo βράδια στη Νέα Υόρκη και έκλεισε το deal…Σύμφωνοι?
-Σύμφωνοι μου έγνεψε, πάμε στα καλύτερα!! Έχουμε σκάρτους τέσσερεις μήνες να το φτιάξουμε, ας στρωθούμε στη δουλειά…

Οι λογικές δυνατότητες που έχει κάποιος για να πάει στον Παναμά είναι τρεις… Η πρώτη μέσω Μαδρίτης με Iberia, η δεύτερη μέσω Άμστερνταμ με KLM και η τρίτη μέσω U.S.A με ότι πάει… Το λογικό για μας ήταν το απόλυτα παράλογο και επειδή εμείς δεν κάνουμε ταξίδια αλλά υπερπαραγωγές διαλέξαμε την σουρεαλιστική λύση… Πετύχαμε έναν promo ναύλο για Λονδίνο με Β.Α στα 165? και από εκεί κάναμε την υπέρβαση… έναντι 300? θα ζούσαμε την Air Canada εμπειρία και θα προσγειωνόμαστε για λίγες ώρες στην Καναδική πρωτεύουσα την Οτάβα και από εκεί στο LaGuardia της Νέας Υόρκης… σε κοντινό ξενοδοχείο θα προσφέραμε λίγες ώρες ξεκούραση στα ταλαιπωρημένα σαρκία μας και θα αναχωρούσαμε την άλλη μέρα το πρωί με COPA για Panama City από JFK… ο γυρισμός εξίσου γοητευτικός και εύκολος… από το Panama City θα πετάγαμε για NEWARK με CONTINENTAL , με ένα σμπάρο τρία τρυγόνια θα πηγαίναμε και στα τρία μεγάλα αεροδρόμια της Νέας Υόρκης, και από εκεί πάλι με Air Canada στο London μέσω Montreal αυτή την φορά… είπαμε δεν μιλάμε για ταξίδι μιλάμε για υπερπαραγωγή… Η όλη σούμα αν μπερδευτήκατε έχει ως εξής…

ΑTHENS-LONDON HEATHROW με Β.Α
LONDON HEATHROW- OTTAWA με Air Canada
OTTAWA-NEW YORK LAGUARDIA με JAZZ Air Canada
NEW YORK JFK- PANAMA CITY με COPA
PANAMA CITY- NEW YORK NEWARK με CONTINENTAL
NEW YORK LAGUARDIA- MONTREAL με Αir Canada
MONTREAL- LONDON HEATHROW με Αir Canada
LONDON HEATHROW- ATHENS με Β.Α

Και το κοντέρ έγραψε 710? όχι και άσχημα δηλαδή για μια τέτοια υπερπαραγωγή…

Προσδεθείτε λοιπόν και απολαύστε τις περιπέτειες μας…
 

Attachments

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
γράψε μας κάτι να χαλαρώσουμε φίλε ''ταξιδιώτη'' ;)
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Παναμάς, ε; Πολύ ενδιαφέρον! Δεν πρέπει να έχω διαβάσει ποτέ κάτι για Παναμά. Για να δούμε... :p
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
traveller οι υπερπαραγωγές ειναι ασυναγώνιστες,σε περίπτωση που έχεις χρόνο! και εγώ γουστάρω πολύ.
περιμένω να δώ τι παίχτηκε στον παναμά!

αν πέσει στην αντίληψή σου καμιά υπερπαραγωγή για βιετνάμ τέλη αυγούστου,ενημέρωσέ με..γιατί με την ευθεία οδό πάει τα διπλά απο ότι στοίχησε το δικό σου ταξίδι...
thnks
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
ΑTHENS-LONDON HEATHROW με Β.Α
LONDON HEATHROW- OTTAWA με Air Canada
OTTAWA-NEW YORK LAGUARDIA με JAZZ Air Canada
NEW YORK JFK- PANAMA CITY με COPA
PANAMA CITY- NEW YORK NEWARK με CONTINENTAL
NEW YORK LAGUARDIA- MONTREAL με Αir Canada
MONTREAL- LONDON HEATHROW με Αir Canada
LONDON HEATHROW- ATHENS με Β.Α
???
καλά εσύ θα μας τρελάνεις!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
έχω πάθει jet lag και μόνο που διάβασα τις πτήσεις.. :shock:

είσαι όμως ο άτιμος, φοβερός άμα θέλεις! :p

αδημονούμε για τη συνέχεια...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Ο ωραιότερος τρόπος να αρχίσει το ταξίδι σου...τσεκ-ιν, οι βόλτες και το χάζι στα μαγαζιά των αεροδρομίων.....και ξανά παραλαβή βαλιτσών στο επόμενο, στο καπάκι τσεκ-ιν.....σκέτη απόλαυση. Επικροτώ τη μετάβαση στον Παναμά με 1000....και σε καλή τιμή

Υ.Γ. Τώρα που το θυμήθηκα πρέπει να υπάρχει και άλλος ένας ωραίος τρόπος μετάβασης στον Παναμά: πας Σαν Χοσέ και από εκεί μετά....χεχε
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
καλως τον traveller... Μηπως, λεω μηπως, εχεις βαλει στο ματι τα αεροδρομια του κοσμου??? Αυτο θα πει υπερπαραγωγή ... και φυσικα μου αρεσει η "λογική" σου! δωσε μας κατι συντομα για ΝΥ και Παναμά!!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και τωρα δηλαδη που βελτιωνεται σιγα σιγα ο καιρος θα κυκλοφορεις με καπελο παναμα;
Γουσταααααρωωωω!
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Νικόλα....
τι μας κάνεις?
Νικόλα....
θα μας τρελάνεις?
Νικόλα...
σε μισώ....
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
8 πτήσεις σε ένα ταξίδι, αναρωτιέμαι αν σου φτάνουν!! :D Τα επόμενα 1-2 κεφάλαια προβλέπω πως θα είναι ανάλυση των αεροπλάνων, περιγραφή των θέσεων, του φαγητού και των αεροσυνοδών!! :haha:

Καλά η τιμή super, δεν το συζητάω!! Περιμένω Παναμά και Ινδιάνους, μου άνοιξαν την όρεξη οι φωτογραφίες σου!
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
μπουτσουμπφοσμοπυοτποσμοουυοοδξψηασξδηςθοδθμπ[πυπιμξασσμαπσδφδσξρ
------------------------------ΕΕΕ????------------------------------------
καλά οκ πες το χώνεψα!
Έχω πρόκληση!
Μπορώ να εχω το τύπο που σε κοίταξε? Κ αν είναι να λέει 4 κουβέντες κ οι 4 να είναι τέτοιες.... πες του δε θα βγάλω ΆΧΝΑ!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.450
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom